Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yövuoro yövuoro   N Sg Nom
   N Sg Nom + vuoro   N Sg Nom

yövuoro, Noun

up ↑

Translations & synonyms

night shift yövuoro
Wikipedia
Word yövuoro can mean the following:
Yövuoro: suomalainen televisiosarja vuodelta 2005
Yövuoro: Abduktion EP vuodelta 2006
Yövuoro: Aku Ankan taskukirja nro 323.
Yövuoro: (Night Shift), Ron Howardin ohjaama elokuva vuodelta 1982
Yövuoro: (Graveyard Shift), Ralph S. Singletonin ohjaama elokuva vuodelta 1990
Source: Wikipedia
Wiktionary
night shift

Etymology:
+‎ vuoro
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yövuoroni yövuoroni yövuorosi yövuorosi yövuoronsa yövuoronsa
Par -ta yövuoroani yövuorojani yövuoroasi yövuorojasi yövuoroansa / yövuoroaan yövuorojansa / yövuorojaan
Gen -n yövuoroni yövuorojeni yövuorosi yövuorojesi yövuoronsa yövuorojensa
Ill mihin yövuorooni yövuoroihini yövuoroosi yövuoroihisi yövuoroonsa yövuoroihinsa
Ine -ssa yövuorossani yövuoroissani yövuorossasi yövuoroissasi yövuorossansa / yövuorossaan yövuoroissansa / yövuoroissaan
Ela -sta yövuorostani yövuoroistani yövuorostasi yövuoroistasi yövuorostansa / yövuorostaan yövuoroistansa / yövuoroistaan
All -lle yövuorolleni yövuoroilleni yövuorollesi yövuoroillesi yövuorolleen / yövuorollensa yövuoroillensa / yövuoroillean
Ade -lla yövuorollani yövuoroillani yövuorollasi yövuoroillasi yövuorollansa / yövuorollaan yövuoroillansa / yövuoroillaan
Abl -lta yövuoroltani yövuoroiltani yövuoroltasi yövuoroiltasi yövuoroltansa / yövuoroltaan yövuoroiltansa / yövuoroiltaan
Tra -ksi yövuorokseni yövuoroikseni yövuoroksesi yövuoroiksesi yövuorokseen / yövuoroksensa yövuoroikseen / yövuoroiksensa
Ess -na yövuoronani yövuoroinani yövuoronasi yövuoroinasi yövuoronansa / yövuoronaan yövuoroinansa / yövuoroinaan
Abe -tta yövuorottani yövuoroittani yövuorottasi yövuoroittasi yövuorottansa / yövuorottaan yövuoroittansa / yövuoroittaan
Com -ne - yövuoroineni - yövuoroinesi - yövuoroineen / yövuoroinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yövuoromme yövuoromme yövuoronne yövuoronne yövuoronsa yövuoronsa
Par -ta yövuoroamme yövuorojamme yövuoroanne yövuorojanne yövuoroansa / yövuoroaan yövuorojansa / yövuorojaan
Gen -n yövuoromme yövuorojemme yövuoronne yövuorojenne yövuoronsa yövuorojensa
Ill mihin yövuoroomme yövuoroihimme yövuoroonne yövuoroihinne yövuoroonsa yövuoroihinsa
Ine -ssa yövuorossamme yövuoroissamme yövuorossanne yövuoroissanne yövuorossansa / yövuorossaan yövuoroissansa / yövuoroissaan
Ela -sta yövuorostamme yövuoroistamme yövuorostanne yövuoroistanne yövuorostansa / yövuorostaan yövuoroistansa / yövuoroistaan
All -lle yövuorollemme yövuoroillemme yövuorollenne yövuoroillenne yövuorolleen / yövuorollensa yövuoroillensa / yövuoroillean
Ade -lla yövuorollamme yövuoroillamme yövuorollanne yövuoroillanne yövuorollansa / yövuorollaan yövuoroillansa / yövuoroillaan
Abl -lta yövuoroltamme yövuoroiltamme yövuoroltanne yövuoroiltanne yövuoroltansa / yövuoroltaan yövuoroiltansa / yövuoroiltaan
Tra -ksi yövuoroksemme yövuoroiksemme yövuoroksenne yövuoroiksenne yövuorokseen / yövuoroksensa yövuoroikseen / yövuoroiksensa
Ess -na yövuoronamme yövuoroinamme yövuoronanne yövuoroinanne yövuoronansa / yövuoronaan yövuoroinansa / yövuoroinaan
Abe -tta yövuorottamme yövuoroittamme yövuorottanne yövuoroittanne yövuorottansa / yövuorottaan yövuoroittansa / yövuoroittaan
Com -ne - yövuoroinemme - yövuoroinenne - yövuoroineen / yövuoroinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Wikipedia

Night or nighttime (also spelled night-time or night time) is the period of ambient darkness from sunset to sunrise during each 24-hour day, when the Sun is below the horizon. The exact time when night begins and ends (equally true with evening) depends on the location and varies throughout the year. When night is considered as a period that follows evening, it is usually considered to start around 8 pm and to last to about 4 am.

Source: Wikipedia
Wiktionary
night

     Fin: Yöllä on pimeää.
     Eng: ― It is dark at night.
(modifier) night, nocturnal

Usage:
The concepts ilta (“evening”) and (“night”) are defined slightly differently in Finnish and English. is generally regarded as the period of day normally devoted for sleeping, i.e. roughly the time between 10/11 p.m. and 6/7 a.m. The time between 5/6 p.m. and 10/11 p.m. is referred to as ilta (“evening”), but in English it is often called "night" as e.g. in "I have a meeting tonight". The term tiistaiyö (literally, Tuesday night) would actually refer to the hours from approximately 23:00 Monday to 06:00 Tuesday, which in standard English would be referred to as Monday night (even though Tuesday technically begins during this period).
Derived terms:
yöllinen
yöpyä
yötön yö
öinen
öisin

Compounds:
aamuyö
alkuyö
hallayö
hääyö
iltayö
jouluyö
juhannusyö
keskiyö
kesäyö
lemmenyö
loppuyö
myrsky-
pakkasyö
puoliyö
pääsiäisyö
suviyö
sydänyö
talviyö
uudenvuodenyö
vappuyö
yöaika
yöastia
yöasu
yöbaari
yöeläin
yöelämä
yöilma
yöjuna
yöjuoksu
yökahvila
yökaste
yökastelu
yökausi
yökerho
yökortteeri
yökylmä
yökyöpeli
yölamppu
yölento
yölepo
yöliikenne
yölintu
yölämmitys
yölämpötila
yömaja
yömyssy
yömyöhä
yönkuningatar
yönmusta
yönseutu
yönäkö
yönäytäntö
yöpaikka
yöpaita
yöpakkanen
yöpala
yöpelko
yöperhonen
yöpilvi
yöpimeä
yöpuku
yöpuoli
yöpuu
yöpäivystys
yöpöytä
yöradio
yöraha
yörauha
yöravintola
yösija
yösilmä
yösokeus
yösuunnistus
yösydän
yösyöttö
yösähkö
yösäilö
yötaivas
yötaksa
yötuuli
yötyö
yötyöläinen
yötähtäin
yöuni
yövaate
yövahti
yövaippa
yövalaistus
yövalvonta
yövieras
yövilkka
yövoide
yövuoro

Etymology:
From Proto-Finnic öö, from Proto-Uralic üje. Cognates include Karelian , Ludian üö, Estonian öö, Ingrian öö, Livonian īe, Northern Sami idja, Inari Sami ijjâ, Udmurt уй (uj), Komi-Permyak ой (oj), Komi-Zyrian вой (voj), Southern Mansi йӣ (jī), Hungarian éj.
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

vuoro, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - vuoro vuorot
Par -ta vuoroa vuoroja
Gen -n vuoron vuorojen
Ill mihin vuoroon vuoroihin
Ine -ssa vuorossa vuoroissa
Ela -sta vuorosta vuoroista
All -lle vuorolle vuoroille
Ade -lla vuorolla vuoroilla
Abl -lta vuorolta vuoroilta
Tra -ksi vuoroksi vuoroiksi
Ess -na vuorona vuoroina
Abe -tta vuorotta vuoroitta
Com -ne - vuoroine
Ins -in - vuoroin
Wiktionary
turn

     Fin: Sinun vuorosi!
     Eng: It's your turn!
     Fin: Nyt voit aloittaa vuorosi.
     Eng: You can take your turn now.
shift (scheduled working period)

(transport) A means of transportation that runs regularly on a given route; no universally applicable English equivalent, connection or scheduled fit for many usages.

     Fin: Helsingin ja Oulun välillä lentää kymmeniä vuoroja päivittäin.
     Eng: There are dozens of daily scheduled flights between Helsinki and Oulu.
Derived terms:
vuorostaan
vuorotella
vuorotellen
Compounds:
aamuvuoro
erovuoro
heittovuoro
iltavuoro
junavuoro
kolmivuorotyö
kulkuvuoro
laivavuoro
lentovuoro
lepovuoro
linja-autovuoro
lyöntivuoro
lähtövuoro
pikavuoro
puheenvuoro
päivystysvuoro
päivävuoro
ruuhkavuoro
sananvuoro
saunavuoro
siirtovuoro
sisävuoro
sunnuntaivuoro
suunvuoro
syöttövuoro
työvuoro
ulkovuoro
vahtivuoro
vakiovuoro
vapaavuoro
vartiovuoro
vuoroaika
vuoroaskel
vuoroauto
vuorohiihto
vuorojärjestys
vuorokausi
vuorokeskustelu
vuorokone
vuorolaulu
vuoroluku
vuoronumero
vuoronvaihto
vuoro-ote
vuoropaikoitus
vuoropari
vuoropuhelu
vuoropysäköinti
vuoropäivä
vuorosana
vuorotahti
vuorotervehdys
vuorotuli
vuorotyö
vuorovesi
vuoroveto
vuoroviikko
vuorovuosi
yövuoro

Etymology:
From Proto-Finnic vooro. Cognates include Estonian voor (“round (of a competition), turn”), Ingrian vooro, Karelian vuoro and Votic vooro.
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vuoroni vuoroni vuorosi vuorosi vuoronsa vuoronsa
Par -ta vuoroani vuorojani vuoroasi vuorojasi vuoroansa / vuoroaan vuorojansa / vuorojaan
Gen -n vuoroni vuorojeni vuorosi vuorojesi vuoronsa vuorojensa
Ill mihin vuorooni vuoroihini vuoroosi vuoroihisi vuoroonsa vuoroihinsa
Ine -ssa vuorossani vuoroissani vuorossasi vuoroissasi vuorossansa / vuorossaan vuoroissansa / vuoroissaan
Ela -sta vuorostani vuoroistani vuorostasi vuoroistasi vuorostansa / vuorostaan vuoroistansa / vuoroistaan
All -lle vuorolleni vuoroilleni vuorollesi vuoroillesi vuorolleen / vuorollensa vuoroillensa / vuoroillean
Ade -lla vuorollani vuoroillani vuorollasi vuoroillasi vuorollansa / vuorollaan vuoroillansa / vuoroillaan
Abl -lta vuoroltani vuoroiltani vuoroltasi vuoroiltasi vuoroltansa / vuoroltaan vuoroiltansa / vuoroiltaan
Tra -ksi vuorokseni vuoroikseni vuoroksesi vuoroiksesi vuorokseen / vuoroksensa vuoroikseen / vuoroiksensa
Ess -na vuoronani vuoroinani vuoronasi vuoroinasi vuoronansa / vuoronaan vuoroinansa / vuoroinaan
Abe -tta vuorottani vuoroittani vuorottasi vuoroittasi vuorottansa / vuorottaan vuoroittansa / vuoroittaan
Com -ne - vuoroineni - vuoroinesi - vuoroineen / vuoroinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vuoromme vuoromme vuoronne vuoronne vuoronsa vuoronsa
Par -ta vuoroamme vuorojamme vuoroanne vuorojanne vuoroansa / vuoroaan vuorojansa / vuorojaan
Gen -n vuoromme vuorojemme vuoronne vuorojenne vuoronsa vuorojensa
Ill mihin vuoroomme vuoroihimme vuoroonne vuoroihinne vuoroonsa vuoroihinsa
Ine -ssa vuorossamme vuoroissamme vuorossanne vuoroissanne vuorossansa / vuorossaan vuoroissansa / vuoroissaan
Ela -sta vuorostamme vuoroistamme vuorostanne vuoroistanne vuorostansa / vuorostaan vuoroistansa / vuoroistaan
All -lle vuorollemme vuoroillemme vuorollenne vuoroillenne vuorolleen / vuorollensa vuoroillensa / vuoroillean
Ade -lla vuorollamme vuoroillamme vuorollanne vuoroillanne vuorollansa / vuorollaan vuoroillansa / vuoroillaan
Abl -lta vuoroltamme vuoroiltamme vuoroltanne vuoroiltanne vuoroltansa / vuoroltaan vuoroiltansa / vuoroiltaan
Tra -ksi vuoroksemme vuoroiksemme vuoroksenne vuoroiksenne vuorokseen / vuoroksensa vuoroikseen / vuoroiksensa
Ess -na vuoronamme vuoroinamme vuoronanne vuoroinanne vuoronansa / vuoronaan vuoroinansa / vuoroinaan
Abe -tta vuorottamme vuoroittamme vuorottanne vuoroittanne vuorottansa / vuorottaan vuoroittansa / vuoroittaan
Com -ne - vuoroinemme - vuoroinenne - vuoroineen / vuoroinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept