Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yövahti yövahti   N Sg Nom
   N Sg Nom + vahti   N Sg Nom

yövahti, Noun

up ↑

Translations & synonyms

night watch yövahti, yövartio
night watchman
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
avtug thneq

Etymology:
+‎ inugv
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yövahtini yövahtini yövahtisi yövahtisi yövahtinsa yövahtinsa
Par -ta yövahtiani yövahtejani yövahtiasi yövahtejasi yövahtiansa / yövahtiaan yövahtejansa / yövahtejaan
Gen -n yövahtini yövahtieni yövahtisi yövahtiesi yövahtinsa yövahtiensa
Ill mihin yövahtiini yövahteihini yövahtiisi yövahteihisi yövahtiinsa yövahteihinsa
Ine -ssa yövahdissani yövahdeissani yövahdissasi yövahdeissasi yövahdissansa / yövahdissaan yövahdeissansa / yövahdeissaan
Ela -sta yövahdistani yövahdeistani yövahdistasi yövahdeistasi yövahdistansa / yövahdistaan yövahdeistansa / yövahdeistaan
All -lle yövahdilleni yövahdeilleni yövahdillesi yövahdeillesi yövahdilleen / yövahdillensa yövahdeillensa / yövahdeillean
Ade -lla yövahdillani yövahdeillani yövahdillasi yövahdeillasi yövahdillansa / yövahdillaan yövahdeillansa / yövahdeillaan
Abl -lta yövahdiltani yövahdeiltani yövahdiltasi yövahdeiltasi yövahdiltansa / yövahdiltaan yövahdeiltansa / yövahdeiltaan
Tra -ksi yövahdikseni yövahdeikseni yövahdiksesi yövahdeiksesi yövahdikseen / yövahdiksensa yövahdeikseen / yövahdeiksensa
Ess -na yövahtinani yövahteinani yövahtinasi yövahteinasi yövahtinansa / yövahtinaan yövahteinansa / yövahteinaan
Abe -tta yövahdittani yövahdeittani yövahdittasi yövahdeittasi yövahdittansa / yövahdittaan yövahdeittansa / yövahdeittaan
Com -ne - yövahteineni - yövahteinesi - yövahteineen / yövahteinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yövahtimme yövahtimme yövahtinne yövahtinne yövahtinsa yövahtinsa
Par -ta yövahtiamme yövahtejamme yövahtianne yövahtejanne yövahtiansa / yövahtiaan yövahtejansa / yövahtejaan
Gen -n yövahtimme yövahtiemme yövahtinne yövahtienne yövahtinsa yövahtiensa
Ill mihin yövahtiimme yövahteihimme yövahtiinne yövahteihinne yövahtiinsa yövahteihinsa
Ine -ssa yövahdissamme yövahdeissamme yövahdissanne yövahdeissanne yövahdissansa / yövahdissaan yövahdeissansa / yövahdeissaan
Ela -sta yövahdistamme yövahdeistamme yövahdistanne yövahdeistanne yövahdistansa / yövahdistaan yövahdeistansa / yövahdeistaan
All -lle yövahdillemme yövahdeillemme yövahdillenne yövahdeillenne yövahdilleen / yövahdillensa yövahdeillensa / yövahdeillean
Ade -lla yövahdillamme yövahdeillamme yövahdillanne yövahdeillanne yövahdillansa / yövahdillaan yövahdeillansa / yövahdeillaan
Abl -lta yövahdiltamme yövahdeiltamme yövahdiltanne yövahdeiltanne yövahdiltansa / yövahdiltaan yövahdeiltansa / yövahdeiltaan
Tra -ksi yövahdiksemme yövahdeiksemme yövahdiksenne yövahdeiksenne yövahdikseen / yövahdiksensa yövahdeikseen / yövahdeiksensa
Ess -na yövahtinamme yövahteinamme yövahtinanne yövahteinanne yövahtinansa / yövahtinaan yövahteinansa / yövahteinaan
Abe -tta yövahdittamme yövahdeittamme yövahdittanne yövahdeittanne yövahdittansa / yövahdittaan yövahdeittansa / yövahdeittaan
Com -ne - yövahteinemme - yövahteinenne - yövahteineen / yövahteinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

vahti, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - vahti vahdit
Par -ta vahtia vahteja
Gen -n vahdin vahtien
Ill mihin vahtiin vahteihin
Ine -ssa vahdissa vahdeissa
Ela -sta vahdista vahdeista
All -lle vahdille vahdeille
Ade -lla vahdilla vahdeilla
Abl -lta vahdilta vahdeilta
Tra -ksi vahdiksi vahdeiksi
Ess -na vahtina vahteina
Abe -tta vahditta vahdeitta
Com -ne - vahteine
Ins -in - vahdein

Translations & synonyms

watch kello, rannekello, vartija, vahti, vartiointi, vartiomies
watchdog vahtikoira, vahti, vartija
watchman vartija, vahti
sentinel vahti, vartiomies, vartija
warder vartija, vahti, vanginvartija

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
thneq

jngpu (gvzr ba qhgl, thneq tebhc)

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu inxg.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vahtini vahtini vahtisi vahtisi vahtinsa vahtinsa
Par -ta vahtiani vahtejani vahtiasi vahtejasi vahtiansa / vahtiaan vahtejansa / vahtejaan
Gen -n vahtini vahtieni vahtisi vahtiesi vahtinsa vahtiensa
Ill mihin vahtiini vahteihini vahtiisi vahteihisi vahtiinsa vahteihinsa
Ine -ssa vahdissani vahdeissani vahdissasi vahdeissasi vahdissansa / vahdissaan vahdeissansa / vahdeissaan
Ela -sta vahdistani vahdeistani vahdistasi vahdeistasi vahdistansa / vahdistaan vahdeistansa / vahdeistaan
All -lle vahdilleni vahdeilleni vahdillesi vahdeillesi vahdilleen / vahdillensa vahdeillensa / vahdeillean
Ade -lla vahdillani vahdeillani vahdillasi vahdeillasi vahdillansa / vahdillaan vahdeillansa / vahdeillaan
Abl -lta vahdiltani vahdeiltani vahdiltasi vahdeiltasi vahdiltansa / vahdiltaan vahdeiltansa / vahdeiltaan
Tra -ksi vahdikseni vahdeikseni vahdiksesi vahdeiksesi vahdikseen / vahdiksensa vahdeikseen / vahdeiksensa
Ess -na vahtinani vahteinani vahtinasi vahteinasi vahtinansa / vahtinaan vahteinansa / vahteinaan
Abe -tta vahdittani vahdeittani vahdittasi vahdeittasi vahdittansa / vahdittaan vahdeittansa / vahdeittaan
Com -ne - vahteineni - vahteinesi - vahteineen / vahteinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vahtimme vahtimme vahtinne vahtinne vahtinsa vahtinsa
Par -ta vahtiamme vahtejamme vahtianne vahtejanne vahtiansa / vahtiaan vahtejansa / vahtejaan
Gen -n vahtimme vahtiemme vahtinne vahtienne vahtinsa vahtiensa
Ill mihin vahtiimme vahteihimme vahtiinne vahteihinne vahtiinsa vahteihinsa
Ine -ssa vahdissamme vahdeissamme vahdissanne vahdeissanne vahdissansa / vahdissaan vahdeissansa / vahdeissaan
Ela -sta vahdistamme vahdeistamme vahdistanne vahdeistanne vahdistansa / vahdistaan vahdeistansa / vahdeistaan
All -lle vahdillemme vahdeillemme vahdillenne vahdeillenne vahdilleen / vahdillensa vahdeillensa / vahdeillean
Ade -lla vahdillamme vahdeillamme vahdillanne vahdeillanne vahdillansa / vahdillaan vahdeillansa / vahdeillaan
Abl -lta vahdiltamme vahdeiltamme vahdiltanne vahdeiltanne vahdiltansa / vahdiltaan vahdeiltansa / vahdeiltaan
Tra -ksi vahdiksemme vahdeiksemme vahdiksenne vahdeiksenne vahdikseen / vahdiksensa vahdeikseen / vahdeiksensa
Ess -na vahtinamme vahteinamme vahtinanne vahteinanne vahtinansa / vahtinaan vahteinansa / vahteinaan
Abe -tta vahdittamme vahdeittamme vahdittanne vahdeittanne vahdittansa / vahdittaan vahdeittansa / vahdeittaan
Com -ne - vahteinemme - vahteinenne - vahteineen / vahteinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept