Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yötähtäin yötähtäin   N Sg Nom
   N Sg Nom + tähtäin   N Sg Nom

yötähtäin, Noun

up ↑

Translations & synonyms

nighttime
night vision sight
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yötähtäimeni yötähtäimeni yötähtäimesi yötähtäimesi yötähtäimensä yötähtäimensä
Par -ta yötähtäintäni yötähtäimiäni yötähtäintäsi yötähtäimiäsi yötähtäintänsä / yötähtäintään yötähtäimiänsä / yötähtäimiään
Gen -n yötähtäimeni yötähtäinteni / yötähtäimieni yötähtäimesi yötähtäintesi / yötähtäimiesi yötähtäimensä yötähtäintensä / yötähtäimiensä
Ill mihin yötähtäimeeni yötähtäimiini yötähtäimeesi yötähtäimiisi yötähtäimeensä yötähtäimiinsä
Ine -ssa yötähtäimessäni yötähtäimissäni yötähtäimessäsi yötähtäimissäsi yötähtäimessänsä / yötähtäimessään yötähtäimissänsä / yötähtäimissään
Ela -sta yötähtäimestäni yötähtäimistäni yötähtäimestäsi yötähtäimistäsi yötähtäimestänsä / yötähtäimestään yötähtäimistänsä / yötähtäimistään
All -lle yötähtäimelleni yötähtäimilleni yötähtäimellesi yötähtäimillesi yötähtäimelleen / yötähtäimellensä yötähtäimillensä / yötähtäimilleän
Ade -lla yötähtäimelläni yötähtäimilläni yötähtäimelläsi yötähtäimilläsi yötähtäimellänsä / yötähtäimellään yötähtäimillänsä / yötähtäimillään
Abl -lta yötähtäimeltäni yötähtäimiltäni yötähtäimeltäsi yötähtäimiltäsi yötähtäimeltänsä / yötähtäimeltään yötähtäimiltänsä / yötähtäimiltään
Tra -ksi yötähtäimekseni yötähtäimikseni yötähtäimeksesi yötähtäimiksesi yötähtäimekseen / yötähtäimeksensä yötähtäimikseen / yötähtäimiksensä
Ess -na yötähtäimenäni yötähtäiminäni yötähtäimenäsi yötähtäiminäsi yötähtäimenänsä / yötähtäimenään yötähtäiminänsä / yötähtäiminään
Abe -tta yötähtäimettäni yötähtäimittäni yötähtäimettäsi yötähtäimittäsi yötähtäimettänsä / yötähtäimettään yötähtäimittänsä / yötähtäimittään
Com -ne - yötähtäimineni - yötähtäiminesi - yötähtäimineen / yötähtäiminensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yötähtäimemme yötähtäimemme yötähtäimenne yötähtäimenne yötähtäimensä yötähtäimensä
Par -ta yötähtäintämme yötähtäimiämme yötähtäintänne yötähtäimiänne yötähtäintänsä / yötähtäintään yötähtäimiänsä / yötähtäimiään
Gen -n yötähtäimemme yötähtäintemme / yötähtäimiemme yötähtäimenne yötähtäintenne / yötähtäimienne yötähtäimensä yötähtäintensä / yötähtäimiensä
Ill mihin yötähtäimeemme yötähtäimiimme yötähtäimeenne yötähtäimiinne yötähtäimeensä yötähtäimiinsä
Ine -ssa yötähtäimessämme yötähtäimissämme yötähtäimessänne yötähtäimissänne yötähtäimessänsä / yötähtäimessään yötähtäimissänsä / yötähtäimissään
Ela -sta yötähtäimestämme yötähtäimistämme yötähtäimestänne yötähtäimistänne yötähtäimestänsä / yötähtäimestään yötähtäimistänsä / yötähtäimistään
All -lle yötähtäimellemme yötähtäimillemme yötähtäimellenne yötähtäimillenne yötähtäimelleen / yötähtäimellensä yötähtäimillensä / yötähtäimilleän
Ade -lla yötähtäimellämme yötähtäimillämme yötähtäimellänne yötähtäimillänne yötähtäimellänsä / yötähtäimellään yötähtäimillänsä / yötähtäimillään
Abl -lta yötähtäimeltämme yötähtäimiltämme yötähtäimeltänne yötähtäimiltänne yötähtäimeltänsä / yötähtäimeltään yötähtäimiltänsä / yötähtäimiltään
Tra -ksi yötähtäimeksemme yötähtäimiksemme yötähtäimeksenne yötähtäimiksenne yötähtäimekseen / yötähtäimeksensä yötähtäimikseen / yötähtäimiksensä
Ess -na yötähtäimenämme yötähtäiminämme yötähtäimenänne yötähtäiminänne yötähtäimenänsä / yötähtäimenään yötähtäiminänsä / yötähtäiminään
Abe -tta yötähtäimettämme yötähtäimittämme yötähtäimettänne yötähtäimittänne yötähtäimettänsä / yötähtäimettään yötähtäimittänsä / yötähtäimittään
Com -ne - yötähtäiminemme - yötähtäiminenne - yötähtäimineen / yötähtäiminensä

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

tähtäin, Noun

up ↑

Translations & synonyms

sight näky, nähtävyys, näkö, näkeminen, tähtäin, näkökyky
viewfinder etsin, tähtäin
finder löytäjä, etsin, tähtäin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N fvtug vf na nvzvat qrivpr hfrq gb nffvfg va ivfhnyyl nyvtavat enatrq jrncbaf, fheirlvat vafgehzragf be bcgvpny vyyhzvangvba rdhvczragf jvgu gur vagraqrq gnetrg. Fvtugf pna or n fvzcyr frg be flfgrz bs znexref gung unir gb or nyvtarq gbtrgure jvgu gur gnetrg (fhpu nf veba fvtugf ba svernezf), be bcgvpny qrivprf gung nyybj gur hfre gb frr n fbzrgvzrf bcgvpnyyl raunaprq (r.t. zntavsvrq) vzntr bs gur gnetrg nyvtarq va gur fnzr sbphf jvgu na nvzvat cbvag (r.t. gryrfpbcvp fvtugf, ersyrpgbe fvtugf naq ubybtencuvp fvtugf). Gurer ner nyfb fvtugf gung cebwrpg na nvzvat cbvag (be n "ubg fcbg") bagb gur gnetrg vgfrys, fhpu nf ynfre fvtugf naq vasenerq vyyhzvangbef ba fbzr avtug ivfvba qrivprf.[pvgngvba arrqrq].

Source: Wikipedia
Wiktionary
fvtug (nvzvat qrivpr bs n jrncba)

Derived terms:
rghgäugäva
enhgngäugäva
gnxngäugäva
Etymology:
gäuqägä (“gb nvz”) +‎ -va
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tähtäimeni tähtäimeni tähtäimesi tähtäimesi tähtäimensä tähtäimensä
Par -ta tähtäintäni tähtäimiäni tähtäintäsi tähtäimiäsi tähtäintänsä / tähtäintään tähtäimiänsä / tähtäimiään
Gen -n tähtäimeni tähtäinteni / tähtäimieni tähtäimesi tähtäintesi / tähtäimiesi tähtäimensä tähtäintensä / tähtäimiensä
Ill mihin tähtäimeeni tähtäimiini tähtäimeesi tähtäimiisi tähtäimeensä tähtäimiinsä
Ine -ssa tähtäimessäni tähtäimissäni tähtäimessäsi tähtäimissäsi tähtäimessänsä / tähtäimessään tähtäimissänsä / tähtäimissään
Ela -sta tähtäimestäni tähtäimistäni tähtäimestäsi tähtäimistäsi tähtäimestänsä / tähtäimestään tähtäimistänsä / tähtäimistään
All -lle tähtäimelleni tähtäimilleni tähtäimellesi tähtäimillesi tähtäimelleen / tähtäimellensä tähtäimillensä / tähtäimilleän
Ade -lla tähtäimelläni tähtäimilläni tähtäimelläsi tähtäimilläsi tähtäimellänsä / tähtäimellään tähtäimillänsä / tähtäimillään
Abl -lta tähtäimeltäni tähtäimiltäni tähtäimeltäsi tähtäimiltäsi tähtäimeltänsä / tähtäimeltään tähtäimiltänsä / tähtäimiltään
Tra -ksi tähtäimekseni tähtäimikseni tähtäimeksesi tähtäimiksesi tähtäimekseen / tähtäimeksensä tähtäimikseen / tähtäimiksensä
Ess -na tähtäimenäni tähtäiminäni tähtäimenäsi tähtäiminäsi tähtäimenänsä / tähtäimenään tähtäiminänsä / tähtäiminään
Abe -tta tähtäimettäni tähtäimittäni tähtäimettäsi tähtäimittäsi tähtäimettänsä / tähtäimettään tähtäimittänsä / tähtäimittään
Com -ne - tähtäimineni - tähtäiminesi - tähtäimineen / tähtäiminensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tähtäimemme tähtäimemme tähtäimenne tähtäimenne tähtäimensä tähtäimensä
Par -ta tähtäintämme tähtäimiämme tähtäintänne tähtäimiänne tähtäintänsä / tähtäintään tähtäimiänsä / tähtäimiään
Gen -n tähtäimemme tähtäintemme / tähtäimiemme tähtäimenne tähtäintenne / tähtäimienne tähtäimensä tähtäintensä / tähtäimiensä
Ill mihin tähtäimeemme tähtäimiimme tähtäimeenne tähtäimiinne tähtäimeensä tähtäimiinsä
Ine -ssa tähtäimessämme tähtäimissämme tähtäimessänne tähtäimissänne tähtäimessänsä / tähtäimessään tähtäimissänsä / tähtäimissään
Ela -sta tähtäimestämme tähtäimistämme tähtäimestänne tähtäimistänne tähtäimestänsä / tähtäimestään tähtäimistänsä / tähtäimistään
All -lle tähtäimellemme tähtäimillemme tähtäimellenne tähtäimillenne tähtäimelleen / tähtäimellensä tähtäimillensä / tähtäimilleän
Ade -lla tähtäimellämme tähtäimillämme tähtäimellänne tähtäimillänne tähtäimellänsä / tähtäimellään tähtäimillänsä / tähtäimillään
Abl -lta tähtäimeltämme tähtäimiltämme tähtäimeltänne tähtäimiltänne tähtäimeltänsä / tähtäimeltään tähtäimiltänsä / tähtäimiltään
Tra -ksi tähtäimeksemme tähtäimiksemme tähtäimeksenne tähtäimiksenne tähtäimekseen / tähtäimeksensä tähtäimikseen / tähtäimiksensä
Ess -na tähtäimenämme tähtäiminämme tähtäimenänne tähtäiminänne tähtäimenänsä / tähtäimenään tähtäiminänsä / tähtäiminään
Abe -tta tähtäimettämme tähtäimittämme tähtäimettänne tähtäimittänne tähtäimettänsä / tähtäimettään tähtäimittänsä / tähtäimittään
Com -ne - tähtäiminemme - tähtäiminenne - tähtäimineen / tähtäiminensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept