Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yösähkö yösähkö   N Sg Nom
   N Sg Nom + sähkö   N Sg Nom

yösähkö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

off-peak electricity yösähkö
night-electric
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
avtuggvzr ryrpgevpvgl, bss-crnx ryrpgevpvgl

Etymology:
+‎ fäuxö
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yösähköni yösähköni yösähkösi yösähkösi yösähkönsä yösähkönsä
Par -ta yösähköäni yösähköjäni yösähköäsi yösähköjäsi yösähköänsä / yösähköään yösähköjänsä / yösähköjään
Gen -n yösähköni yösähköjeni yösähkösi yösähköjesi yösähkönsä yösähköjensä
Ill mihin yösähkööni yösähköihini yösähköösi yösähköihisi yösähköönsä yösähköihinsä
Ine -ssa yösähkössäni yösähköissäni yösähkössäsi yösähköissäsi yösähkössänsä / yösähkössään yösähköissänsä / yösähköissään
Ela -sta yösähköstäni yösähköistäni yösähköstäsi yösähköistäsi yösähköstänsä / yösähköstään yösähköistänsä / yösähköistään
All -lle yösähkölleni yösähköilleni yösähköllesi yösähköillesi yösähkölleen / yösähköllensä yösähköillensä / yösähköilleän
Ade -lla yösähkölläni yösähköilläni yösähkölläsi yösähköilläsi yösähköllänsä / yösähköllään yösähköillänsä / yösähköillään
Abl -lta yösähköltäni yösähköiltäni yösähköltäsi yösähköiltäsi yösähköltänsä / yösähköltään yösähköiltänsä / yösähköiltään
Tra -ksi yösähkökseni yösähköikseni yösähköksesi yösähköiksesi yösähkökseen / yösähköksensä yösähköikseen / yösähköiksensä
Ess -na yösähkönäni yösähköinäni yösähkönäsi yösähköinäsi yösähkönänsä / yösähkönään yösähköinänsä / yösähköinään
Abe -tta yösähköttäni yösähköittäni yösähköttäsi yösähköittäsi yösähköttänsä / yösähköttään yösähköittänsä / yösähköittään
Com -ne - yösähköineni - yösähköinesi - yösähköineen / yösähköinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yösähkömme yösähkömme yösähkönne yösähkönne yösähkönsä yösähkönsä
Par -ta yösähköämme yösähköjämme yösähköänne yösähköjänne yösähköänsä / yösähköään yösähköjänsä / yösähköjään
Gen -n yösähkömme yösähköjemme yösähkönne yösähköjenne yösähkönsä yösähköjensä
Ill mihin yösähköömme yösähköihimme yösähköönne yösähköihinne yösähköönsä yösähköihinsä
Ine -ssa yösähkössämme yösähköissämme yösähkössänne yösähköissänne yösähkössänsä / yösähkössään yösähköissänsä / yösähköissään
Ela -sta yösähköstämme yösähköistämme yösähköstänne yösähköistänne yösähköstänsä / yösähköstään yösähköistänsä / yösähköistään
All -lle yösähköllemme yösähköillemme yösähköllenne yösähköillenne yösähkölleen / yösähköllensä yösähköillensä / yösähköilleän
Ade -lla yösähköllämme yösähköillämme yösähköllänne yösähköillänne yösähköllänsä / yösähköllään yösähköillänsä / yösähköillään
Abl -lta yösähköltämme yösähköiltämme yösähköltänne yösähköiltänne yösähköltänsä / yösähköltään yösähköiltänsä / yösähköiltään
Tra -ksi yösähköksemme yösähköiksemme yösähköksenne yösähköiksenne yösähkökseen / yösähköksensä yösähköikseen / yösähköiksensä
Ess -na yösähkönämme yösähköinämme yösähkönänne yösähköinänne yösähkönänsä / yösähkönään yösähköinänsä / yösähköinään
Abe -tta yösähköttämme yösähköittämme yösähköttänne yösähköittänne yösähköttänsä / yösähköttään yösähköittänsä / yösähköittään
Com -ne - yösähköinemme - yösähköinenne - yösähköineen / yösähköinensä

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

sähkö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

electricity sähkö, sähköoppi
electricity supply sähkö, sähkönjakelu
supply of electricity sähkö, sähkönjakelu
juice mehu, neste, liemi, virta, sähkö, olennainen osa
electric
electrical
power

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Ryrpgevpvgl vf gur frg bs culfvpny curabzran nffbpvngrq jvgu gur cerfrapr naq zbgvba bs znggre gung unf n cebcregl bs ryrpgevp punetr. Ryrpgevpvgl vf eryngrq gb zntargvfz, obgu orvat cneg bs gur curabzraba bs ryrpgebzntargvfz, nf qrfpevorq ol Znkjryy'f rdhngvbaf. Inevbhf pbzzba curabzran ner eryngrq gb ryrpgevpvgl, vapyhqvat yvtugavat, fgngvp ryrpgevpvgl, ryrpgevp urngvat, ryrpgevp qvfpunetrf naq znal bguref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ryrpgevpvgl

Derived terms:
fäuxr
fäuxövara
fäuxövfrfgv
fäuxövfglä
fäuxövfgää
fäuxövfllf
fäuxöggää

Compounds:
nvibfäuxöxäleä
nhevaxbfäuxö
fäuxönvgn
fäuxönwnabggb
fäuxönxhfgvvxxn
fäuxönyn
fäuxönaxrevnf
fäuxönfrzn
fäuxönfraahf
fäuxönfragnwn
fäuxönfvbvagv
fäuxönhgb
fäuxöonffb
fäuxöqlannzvara
fäuxöqlanzvvxxn
fäuxöryva
fäuxöraretvn
fäuxöraretvngnybhf
fäuxörevfgr
fäuxörevfgva
fäuxörevfglf
fäuxösbeghan
fäuxöslfvbybtvn
fäuxötrarennggbev
fäuxötevyyv
fäuxöunzznfunewn
fäuxöuryyn
fäuxöuvgfnhf
fäuxöubvgb
fäuxöuhbygb
fäuxöuhbcn
fäuxövyzvö
fäuxövafvaööev
fäuxövfxh
fäuxöwbuqr
fäuxöwbuqva
fäuxöwbugb
fäuxöwhan
fäuxöwäaavgr
fäuxöwäewrfgryzä
fäuxöxnncryv
fäuxöxnnccv
fäuxöxnynfghf
fäuxöxngxb
fäuxöxngxbf
fäuxöxrvgva
fäuxöxryyb
fäuxöxrzvn
fäuxöxrzvnyyvara
fäuxöxraggä
fäuxöxvcvaä
fäuxöxvewn
fäuxöxvewbvghfxbar
fäuxöxvgnen
fäuxöxvhnf
fäuxöxbwr
fäuxöxbar
fäuxöxhbyrzn
fäuxöxlaggryvxxö
fäuxöxlaggvyä
fäuxöxlgxva
fäuxöxälzäyä
fäuxöxälaavfgrvara
fäuxöxälaavfgva
fäuxöxälaavfglf
fäuxöxälggö
fäuxöxälggövara
fäuxöynvgr
fäuxöynvgbf
fäuxöynvgbfnfragnwn
fäuxöynvgbfgrxavvxxn
fäuxöynzcch
fäuxöynaxn
fäuxöynfxh
fäuxöyril
fäuxöyvrfv
fäuxöyvvxr
fäuxöyvawn
fäuxöyhxvghf
fäuxöyhxxb
fäuxöyäuqr
fäuxöyäzzvgva
fäuxöyäzzvggrvara
fäuxöyäzzvglf
fäuxöyäzcö
fäuxöyäzcözvggnev
fäuxözntarrggv
fäuxözntarrggvara
fäuxözntargvfzv
fäuxöznaxryv
fäuxöznexxvang
fäuxözrxnnavxxb
fäuxözrxnnavara
fäuxözrxnavvxxn
fäuxözvrf
fäuxözvggnev
fäuxözvggnhfgrxavvxxn
fäuxözbaav
fäuxözbbggbev
fäuxözbgbevara
fäuxözhfvvxxv
fäuxözääeä
fäuxöarevfgr
fäuxöarevfgva
fäuxöarevfglf
fäuxöawnxryh
fäuxöawnxryhirexxb
fäuxöawbuqr
fäuxöawbuqva
fäuxöawbugnihhf
fäuxöawbugbxlxl
fäuxöaxhyhghf
fäuxöaxälggö
fäuxöayäuqr
fäuxöazvggnhfgrxavvxxn
fäuxöachexnhf
fäuxöafvvegb
fäuxöafvavara
fäuxöaghbgnagb
fäuxöainennzvfxlxl
fäuxöbuwnhf
fäuxöbzcryhxbar
fäuxöbcvyyvara
fäuxöbccv
fäuxöcnvzra
fäuxöcnxrggvnhgb
fäuxöcnev
fäuxöcnevfgb
fäuxöcneenanwbxbar
fäuxöcnggrev
fäuxöcvnab
fäuxöcvvehfghf
fäuxöcbfgv
fäuxöcbfgvynngvxxb
fäuxöcbfgvbfbvgr
fäuxöchzcch
fäuxöchaxghhev
fäuxöchexnhf
fäuxöchgxvghf
fäuxöclyiäf
fäuxöcääxrfxhf
fäuxöenun
fäuxöengn
fäuxöenhfxh
fäuxöfnun
fäuxöfnabzn
fäuxöfubxxv
fäuxöfvyvglfenhgn
fäuxöfvyzä
fäuxöfbvgva
fäuxöfbxxv
fäuxöfbxxvubvgb
fäuxöfgnnggvara
fäuxöfgneggv
fäuxöfgngvvxxn
fäuxöfhhaavggryvwn
fäuxöfhhaavggryh
fäuxögnybhf
fäuxögncnghezn
fäuxögnevssv
fäuxögnexnfghf
fäuxögneivxr
fäuxögninen
fäuxögrub
fäuxögrxavvxxn
fäuxögrxavxxb
fäuxögrxavara
fäuxögrybvghf
fäuxögrbyyvfhhf
fäuxögbvzvara
fäuxögbyccn
fäuxögehxxv
fäuxöghbyv
fäuxögheinyyvfhhf
fäuxögllal
fäuxöglö
fäuxöglöxnyh
fäuxöglöiäyvar
fäuxöhenxxn
fäuxöhenxbvagv
fäuxöhenxbvgfvwn
fäuxöhehg
fäuxöhhav
fäuxöinynvfva
fäuxöinynvfghf
fäuxöinyb
fäuxöinenhf
fäuxöinfghf
fäuxöingxnva
fäuxöirexxb
fäuxöireb
fäuxöirghev
fäuxöivrfgva
fäuxöivrfgvagä
fäuxöivxn
fäuxöivegn
fäuxöivhyh
fäuxöibvzn
fäuxöibvznwbugb
fäuxöibvznyn
fäuxöibvznynvgbf
fäuxöibvznafvvegb
fäuxöibvzngnybhf
fäuxöibvzngrxavvxxn
fäuxöihb
fäuxölugvö
gnfnfäuxö
ghhyvfäuxö
invugbfäuxö
lqvafäuxö
löfäuxö

Etymology:
Pbvarq ol Svaavfu culfvpvna naq nhgube Fnzhry Ebbf va 1845, onfrq ba gur ireof fäuäugää (“gb fvmmyr (oevrsyl)”) naq fäxraövqä (“gb fcnexyr”).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - sähköni sähköni sähkösi sähkösi sähkönsä sähkönsä
Par -ta sähköäni sähköjäni sähköäsi sähköjäsi sähköänsä / sähköään sähköjänsä / sähköjään
Gen -n sähköni sähköjeni sähkösi sähköjesi sähkönsä sähköjensä
Ill mihin sähkööni sähköihini sähköösi sähköihisi sähköönsä sähköihinsä
Ine -ssa sähkössäni sähköissäni sähkössäsi sähköissäsi sähkössänsä / sähkössään sähköissänsä / sähköissään
Ela -sta sähköstäni sähköistäni sähköstäsi sähköistäsi sähköstänsä / sähköstään sähköistänsä / sähköistään
All -lle sähkölleni sähköilleni sähköllesi sähköillesi sähkölleen / sähköllensä sähköillensä / sähköilleän
Ade -lla sähkölläni sähköilläni sähkölläsi sähköilläsi sähköllänsä / sähköllään sähköillänsä / sähköillään
Abl -lta sähköltäni sähköiltäni sähköltäsi sähköiltäsi sähköltänsä / sähköltään sähköiltänsä / sähköiltään
Tra -ksi sähkökseni sähköikseni sähköksesi sähköiksesi sähkökseen / sähköksensä sähköikseen / sähköiksensä
Ess -na sähkönäni sähköinäni sähkönäsi sähköinäsi sähkönänsä / sähkönään sähköinänsä / sähköinään
Abe -tta sähköttäni sähköittäni sähköttäsi sähköittäsi sähköttänsä / sähköttään sähköittänsä / sähköittään
Com -ne - sähköineni - sähköinesi - sähköineen / sähköinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - sähkömme sähkömme sähkönne sähkönne sähkönsä sähkönsä
Par -ta sähköämme sähköjämme sähköänne sähköjänne sähköänsä / sähköään sähköjänsä / sähköjään
Gen -n sähkömme sähköjemme sähkönne sähköjenne sähkönsä sähköjensä
Ill mihin sähköömme sähköihimme sähköönne sähköihinne sähköönsä sähköihinsä
Ine -ssa sähkössämme sähköissämme sähkössänne sähköissänne sähkössänsä / sähkössään sähköissänsä / sähköissään
Ela -sta sähköstämme sähköistämme sähköstänne sähköistänne sähköstänsä / sähköstään sähköistänsä / sähköistään
All -lle sähköllemme sähköillemme sähköllenne sähköillenne sähkölleen / sähköllensä sähköillensä / sähköilleän
Ade -lla sähköllämme sähköillämme sähköllänne sähköillänne sähköllänsä / sähköllään sähköillänsä / sähköillään
Abl -lta sähköltämme sähköiltämme sähköltänne sähköiltänne sähköltänsä / sähköltään sähköiltänsä / sähköiltään
Tra -ksi sähköksemme sähköiksemme sähköksenne sähköiksenne sähkökseen / sähköksensä sähköikseen / sähköiksensä
Ess -na sähkönämme sähköinämme sähkönänne sähköinänne sähkönänsä / sähkönään sähköinänsä / sähköinään
Abe -tta sähköttämme sähköittämme sähköttänne sähköittänne sähköttänsä / sähköttään sähköittänsä / sähköittään
Com -ne - sähköinemme - sähköinenne - sähköineen / sähköinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept