logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

yrittämä, noun

Word analysis
yrittämäisillään

yrittämäisillään

yrittämä

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Adessive 3nd singular possessive

yrittämä

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Adessive 3nd plural possessive

yrittämä

Noun, Singular Nominative

+ isä

Noun, Plural Adessive 3nd singular possessive

yrittämä

Noun, Singular Nominative

+ isä

Noun, Plural Adessive 3nd plural possessive

yrittää

Verb, Active voice Derivation with suffix maisilla 3nd singular possessive

yrittää

Verb, Active voice Derivation with suffix maisilla 3nd plural possessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yrittämä

yrittämät

Par

-ta

yrittämää

yrittämiä

Gen

-n

yrittämän

yrittämien

Ill

mihin

yrittämään

yrittämiin

Ine

-ssa

yrittämässä

yrittämissä

Ela

-sta

yrittämästä

yrittämistä

All

-lle

yrittämälle

yrittämille

Ade

-lla

yrittämällä

yrittämillä

Abl

-lta

yrittämältä

yrittämiltä

Tra

-ksi

yrittämäksi

yrittämiksi

Ess

-na

yrittämänä

yrittäminä

Abe

-tta

yrittämättä

yrittämittä

Com

-ne

-

yrittämine

Ins

-in

-

yrittämin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yrittämä

yrittämät

Par

-ta

yrittämää

yrittämiä

Gen

-n

yrittämän

yrittämien

Ill

mihin

yrittämään

yrittämiin

Ine

-ssa

yrittämässä

yrittämissä

Ela

-sta

yrittämästä

yrittämistä

All

-lle

yrittämälle

yrittämille

Ade

-lla

yrittämällä

yrittämillä

Abl

-lta

yrittämältä

yrittämiltä

Tra

-ksi

yrittämäksi

yrittämiksi

Ess

-na

yrittämänä

yrittäminä

Abe

-tta

yrittämättä

yrittämittä

Com

-ne

-

yrittämine

Ins

-in

-

yrittämin

Translations

by trying to
to try yrittää, koettaa, maistaa, koetella, kokea, tutkia
to attempt yrittää, koettaa
to seek etsiä, hakea, pyytää, yrittää, tavoitella, kysyä
to endeavor yrittää, pyrkiä jhk, tavoitella jtk
to make tehdä, saada, suorittaa, luoda, valmistaa, ansaita
to have a try yrittää
to have a go yrittää
to essay yrittää, koettaa
to have a go at yrittää, yrittää jtk
by trying
by attempting to
from trying to
by attempting
Show more arrow right

Wiktionary

An attempt. Fin:Hän onnistui toisella yrittämällä.Eng:He was successful in the second attempt. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yrittämäni

yrittämäni

yrittämäsi

yrittämäsi

yrittämänsä

yrittämänsä

Par

-ta

yrittämääni

yrittämiäni

yrittämääsi

yrittämiäsi

yrittämäänsä

yrittämiänsä / yrittämiään

Gen

-n

yrittämäni

yrittämieni

yrittämäsi

yrittämiesi

yrittämänsä

yrittämiensä

Ill

mihin

yrittämääni

yrittämiini

yrittämääsi

yrittämiisi

yrittämäänsä

yrittämiinsä

Ine

-ssa

yrittämässäni

yrittämissäni

yrittämässäsi

yrittämissäsi

yrittämässänsä / yrittämässään

yrittämissänsä / yrittämissään

Ela

-sta

yrittämästäni

yrittämistäni

yrittämästäsi

yrittämistäsi

yrittämästänsä / yrittämästään

yrittämistänsä / yrittämistään

All

-lle

yrittämälleni

yrittämilleni

yrittämällesi

yrittämillesi

yrittämällensä / yrittämälleen

yrittämillensä / yrittämilleän

Ade

-lla

yrittämälläni

yrittämilläni

yrittämälläsi

yrittämilläsi

yrittämällänsä / yrittämällään

yrittämillänsä / yrittämillään

Abl

-lta

yrittämältäni

yrittämiltäni

yrittämältäsi

yrittämiltäsi

yrittämältänsä / yrittämältään

yrittämiltänsä / yrittämiltään

Tra

-ksi

yrittämäkseni

yrittämikseni

yrittämäksesi

yrittämiksesi

yrittämäksensä / yrittämäkseen

yrittämiksensä / yrittämikseen

Ess

-na

yrittämänäni

yrittäminäni

yrittämänäsi

yrittäminäsi

yrittämänänsä / yrittämänään

yrittäminänsä / yrittäminään

Abe

-tta

yrittämättäni

yrittämittäni

yrittämättäsi

yrittämittäsi

yrittämättänsä / yrittämättään

yrittämittänsä / yrittämittään

Com

-ne

-

yrittämineni

-

yrittäminesi

-

yrittäminensä / yrittämineen

Singular

Plural

Nom

-

yrittämäni

yrittämäsi

yrittämänsä

yrittämäni

yrittämäsi

yrittämänsä

Par

-ta

yrittämääni

yrittämääsi

yrittämäänsä

yrittämiäni

yrittämiäsi

yrittämiänsä / yrittämiään

Gen

-n

yrittämäni

yrittämäsi

yrittämänsä

yrittämieni

yrittämiesi

yrittämiensä

Ill

mihin

yrittämääni

yrittämääsi

yrittämäänsä

yrittämiini

yrittämiisi

yrittämiinsä

Ine

-ssa

yrittämässäni

yrittämässäsi

yrittämässänsä / yrittämässään

yrittämissäni

yrittämissäsi

yrittämissänsä / yrittämissään

Ela

-sta

yrittämästäni

yrittämästäsi

yrittämästänsä / yrittämästään

yrittämistäni

yrittämistäsi

yrittämistänsä / yrittämistään

All

-lle

yrittämälleni

yrittämällesi

yrittämällensä / yrittämälleen

yrittämilleni

yrittämillesi

yrittämillensä / yrittämilleän

Ade

-lla

yrittämälläni

yrittämälläsi

yrittämällänsä / yrittämällään

yrittämilläni

yrittämilläsi

yrittämillänsä / yrittämillään

Abl

-lta

yrittämältäni

yrittämältäsi

yrittämältänsä / yrittämältään

yrittämiltäni

yrittämiltäsi

yrittämiltänsä / yrittämiltään

Tra

-ksi

yrittämäkseni

yrittämäksesi

yrittämäksensä / yrittämäkseen

yrittämikseni

yrittämiksesi

yrittämiksensä / yrittämikseen

Ess

-na

yrittämänäni

yrittämänäsi

yrittämänänsä / yrittämänään

yrittäminäni

yrittäminäsi

yrittäminänsä / yrittäminään

Abe

-tta

yrittämättäni

yrittämättäsi

yrittämättänsä / yrittämättään

yrittämittäni

yrittämittäsi

yrittämittänsä / yrittämittään

Com

-ne

-

-

-

yrittämineni

yrittäminesi

yrittäminensä / yrittämineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yrittämämme

yrittämämme

yrittämänne

yrittämänne

yrittämänsä

yrittämänsä

Par

-ta

yrittämäämme

yrittämiämme

yrittämäänne

yrittämiänne

yrittämäänsä

yrittämiänsä / yrittämiään

Gen

-n

yrittämämme

yrittämiemme

yrittämänne

yrittämienne

yrittämänsä

yrittämiensä

Ill

mihin

yrittämäämme

yrittämiimme

yrittämäänne

yrittämiinne

yrittämäänsä

yrittämiinsä

Ine

-ssa

yrittämässämme

yrittämissämme

yrittämässänne

yrittämissänne

yrittämässänsä / yrittämässään

yrittämissänsä / yrittämissään

Ela

-sta

yrittämästämme

yrittämistämme

yrittämästänne

yrittämistänne

yrittämästänsä / yrittämästään

yrittämistänsä / yrittämistään

All

-lle

yrittämällemme

yrittämillemme

yrittämällenne

yrittämillenne

yrittämällensä / yrittämälleen

yrittämillensä / yrittämilleän

Ade

-lla

yrittämällämme

yrittämillämme

yrittämällänne

yrittämillänne

yrittämällänsä / yrittämällään

yrittämillänsä / yrittämillään

Abl

-lta

yrittämältämme

yrittämiltämme

yrittämältänne

yrittämiltänne

yrittämältänsä / yrittämältään

yrittämiltänsä / yrittämiltään

Tra

-ksi

yrittämäksemme

yrittämiksemme

yrittämäksenne

yrittämiksenne

yrittämäksensä / yrittämäkseen

yrittämiksensä / yrittämikseen

Ess

-na

yrittämänämme

yrittäminämme

yrittämänänne

yrittäminänne

yrittämänänsä / yrittämänään

yrittäminänsä / yrittäminään

Abe

-tta

yrittämättämme

yrittämittämme

yrittämättänne

yrittämittänne

yrittämättänsä / yrittämättään

yrittämittänsä / yrittämittään

Com

-ne

-

yrittäminemme

-

yrittäminenne

-

yrittäminensä / yrittämineen

Singular

Plural

Nom

-

yrittämämme

yrittämänne

yrittämänsä

yrittämämme

yrittämänne

yrittämänsä

Par

-ta

yrittämäämme

yrittämäänne

yrittämäänsä

yrittämiämme

yrittämiänne

yrittämiänsä / yrittämiään

Gen

-n

yrittämämme

yrittämänne

yrittämänsä

yrittämiemme

yrittämienne

yrittämiensä

Ill

mihin

yrittämäämme

yrittämäänne

yrittämäänsä

yrittämiimme

yrittämiinne

yrittämiinsä

Ine

-ssa

yrittämässämme

yrittämässänne

yrittämässänsä / yrittämässään

yrittämissämme

yrittämissänne

yrittämissänsä / yrittämissään

Ela

-sta

yrittämästämme

yrittämästänne

yrittämästänsä / yrittämästään

yrittämistämme

yrittämistänne

yrittämistänsä / yrittämistään

All

-lle

yrittämällemme

yrittämällenne

yrittämällensä / yrittämälleen

yrittämillemme

yrittämillenne

yrittämillensä / yrittämilleän

Ade

-lla

yrittämällämme

yrittämällänne

yrittämällänsä / yrittämällään

yrittämillämme

yrittämillänne

yrittämillänsä / yrittämillään

Abl

-lta

yrittämältämme

yrittämältänne

yrittämältänsä / yrittämältään

yrittämiltämme

yrittämiltänne

yrittämiltänsä / yrittämiltään

Tra

-ksi

yrittämäksemme

yrittämäksenne

yrittämäksensä / yrittämäkseen

yrittämiksemme

yrittämiksenne

yrittämiksensä / yrittämikseen

Ess

-na

yrittämänämme

yrittämänänne

yrittämänänsä / yrittämänään

yrittäminämme

yrittäminänne

yrittäminänsä / yrittäminään

Abe

-tta

yrittämättämme

yrittämättänne

yrittämättänsä / yrittämättään

yrittämittämme

yrittämittänne

yrittämittänsä / yrittämittään

Com

-ne

-

-

-

yrittäminemme

yrittäminenne

yrittäminensä / yrittämineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Translations

daddy isä, isi
dad isä, isi
isi
Show more arrow right

Wiktionary

(familiar) dad, father, daddy iskä, isukki, isä Show more arrow right < isä Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isini

isini

isisi

isisi

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiäni

isejäni

isiäsi

isejäsi

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isieni

isisi

isiesi

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiini

iseihini

isiisi

iseihisi

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

iseissäni

isissäsi

iseissäsi

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

iseistäni

isistäsi

iseistäsi

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

iseilleni

isillesi

iseillesi

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

iseilläni

isilläsi

iseilläsi

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

iseiltäni

isiltäsi

iseiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

iseikseni

isiksesi

iseiksesi

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

iseinäni

isinäsi

iseinäsi

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

iseittäni

isittäsi

iseittäsi

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseineni

-

iseinesi

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isini

isisi

isinsä

isini

isisi

isinsä

Par

-ta

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

isejäni

isejäsi

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isisi

isinsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isiini

isiisi

isiinsä

iseihini

iseihisi

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

iseissäni

iseissäsi

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

iseistäni

iseistäsi

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

isillesi

isillensä / isilleen

iseilleni

iseillesi

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

iseilläni

iseilläsi

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltäni

iseiltäsi

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

iseikseni

iseiksesi

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

iseinäni

iseinäsi

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

iseittäni

iseittäsi

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseineni

iseinesi

iseinensä / iseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isimme

isinne

isinne

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiämme

isejämme

isiänne

isejänne

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isiemme

isinne

isienne

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiimme

iseihimme

isiinne

iseihinne

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

iseissämme

isissänne

iseissänne

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

iseistämme

isistänne

iseistänne

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

iseillemme

isillenne

iseillenne

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

iseillämme

isillänne

iseillänne

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

iseiltämme

isiltänne

iseiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

iseiksemme

isiksenne

iseiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

iseinämme

isinänne

iseinänne

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

iseittämme

isittänne

iseittänne

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseinemme

-

iseinenne

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isinne

isinsä

isimme

isinne

isinsä

Par

-ta

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

isejämme

isejänne

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isinne

isinsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isiimme

isiinne

isiinsä

iseihimme

iseihinne

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

iseissämme

iseissänne

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

iseistämme

iseistänne

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

isillenne

isillensä / isilleen

iseillemme

iseillenne

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

iseillämme

iseillänne

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltämme

iseiltänne

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksemme

iseiksenne

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

iseinämme

iseinänne

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

iseittämme

iseittänne

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseinemme

iseinenne

iseinensä / iseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

Translations

father isä, taatto, alkuunpanija
dad isä, isi
sire isä
daddy isä, isi
parent vanhempi, isä, toinen vanhemmista, emä, emokasvi
papa isä, pappa
founding father isä, perustaja, perustuslakia säätävän konventin jäsen, alkuunpanija
padre isä, pappi
pa isä
pop pop, popmusiikki, poksahdus, isä, limonaati, pamaus
poppa isä
Show more arrow right

Wiktionary

father faija (slang), fade (slang), fatsi (slang), isi (childishly), isukki (childishly), iskä (childishly), iso (poetic, archaic), isäukko (usually of an old father), taatto (archaic) (with capital initial) Father (God) - Show more arrow right isoisyysisällinenisäntä Show more arrow right adoptioisäesi-isäisoisäisähahmoisäinmaaisäjumalaisäkasviisäkummiisämeidänisämeitäisänisäisänkotiisänmaaisänmaallisuusisänmurhaisännimiisänperintöisänpuoleinenisänpäiväisänrakkausisäntunneisänvaltaisänäitiisäpappaisäpuoliisätönisäukkoisävainajaisävanhaisävanhusisäyksilökantaisäkasvatusisäkaupunginisäkirkkoisäkoti-isäkunnanisämaanisämyrskyisäoppi-isäottoisäpehmoisäperheenisärippi-isäviikonloppuisäyksinhuoltajaisääidinisä Show more arrow right From Proto-Finnic icä, from Proto-Uralic ićä. Cognate with Estonian isa, Northern Sami áhčči and Hungarian ős. Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäni

isäsi

isäsi

isänsä

isänsä

Par

-ta

isääni

isiäni

isääsi

isiäsi

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isieni

isäsi

isiesi

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isääni

isiini

isääsi

isiisi

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isissäni

isässäsi

isissäsi

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isistäni

isästäsi

isistäsi

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isilleni

isällesi

isillesi

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isilläni

isälläsi

isilläsi

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isiltäni

isältäsi

isiltäsi

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isikseni

isäksesi

isiksesi

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isinäni

isänäsi

isinäsi

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isittäni

isättäsi

isittäsi

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isineni

-

isinesi

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäsi

isänsä

isäni

isäsi

isänsä

Par

-ta

isääni

isääsi

isäänsä

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isäsi

isänsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isääni

isääsi

isäänsä

isiini

isiisi

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isässäsi

isässänsä / isässään

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isästäsi

isästänsä / isästään

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isällesi

isällensä / isälleen

isilleni

isillesi

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isälläsi

isällänsä / isällään

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isältäsi

isältänsä / isältään

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isäksesi

isäksensä / isäkseen

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isänäsi

isänänsä / isänään

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isättäsi

isättänsä / isättään

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isineni

isinesi

isinensä / isineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isämme

isänne

isänne

isänsä

isänsä

Par

-ta

isäämme

isiämme

isäänne

isiänne

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isiemme

isänne

isienne

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isiimme

isäänne

isiinne

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isissämme

isässänne

isissänne

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isistämme

isästänne

isistänne

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isillemme

isällenne

isillenne

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isillämme

isällänne

isillänne

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isiltämme

isältänne

isiltänne

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isiksemme

isäksenne

isiksenne

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isinämme

isänänne

isinänne

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isittämme

isättänne

isittänne

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isinemme

-

isinenne

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isänne

isänsä

isämme

isänne

isänsä

Par

-ta

isäämme

isäänne

isäänsä

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isänne

isänsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isäänne

isäänsä

isiimme

isiinne

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isässänne

isässänsä / isässään

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isästänne

isästänsä / isästään

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isällenne

isällensä / isälleen

isillemme

isillenne

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isällänne

isällänsä / isällään

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isältänne

isältänsä / isältään

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isäksenne

isäksensä / isäkseen

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isänänne

isänänsä / isänään

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isättänne

isättänsä / isättään

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isinemme

isinenne

isinensä / isineen

Wiktionary

(transitive, auxiliary, + first infinitive) to try, attempt, endeavour/endeavor (to do something) Show more arrow right Adjectives yritteliäs Nouns yrittäjäyritys Proverbs yrittänyttä ei laiteta Show more arrow right From Proto-Finnic ürittädäk. Cognates include Ingrian yrittää, Karelian yritteä, Livvi yrittiä and possibly Votic ürüttää (“to rush”). Show more arrow right

Translations

to try yrittää, koettaa, maistaa, koetella, kokea, tutkia
to attempt yrittää, koettaa
to seek etsiä, hakea, pyytää, yrittää, tavoitella, kysyä
to endeavor yrittää, pyrkiä jhk, tavoitella jtk
to make tehdä, saada, suorittaa, luoda, valmistaa, yrittää
to have a try yrittää
to have a go yrittää
to essay yrittää, koettaa
to have a go at yrittää, yrittää jtk
have a bash at yrittää jtk, yrittää
Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

yritän

en yritä

ii

yrität

et yritä

iii

yrittää

ei yritä

Plural

Positive

Negative

i

yritämme / yritetään

emme yritä / ei yritetä

ii

yritätte

ette yritä

iii

yrittävät

eivät yritä

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

yritin

en yrittänyt

ii

yritit

et yrittänyt

iii

yritti

ei yrittänyt

Plural

Positive

Negative

i

yritimme / yritettiin

emme yrittäneet / ei yritetty

ii

yrititte

ette yrittäneet

iii

yrittivät

eivät yrittäneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen yrittänyt

en ole yrittänyt

ii

olet yrittänyt

et ole yrittänyt

iii

on yrittänyt

ei ole yrittänyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme yrittäneet

emme ole yrittäneet

ii

olette yrittäneet

ette ole yrittäneet

iii

ovat yrittäneet

eivät ole yrittäneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin yrittänyt

en ollut yrittänyt

ii

olit yrittänyt

et ollut yrittänyt

iii

oli yrittänyt

ei ollut yrittänyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme yrittäneet

emme olleet yrittäneet

ii

olitte yrittäneet

ette olleet yrittäneet

iii

olivat yrittäneet

eivät olleet yrittäneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

yrittäisin

en yrittäisi

ii

yrittäisit

et yrittäisi

iii

yrittäisi

ei yrittäisi

Plural

Positive

Negative

i

yrittäisimme

emme yrittäisi

ii

yrittäisitte

ette yrittäisi

iii

yrittäisivät

eivät yrittäisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin yrittänyt

en olisi yrittänyt

ii

olisit yrittänyt

et olisi yrittänyt

iii

olisi yrittänyt

ei olisi yrittänyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme yrittäneet

emme olisi yrittäneet

ii

olisitte yrittäneet

ette olisi yrittäneet

iii

olisivat yrittäneet

eivät olisi yrittäneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

yrittänen

en yrittäne

ii

yrittänet

et yrittäne

iii

yrittänee

ei yrittäne

Plural

Positive

Negative

i

yrittänemme

emme yrittäne

ii

yrittänette

ette yrittäne

iii

yrittänevät

eivät yrittäne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen yrittänyt

en liene yrittänyt

ii

lienet yrittänyt

et liene yrittänyt

iii

lienee yrittänyt

ei liene yrittänyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme yrittäneet

emme liene yrittäneet

ii

lienette yrittäneet

ette liene yrittäneet

iii

lienevät yrittäneet

eivät liene yrittäneet

Imperative

Singular

i

-

ii

yritä

iii

yrittäköön

Plural

i

yrittäkäämme

ii

yrittäkää

iii

yrittäkööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

yrittää

Tra

-ksi

yrittääksensä / yrittääkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

yrittäessä

Ins

-in

yrittäen

Ine

-ssa

yritettäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

yrittämään

Ine

-ssa

yrittämässä

Ela

-sta

yrittämästä

Ade

-lla

yrittämällä

Abe

-tta

yrittämättä

Ins

-in

yrittämän

Ins

-in

yritettämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

yrittäminen

Par

-ta

yrittämistä

Infinitive V

yrittämäisillänsä / yrittämäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

yritetään

ei yritetä

Imperfect

yritettiin

ei yritetty

Potential

yritettäneen

ei yritettäne

Conditional

yritettäisiin

ei yritettäisi

Imperative Present

yritettäköön

älköön yritettäkö

Imperative Perfect

olkoon yritetty

älköön yritetty

Positive

Negative

Present

yritetään

ei yritetä

Imperfect

yritettiin

ei yritetty

Potential

yritettäneen

ei yritettäne

Conditional

yritettäisiin

ei yritettäisi

Imperative Present

yritettäköön

älköön yritettäkö

Imperative Perfect

olkoon yritetty

älköön yritetty

Participle

Active

Passive

1st

yrittävä

yritettävä

2nd

yrittänyt

yritetty

3rd

yrittämä

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept