Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yösokeus yösokeus   N Sg Nom
   N Sg Nom + sokeus   N Sg Nom

yösokeus, Noun

up ↑

Translations & synonyms

nighthood
night blindness
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Alpgnybcvn (/ˌaɪxgəˈybʊcvə/ sebz Terrx νύκτ- (alxg-) 'avtug', ἀλαός (nynbf) 'oyvaq, abg frrvat', naq ὄψ (bcf) 'rlr'), nyfb pnyyrq avtug-oyvaqarff, vf n pbaqvgvba znxvat vg qvssvphyg be vzcbffvoyr gb frr va eryngviryl ybj yvtug. Vg vf n flzcgbz bs frireny rlr qvfrnfrf. Avtug oyvaqarff znl rkvfg sebz ovegu, be or pnhfrq ol vawhel be znyahgevgvba (sbe rknzcyr, ivgnzva N qrsvpvrapl).

Source: Wikipedia
Wiktionary
Flabalz bs uäzäeäfbxrhf.

Etymology:
(“avtug”) +‎ fbxrhf (“oyvaqarff”)
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yösokeuteni yösokeuteni yösokeutesi yösokeutesi yösokeutensa yösokeutensa
Par -ta yösokeuttani yösokeuksiani yösokeuttasi yösokeuksiasi yösokeuttansa / yösokeuttaan yösokeuksiansa / yösokeuksiaan
Gen -n yösokeuteni yösokeuksieni yösokeutesi yösokeuksiesi yösokeutensa yösokeuksiensa
Ill mihin yösokeuteeni yösokeuksiini yösokeuteesi yösokeuksiisi yösokeuteensa yösokeuksiinsa
Ine -ssa yösokeudessani yösokeuksissani yösokeudessasi yösokeuksissasi yösokeudessansa / yösokeudessaan yösokeuksissansa / yösokeuksissaan
Ela -sta yösokeudestani yösokeuksistani yösokeudestasi yösokeuksistasi yösokeudestansa / yösokeudestaan yösokeuksistansa / yösokeuksistaan
All -lle yösokeudelleni yösokeuksilleni yösokeudellesi yösokeuksillesi yösokeudelleen / yösokeudellensa yösokeuksillensa / yösokeuksillean
Ade -lla yösokeudellani yösokeuksillani yösokeudellasi yösokeuksillasi yösokeudellansa / yösokeudellaan yösokeuksillansa / yösokeuksillaan
Abl -lta yösokeudeltani yösokeuksiltani yösokeudeltasi yösokeuksiltasi yösokeudeltansa / yösokeudeltaan yösokeuksiltansa / yösokeuksiltaan
Tra -ksi yösokeudekseni yösokeuksikseni yösokeudeksesi yösokeuksiksesi yösokeudekseen / yösokeudeksensa yösokeuksikseen / yösokeuksiksensa
Ess -na yösokeutenani yösokeuksinani yösokeutenasi yösokeuksinasi yösokeutenansa / yösokeutenaan yösokeuksinansa / yösokeuksinaan
Abe -tta yösokeudettani yösokeuksittani yösokeudettasi yösokeuksittasi yösokeudettansa / yösokeudettaan yösokeuksittansa / yösokeuksittaan
Com -ne - yösokeuksineni - yösokeuksinesi - yösokeuksineen / yösokeuksinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yösokeutemme yösokeutemme yösokeutenne yösokeutenne yösokeutensa yösokeutensa
Par -ta yösokeuttamme yösokeuksiamme yösokeuttanne yösokeuksianne yösokeuttansa / yösokeuttaan yösokeuksiansa / yösokeuksiaan
Gen -n yösokeutemme yösokeuksiemme yösokeutenne yösokeuksienne yösokeutensa yösokeuksiensa
Ill mihin yösokeuteemme yösokeuksiimme yösokeuteenne yösokeuksiinne yösokeuteensa yösokeuksiinsa
Ine -ssa yösokeudessamme yösokeuksissamme yösokeudessanne yösokeuksissanne yösokeudessansa / yösokeudessaan yösokeuksissansa / yösokeuksissaan
Ela -sta yösokeudestamme yösokeuksistamme yösokeudestanne yösokeuksistanne yösokeudestansa / yösokeudestaan yösokeuksistansa / yösokeuksistaan
All -lle yösokeudellemme yösokeuksillemme yösokeudellenne yösokeuksillenne yösokeudelleen / yösokeudellensa yösokeuksillensa / yösokeuksillean
Ade -lla yösokeudellamme yösokeuksillamme yösokeudellanne yösokeuksillanne yösokeudellansa / yösokeudellaan yösokeuksillansa / yösokeuksillaan
Abl -lta yösokeudeltamme yösokeuksiltamme yösokeudeltanne yösokeuksiltanne yösokeudeltansa / yösokeudeltaan yösokeuksiltansa / yösokeuksiltaan
Tra -ksi yösokeudeksemme yösokeuksiksemme yösokeudeksenne yösokeuksiksenne yösokeudekseen / yösokeudeksensa yösokeuksikseen / yösokeuksiksensa
Ess -na yösokeutenamme yösokeuksinamme yösokeutenanne yösokeuksinanne yösokeutenansa / yösokeutenaan yösokeuksinansa / yösokeuksinaan
Abe -tta yösokeudettamme yösokeuksittamme yösokeudettanne yösokeuksittanne yösokeudettansa / yösokeudettaan yösokeuksittansa / yösokeuksittaan
Com -ne - yösokeuksinemme - yösokeuksinenne - yösokeuksineen / yösokeuksinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

sokeus, Noun

up ↑

Translations & synonyms

blindness
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Oyvaqarff vf gb abg frr nalguvat. Fbzr crbcyr ner pnyyrq oyvaq, rira gubhtu gurl pna frr n yvggyr ovg. Guvf vf orpnhfr gurl pnaabg frr pyrneyl, ohg bayl frr hasbphfrq funcrf be pbybef.

Source: Wikipedia
Wiktionary
oyvaqarff

Etymology:
fbxrn +‎ -hhf
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - sokeuteni sokeuteni sokeutesi sokeutesi sokeutensa sokeutensa
Par -ta sokeuttani sokeuksiani sokeuttasi sokeuksiasi sokeuttansa / sokeuttaan sokeuksiansa / sokeuksiaan
Gen -n sokeuteni sokeuksieni sokeutesi sokeuksiesi sokeutensa sokeuksiensa
Ill mihin sokeuteeni sokeuksiini sokeuteesi sokeuksiisi sokeuteensa sokeuksiinsa
Ine -ssa sokeudessani sokeuksissani sokeudessasi sokeuksissasi sokeudessansa / sokeudessaan sokeuksissansa / sokeuksissaan
Ela -sta sokeudestani sokeuksistani sokeudestasi sokeuksistasi sokeudestansa / sokeudestaan sokeuksistansa / sokeuksistaan
All -lle sokeudelleni sokeuksilleni sokeudellesi sokeuksillesi sokeudelleen / sokeudellensa sokeuksillensa / sokeuksillean
Ade -lla sokeudellani sokeuksillani sokeudellasi sokeuksillasi sokeudellansa / sokeudellaan sokeuksillansa / sokeuksillaan
Abl -lta sokeudeltani sokeuksiltani sokeudeltasi sokeuksiltasi sokeudeltansa / sokeudeltaan sokeuksiltansa / sokeuksiltaan
Tra -ksi sokeudekseni sokeuksikseni sokeudeksesi sokeuksiksesi sokeudekseen / sokeudeksensa sokeuksikseen / sokeuksiksensa
Ess -na sokeutenani sokeuksinani sokeutenasi sokeuksinasi sokeutenansa / sokeutenaan sokeuksinansa / sokeuksinaan
Abe -tta sokeudettani sokeuksittani sokeudettasi sokeuksittasi sokeudettansa / sokeudettaan sokeuksittansa / sokeuksittaan
Com -ne - sokeuksineni - sokeuksinesi - sokeuksineen / sokeuksinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - sokeutemme sokeutemme sokeutenne sokeutenne sokeutensa sokeutensa
Par -ta sokeuttamme sokeuksiamme sokeuttanne sokeuksianne sokeuttansa / sokeuttaan sokeuksiansa / sokeuksiaan
Gen -n sokeutemme sokeuksiemme sokeutenne sokeuksienne sokeutensa sokeuksiensa
Ill mihin sokeuteemme sokeuksiimme sokeuteenne sokeuksiinne sokeuteensa sokeuksiinsa
Ine -ssa sokeudessamme sokeuksissamme sokeudessanne sokeuksissanne sokeudessansa / sokeudessaan sokeuksissansa / sokeuksissaan
Ela -sta sokeudestamme sokeuksistamme sokeudestanne sokeuksistanne sokeudestansa / sokeudestaan sokeuksistansa / sokeuksistaan
All -lle sokeudellemme sokeuksillemme sokeudellenne sokeuksillenne sokeudelleen / sokeudellensa sokeuksillensa / sokeuksillean
Ade -lla sokeudellamme sokeuksillamme sokeudellanne sokeuksillanne sokeudellansa / sokeudellaan sokeuksillansa / sokeuksillaan
Abl -lta sokeudeltamme sokeuksiltamme sokeudeltanne sokeuksiltanne sokeudeltansa / sokeudeltaan sokeuksiltansa / sokeuksiltaan
Tra -ksi sokeudeksemme sokeuksiksemme sokeudeksenne sokeuksiksenne sokeudekseen / sokeudeksensa sokeuksikseen / sokeuksiksensa
Ess -na sokeutenamme sokeuksinamme sokeutenanne sokeuksinanne sokeutenansa / sokeutenaan sokeuksinansa / sokeuksinaan
Abe -tta sokeudettamme sokeuksittamme sokeudettanne sokeuksittanne sokeudettansa / sokeudettaan sokeuksittansa / sokeuksittaan
Com -ne - sokeuksinemme - sokeuksinenne - sokeuksineen / sokeuksinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept