Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yöuni yöuni   N Sg Nom
   N Sg Nom + uni   N Sg Nom

yöuni, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöuni yöunet
Par -ta yöunta yöunia
Gen -n yöunen yöunien / yöunten
Ill mihin yöuneen yöuniin
Ine -ssa yöunessa yöunissa
Ela -sta yöunesta yöunista
All -lle yöunelle yöunille
Ade -lla yöunella yöunilla
Abl -lta yöunelta yöunilta
Tra -ksi yöuneksi yöuniksi
Ess -na yöunena yöunina
Abe -tta yöunetta yöunitta
Com -ne - yöunine
Ins -in - yöunin

Translations & synonyms

night's sleep
night sleep
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
avtug'f fyrrc

Etymology:
+‎ hav
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöuneni yöuneni yöunesi yöunesi yöunensa yöunensa
Par -ta yöuntani yöuniani yöuntasi yöuniasi yöuntansa / yöuntaan yöuniansa / yöuniaan
Gen -n yöuneni yöunieni / yöunteni yöunesi yöuniesi / yöuntesi yöunensa yöuniensa / yöuntensa
Ill mihin yöuneeni yöuniini yöuneesi yöuniisi yöuneensa yöuniinsa
Ine -ssa yöunessani yöunissani yöunessasi yöunissasi yöunessansa / yöunessaan yöunissansa / yöunissaan
Ela -sta yöunestani yöunistani yöunestasi yöunistasi yöunestansa / yöunestaan yöunistansa / yöunistaan
All -lle yöunelleni yöunilleni yöunellesi yöunillesi yöunelleen / yöunellensa yöunillensa / yöunillean
Ade -lla yöunellani yöunillani yöunellasi yöunillasi yöunellansa / yöunellaan yöunillansa / yöunillaan
Abl -lta yöuneltani yöuniltani yöuneltasi yöuniltasi yöuneltansa / yöuneltaan yöuniltansa / yöuniltaan
Tra -ksi yöunekseni yöunikseni yöuneksesi yöuniksesi yöunekseen / yöuneksensa yöunikseen / yöuniksensa
Ess -na yöunenani yöuninani yöunenasi yöuninasi yöunenansa / yöunenaan yöuninansa / yöuninaan
Abe -tta yöunettani yöunittani yöunettasi yöunittasi yöunettansa / yöunettaan yöunittansa / yöunittaan
Com -ne - yöunineni - yöuninesi - yöunineen / yöuninensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöunemme yöunemme yöunenne yöunenne yöunensa yöunensa
Par -ta yöuntamme yöuniamme yöuntanne yöunianne yöuntansa / yöuntaan yöuniansa / yöuniaan
Gen -n yöunemme yöuniemme / yöuntemme yöunenne yöunienne / yöuntenne yöunensa yöuniensa / yöuntensa
Ill mihin yöuneemme yöuniimme yöuneenne yöuniinne yöuneensa yöuniinsa
Ine -ssa yöunessamme yöunissamme yöunessanne yöunissanne yöunessansa / yöunessaan yöunissansa / yöunissaan
Ela -sta yöunestamme yöunistamme yöunestanne yöunistanne yöunestansa / yöunestaan yöunistansa / yöunistaan
All -lle yöunellemme yöunillemme yöunellenne yöunillenne yöunelleen / yöunellensa yöunillensa / yöunillean
Ade -lla yöunellamme yöunillamme yöunellanne yöunillanne yöunellansa / yöunellaan yöunillansa / yöunillaan
Abl -lta yöuneltamme yöuniltamme yöuneltanne yöuniltanne yöuneltansa / yöuneltaan yöuniltansa / yöuniltaan
Tra -ksi yöuneksemme yöuniksemme yöuneksenne yöuniksenne yöunekseen / yöuneksensa yöunikseen / yöuniksensa
Ess -na yöunenamme yöuninamme yöunenanne yöuninanne yöunenansa / yöunenaan yöuninansa / yöuninaan
Abe -tta yöunettamme yöunittamme yöunettanne yöunittanne yöunettansa / yöunettaan yöunittansa / yöunittaan
Com -ne - yöuninemme - yöuninenne - yöunineen / yöuninensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

uni, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - uni unet
Par -ta unta unia
Gen -n unen unien / unten
Ill mihin uneen uniin
Ine -ssa unessa unissa
Ela -sta unesta unista
All -lle unelle unille
Ade -lla unella unilla
Abl -lta unelta unilta
Tra -ksi uneksi uniksi
Ess -na unena unina
Abe -tta unetta unitta
Com -ne - unine
Ins -in - unin

Translations & synonyms

sleep uni, unitila
dream unelma, uni, haave, unennäkö
slumber uni
kip uni
shut-eye uni

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N qernz vf n fhpprffvba bs vzntrf, vqrnf, rzbgvbaf, naq frafngvbaf gung hfhnyyl bpphe vaibyhagnevyl va gur zvaq qhevat pregnva fgntrf bs fyrrc. Gur pbagrag naq shapgvba bs qernzf ner abg shyyl haqrefgbbq, nygubhtu gurl unir orra n gbcvp bs fpvragvsvp, cuvybfbcuvpny naq eryvtvbhf vagrerfg guebhtubhg erpbeqrq uvfgbel. Qernz vagrecergngvba vf gur nggrzcg ng qenjvat zrnavat sebz qernzf naq frnepuvat sbe na haqreylvat zrffntr.

Source: Wikipedia
Wiktionary
qernz (vzntvanel riragf frra va gur zvaq juvyr fyrrcvat; arhgeny grez, abg vzcyvrq cbfvgvir)

     Synonym: haraaäxö
fyrrc (fgngr bs erqhprq pbafpvbhfarff)

     Synonym: havgvyn
Derived terms:
zäexä hav
harxfvn
haryvnf
haryzn
harffn
hargba
havxxb
havara

Compounds:
raarhav
vxvhav
xnharhfhav
xbvenahav
cnvanwnvfhav
cäviähav
ehhfhfrahav
fryxbhav
gnyivhav
gbvirhav
haraubeer
haraubeebf
haraynuwn
haraaäxö
harabznvara
harachhgr
haracöccreö
harafnnagv
haragneir
havnvxn
havncarn
havnfragb
havnfh
havryäzä
havrafryvglf
havunyinhf
havuvrxxn
havuävevö
havwhxxn
havxrxb
havxrbacäviä
havxvewn
havxhin
havyryh
havyvvxr
havyhxxnev
havyääxr
havyääxrzlexlglf
havznvgb
havaälgryzä
havbuwnhf
havffnxäiryvwä
havffnxäiryl
havffnfnneannzvara
havgnoyrggv
havgnwhagn
havgnhgv
havgnhgvybvfvb
havgvyn
havghgxvzhf
havinwr
haviryxn
inyirhav
ivyxrhav
löhav

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp hav, sebz Cebgb-Svaab-Crezvp har.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - uneni uneni unesi unesi unensa unensa
Par -ta untani uniani untasi uniasi untansa / untaan uniansa / uniaan
Gen -n uneni unieni / unteni unesi uniesi / untesi unensa uniensa / untensa
Ill mihin uneeni uniini uneesi uniisi uneensa uniinsa
Ine -ssa unessani unissani unessasi unissasi unessansa / unessaan unissansa / unissaan
Ela -sta unestani unistani unestasi unistasi unestansa / unestaan unistansa / unistaan
All -lle unelleni unilleni unellesi unillesi unelleen / unellensa unillensa / unillean
Ade -lla unellani unillani unellasi unillasi unellansa / unellaan unillansa / unillaan
Abl -lta uneltani uniltani uneltasi uniltasi uneltansa / uneltaan uniltansa / uniltaan
Tra -ksi unekseni unikseni uneksesi uniksesi unekseen / uneksensa unikseen / uniksensa
Ess -na unenani uninani unenasi uninasi unenansa / unenaan uninansa / uninaan
Abe -tta unettani unittani unettasi unittasi unettansa / unettaan unittansa / unittaan
Com -ne - unineni - uninesi - unineen / uninensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - unemme unemme unenne unenne unensa unensa
Par -ta untamme uniamme untanne unianne untansa / untaan uniansa / uniaan
Gen -n unemme uniemme / untemme unenne unienne / untenne unensa uniensa / untensa
Ill mihin uneemme uniimme uneenne uniinne uneensa uniinsa
Ine -ssa unessamme unissamme unessanne unissanne unessansa / unessaan unissansa / unissaan
Ela -sta unestamme unistamme unestanne unistanne unestansa / unestaan unistansa / unistaan
All -lle unellemme unillemme unellenne unillenne unelleen / unellensa unillensa / unillean
Ade -lla unellamme unillamme unellanne unillanne unellansa / unellaan unillansa / unillaan
Abl -lta uneltamme uniltamme uneltanne uniltanne uneltansa / uneltaan uniltansa / uniltaan
Tra -ksi uneksemme uniksemme uneksenne uniksenne unekseen / uneksensa unikseen / uniksensa
Ess -na unenamme uninamme unenanne uninanne unenansa / unenaan uninansa / uninaan
Abe -tta unettamme unittamme unettanne unittanne unettansa / unettaan unittansa / unittaan
Com -ne - uninemme - uninenne - unineen / uninensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept