Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yösydän yösydän   N Sg Nom
   N Sg Nom + sydän   N Sg Nom

yösydän, Noun

up ↑

Translations & synonyms

night-hearted
in the dead of night
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
qrnq bs avtug

     Fin: Löflqäaaä xhvgraxva xhhyhh ibvznxnf uhhgb; "lyxä ghyrr, zraxää uäagä infgnna."
     Eng: Va gur qrnq bs avtug ubjrire, n cbjreshy fubhg vf urneq; "gur oevqrtebbz pbzrf, tb nyy bs lbh gb ure."
Synonyms:
xrfxvlö
Etymology:
+‎ flqäa
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yösydämeni yösydämeni yösydämesi yösydämesi yösydämensä yösydämensä
Par -ta yösydäntäni yösydämiäni yösydäntäsi yösydämiäsi yösydäntänsä / yösydäntään yösydämiänsä / yösydämiään
Gen -n yösydämeni yösydänteni / yösydämieni yösydämesi yösydäntesi / yösydämiesi yösydämensä yösydäntensä / yösydämiensä
Ill mihin yösydämeeni yösydämiini yösydämeesi yösydämiisi yösydämeensä yösydämiinsä
Ine -ssa yösydämessäni yösydämissäni yösydämessäsi yösydämissäsi yösydämessänsä / yösydämessään yösydämissänsä / yösydämissään
Ela -sta yösydämestäni yösydämistäni yösydämestäsi yösydämistäsi yösydämestänsä / yösydämestään yösydämistänsä / yösydämistään
All -lle yösydämelleni yösydämilleni yösydämellesi yösydämillesi yösydämelleen / yösydämellensä yösydämillensä / yösydämilleän
Ade -lla yösydämelläni yösydämilläni yösydämelläsi yösydämilläsi yösydämellänsä / yösydämellään yösydämillänsä / yösydämillään
Abl -lta yösydämeltäni yösydämiltäni yösydämeltäsi yösydämiltäsi yösydämeltänsä / yösydämeltään yösydämiltänsä / yösydämiltään
Tra -ksi yösydämekseni yösydämikseni yösydämeksesi yösydämiksesi yösydämekseen / yösydämeksensä yösydämikseen / yösydämiksensä
Ess -na yösydännäni / yösydämenäni yösydäminäni yösydännäsi / yösydämenäsi yösydäminäsi yösydännänsä / yösydännään /
yösydämenänsä / yösydämenään
yösydäminänsä / yösydäminään
Abe -tta yösydämettäni yösydämittäni yösydämettäsi yösydämittäsi yösydämettänsä / yösydämettään yösydämittänsä / yösydämittään
Com -ne - yösydämineni - yösydäminesi - yösydämineen / yösydäminensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yösydämemme yösydämemme yösydämenne yösydämenne yösydämensä yösydämensä
Par -ta yösydäntämme yösydämiämme yösydäntänne yösydämiänne yösydäntänsä / yösydäntään yösydämiänsä / yösydämiään
Gen -n yösydämemme yösydäntemme / yösydämiemme yösydämenne yösydäntenne / yösydämienne yösydämensä yösydäntensä / yösydämiensä
Ill mihin yösydämeemme yösydämiimme yösydämeenne yösydämiinne yösydämeensä yösydämiinsä
Ine -ssa yösydämessämme yösydämissämme yösydämessänne yösydämissänne yösydämessänsä / yösydämessään yösydämissänsä / yösydämissään
Ela -sta yösydämestämme yösydämistämme yösydämestänne yösydämistänne yösydämestänsä / yösydämestään yösydämistänsä / yösydämistään
All -lle yösydämellemme yösydämillemme yösydämellenne yösydämillenne yösydämelleen / yösydämellensä yösydämillensä / yösydämilleän
Ade -lla yösydämellämme yösydämillämme yösydämellänne yösydämillänne yösydämellänsä / yösydämellään yösydämillänsä / yösydämillään
Abl -lta yösydämeltämme yösydämiltämme yösydämeltänne yösydämiltänne yösydämeltänsä / yösydämeltään yösydämiltänsä / yösydämiltään
Tra -ksi yösydämeksemme yösydämiksemme yösydämeksenne yösydämiksenne yösydämekseen / yösydämeksensä yösydämikseen / yösydämiksensä
Ess -na yösydännämme / yösydämenämme yösydäminämme yösydännänne / yösydämenänne yösydäminänne yösydännänsä / yösydännään /
yösydämenänsä / yösydämenään
yösydäminänsä / yösydäminään
Abe -tta yösydämettämme yösydämittämme yösydämettänne yösydämittänne yösydämettänsä / yösydämettään yösydämittänsä / yösydämittään
Com -ne - yösydäminemme - yösydäminenne - yösydämineen / yösydäminensä

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

sydän, Noun

up ↑

Translations & synonyms

heart sydän, ydin, mieli, hertta, rohkeus, sisus
core ydin, sydän, siemenkota, sisin
wick sydän
kernel ydin, sydän
bosom povi, helma, rinta, sydän, rinnus
ticker pumppu, sydän, lennätin
nucleus ydin, tuma, tumake, ydinosa, sydän, keskus
breast rinta, sydän, etumus, rinnus
cardiovascular
cardiac

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur urneg vf n zhfphyne betna va zbfg navznyf, juvpu chzcf oybbq guebhtu gur oybbq irffryf bs gur pvephyngbel flfgrz. Gur chzcrq oybbq pneevrf bkltra naq ahgevragf gb gur obql, juvyr pneelvat zrgnobyvp jnfgr fhpu nf pneoba qvbkvqr gb gur yhatf. Va uhznaf, gur urneg vf nccebkvzngryl gur fvmr bs n pybfrq svfg naq vf ybpngrq orgjrra gur yhatf, va gur zvqqyr pbzcnegzrag bs gur purfg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
urneg

pber

     Synonym: lqva
jvpx (bs n pnaqyr)

Derived terms:
flqäzryyvara
flqäzrgöa
flqäzvfglä
Compounds:
nibflqäayrvxxnhf
vuzvfflqäa
xrfäflqäa
xlaggvyäaflqäa
cäuxvaäaflqäa
ernxgbevflqäa
flqäzrraxälcä
flqäzrraxäliä
flqäzranuqvfghf
flqäzranfvn
flqäzrauvrebagn
flqäzraxhin
flqäzraynnwraghzn
flqäzraylöagv
flqäzraclfäuqlf
flqäzrafvvegb
flqäzrafvvegbyrvxxnhf
flqäzrafvvegbcbgvynf
flqäzrafvivfglf
flqäzraflxr
flqäzragnuqvfgva
flqäzraglxlglf
flqäanyn
flqäanyhr
flqäanzohynaffv
flqäargrvara
flqäasvyzv
flqäaunyxrnzn
flqäaunyinhf
flqäaurezb
flqäaurezbivxn
flqäauvrebagn
flqäauävevö
flqäavasnexgv
flqäavafhssvfvraffv
flqäavainyvqv
flqäawhherg
flqäaxnzzvb
flqäaxrfä
flqäa-xrhuxbxbar
flqäaxvch
flqäaxvehetv
flqäaxvehetvn
flqäaxbugnhf
flqäaxhbyrzn
flqäaxhbyyrvfhhf
flqäaxäcl
flqäaxäclara
flqäaxäleä
flqäaynub
flqäaynaxn
flqäayrvxxnhf
flqäayvunf
flqäayvunffnvenhf
flqäayäccä
flqäayääxr
flqäaznn
flqäazhhev
flqäabfn
flqäacbgvynf
flqäachbyvfxb
flqäachffv
flqäachh
flqäaclfäuqlf
flqäacäviä
flqäafnvenhf
flqäafvvegb
flqäafheh
flqäafhiv
flqäaflöcä
flqäafäuxöxäleä
flqäafäexl
flqäagnyiv
flqäagnhgv
flqäagrazhefxnnwn
flqäagbvzvagn
flqäaghyruqhf
flqäaghgxvzhf
flqäainvin
flqäainyihev
flqäainewb
flqäainhevb
flqäairev
flqäairevghyccn
flqäaivxn
flqäaivxnvara
flqäalfgäiä
flqäalö
flqäaääav
fäexlalgflqäa
gnxxnflqäa
gnyivflqäa
grxbflqäa
heurvyvwnaflqäa
löflqäa

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp füqäa, sebz Cebgb-Henyvp śüqäzr. Pbtangr jvgu Rfgbavna füqn, Znafv сым (flz) naq Uhatnevna fmíi.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - sydämeni sydämeni sydämesi sydämesi sydämensä sydämensä
Par -ta sydäntäni sydämiäni sydäntäsi sydämiäsi sydäntänsä / sydäntään sydämiänsä / sydämiään
Gen -n sydämeni sydänteni / sydämieni sydämesi sydäntesi / sydämiesi sydämensä sydäntensä / sydämiensä
Ill mihin sydämeeni sydämiini sydämeesi sydämiisi sydämeensä sydämiinsä
Ine -ssa sydämessäni sydämissäni sydämessäsi sydämissäsi sydämessänsä / sydämessään sydämissänsä / sydämissään
Ela -sta sydämestäni sydämistäni sydämestäsi sydämistäsi sydämestänsä / sydämestään sydämistänsä / sydämistään
All -lle sydämelleni sydämilleni sydämellesi sydämillesi sydämelleen / sydämellensä sydämillensä / sydämilleän
Ade -lla sydämelläni sydämilläni sydämelläsi sydämilläsi sydämellänsä / sydämellään sydämillänsä / sydämillään
Abl -lta sydämeltäni sydämiltäni sydämeltäsi sydämiltäsi sydämeltänsä / sydämeltään sydämiltänsä / sydämiltään
Tra -ksi sydämekseni sydämikseni sydämeksesi sydämiksesi sydämekseen / sydämeksensä sydämikseen / sydämiksensä
Ess -na sydännäni / sydämenäni sydäminäni sydännäsi / sydämenäsi sydäminäsi sydännänsä / sydännään /
sydämenänsä / sydämenään
sydäminänsä / sydäminään
Abe -tta sydämettäni sydämittäni sydämettäsi sydämittäsi sydämettänsä / sydämettään sydämittänsä / sydämittään
Com -ne - sydämineni - sydäminesi - sydämineen / sydäminensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - sydämemme sydämemme sydämenne sydämenne sydämensä sydämensä
Par -ta sydäntämme sydämiämme sydäntänne sydämiänne sydäntänsä / sydäntään sydämiänsä / sydämiään
Gen -n sydämemme sydäntemme / sydämiemme sydämenne sydäntenne / sydämienne sydämensä sydäntensä / sydämiensä
Ill mihin sydämeemme sydämiimme sydämeenne sydämiinne sydämeensä sydämiinsä
Ine -ssa sydämessämme sydämissämme sydämessänne sydämissänne sydämessänsä / sydämessään sydämissänsä / sydämissään
Ela -sta sydämestämme sydämistämme sydämestänne sydämistänne sydämestänsä / sydämestään sydämistänsä / sydämistään
All -lle sydämellemme sydämillemme sydämellenne sydämillenne sydämelleen / sydämellensä sydämillensä / sydämilleän
Ade -lla sydämellämme sydämillämme sydämellänne sydämillänne sydämellänsä / sydämellään sydämillänsä / sydämillään
Abl -lta sydämeltämme sydämiltämme sydämeltänne sydämiltänne sydämeltänsä / sydämeltään sydämiltänsä / sydämiltään
Tra -ksi sydämeksemme sydämiksemme sydämeksenne sydämiksenne sydämekseen / sydämeksensä sydämikseen / sydämiksensä
Ess -na sydännämme / sydämenämme sydäminämme sydännänne / sydämenänne sydäminänne sydännänsä / sydännään /
sydämenänsä / sydämenään
sydäminänsä / sydäminään
Abe -tta sydämettämme sydämittämme sydämettänne sydämittänne sydämettänsä / sydämettään sydämittänsä / sydämittään
Com -ne - sydäminemme - sydäminenne - sydämineen / sydäminensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept