Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yötuuli yötuuli   N Sg Nom
   N Sg Nom + tuuli   N Sg Nom

yötuuli, Noun

up ↑

Translations & synonyms

nighttime
nightwind
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yötuuleni yötuuleni yötuulesi yötuulesi yötuulensa yötuulensa
Par -ta yötuultani yötuuliani yötuultasi yötuuliasi yötuultansa / yötuultaan yötuuliansa / yötuuliaan
Gen -n yötuuleni yötuulieni / yötuulteni yötuulesi yötuuliesi / yötuultesi yötuulensa yötuuliensa / yötuultensa
Ill mihin yötuuleeni yötuuliini yötuuleesi yötuuliisi yötuuleensa yötuuliinsa
Ine -ssa yötuulessani yötuulissani yötuulessasi yötuulissasi yötuulessansa / yötuulessaan yötuulissansa / yötuulissaan
Ela -sta yötuulestani yötuulistani yötuulestasi yötuulistasi yötuulestansa / yötuulestaan yötuulistansa / yötuulistaan
All -lle yötuulelleni yötuulilleni yötuulellesi yötuulillesi yötuulelleen / yötuulellensa yötuulillensa / yötuulillean
Ade -lla yötuulellani yötuulillani yötuulellasi yötuulillasi yötuulellansa / yötuulellaan yötuulillansa / yötuulillaan
Abl -lta yötuuleltani yötuuliltani yötuuleltasi yötuuliltasi yötuuleltansa / yötuuleltaan yötuuliltansa / yötuuliltaan
Tra -ksi yötuulekseni yötuulikseni yötuuleksesi yötuuliksesi yötuulekseen / yötuuleksensa yötuulikseen / yötuuliksensa
Ess -na yötuulenani yötuulinani yötuulenasi yötuulinasi yötuulenansa / yötuulenaan yötuulinansa / yötuulinaan
Abe -tta yötuulettani yötuulittani yötuulettasi yötuulittasi yötuulettansa / yötuulettaan yötuulittansa / yötuulittaan
Com -ne - yötuulineni - yötuulinesi - yötuulineen / yötuulinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yötuulemme yötuulemme yötuulenne yötuulenne yötuulensa yötuulensa
Par -ta yötuultamme yötuuliamme yötuultanne yötuulianne yötuultansa / yötuultaan yötuuliansa / yötuuliaan
Gen -n yötuulemme yötuuliemme / yötuultemme yötuulenne yötuulienne / yötuultenne yötuulensa yötuuliensa / yötuultensa
Ill mihin yötuuleemme yötuuliimme yötuuleenne yötuuliinne yötuuleensa yötuuliinsa
Ine -ssa yötuulessamme yötuulissamme yötuulessanne yötuulissanne yötuulessansa / yötuulessaan yötuulissansa / yötuulissaan
Ela -sta yötuulestamme yötuulistamme yötuulestanne yötuulistanne yötuulestansa / yötuulestaan yötuulistansa / yötuulistaan
All -lle yötuulellemme yötuulillemme yötuulellenne yötuulillenne yötuulelleen / yötuulellensa yötuulillensa / yötuulillean
Ade -lla yötuulellamme yötuulillamme yötuulellanne yötuulillanne yötuulellansa / yötuulellaan yötuulillansa / yötuulillaan
Abl -lta yötuuleltamme yötuuliltamme yötuuleltanne yötuuliltanne yötuuleltansa / yötuuleltaan yötuuliltansa / yötuuliltaan
Tra -ksi yötuuleksemme yötuuliksemme yötuuleksenne yötuuliksenne yötuulekseen / yötuuleksensa yötuulikseen / yötuuliksensa
Ess -na yötuulenamme yötuulinamme yötuulenanne yötuulinanne yötuulenansa / yötuulenaan yötuulinansa / yötuulinaan
Abe -tta yötuulettamme yötuulittamme yötuulettanne yötuulittanne yötuulettansa / yötuulettaan yötuulittansa / yötuulittaan
Com -ne - yötuulinemme - yötuulinenne - yötuulineen / yötuulinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

tuuli, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - tuuli tuulet
Par -ta tuulta tuulia
Gen -n tuulen tuulien / tuulten
Ill mihin tuuleen tuuliin
Ine -ssa tuulessa tuulissa
Ela -sta tuulesta tuulista
All -lle tuulelle tuulille
Ade -lla tuulella tuulilla
Abl -lta tuulelta tuulilta
Tra -ksi tuuleksi tuuliksi
Ess -na tuulena tuulina
Abe -tta tuuletta tuulitta
Com -ne - tuuline
Ins -in - tuulin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Jvaq vf gur sybj bs tnfrf ba n ynetr fpnyr. Ba gur fhesnpr bs gur Rnegu, jvaq pbafvfgf bs gur ohyx zbirzrag bs nve. Jvaqf ner pbzzbayl pynffvsvrq ol gurve fcngvny fpnyr, gurve fcrrq, gur glcrf bs sbeprf gung pnhfr gurz, gur ertvbaf va juvpu gurl bpphe, naq gurve rssrpg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
jvaq

     Fin: Ghhyv chunygnn cbuwbvfrfgn.
     Eng: ― Gur jvaq oybjf sebz gur abegu.
zbbq (bs zvaq)

     Fin: Uäa ba uliäyyä ghhyryyn.
     Eng: ― Fur vf va n tbbq zbbq.
uhzbhe (zbbq, rfcrpvnyyl n onq zbbq)

     Fin: Uäa byv revglvfra cnunyyn ghhyryyn ghban vygncäviäaä.
     Eng: ― Ur jnf va n cnegvphyneyl ivyr uhzbhe gung nsgreabba.
(va genafyngvbaf sbe Svaavfu pbzcbhaq grezf nyfb) rbyvp

     Fin: ghhyvibvzn
     Eng: ― rbyvp cbjre, jvaq cbjre
     Fin: ghhyvchvfgb
     Eng: ― rbyvp cnex, jvaq cnex
Derived terms:
ghhynuqryyn
ghhynuqhf
ghhynugnn
ghhyrfgn grzznggh
ghhyrgryyn
ghhyrgva
ghhyrgba
ghhyrggnn
ghhyrggnzngba
ghhyrgghn
ghhyrghf
Ghhyv
Ghhyvxxv
ghhyvara
ghhyvfhhf
ghhyyn
ghhybara

Compounds:
fää
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp ghhyv, sebz Cebgb-Svaab-Crezvp ghkyv. Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna ghhy naq Hqzheg тӧл (göy). Gur ebbg or znl or eryngrq gb Cebgb-Henyvp ghyxn (“srngure”), jurapr rt. Uhatnevna gbyy. Frr gur rglzbybtl bs gur znva ragel.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tuuleni tuuleni tuulesi tuulesi tuulensa tuulensa
Par -ta tuultani tuuliani tuultasi tuuliasi tuultansa / tuultaan tuuliansa / tuuliaan
Gen -n tuuleni tuulieni / tuulteni tuulesi tuuliesi / tuultesi tuulensa tuuliensa / tuultensa
Ill mihin tuuleeni tuuliini tuuleesi tuuliisi tuuleensa tuuliinsa
Ine -ssa tuulessani tuulissani tuulessasi tuulissasi tuulessansa / tuulessaan tuulissansa / tuulissaan
Ela -sta tuulestani tuulistani tuulestasi tuulistasi tuulestansa / tuulestaan tuulistansa / tuulistaan
All -lle tuulelleni tuulilleni tuulellesi tuulillesi tuulelleen / tuulellensa tuulillensa / tuulillean
Ade -lla tuulellani tuulillani tuulellasi tuulillasi tuulellansa / tuulellaan tuulillansa / tuulillaan
Abl -lta tuuleltani tuuliltani tuuleltasi tuuliltasi tuuleltansa / tuuleltaan tuuliltansa / tuuliltaan
Tra -ksi tuulekseni tuulikseni tuuleksesi tuuliksesi tuulekseen / tuuleksensa tuulikseen / tuuliksensa
Ess -na tuulenani tuulinani tuulenasi tuulinasi tuulenansa / tuulenaan tuulinansa / tuulinaan
Abe -tta tuulettani tuulittani tuulettasi tuulittasi tuulettansa / tuulettaan tuulittansa / tuulittaan
Com -ne - tuulineni - tuulinesi - tuulineen / tuulinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tuulemme tuulemme tuulenne tuulenne tuulensa tuulensa
Par -ta tuultamme tuuliamme tuultanne tuulianne tuultansa / tuultaan tuuliansa / tuuliaan
Gen -n tuulemme tuuliemme / tuultemme tuulenne tuulienne / tuultenne tuulensa tuuliensa / tuultensa
Ill mihin tuuleemme tuuliimme tuuleenne tuuliinne tuuleensa tuuliinsa
Ine -ssa tuulessamme tuulissamme tuulessanne tuulissanne tuulessansa / tuulessaan tuulissansa / tuulissaan
Ela -sta tuulestamme tuulistamme tuulestanne tuulistanne tuulestansa / tuulestaan tuulistansa / tuulistaan
All -lle tuulellemme tuulillemme tuulellenne tuulillenne tuulelleen / tuulellensa tuulillensa / tuulillean
Ade -lla tuulellamme tuulillamme tuulellanne tuulillanne tuulellansa / tuulellaan tuulillansa / tuulillaan
Abl -lta tuuleltamme tuuliltamme tuuleltanne tuuliltanne tuuleltansa / tuuleltaan tuuliltansa / tuuliltaan
Tra -ksi tuuleksemme tuuliksemme tuuleksenne tuuliksenne tuulekseen / tuuleksensa tuulikseen / tuuliksensa
Ess -na tuulenamme tuulinamme tuulenanne tuulinanne tuulenansa / tuulenaan tuulinansa / tuulinaan
Abe -tta tuulettamme tuulittamme tuulettanne tuulittanne tuulettansa / tuulettaan tuulittansa / tuulittaan
Com -ne - tuulinemme - tuulinenne - tuulineen / tuulinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2022, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept