Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yösäilö yösäilö   N Sg Nom
   N Sg Nom + säilö   N Sg Nom

yösäilö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

night safe yösäilö
night depository yösäilö
night warning
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yösäilöni yösäilöni yösäilösi yösäilösi yösäilönsä yösäilönsä
Par -ta yösäilöäni yösäilöjäni yösäilöäsi yösäilöjäsi yösäilöänsä / yösäilöään yösäilöjänsä / yösäilöjään
Gen -n yösäilöni yösäilöjeni yösäilösi yösäilöjesi yösäilönsä yösäilöjensä
Ill mihin yösäilööni yösäilöihini yösäilöösi yösäilöihisi yösäilöönsä yösäilöihinsä
Ine -ssa yösäilössäni yösäilöissäni yösäilössäsi yösäilöissäsi yösäilössänsä / yösäilössään yösäilöissänsä / yösäilöissään
Ela -sta yösäilöstäni yösäilöistäni yösäilöstäsi yösäilöistäsi yösäilöstänsä / yösäilöstään yösäilöistänsä / yösäilöistään
All -lle yösäilölleni yösäilöilleni yösäilöllesi yösäilöillesi yösäilölleen / yösäilöllensä yösäilöillensä / yösäilöilleän
Ade -lla yösäilölläni yösäilöilläni yösäilölläsi yösäilöilläsi yösäilöllänsä / yösäilöllään yösäilöillänsä / yösäilöillään
Abl -lta yösäilöltäni yösäilöiltäni yösäilöltäsi yösäilöiltäsi yösäilöltänsä / yösäilöltään yösäilöiltänsä / yösäilöiltään
Tra -ksi yösäilökseni yösäilöikseni yösäilöksesi yösäilöiksesi yösäilökseen / yösäilöksensä yösäilöikseen / yösäilöiksensä
Ess -na yösäilönäni yösäilöinäni yösäilönäsi yösäilöinäsi yösäilönänsä / yösäilönään yösäilöinänsä / yösäilöinään
Abe -tta yösäilöttäni yösäilöittäni yösäilöttäsi yösäilöittäsi yösäilöttänsä / yösäilöttään yösäilöittänsä / yösäilöittään
Com -ne - yösäilöineni - yösäilöinesi - yösäilöineen / yösäilöinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yösäilömme yösäilömme yösäilönne yösäilönne yösäilönsä yösäilönsä
Par -ta yösäilöämme yösäilöjämme yösäilöänne yösäilöjänne yösäilöänsä / yösäilöään yösäilöjänsä / yösäilöjään
Gen -n yösäilömme yösäilöjemme yösäilönne yösäilöjenne yösäilönsä yösäilöjensä
Ill mihin yösäilöömme yösäilöihimme yösäilöönne yösäilöihinne yösäilöönsä yösäilöihinsä
Ine -ssa yösäilössämme yösäilöissämme yösäilössänne yösäilöissänne yösäilössänsä / yösäilössään yösäilöissänsä / yösäilöissään
Ela -sta yösäilöstämme yösäilöistämme yösäilöstänne yösäilöistänne yösäilöstänsä / yösäilöstään yösäilöistänsä / yösäilöistään
All -lle yösäilöllemme yösäilöillemme yösäilöllenne yösäilöillenne yösäilölleen / yösäilöllensä yösäilöillensä / yösäilöilleän
Ade -lla yösäilöllämme yösäilöillämme yösäilöllänne yösäilöillänne yösäilöllänsä / yösäilöllään yösäilöillänsä / yösäilöillään
Abl -lta yösäilöltämme yösäilöiltämme yösäilöltänne yösäilöiltänne yösäilöltänsä / yösäilöltään yösäilöiltänsä / yösäilöiltään
Tra -ksi yösäilöksemme yösäilöiksemme yösäilöksenne yösäilöiksenne yösäilökseen / yösäilöksensä yösäilöikseen / yösäilöiksensä
Ess -na yösäilönämme yösäilöinämme yösäilönänne yösäilöinänne yösäilönänsä / yösäilönään yösäilöinänsä / yösäilöinään
Abe -tta yösäilöttämme yösäilöittämme yösäilöttänne yösäilöittänne yösäilöttänsä / yösäilöttään yösäilöittänsä / yösäilöittään
Com -ne - yösäilöinemme - yösäilöinenne - yösäilöineen / yösäilöinensä

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

säilö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

keeping pito, säilö, hoito, huolenpito
custody huolto, huosta, säilö
safekeeping säilö
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N pbagnvare vf nal erprcgnpyr be rapybfher sbe ubyqvat n cebqhpg hfrq va fgbentr, cnpxntvat, naq genafcbegngvba, vapyhqvat fuvccvat. Guvatf xrcg vafvqr bs n pbagnvare ner cebgrpgrq ol orvat vafvqr bs vgf fgehpgher. Gur grez vf zbfg serdhragyl nccyvrq gb qrivprf znqr sebz zngrevnyf gung ner qhenoyr naq ner hfhnyyl ng yrnfg cnegyl evtvq.

Source: Wikipedia
Wiktionary
Cynpr bs fnsrxrrcvat (r.t. fgber, fgbentr wne, fgber phcobneq, jnerubhfr)

Cevfba (cynpr sbe xrrcvat qnatrebhf crbcyr njnl sebz bguref)

Etymology:
Qrevirq sebz gur fnzr ebbg nf fävyvö (“irffry, pbagnvare”), fävylä (“gb erznva, novqr, or cerfreirq”) naq fävylggää (“gb cerfreir, ergnva”); fävylä +‎ -ö.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - säilöni säilöni säilösi säilösi säilönsä säilönsä
Par -ta säilöäni säilöjäni säilöäsi säilöjäsi säilöänsä / säilöään säilöjänsä / säilöjään
Gen -n säilöni säilöjeni säilösi säilöjesi säilönsä säilöjensä
Ill mihin säilööni säilöihini säilöösi säilöihisi säilöönsä säilöihinsä
Ine -ssa säilössäni säilöissäni säilössäsi säilöissäsi säilössänsä / säilössään säilöissänsä / säilöissään
Ela -sta säilöstäni säilöistäni säilöstäsi säilöistäsi säilöstänsä / säilöstään säilöistänsä / säilöistään
All -lle säilölleni säilöilleni säilöllesi säilöillesi säilölleen / säilöllensä säilöillensä / säilöilleän
Ade -lla säilölläni säilöilläni säilölläsi säilöilläsi säilöllänsä / säilöllään säilöillänsä / säilöillään
Abl -lta säilöltäni säilöiltäni säilöltäsi säilöiltäsi säilöltänsä / säilöltään säilöiltänsä / säilöiltään
Tra -ksi säilökseni säilöikseni säilöksesi säilöiksesi säilökseen / säilöksensä säilöikseen / säilöiksensä
Ess -na säilönäni säilöinäni säilönäsi säilöinäsi säilönänsä / säilönään säilöinänsä / säilöinään
Abe -tta säilöttäni säilöittäni säilöttäsi säilöittäsi säilöttänsä / säilöttään säilöittänsä / säilöittään
Com -ne - säilöineni - säilöinesi - säilöineen / säilöinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - säilömme säilömme säilönne säilönne säilönsä säilönsä
Par -ta säilöämme säilöjämme säilöänne säilöjänne säilöänsä / säilöään säilöjänsä / säilöjään
Gen -n säilömme säilöjemme säilönne säilöjenne säilönsä säilöjensä
Ill mihin säilöömme säilöihimme säilöönne säilöihinne säilöönsä säilöihinsä
Ine -ssa säilössämme säilöissämme säilössänne säilöissänne säilössänsä / säilössään säilöissänsä / säilöissään
Ela -sta säilöstämme säilöistämme säilöstänne säilöistänne säilöstänsä / säilöstään säilöistänsä / säilöistään
All -lle säilöllemme säilöillemme säilöllenne säilöillenne säilölleen / säilöllensä säilöillensä / säilöilleän
Ade -lla säilöllämme säilöillämme säilöllänne säilöillänne säilöllänsä / säilöllään säilöillänsä / säilöillään
Abl -lta säilöltämme säilöiltämme säilöltänne säilöiltänne säilöltänsä / säilöltään säilöiltänsä / säilöiltään
Tra -ksi säilöksemme säilöiksemme säilöksenne säilöiksenne säilökseen / säilöksensä säilöikseen / säilöiksensä
Ess -na säilönämme säilöinämme säilönänne säilöinänne säilönänsä / säilönään säilöinänsä / säilöinään
Abe -tta säilöttämme säilöittämme säilöttänne säilöittänne säilöttänsä / säilöttään säilöittänsä / säilöittään
Com -ne - säilöinemme - säilöinenne - säilöineen / säilöinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept