Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yövuoro yövuoro   N Sg Nom
   N Sg Nom + vuoro   N Sg Nom

yövuoro, Noun

up ↑

Translations & synonyms

night shift yövuoro
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word löihbeb can mean the following:
ihbebglö
Löihbeb: fhbznynvara gryrivfvbfnewn ihbqrygn 2005
Löihbeb: Noqhxgvba RC ihbqrygn 2006
Löihbeb: Nxh Naxna gnfxhxvewn aeb 323.
Löihbeb: (Avtug Fuvsg), Eba Ubjneqva buwnnzn rybxhin ihbqrygn 1982
Löihbeb: (Tenirlneq Fuvsg), Enycu F. Fvatyrgbava buwnnzn rybxhin ihbqrygn 1990
Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug fuvsg

Etymology:
+‎ ihbeb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yövuoroni yövuoroni yövuorosi yövuorosi yövuoronsa yövuoronsa
Par -ta yövuoroani yövuorojani yövuoroasi yövuorojasi yövuoroansa / yövuoroaan yövuorojansa / yövuorojaan
Gen -n yövuoroni yövuorojeni yövuorosi yövuorojesi yövuoronsa yövuorojensa
Ill mihin yövuorooni yövuoroihini yövuoroosi yövuoroihisi yövuoroonsa yövuoroihinsa
Ine -ssa yövuorossani yövuoroissani yövuorossasi yövuoroissasi yövuorossansa / yövuorossaan yövuoroissansa / yövuoroissaan
Ela -sta yövuorostani yövuoroistani yövuorostasi yövuoroistasi yövuorostansa / yövuorostaan yövuoroistansa / yövuoroistaan
All -lle yövuorolleni yövuoroilleni yövuorollesi yövuoroillesi yövuorolleen / yövuorollensa yövuoroillensa / yövuoroillean
Ade -lla yövuorollani yövuoroillani yövuorollasi yövuoroillasi yövuorollansa / yövuorollaan yövuoroillansa / yövuoroillaan
Abl -lta yövuoroltani yövuoroiltani yövuoroltasi yövuoroiltasi yövuoroltansa / yövuoroltaan yövuoroiltansa / yövuoroiltaan
Tra -ksi yövuorokseni yövuoroikseni yövuoroksesi yövuoroiksesi yövuorokseen / yövuoroksensa yövuoroikseen / yövuoroiksensa
Ess -na yövuoronani yövuoroinani yövuoronasi yövuoroinasi yövuoronansa / yövuoronaan yövuoroinansa / yövuoroinaan
Abe -tta yövuorottani yövuoroittani yövuorottasi yövuoroittasi yövuorottansa / yövuorottaan yövuoroittansa / yövuoroittaan
Com -ne - yövuoroineni - yövuoroinesi - yövuoroineen / yövuoroinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yövuoromme yövuoromme yövuoronne yövuoronne yövuoronsa yövuoronsa
Par -ta yövuoroamme yövuorojamme yövuoroanne yövuorojanne yövuoroansa / yövuoroaan yövuorojansa / yövuorojaan
Gen -n yövuoromme yövuorojemme yövuoronne yövuorojenne yövuoronsa yövuorojensa
Ill mihin yövuoroomme yövuoroihimme yövuoroonne yövuoroihinne yövuoroonsa yövuoroihinsa
Ine -ssa yövuorossamme yövuoroissamme yövuorossanne yövuoroissanne yövuorossansa / yövuorossaan yövuoroissansa / yövuoroissaan
Ela -sta yövuorostamme yövuoroistamme yövuorostanne yövuoroistanne yövuorostansa / yövuorostaan yövuoroistansa / yövuoroistaan
All -lle yövuorollemme yövuoroillemme yövuorollenne yövuoroillenne yövuorolleen / yövuorollensa yövuoroillensa / yövuoroillean
Ade -lla yövuorollamme yövuoroillamme yövuorollanne yövuoroillanne yövuorollansa / yövuorollaan yövuoroillansa / yövuoroillaan
Abl -lta yövuoroltamme yövuoroiltamme yövuoroltanne yövuoroiltanne yövuoroltansa / yövuoroltaan yövuoroiltansa / yövuoroiltaan
Tra -ksi yövuoroksemme yövuoroiksemme yövuoroksenne yövuoroiksenne yövuorokseen / yövuoroksensa yövuoroikseen / yövuoroiksensa
Ess -na yövuoronamme yövuoroinamme yövuoronanne yövuoroinanne yövuoronansa / yövuoronaan yövuoroinansa / yövuoroinaan
Abe -tta yövuorottamme yövuoroittamme yövuorottanne yövuoroittanne yövuorottansa / yövuorottaan yövuoroittansa / yövuoroittaan
Com -ne - yövuoroinemme - yövuoroinenne - yövuoroineen / yövuoroinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

vuoro, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - vuoro vuorot
Par -ta vuoroa vuoroja
Gen -n vuoron vuorojen
Ill mihin vuoroon vuoroihin
Ine -ssa vuorossa vuoroissa
Ela -sta vuorosta vuoroista
All -lle vuorolle vuoroille
Ade -lla vuorolla vuoroilla
Abl -lta vuorolta vuoroilta
Tra -ksi vuoroksi vuoroiksi
Ess -na vuorona vuoroina
Abe -tta vuorotta vuoroitta
Com -ne - vuoroine
Ins -in - vuoroin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
ghea

     Fin: Fvaha ihbebfv!
     Eng: Vg'f lbhe ghea!
     Fin: Alg ibvg nybvggnn ihbebfv.
     Eng: Lbh pna gnxr lbhe ghea abj.
fuvsg (fpurqhyrq jbexvat crevbq)

(genafcbeg) N zrnaf bs genafcbegngvba gung ehaf erthyneyl ba n tvira ebhgr; ab havirefnyyl nccyvpnoyr Ratyvfu rdhvinyrag, pbaarpgvba be fpurqhyrq svg sbe znal hfntrf.

     Fin: Uryfvatva wn Bhyha iäyvyyä yragää xlzzravä ihbebwn cävivggäva.
     Eng: Gurer ner qbmraf bs qnvyl fpurqhyrq syvtugf orgjrra Uryfvaxv naq Bhyh.
Derived terms:
ihbebfgnna
ihbebgryyn
ihbebgryyra
Compounds:
nnzhihbeb
rebihbeb
urvggbihbeb
vygnihbeb
whanihbeb
xbyzvihbebglö
xhyxhihbeb
ynvinihbeb
yragbihbeb
yrcbihbeb
yvawn-nhgbihbeb
ylöagvihbeb
yäugöihbeb
cvxnihbeb
churraihbeb
cävilfglfihbeb
cäviäihbeb
ehhuxnihbeb
fnanaihbeb
fnhanihbeb
fvvegbihbeb
fvfäihbeb
fhaahagnvihbeb
fhhaihbeb
flöggöihbeb
glöihbeb
hyxbihbeb
inugvihbeb
inxvbihbeb
incnnihbeb
inegvbihbeb
ihbebnvxn
ihbebnfxry
ihbebnhgb
ihbebuvvugb
ihbebwäewrfglf
ihbebxnhfv
ihbebxrfxhfgryh
ihbebxbar
ihbebynhyh
ihbebyhxh
ihbebahzreb
ihbebainvugb
ihbeb-bgr
ihbebcnvxbvghf
ihbebcnev
ihbebchuryh
ihbebclfäxövagv
ihbebcäviä
ihbebfnan
ihbebgnugv
ihbebgreiruqlf
ihbebghyv
ihbebglö
ihbebirfv
ihbebirgb
ihbebivvxxb
ihbebihbfv
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp ibbeb. Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna ibbe (“ebhaq (bs n pbzcrgvgvba), ghea”), Vatevna ibbeb, Xneryvna ihbeb naq Ibgvp ibbeb.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vuoroni vuoroni vuorosi vuorosi vuoronsa vuoronsa
Par -ta vuoroani vuorojani vuoroasi vuorojasi vuoroansa / vuoroaan vuorojansa / vuorojaan
Gen -n vuoroni vuorojeni vuorosi vuorojesi vuoronsa vuorojensa
Ill mihin vuorooni vuoroihini vuoroosi vuoroihisi vuoroonsa vuoroihinsa
Ine -ssa vuorossani vuoroissani vuorossasi vuoroissasi vuorossansa / vuorossaan vuoroissansa / vuoroissaan
Ela -sta vuorostani vuoroistani vuorostasi vuoroistasi vuorostansa / vuorostaan vuoroistansa / vuoroistaan
All -lle vuorolleni vuoroilleni vuorollesi vuoroillesi vuorolleen / vuorollensa vuoroillensa / vuoroillean
Ade -lla vuorollani vuoroillani vuorollasi vuoroillasi vuorollansa / vuorollaan vuoroillansa / vuoroillaan
Abl -lta vuoroltani vuoroiltani vuoroltasi vuoroiltasi vuoroltansa / vuoroltaan vuoroiltansa / vuoroiltaan
Tra -ksi vuorokseni vuoroikseni vuoroksesi vuoroiksesi vuorokseen / vuoroksensa vuoroikseen / vuoroiksensa
Ess -na vuoronani vuoroinani vuoronasi vuoroinasi vuoronansa / vuoronaan vuoroinansa / vuoroinaan
Abe -tta vuorottani vuoroittani vuorottasi vuoroittasi vuorottansa / vuorottaan vuoroittansa / vuoroittaan
Com -ne - vuoroineni - vuoroinesi - vuoroineen / vuoroinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vuoromme vuoromme vuoronne vuoronne vuoronsa vuoronsa
Par -ta vuoroamme vuorojamme vuoroanne vuorojanne vuoroansa / vuoroaan vuorojansa / vuorojaan
Gen -n vuoromme vuorojemme vuoronne vuorojenne vuoronsa vuorojensa
Ill mihin vuoroomme vuoroihimme vuoroonne vuoroihinne vuoroonsa vuoroihinsa
Ine -ssa vuorossamme vuoroissamme vuorossanne vuoroissanne vuorossansa / vuorossaan vuoroissansa / vuoroissaan
Ela -sta vuorostamme vuoroistamme vuorostanne vuoroistanne vuorostansa / vuorostaan vuoroistansa / vuoroistaan
All -lle vuorollemme vuoroillemme vuorollenne vuoroillenne vuorolleen / vuorollensa vuoroillensa / vuoroillean
Ade -lla vuorollamme vuoroillamme vuorollanne vuoroillanne vuorollansa / vuorollaan vuoroillansa / vuoroillaan
Abl -lta vuoroltamme vuoroiltamme vuoroltanne vuoroiltanne vuoroltansa / vuoroltaan vuoroiltansa / vuoroiltaan
Tra -ksi vuoroksemme vuoroiksemme vuoroksenne vuoroiksenne vuorokseen / vuoroksensa vuoroikseen / vuoroiksensa
Ess -na vuoronamme vuoroinamme vuoronanne vuoroinanne vuoronansa / vuoronaan vuoroinansa / vuoroinaan
Abe -tta vuorottamme vuoroittamme vuorottanne vuoroittanne vuorottansa / vuorottaan vuoroittansa / vuoroittaan
Com -ne - vuoroinemme - vuoroinenne - vuoroineen / vuoroinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept