logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

yrittämä, noun

Word analysis
yrittämällä

yrittämällä

yrittämä

Noun, Singular Adessive

yrittää

Verb, Active voice Infinitive with suffix ma Singular Adessive

yrittää

Verb, Participle with suffix ma Singular Adessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yrittämä

yrittämät

Par

-ta

yrittämää

yrittämiä

Gen

-n

yrittämän

yrittämien

Ill

mihin

yrittämään

yrittämiin

Ine

-ssa

yrittämässä

yrittämissä

Ela

-sta

yrittämästä

yrittämistä

All

-lle

yrittämälle

yrittämille

Ade

-lla

yrittämällä

yrittämillä

Abl

-lta

yrittämältä

yrittämiltä

Tra

-ksi

yrittämäksi

yrittämiksi

Ess

-na

yrittämänä

yrittäminä

Abe

-tta

yrittämättä

yrittämittä

Com

-ne

-

yrittämine

Ins

-in

-

yrittämin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yrittämä

yrittämät

Par

-ta

yrittämää

yrittämiä

Gen

-n

yrittämän

yrittämien

Ill

mihin

yrittämään

yrittämiin

Ine

-ssa

yrittämässä

yrittämissä

Ela

-sta

yrittämästä

yrittämistä

All

-lle

yrittämälle

yrittämille

Ade

-lla

yrittämällä

yrittämillä

Abl

-lta

yrittämältä

yrittämiltä

Tra

-ksi

yrittämäksi

yrittämiksi

Ess

-na

yrittämänä

yrittäminä

Abe

-tta

yrittämättä

yrittämittä

Com

-ne

-

yrittämine

Ins

-in

-

yrittämin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

by trying to
to try yrittää, koettaa, maistaa, koetella, kokea, tutkia
to attempt yrittää, koettaa
to seek etsiä, hakea, pyytää, yrittää, tavoitella, kysyä
to endeavor yrittää, pyrkiä jhk, tavoitella jtk
to make tehdä, saada, suorittaa, luoda, valmistaa, ansaita
to have a try yrittää
to have a go yrittää
to essay yrittää, koettaa
to have a go at yrittää, yrittää jtk
by trying
by attempting to
from trying to
by attempting
Show more arrow right

Wiktionary

An attempt. Fin:Hän onnistui toisella yrittämällä.Eng:He was successful in the second attempt. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yrittämäni

yrittämäni

yrittämäsi

yrittämäsi

yrittämänsä

yrittämänsä

Par

-ta

yrittämääni

yrittämiäni

yrittämääsi

yrittämiäsi

yrittämäänsä

yrittämiänsä / yrittämiään

Gen

-n

yrittämäni

yrittämieni

yrittämäsi

yrittämiesi

yrittämänsä

yrittämiensä

Ill

mihin

yrittämääni

yrittämiini

yrittämääsi

yrittämiisi

yrittämäänsä

yrittämiinsä

Ine

-ssa

yrittämässäni

yrittämissäni

yrittämässäsi

yrittämissäsi

yrittämässänsä / yrittämässään

yrittämissänsä / yrittämissään

Ela

-sta

yrittämästäni

yrittämistäni

yrittämästäsi

yrittämistäsi

yrittämästänsä / yrittämästään

yrittämistänsä / yrittämistään

All

-lle

yrittämälleni

yrittämilleni

yrittämällesi

yrittämillesi

yrittämällensä / yrittämälleen

yrittämillensä / yrittämilleän

Ade

-lla

yrittämälläni

yrittämilläni

yrittämälläsi

yrittämilläsi

yrittämällänsä / yrittämällään

yrittämillänsä / yrittämillään

Abl

-lta

yrittämältäni

yrittämiltäni

yrittämältäsi

yrittämiltäsi

yrittämältänsä / yrittämältään

yrittämiltänsä / yrittämiltään

Tra

-ksi

yrittämäkseni

yrittämikseni

yrittämäksesi

yrittämiksesi

yrittämäksensä / yrittämäkseen

yrittämiksensä / yrittämikseen

Ess

-na

yrittämänäni

yrittäminäni

yrittämänäsi

yrittäminäsi

yrittämänänsä / yrittämänään

yrittäminänsä / yrittäminään

Abe

-tta

yrittämättäni

yrittämittäni

yrittämättäsi

yrittämittäsi

yrittämättänsä / yrittämättään

yrittämittänsä / yrittämittään

Com

-ne

-

yrittämineni

-

yrittäminesi

-

yrittäminensä / yrittämineen

Singular

Plural

Nom

-

yrittämäni

yrittämäsi

yrittämänsä

yrittämäni

yrittämäsi

yrittämänsä

Par

-ta

yrittämääni

yrittämääsi

yrittämäänsä

yrittämiäni

yrittämiäsi

yrittämiänsä / yrittämiään

Gen

-n

yrittämäni

yrittämäsi

yrittämänsä

yrittämieni

yrittämiesi

yrittämiensä

Ill

mihin

yrittämääni

yrittämääsi

yrittämäänsä

yrittämiini

yrittämiisi

yrittämiinsä

Ine

-ssa

yrittämässäni

yrittämässäsi

yrittämässänsä / yrittämässään

yrittämissäni

yrittämissäsi

yrittämissänsä / yrittämissään

Ela

-sta

yrittämästäni

yrittämästäsi

yrittämästänsä / yrittämästään

yrittämistäni

yrittämistäsi

yrittämistänsä / yrittämistään

All

-lle

yrittämälleni

yrittämällesi

yrittämällensä / yrittämälleen

yrittämilleni

yrittämillesi

yrittämillensä / yrittämilleän

Ade

-lla

yrittämälläni

yrittämälläsi

yrittämällänsä / yrittämällään

yrittämilläni

yrittämilläsi

yrittämillänsä / yrittämillään

Abl

-lta

yrittämältäni

yrittämältäsi

yrittämältänsä / yrittämältään

yrittämiltäni

yrittämiltäsi

yrittämiltänsä / yrittämiltään

Tra

-ksi

yrittämäkseni

yrittämäksesi

yrittämäksensä / yrittämäkseen

yrittämikseni

yrittämiksesi

yrittämiksensä / yrittämikseen

Ess

-na

yrittämänäni

yrittämänäsi

yrittämänänsä / yrittämänään

yrittäminäni

yrittäminäsi

yrittäminänsä / yrittäminään

Abe

-tta

yrittämättäni

yrittämättäsi

yrittämättänsä / yrittämättään

yrittämittäni

yrittämittäsi

yrittämittänsä / yrittämittään

Com

-ne

-

-

-

yrittämineni

yrittäminesi

yrittäminensä / yrittämineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yrittämämme

yrittämämme

yrittämänne

yrittämänne

yrittämänsä

yrittämänsä

Par

-ta

yrittämäämme

yrittämiämme

yrittämäänne

yrittämiänne

yrittämäänsä

yrittämiänsä / yrittämiään

Gen

-n

yrittämämme

yrittämiemme

yrittämänne

yrittämienne

yrittämänsä

yrittämiensä

Ill

mihin

yrittämäämme

yrittämiimme

yrittämäänne

yrittämiinne

yrittämäänsä

yrittämiinsä

Ine

-ssa

yrittämässämme

yrittämissämme

yrittämässänne

yrittämissänne

yrittämässänsä / yrittämässään

yrittämissänsä / yrittämissään

Ela

-sta

yrittämästämme

yrittämistämme

yrittämästänne

yrittämistänne

yrittämästänsä / yrittämästään

yrittämistänsä / yrittämistään

All

-lle

yrittämällemme

yrittämillemme

yrittämällenne

yrittämillenne

yrittämällensä / yrittämälleen

yrittämillensä / yrittämilleän

Ade

-lla

yrittämällämme

yrittämillämme

yrittämällänne

yrittämillänne

yrittämällänsä / yrittämällään

yrittämillänsä / yrittämillään

Abl

-lta

yrittämältämme

yrittämiltämme

yrittämältänne

yrittämiltänne

yrittämältänsä / yrittämältään

yrittämiltänsä / yrittämiltään

Tra

-ksi

yrittämäksemme

yrittämiksemme

yrittämäksenne

yrittämiksenne

yrittämäksensä / yrittämäkseen

yrittämiksensä / yrittämikseen

Ess

-na

yrittämänämme

yrittäminämme

yrittämänänne

yrittäminänne

yrittämänänsä / yrittämänään

yrittäminänsä / yrittäminään

Abe

-tta

yrittämättämme

yrittämittämme

yrittämättänne

yrittämittänne

yrittämättänsä / yrittämättään

yrittämittänsä / yrittämittään

Com

-ne

-

yrittäminemme

-

yrittäminenne

-

yrittäminensä / yrittämineen

Singular

Plural

Nom

-

yrittämämme

yrittämänne

yrittämänsä

yrittämämme

yrittämänne

yrittämänsä

Par

-ta

yrittämäämme

yrittämäänne

yrittämäänsä

yrittämiämme

yrittämiänne

yrittämiänsä / yrittämiään

Gen

-n

yrittämämme

yrittämänne

yrittämänsä

yrittämiemme

yrittämienne

yrittämiensä

Ill

mihin

yrittämäämme

yrittämäänne

yrittämäänsä

yrittämiimme

yrittämiinne

yrittämiinsä

Ine

-ssa

yrittämässämme

yrittämässänne

yrittämässänsä / yrittämässään

yrittämissämme

yrittämissänne

yrittämissänsä / yrittämissään

Ela

-sta

yrittämästämme

yrittämästänne

yrittämästänsä / yrittämästään

yrittämistämme

yrittämistänne

yrittämistänsä / yrittämistään

All

-lle

yrittämällemme

yrittämällenne

yrittämällensä / yrittämälleen

yrittämillemme

yrittämillenne

yrittämillensä / yrittämilleän

Ade

-lla

yrittämällämme

yrittämällänne

yrittämällänsä / yrittämällään

yrittämillämme

yrittämillänne

yrittämillänsä / yrittämillään

Abl

-lta

yrittämältämme

yrittämältänne

yrittämältänsä / yrittämältään

yrittämiltämme

yrittämiltänne

yrittämiltänsä / yrittämiltään

Tra

-ksi

yrittämäksemme

yrittämäksenne

yrittämäksensä / yrittämäkseen

yrittämiksemme

yrittämiksenne

yrittämiksensä / yrittämikseen

Ess

-na

yrittämänämme

yrittämänänne

yrittämänänsä / yrittämänään

yrittäminämme

yrittäminänne

yrittäminänsä / yrittäminään

Abe

-tta

yrittämättämme

yrittämättänne

yrittämättänsä / yrittämättään

yrittämittämme

yrittämittänne

yrittämittänsä / yrittämittään

Com

-ne

-

-

-

yrittäminemme

yrittäminenne

yrittäminensä / yrittämineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Wiktionary

(transitive, auxiliary, + first infinitive) to try, attempt, endeavour/endeavor (to do something) Show more arrow right Adjectives yritteliäs Nouns yrittäjäyritys Proverbs yrittänyttä ei laiteta Show more arrow right From Proto-Finnic ürittädäk. Cognates include Ingrian yrittää, Karelian yritteä, Livvi yrittiä and possibly Votic ürüttää (“to rush”). Show more arrow right

Translations

to try yrittää, koettaa, maistaa, koetella, kokea, tutkia
to attempt yrittää, koettaa
to seek etsiä, hakea, pyytää, yrittää, tavoitella, kysyä
to endeavor yrittää, pyrkiä jhk, tavoitella jtk
to make tehdä, saada, suorittaa, luoda, valmistaa, yrittää
to have a try yrittää
to have a go yrittää
to essay yrittää, koettaa
to have a go at yrittää, yrittää jtk
have a bash at yrittää jtk, yrittää
Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

yritän

en yritä

ii

yrität

et yritä

iii

yrittää

ei yritä

Plural

Positive

Negative

i

yritämme / yritetään

emme yritä / ei yritetä

ii

yritätte

ette yritä

iii

yrittävät

eivät yritä

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

yritin

en yrittänyt

ii

yritit

et yrittänyt

iii

yritti

ei yrittänyt

Plural

Positive

Negative

i

yritimme / yritettiin

emme yrittäneet / ei yritetty

ii

yrititte

ette yrittäneet

iii

yrittivät

eivät yrittäneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen yrittänyt

en ole yrittänyt

ii

olet yrittänyt

et ole yrittänyt

iii

on yrittänyt

ei ole yrittänyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme yrittäneet

emme ole yrittäneet

ii

olette yrittäneet

ette ole yrittäneet

iii

ovat yrittäneet

eivät ole yrittäneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin yrittänyt

en ollut yrittänyt

ii

olit yrittänyt

et ollut yrittänyt

iii

oli yrittänyt

ei ollut yrittänyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme yrittäneet

emme olleet yrittäneet

ii

olitte yrittäneet

ette olleet yrittäneet

iii

olivat yrittäneet

eivät olleet yrittäneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

yrittäisin

en yrittäisi

ii

yrittäisit

et yrittäisi

iii

yrittäisi

ei yrittäisi

Plural

Positive

Negative

i

yrittäisimme

emme yrittäisi

ii

yrittäisitte

ette yrittäisi

iii

yrittäisivät

eivät yrittäisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin yrittänyt

en olisi yrittänyt

ii

olisit yrittänyt

et olisi yrittänyt

iii

olisi yrittänyt

ei olisi yrittänyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme yrittäneet

emme olisi yrittäneet

ii

olisitte yrittäneet

ette olisi yrittäneet

iii

olisivat yrittäneet

eivät olisi yrittäneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

yrittänen

en yrittäne

ii

yrittänet

et yrittäne

iii

yrittänee

ei yrittäne

Plural

Positive

Negative

i

yrittänemme

emme yrittäne

ii

yrittänette

ette yrittäne

iii

yrittänevät

eivät yrittäne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen yrittänyt

en liene yrittänyt

ii

lienet yrittänyt

et liene yrittänyt

iii

lienee yrittänyt

ei liene yrittänyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme yrittäneet

emme liene yrittäneet

ii

lienette yrittäneet

ette liene yrittäneet

iii

lienevät yrittäneet

eivät liene yrittäneet

Imperative

Singular

i

-

ii

yritä

iii

yrittäköön

Plural

i

yrittäkäämme

ii

yrittäkää

iii

yrittäkööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

yrittää

Tra

-ksi

yrittääksensä / yrittääkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

yrittäessä

Ins

-in

yrittäen

Ine

-ssa

yritettäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

yrittämään

Ine

-ssa

yrittämässä

Ela

-sta

yrittämästä

Ade

-lla

yrittämällä

Abe

-tta

yrittämättä

Ins

-in

yrittämän

Ins

-in

yritettämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

yrittäminen

Par

-ta

yrittämistä

Infinitive V

yrittämäisillänsä / yrittämäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

yritetään

ei yritetä

Imperfect

yritettiin

ei yritetty

Potential

yritettäneen

ei yritettäne

Conditional

yritettäisiin

ei yritettäisi

Imperative Present

yritettäköön

älköön yritettäkö

Imperative Perfect

olkoon yritetty

älköön yritetty

Positive

Negative

Present

yritetään

ei yritetä

Imperfect

yritettiin

ei yritetty

Potential

yritettäneen

ei yritettäne

Conditional

yritettäisiin

ei yritettäisi

Imperative Present

yritettäköön

älköön yritettäkö

Imperative Perfect

olkoon yritetty

älköön yritetty

Participle

Active

Passive

1st

yrittävä

yritettävä

2nd

yrittänyt

yritetty

3rd

yrittämä

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept