Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yövalaistus yövalaistus   N Sg Nom
   N Sg Nom + valaistus   N Sg Nom

yövalaistus, Noun

up ↑

Translations & synonyms

nightlighting
night lighting
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yövalaistukseni yövalaistukseni yövalaistuksesi yövalaistuksesi yövalaistuksensa yövalaistuksensa
Par -ta yövalaistustani yövalaistuksiani yövalaistustasi yövalaistuksiasi yövalaistustansa / yövalaistustaan yövalaistuksiansa / yövalaistuksiaan
Gen -n yövalaistukseni yövalaistuksieni / yövalaistusteni yövalaistuksesi yövalaistuksiesi / yövalaistustesi yövalaistuksensa yövalaistuksiensa / yövalaistustensa
Ill mihin yövalaistukseeni yövalaistuksiini yövalaistukseesi yövalaistuksiisi yövalaistukseensa yövalaistuksiinsa
Ine -ssa yövalaistuksessani yövalaistuksissani yövalaistuksessasi yövalaistuksissasi yövalaistuksessansa / yövalaistuksessaan yövalaistuksissansa / yövalaistuksissaan
Ela -sta yövalaistuksestani yövalaistuksistani yövalaistuksestasi yövalaistuksistasi yövalaistuksestansa / yövalaistuksestaan yövalaistuksistansa / yövalaistuksistaan
All -lle yövalaistukselleni yövalaistuksilleni yövalaistuksellesi yövalaistuksillesi yövalaistukselleen / yövalaistuksellensa yövalaistuksillensa / yövalaistuksillean
Ade -lla yövalaistuksellani yövalaistuksillani yövalaistuksellasi yövalaistuksillasi yövalaistuksellansa / yövalaistuksellaan yövalaistuksillansa / yövalaistuksillaan
Abl -lta yövalaistukseltani yövalaistuksiltani yövalaistukseltasi yövalaistuksiltasi yövalaistukseltansa / yövalaistukseltaan yövalaistuksiltansa / yövalaistuksiltaan
Tra -ksi yövalaistuksekseni yövalaistuksikseni yövalaistukseksesi yövalaistuksiksesi yövalaistuksekseen / yövalaistukseksensa yövalaistuksikseen / yövalaistuksiksensa
Ess -na yövalaistuksenani yövalaistuksinani yövalaistuksenasi yövalaistuksinasi yövalaistuksenansa / yövalaistuksenaan yövalaistuksinansa / yövalaistuksinaan
Abe -tta yövalaistuksettani yövalaistuksittani yövalaistuksettasi yövalaistuksittasi yövalaistuksettansa / yövalaistuksettaan yövalaistuksittansa / yövalaistuksittaan
Com -ne - yövalaistuksineni - yövalaistuksinesi - yövalaistuksineen / yövalaistuksinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yövalaistuksemme yövalaistuksemme yövalaistuksenne yövalaistuksenne yövalaistuksensa yövalaistuksensa
Par -ta yövalaistustamme yövalaistuksiamme yövalaistustanne yövalaistuksianne yövalaistustansa / yövalaistustaan yövalaistuksiansa / yövalaistuksiaan
Gen -n yövalaistuksemme yövalaistuksiemme / yövalaistustemme yövalaistuksenne yövalaistuksienne / yövalaistustenne yövalaistuksensa yövalaistuksiensa / yövalaistustensa
Ill mihin yövalaistukseemme yövalaistuksiimme yövalaistukseenne yövalaistuksiinne yövalaistukseensa yövalaistuksiinsa
Ine -ssa yövalaistuksessamme yövalaistuksissamme yövalaistuksessanne yövalaistuksissanne yövalaistuksessansa / yövalaistuksessaan yövalaistuksissansa / yövalaistuksissaan
Ela -sta yövalaistuksestamme yövalaistuksistamme yövalaistuksestanne yövalaistuksistanne yövalaistuksestansa / yövalaistuksestaan yövalaistuksistansa / yövalaistuksistaan
All -lle yövalaistuksellemme yövalaistuksillemme yövalaistuksellenne yövalaistuksillenne yövalaistukselleen / yövalaistuksellensa yövalaistuksillensa / yövalaistuksillean
Ade -lla yövalaistuksellamme yövalaistuksillamme yövalaistuksellanne yövalaistuksillanne yövalaistuksellansa / yövalaistuksellaan yövalaistuksillansa / yövalaistuksillaan
Abl -lta yövalaistukseltamme yövalaistuksiltamme yövalaistukseltanne yövalaistuksiltanne yövalaistukseltansa / yövalaistukseltaan yövalaistuksiltansa / yövalaistuksiltaan
Tra -ksi yövalaistukseksemme yövalaistuksiksemme yövalaistukseksenne yövalaistuksiksenne yövalaistuksekseen / yövalaistukseksensa yövalaistuksikseen / yövalaistuksiksensa
Ess -na yövalaistuksenamme yövalaistuksinamme yövalaistuksenanne yövalaistuksinanne yövalaistuksenansa / yövalaistuksenaan yövalaistuksinansa / yövalaistuksinaan
Abe -tta yövalaistuksettamme yövalaistuksittamme yövalaistuksettanne yövalaistuksittanne yövalaistuksettansa / yövalaistuksettaan yövalaistuksittansa / yövalaistuksittaan
Com -ne - yövalaistuksinemme - yövalaistuksinenne - yövalaistuksineen / yövalaistuksinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

valaistus, Noun

up ↑

Translations & synonyms

lighting valaistus
illumination valaistus, valaisu, valaistuminen, koristelu, väritys
light valo, valaistus, valaisin, lamppu, majakka, valistus
enlightenment valistus, valaistus
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Yvtugavat vf n anghenyyl bppheevat ryrpgebfgngvp qvfpunetr qhevat juvpu gjb ryrpgevpnyyl punetrq ertvbaf va gur ngzbfcurer be tebhaq grzcbenevyl rdhnyvmr gurzfryirf, pnhfvat gur vafgnagnarbhf eryrnfr bs nf zhpu nf bar tvtnwbhyr bs raretl. Guvf qvfpunetr znl cebqhpr n jvqr enatr bs ryrpgebzntargvp enqvngvba, sebz irel ubg cynfzn perngrq ol gur encvq zbirzrag bs ryrpgebaf gb oevyyvnag synfurf bs ivfvoyr yvtug va gur sbez bs oynpx-obql enqvngvba. Yvtugavat pnhfrf guhaqre, n fbhaq sebz gur fubpx jnir juvpu qrirybcf nf tnfrf va gur ivpvavgl bs gur qvfpunetr rkcrevrapr n fhqqra vapernfr va cerffher.

Source: Wikipedia
Wiktionary
yvtugvat

(eryvtvba, Ohqquvfz) rayvtugrazrag; obquv (Ohqquvfz)

Synonyms:
(rayvtugrazrag): inynvfghzvara; obquv (Ohqquvfz)
Derived terms:
inynvfghxfra chh (obquv gerr)
Etymology:
inynvfgn +‎ -hf
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - valaistukseni valaistukseni valaistuksesi valaistuksesi valaistuksensa valaistuksensa
Par -ta valaistustani valaistuksiani valaistustasi valaistuksiasi valaistustansa / valaistustaan valaistuksiansa / valaistuksiaan
Gen -n valaistukseni valaistuksieni / valaistusteni valaistuksesi valaistuksiesi / valaistustesi valaistuksensa valaistuksiensa / valaistustensa
Ill mihin valaistukseeni valaistuksiini valaistukseesi valaistuksiisi valaistukseensa valaistuksiinsa
Ine -ssa valaistuksessani valaistuksissani valaistuksessasi valaistuksissasi valaistuksessansa / valaistuksessaan valaistuksissansa / valaistuksissaan
Ela -sta valaistuksestani valaistuksistani valaistuksestasi valaistuksistasi valaistuksestansa / valaistuksestaan valaistuksistansa / valaistuksistaan
All -lle valaistukselleni valaistuksilleni valaistuksellesi valaistuksillesi valaistukselleen / valaistuksellensa valaistuksillensa / valaistuksillean
Ade -lla valaistuksellani valaistuksillani valaistuksellasi valaistuksillasi valaistuksellansa / valaistuksellaan valaistuksillansa / valaistuksillaan
Abl -lta valaistukseltani valaistuksiltani valaistukseltasi valaistuksiltasi valaistukseltansa / valaistukseltaan valaistuksiltansa / valaistuksiltaan
Tra -ksi valaistuksekseni valaistuksikseni valaistukseksesi valaistuksiksesi valaistuksekseen / valaistukseksensa valaistuksikseen / valaistuksiksensa
Ess -na valaistuksenani valaistuksinani valaistuksenasi valaistuksinasi valaistuksenansa / valaistuksenaan valaistuksinansa / valaistuksinaan
Abe -tta valaistuksettani valaistuksittani valaistuksettasi valaistuksittasi valaistuksettansa / valaistuksettaan valaistuksittansa / valaistuksittaan
Com -ne - valaistuksineni - valaistuksinesi - valaistuksineen / valaistuksinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - valaistuksemme valaistuksemme valaistuksenne valaistuksenne valaistuksensa valaistuksensa
Par -ta valaistustamme valaistuksiamme valaistustanne valaistuksianne valaistustansa / valaistustaan valaistuksiansa / valaistuksiaan
Gen -n valaistuksemme valaistuksiemme / valaistustemme valaistuksenne valaistuksienne / valaistustenne valaistuksensa valaistuksiensa / valaistustensa
Ill mihin valaistukseemme valaistuksiimme valaistukseenne valaistuksiinne valaistukseensa valaistuksiinsa
Ine -ssa valaistuksessamme valaistuksissamme valaistuksessanne valaistuksissanne valaistuksessansa / valaistuksessaan valaistuksissansa / valaistuksissaan
Ela -sta valaistuksestamme valaistuksistamme valaistuksestanne valaistuksistanne valaistuksestansa / valaistuksestaan valaistuksistansa / valaistuksistaan
All -lle valaistuksellemme valaistuksillemme valaistuksellenne valaistuksillenne valaistukselleen / valaistuksellensa valaistuksillensa / valaistuksillean
Ade -lla valaistuksellamme valaistuksillamme valaistuksellanne valaistuksillanne valaistuksellansa / valaistuksellaan valaistuksillansa / valaistuksillaan
Abl -lta valaistukseltamme valaistuksiltamme valaistukseltanne valaistuksiltanne valaistukseltansa / valaistukseltaan valaistuksiltansa / valaistuksiltaan
Tra -ksi valaistukseksemme valaistuksiksemme valaistukseksenne valaistuksiksenne valaistuksekseen / valaistukseksensa valaistuksikseen / valaistuksiksensa
Ess -na valaistuksenamme valaistuksinamme valaistuksenanne valaistuksinanne valaistuksenansa / valaistuksenaan valaistuksinansa / valaistuksinaan
Abe -tta valaistuksettamme valaistuksittamme valaistuksettanne valaistuksittanne valaistuksettansa / valaistuksettaan valaistuksittansa / valaistuksittaan
Com -ne - valaistuksinemme - valaistuksinenne - valaistuksineen / valaistuksinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept