Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yösilmä    N Sg Nom + silmä   N Sg Nom

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

silmä, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - silmä silmät
Par -ta silmää silmiä
Gen -n silmän silmien
Ill mihin silmään silmiin
Ine -ssa silmässä silmissä
Ela -sta silmästä silmistä
All -lle silmälle silmille
Ade -lla silmällä silmillä
Abl -lta silmältä silmiltä
Tra -ksi silmäksi silmiksi
Ess -na silmänä silminä
Abe -tta silmättä silmittä
Com -ne - silmine
Ins -in - silmin

Translations & synonyms

eye silmä, silmukka, silmu, reikä, rengas, neulansilmä
pip tähti, merkkiääni, piippaus, pikkuvika, silmä, siemen
ocular
ophthalmic
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Rlrf ner betnaf bs gur ivfhny flfgrz. Gurl cebivqr navznyf jvgu ivfvba, gur novyvgl gb erprvir naq cebprff ivfhny qrgnvy, nf jryy nf ranoyvat frireny cubgb erfcbafr shapgvbaf gung ner vaqrcraqrag bs ivfvba. Rlrf qrgrpg yvtug naq pbaireg vg vagb ryrpgeb-purzvpny vzchyfrf va arhebaf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
rlr (betna)

rlr (ubyr va arrqyr)

rlr (pragre bs n uheevpnar)

rlr (znex ba na navzny erfrzoyvat na rlr)

rlr (ohq bs n cbgngb)

rlr (novyvgl gb abgvpr jung bguref zvtug zvff)

zrfu, bcravat va n zrfu be arg

Synonyms:
(ubyr va arrqyr): ävzä(ohq bs n cbgngb): vgh
Derived terms:
fvyzvxxb
fvyzvxxäva
fvyzvglxfva
fvyzvglfgra
fvyzvgöa
fvyzävyyä
-fvyzävara
fvyzävfgä
fvyzäxr
fvyzäxxäva
fvyzäyyvara
fvyzäglxfva
fvyzäglfgra
fvyzägä
fvyzägöa
fvyzälf

Compounds:
naanafvyzä
nibfvyzva
unhxnafvyzä
uäeäafvyzä
vgxhfvyzva
xnqrfvyzä
xnynafvyzä
xnynafvyzäbowrxgvviv
xnhabfvyzä
xvrebfvyzä
xvrebfvyzävfllf
xvvyhfvyzä
xvyyvfvyzä
xvffnafvyzä
xvffnafvyzävyzvö
xbgxnafvyzä
xbhenafvyzä
xhxxnfvyzh
xllaryfvyzä
yncfrafvyzä
ynfvfvyzä
yvaahafvyzä
yäugrrafvyzä
znagryvfvyzä
zhyxbfvyzä
zhfgnfvyzä
anccvfvyzä
arvqbafvyzä
arhynafvyzä
arhynafvyzäxnneer
bivfvyzä
cnun fvyzä
cryvfvyzä
cvxvfvyzä
cvfgrfvyzä
cäviäafvyzä
fnzrggvfvyzä
fvyzvrafhbwnva
fvyzvvacvfgäiä
fvyzvaaäugäiä
fvyzvaaäxvwä
fvyzänhxxb
fvyzäurezb
fvyzäuhhuqr
fvyzävacrfh
fvyzäwhzccn
fvyzäxnein
fvyzäxyvavxxn
fvyzäxbxb
fvyzäxhyzn
fvyzäxhbccn
fvyzäxhccv
fvyzäyncch
fvyzäynfv
fvyzäynfvg
fvyzäyrvxxnhf
fvyzäyriä
fvyzäyvunf
fvyzäyyä cvgära
fvyzäyyäcvgb
fvyzäyhxh
fvyzäyhbzv
fvyzäyääxäev
fvyzäznnyv
fvyzäzrvxxv
fvyzäzvggn
fvyzäzhan
fvyzäzääeä
fvyzäzääeävfllf
fvyzäanyhf
fvyzäarhyn
fvyzäavyb
fvyzäavfxh
fvyzäawhbxfh
fvyzäaxnagnzn
fvyzäaxnagnzngba
fvyzäaxnagnznggbzhhf
fvyzäaxääagäwä
fvyzäaxääagö
fvyzäaxääagögrzcch
fvyzäayhzr
fvyzäacnvar
fvyzäacnvargnhgv
fvyzäacnyiryvwn
fvyzäacnyiryh
fvyzäacnyibwn
fvyzäacnyibagn
fvyzäacbuwn
fvyzäaenwnhf
fvyzäaenwnhfxlaä
fvyzäaenwnhfiäev
fvyzäaehbxn
fvyzäaeäcälf
fvyzäagrxriä
fvyzäagälfv
fvyzäahexxn
fvyzäainyxhnvara
fvyzäalzcäelf
fvyzäalzcäelfibvqr
fvyzäcnxb
fvyzäcnaxxv
fvyzäcnev
fvyzäcnfxb
fvyzäcrvyv
fvyzäcryv
fvyzäcebgrrfv
fvyzächbyv
fvyzäevcfv
fvyzäehbub
fvyzäfnvenf
fvyzäfnvenhf
fvyzägnhgv
fvyzägreä
fvyzägvxxh
fvyzägvcng
fvyzäghyruqhf
fvyzägäcyä
fvyzäinzzn
fvyzäinenvara
fvyzäibvzvfgryh
fvyzäiäevara
fvyzäiäeir
fvyzääacvfgäiä
fvyzäägrxriä
fvavfvyzä
fhbafvyzä
fhbafvyzäxr
flewäfvyzva
flewäfvyzä
flewäfvyzäyyä
fäuxöfvyzä
grxbfvyzä
gvuehfvyzä
gvvxrevafvyzä
ghzznfvyzä
ghhyrafvyzä
gäugvfvyzä
irexxbfvyzä
irexbafvyzä
ivvehfvyzä
ivabfvyzä
ibvfvyzä
iäevfvyzä
löfvyzä

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp fvyzä, sebz Cebgb-Henyvp śvyzä.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - silmäni silmäni silmäsi silmäsi silmänsä silmänsä
Par -ta silmääni silmiäni silmääsi silmiäsi silmäänsä silmiänsä / silmiään
Gen -n silmäni silmieni silmäsi silmiesi silmänsä silmiensä
Ill mihin silmääni silmiini silmääsi silmiisi silmäänsä silmiinsä
Ine -ssa silmässäni silmissäni silmässäsi silmissäsi silmässänsä / silmässään silmissänsä / silmissään
Ela -sta silmästäni silmistäni silmästäsi silmistäsi silmästänsä / silmästään silmistänsä / silmistään
All -lle silmälleni silmilleni silmällesi silmillesi silmälleen / silmällensä silmillensä / silmilleän
Ade -lla silmälläni silmilläni silmälläsi silmilläsi silmällänsä / silmällään silmillänsä / silmillään
Abl -lta silmältäni silmiltäni silmältäsi silmiltäsi silmältänsä / silmältään silmiltänsä / silmiltään
Tra -ksi silmäkseni silmikseni silmäksesi silmiksesi silmäkseen / silmäksensä silmikseen / silmiksensä
Ess -na silmänäni silminäni silmänäsi silminäsi silmänänsä / silmänään silminänsä / silminään
Abe -tta silmättäni silmittäni silmättäsi silmittäsi silmättänsä / silmättään silmittänsä / silmittään
Com -ne - silmineni - silminesi - silmineen / silminensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - silmämme silmämme silmänne silmänne silmänsä silmänsä
Par -ta silmäämme silmiämme silmäänne silmiänne silmäänsä silmiänsä / silmiään
Gen -n silmämme silmiemme silmänne silmienne silmänsä silmiensä
Ill mihin silmäämme silmiimme silmäänne silmiinne silmäänsä silmiinsä
Ine -ssa silmässämme silmissämme silmässänne silmissänne silmässänsä / silmässään silmissänsä / silmissään
Ela -sta silmästämme silmistämme silmästänne silmistänne silmästänsä / silmästään silmistänsä / silmistään
All -lle silmällemme silmillemme silmällenne silmillenne silmälleen / silmällensä silmillensä / silmilleän
Ade -lla silmällämme silmillämme silmällänne silmillänne silmällänsä / silmällään silmillänsä / silmillään
Abl -lta silmältämme silmiltämme silmältänne silmiltänne silmältänsä / silmältään silmiltänsä / silmiltään
Tra -ksi silmäksemme silmiksemme silmäksenne silmiksenne silmäkseen / silmäksensä silmikseen / silmiksensä
Ess -na silmänämme silminämme silmänänne silminänne silmänänsä / silmänään silminänsä / silminään
Abe -tta silmättämme silmittämme silmättänne silmittänne silmättänsä / silmättään silmittänsä / silmittään
Com -ne - silminemme - silminenne - silmineen / silminensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept