Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yöravintola yöravintola   N Sg Nom
   N Sg Nom + ravit   N Sg Gen + tola   N Sg Nom
   N Sg Nom + ravi   N Sg Gen + tola   N Sg Nom
   N Sg Nom + ravintola   N Sg Nom

yöravintola, Noun

up ↑

Translations & synonyms

night restaurant
night club
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöravintolani yöravintolani yöravintolasi yöravintolasi yöravintolansa yöravintolansa
Par -ta yöravintolaani yöravintoloitani yöravintolaasi yöravintoloitasi yöravintolaansa yöravintoloitansa / yöravintoloitaan
Gen -n yöravintolani yöravintoloitteni / yöravintoloideni yöravintolasi yöravintoloittesi / yöravintoloidesi yöravintolansa yöravintoloittensa / yöravintoloidensa
Ill mihin yöravintolaani yöravintoloihini yöravintolaasi yöravintoloihisi yöravintolaansa yöravintoloihinsa
Ine -ssa yöravintolassani yöravintoloissani yöravintolassasi yöravintoloissasi yöravintolassansa / yöravintolassaan yöravintoloissansa / yöravintoloissaan
Ela -sta yöravintolastani yöravintoloistani yöravintolastasi yöravintoloistasi yöravintolastansa / yöravintolastaan yöravintoloistansa / yöravintoloistaan
All -lle yöravintolalleni yöravintoloilleni yöravintolallesi yöravintoloillesi yöravintolalleen / yöravintolallensa yöravintoloillensa / yöravintoloillean
Ade -lla yöravintolallani yöravintoloillani yöravintolallasi yöravintoloillasi yöravintolallansa / yöravintolallaan yöravintoloillansa / yöravintoloillaan
Abl -lta yöravintolaltani yöravintoloiltani yöravintolaltasi yöravintoloiltasi yöravintolaltansa / yöravintolaltaan yöravintoloiltansa / yöravintoloiltaan
Tra -ksi yöravintolakseni yöravintoloikseni yöravintolaksesi yöravintoloiksesi yöravintolakseen / yöravintolaksensa yöravintoloikseen / yöravintoloiksensa
Ess -na yöravintolanani yöravintoloinani yöravintolanasi yöravintoloinasi yöravintolanansa / yöravintolanaan yöravintoloinansa / yöravintoloinaan
Abe -tta yöravintolattani yöravintoloittani yöravintolattasi yöravintoloittasi yöravintolattansa / yöravintolattaan yöravintoloittansa / yöravintoloittaan
Com -ne - yöravintoloineni - yöravintoloinesi - yöravintoloineen / yöravintoloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöravintolamme yöravintolamme yöravintolanne yöravintolanne yöravintolansa yöravintolansa
Par -ta yöravintolaamme yöravintoloitamme yöravintolaanne yöravintoloitanne yöravintolaansa yöravintoloitansa / yöravintoloitaan
Gen -n yöravintolamme yöravintoloittemme / yöravintoloidemme yöravintolanne yöravintoloittenne / yöravintoloidenne yöravintolansa yöravintoloittensa / yöravintoloidensa
Ill mihin yöravintolaamme yöravintoloihimme yöravintolaanne yöravintoloihinne yöravintolaansa yöravintoloihinsa
Ine -ssa yöravintolassamme yöravintoloissamme yöravintolassanne yöravintoloissanne yöravintolassansa / yöravintolassaan yöravintoloissansa / yöravintoloissaan
Ela -sta yöravintolastamme yöravintoloistamme yöravintolastanne yöravintoloistanne yöravintolastansa / yöravintolastaan yöravintoloistansa / yöravintoloistaan
All -lle yöravintolallemme yöravintoloillemme yöravintolallenne yöravintoloillenne yöravintolalleen / yöravintolallensa yöravintoloillensa / yöravintoloillean
Ade -lla yöravintolallamme yöravintoloillamme yöravintolallanne yöravintoloillanne yöravintolallansa / yöravintolallaan yöravintoloillansa / yöravintoloillaan
Abl -lta yöravintolaltamme yöravintoloiltamme yöravintolaltanne yöravintoloiltanne yöravintolaltansa / yöravintolaltaan yöravintoloiltansa / yöravintoloiltaan
Tra -ksi yöravintolaksemme yöravintoloiksemme yöravintolaksenne yöravintoloiksenne yöravintolakseen / yöravintolaksensa yöravintoloikseen / yöravintoloiksensa
Ess -na yöravintolanamme yöravintoloinamme yöravintolananne yöravintoloinanne yöravintolanansa / yöravintolanaan yöravintoloinansa / yöravintoloinaan
Abe -tta yöravintolattamme yöravintoloittamme yöravintolattanne yöravintoloittanne yöravintolattansa / yöravintolattaan yöravintoloittansa / yöravintoloittaan
Com -ne - yöravintoloinemme - yöravintoloinenne - yöravintoloineen / yöravintoloinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

ravit, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - - ravit / raviit
Par -ta - raveja / ravieja
Gen -n - ravien / raviien
Ill mihin - raveihin / ravieihin
Ine -ssa - raveissa / ravieissa
Ela -sta - raveista / ravieista
All -lle - raveille / ravieille
Ade -lla - raveilla / ravieilla
Abl -lta - raveilta / ravieilta
Tra -ksi - raveiksi / ravieiksi
Ess -na - raveina / ravieina
Abe -tta - raveitta / ravieitta
Com -ne - raveine / ravieine
Ins -in - ravein / raviein

Translations & synonyms

horserace ravit
rave bileet, ravit, villitys, huumebileet, muotivillitys, innostuneet arvostelut
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Unearff enpvat vf n sbez bs ubefr enpvat va juvpu gur ubefrf enpr ng n fcrpvsvp tnvg (n gebg be n cnpr). Gurl hfhnyyl chyy n gjb-jurryrq pneg pnyyrq n fhyxl, be fcvqre, bpphcvrq ol n qevire. Va Rhebcr, naq yrff serdhragyl va Nhfgenyvn naq Arj Mrnynaq, enprf jvgu wbpxrlf evqvat qverpgyl ba fnqqyrq gebggref (gebg zbagé va Serapu) ner nyfb pbaqhpgrq.

Source: Wikipedia
Wiktionary
Abzvangvir cyheny sbez bs eniv.

Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - - - - - - -
Par -ta - ravejani / raviejani - ravejasi / raviejasi - ravejansa / ravejaan /
raviejansa / raviejaan
Gen -n - ravieni / raviieni - raviesi / raviiesi - raviensa / raviiensa
Ill mihin - raveihini / ravieihini - raveihisi / ravieihisi - raveihinsa / ravieihinsa
Ine -ssa - raveissani / ravieissani - raveissasi / ravieissasi - raveissansa / raveissaan /
ravieissansa / ravieissaan
Ela -sta - raveistani / ravieistani - raveistasi / ravieistasi - raveistansa / raveistaan /
ravieistansa / ravieistaan
All -lle - raveilleni / ravieilleni - raveillesi / ravieillesi - raveillensa / raveillean /
ravieillensa / ravieillean
Ade -lla - raveillani / ravieillani - raveillasi / ravieillasi - raveillansa / raveillaan /
ravieillansa / ravieillaan
Abl -lta - raveiltani / ravieiltani - raveiltasi / ravieiltasi - raveiltansa / raveiltaan /
ravieiltansa / ravieiltaan
Tra -ksi - raveikseni / ravieikseni - raveiksesi / ravieiksesi - raveikseen / raveiksensa /
ravieikseen / ravieiksensa
Ess -na - raveinani / ravieinani - raveinasi / ravieinasi - raveinansa / raveinaan /
ravieinansa / ravieinaan
Abe -tta - raveittani / ravieittani - raveittasi / ravieittasi - raveittansa / raveittaan /
ravieittansa / ravieittaan
Com -ne - raveineni / ravieineni - raveinesi / ravieinesi - raveineen / raveinensa /
ravieineen / ravieinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - - - - - - -
Par -ta - ravejamme / raviejamme - ravejanne / raviejanne - ravejansa / ravejaan /
raviejansa / raviejaan
Gen -n - raviemme / raviiemme - ravienne / raviienne - raviensa / raviiensa
Ill mihin - raveihimme / ravieihimme - raveihinne / ravieihinne - raveihinsa / ravieihinsa
Ine -ssa - raveissamme / ravieissamme - raveissanne / ravieissanne - raveissansa / raveissaan /
ravieissansa / ravieissaan
Ela -sta - raveistamme / ravieistamme - raveistanne / ravieistanne - raveistansa / raveistaan /
ravieistansa / ravieistaan
All -lle - raveillemme / ravieillemme - raveillenne / ravieillenne - raveillensa / raveillean /
ravieillensa / ravieillean
Ade -lla - raveillamme / ravieillamme - raveillanne / ravieillanne - raveillansa / raveillaan /
ravieillansa / ravieillaan
Abl -lta - raveiltamme / ravieiltamme - raveiltanne / ravieiltanne - raveiltansa / raveiltaan /
ravieiltansa / ravieiltaan
Tra -ksi - raveiksemme / ravieiksemme - raveiksenne / ravieiksenne - raveikseen / raveiksensa /
ravieikseen / ravieiksensa
Ess -na - raveinamme / ravieinamme - raveinanne / ravieinanne - raveinansa / raveinaan /
ravieinansa / ravieinaan
Abe -tta - raveittamme / ravieittamme - raveittanne / ravieittanne - raveittansa / raveittaan /
ravieittansa / ravieittaan
Com -ne - raveinemme / ravieinemme - raveinenne / ravieinenne - raveineen / raveinensa /
ravieineen / ravieinensa

tola, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - tola tolat
Par -ta tolaa tolia
Gen -n tolan tolien
Ill mihin tolaan toliin
Ine -ssa tolassa tolissa
Ela -sta tolasta tolista
All -lle tolalle tolille
Ade -lla tolalla tolilla
Abl -lta tolalta tolilta
Tra -ksi tolaksi toliksi
Ess -na tolana tolina
Abe -tta tolatta tolitta
Com -ne - toline
Ins -in - tolin

Translations & synonyms

tola
of tola
by tola
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(nepunvp) n genpx be genvy, rfcrpvnyyl n fxvvat genpx

(vqvbzngvp) fgngr bs nssnvef, genpx

     Fin: Nfvng bing uliäyyä gbynyyn.
     Eng: Gur guvatf ner ba n tbbq genpx.
     Fin: Ivrenng fnning uäarg gbynygnna.
     Eng: Zrrgvat fgenatref hcfrgf uvz ("trgf uvz bss genpx").
Synonyms:
(genpx): hen, cbyxh(fxvvat genpx): yngh
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gbyn. Pbtangr jvgu Cebgb-Fnzvp gbnyē.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tolani tolani tolasi tolasi tolansa tolansa
Par -ta tolaani toliani tolaasi toliasi tolaansa toliansa / toliaan
Gen -n tolani tolieni tolasi toliesi tolansa toliensa
Ill mihin tolaani toliini tolaasi toliisi tolaansa toliinsa
Ine -ssa tolassani tolissani tolassasi tolissasi tolassansa / tolassaan tolissansa / tolissaan
Ela -sta tolastani tolistani tolastasi tolistasi tolastansa / tolastaan tolistansa / tolistaan
All -lle tolalleni tolilleni tolallesi tolillesi tolalleen / tolallensa tolillensa / tolillean
Ade -lla tolallani tolillani tolallasi tolillasi tolallansa / tolallaan tolillansa / tolillaan
Abl -lta tolaltani toliltani tolaltasi toliltasi tolaltansa / tolaltaan toliltansa / toliltaan
Tra -ksi tolakseni tolikseni tolaksesi toliksesi tolakseen / tolaksensa tolikseen / toliksensa
Ess -na tolanani tolinani tolanasi tolinasi tolanansa / tolanaan tolinansa / tolinaan
Abe -tta tolattani tolittani tolattasi tolittasi tolattansa / tolattaan tolittansa / tolittaan
Com -ne - tolineni - tolinesi - tolineen / tolinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tolamme tolamme tolanne tolanne tolansa tolansa
Par -ta tolaamme toliamme tolaanne tolianne tolaansa toliansa / toliaan
Gen -n tolamme toliemme tolanne tolienne tolansa toliensa
Ill mihin tolaamme toliimme tolaanne toliinne tolaansa toliinsa
Ine -ssa tolassamme tolissamme tolassanne tolissanne tolassansa / tolassaan tolissansa / tolissaan
Ela -sta tolastamme tolistamme tolastanne tolistanne tolastansa / tolastaan tolistansa / tolistaan
All -lle tolallemme tolillemme tolallenne tolillenne tolalleen / tolallensa tolillensa / tolillean
Ade -lla tolallamme tolillamme tolallanne tolillanne tolallansa / tolallaan tolillansa / tolillaan
Abl -lta tolaltamme toliltamme tolaltanne toliltanne tolaltansa / tolaltaan toliltansa / toliltaan
Tra -ksi tolaksemme toliksemme tolaksenne toliksenne tolakseen / tolaksensa tolikseen / toliksensa
Ess -na tolanamme tolinamme tolananne tolinanne tolanansa / tolanaan tolinansa / tolinaan
Abe -tta tolattamme tolittamme tolattanne tolittanne tolattansa / tolattaan tolittansa / tolittaan
Com -ne - tolinemme - tolinenne - tolineen / tolinensa

ravi, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - ravi ravit
Par -ta ravia raveja
Gen -n ravin ravien
Ill mihin raviin raveihin
Ine -ssa ravissa raveissa
Ela -sta ravista raveista
All -lle raville raveille
Ade -lla ravilla raveilla
Abl -lta ravilta raveilta
Tra -ksi raviksi raveiksi
Ess -na ravina raveina
Abe -tta ravitta raveitta
Com -ne - raveine
Ins -in - ravein

Translations & synonyms

trot ravi, ravikilpailut, hölkkääminen
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word eniv can mean the following:
uribfra nfxryynwrvfgn
enivheurvyh
bwn: gvracraxxn
Eniv: Vaqhxfrra ivegnnin wbxv Vagvna wn Cnxvfgnava nyhrryyn
Neiv Eniv: Ivugbev Unegvxnvfra (1902–1940) xvewnvyvwnavzv
Crxxn Eniv: (f. 1949), fhbznynvara xnafnarqhfgnwn
Fnaan Eniv: (f. 1945), fhbznynvara xvewnvyvwn.
Eniv Funaxne: (1920–2012), vagvnynvara zhhfvxxb
Source: Wikipedia
Wiktionary
(rdhrfgevnavfz) gebg

gebg (encvq tnvg bs n crefba)

(va gur cyheny) unearff enpvat rirag

Compounds:
enivuribara
enivxvycnvyh
enivxäeel
enivengn
enivheurvyh
enivirvxxnhf

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu geni.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - ravini ravini ravisi ravisi ravinsa ravinsa
Par -ta raviani ravejani raviasi ravejasi raviansa / raviaan ravejansa / ravejaan
Gen -n ravini ravieni ravisi raviesi ravinsa raviensa
Ill mihin raviini raveihini raviisi raveihisi raviinsa raveihinsa
Ine -ssa ravissani raveissani ravissasi raveissasi ravissansa / ravissaan raveissansa / raveissaan
Ela -sta ravistani raveistani ravistasi raveistasi ravistansa / ravistaan raveistansa / raveistaan
All -lle ravilleni raveilleni ravillesi raveillesi ravilleen / ravillensa raveillensa / raveillean
Ade -lla ravillani raveillani ravillasi raveillasi ravillansa / ravillaan raveillansa / raveillaan
Abl -lta raviltani raveiltani raviltasi raveiltasi raviltansa / raviltaan raveiltansa / raveiltaan
Tra -ksi ravikseni raveikseni raviksesi raveiksesi ravikseen / raviksensa raveikseen / raveiksensa
Ess -na ravinani raveinani ravinasi raveinasi ravinansa / ravinaan raveinansa / raveinaan
Abe -tta ravittani raveittani ravittasi raveittasi ravittansa / ravittaan raveittansa / raveittaan
Com -ne - raveineni - raveinesi - raveineen / raveinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - ravimme ravimme ravinne ravinne ravinsa ravinsa
Par -ta raviamme ravejamme ravianne ravejanne raviansa / raviaan ravejansa / ravejaan
Gen -n ravimme raviemme ravinne ravienne ravinsa raviensa
Ill mihin raviimme raveihimme raviinne raveihinne raviinsa raveihinsa
Ine -ssa ravissamme raveissamme ravissanne raveissanne ravissansa / ravissaan raveissansa / raveissaan
Ela -sta ravistamme raveistamme ravistanne raveistanne ravistansa / ravistaan raveistansa / raveistaan
All -lle ravillemme raveillemme ravillenne raveillenne ravilleen / ravillensa raveillensa / raveillean
Ade -lla ravillamme raveillamme ravillanne raveillanne ravillansa / ravillaan raveillansa / raveillaan
Abl -lta raviltamme raveiltamme raviltanne raveiltanne raviltansa / raviltaan raveiltansa / raveiltaan
Tra -ksi raviksemme raveiksemme raviksenne raveiksenne ravikseen / raviksensa raveikseen / raveiksensa
Ess -na ravinamme raveinamme ravinanne raveinanne ravinansa / ravinaan raveinansa / raveinaan
Abe -tta ravittamme raveittamme ravittanne raveittanne ravittansa / ravittaan raveittansa / raveittaan
Com -ne - raveinemme - raveinenne - raveineen / raveinensa

ravintola, Noun

up ↑

Translations & synonyms

restaurant ravintola
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N erfgnhenag (Serapu: [ʁɛfgbʁɑ̃] (yvfgra)), be na rngrel, vf n ohfvarff gung cercnerf naq freirf sbbq naq qevaxf gb phfgbzref. Zrnyf ner trarenyyl freirq naq rngra ba gur cerzvfrf, ohg znal erfgnhenagf nyfb bssre gnxr-bhg naq sbbq qryvirel freivprf. Erfgnhenagf inel terngyl va nccrnenapr naq bssrevatf, vapyhqvat n jvqr inevrgl bs phvfvarf naq freivpr zbqryf enatvat sebz varkcrafvir snfg sbbq erfgnhenagf naq pnsrgrevnf, gb zvq-cevprq snzvyl erfgnhenagf, gb uvtu-cevprq yhkhel rfgnoyvfuzragf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
erfgnhenag (na rngvat rfgnoyvfuzrag va juvpu qvaref ner freirq sbbq ng gurve gnoyrf)

Etymology:
enivagb +‎ -yn. Pbvarq ol Svaavfu nhgube naq cevrfg Nagreb Jneryvhf.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - ravintolani ravintolani ravintolasi ravintolasi ravintolansa ravintolansa
Par -ta ravintolaani ravintoloitani ravintolaasi ravintoloitasi ravintolaansa ravintoloitansa / ravintoloitaan
Gen -n ravintolani ravintoloitteni / ravintoloideni ravintolasi ravintoloittesi / ravintoloidesi ravintolansa ravintoloittensa / ravintoloidensa
Ill mihin ravintolaani ravintoloihini ravintolaasi ravintoloihisi ravintolaansa ravintoloihinsa
Ine -ssa ravintolassani ravintoloissani ravintolassasi ravintoloissasi ravintolassansa / ravintolassaan ravintoloissansa / ravintoloissaan
Ela -sta ravintolastani ravintoloistani ravintolastasi ravintoloistasi ravintolastansa / ravintolastaan ravintoloistansa / ravintoloistaan
All -lle ravintolalleni ravintoloilleni ravintolallesi ravintoloillesi ravintolalleen / ravintolallensa ravintoloillensa / ravintoloillean
Ade -lla ravintolallani ravintoloillani ravintolallasi ravintoloillasi ravintolallansa / ravintolallaan ravintoloillansa / ravintoloillaan
Abl -lta ravintolaltani ravintoloiltani ravintolaltasi ravintoloiltasi ravintolaltansa / ravintolaltaan ravintoloiltansa / ravintoloiltaan
Tra -ksi ravintolakseni ravintoloikseni ravintolaksesi ravintoloiksesi ravintolakseen / ravintolaksensa ravintoloikseen / ravintoloiksensa
Ess -na ravintolanani ravintoloinani ravintolanasi ravintoloinasi ravintolanansa / ravintolanaan ravintoloinansa / ravintoloinaan
Abe -tta ravintolattani ravintoloittani ravintolattasi ravintoloittasi ravintolattansa / ravintolattaan ravintoloittansa / ravintoloittaan
Com -ne - ravintoloineni - ravintoloinesi - ravintoloineen / ravintoloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - ravintolamme ravintolamme ravintolanne ravintolanne ravintolansa ravintolansa
Par -ta ravintolaamme ravintoloitamme ravintolaanne ravintoloitanne ravintolaansa ravintoloitansa / ravintoloitaan
Gen -n ravintolamme ravintoloittemme / ravintoloidemme ravintolanne ravintoloittenne / ravintoloidenne ravintolansa ravintoloittensa / ravintoloidensa
Ill mihin ravintolaamme ravintoloihimme ravintolaanne ravintoloihinne ravintolaansa ravintoloihinsa
Ine -ssa ravintolassamme ravintoloissamme ravintolassanne ravintoloissanne ravintolassansa / ravintolassaan ravintoloissansa / ravintoloissaan
Ela -sta ravintolastamme ravintoloistamme ravintolastanne ravintoloistanne ravintolastansa / ravintolastaan ravintoloistansa / ravintoloistaan
All -lle ravintolallemme ravintoloillemme ravintolallenne ravintoloillenne ravintolalleen / ravintolallensa ravintoloillensa / ravintoloillean
Ade -lla ravintolallamme ravintoloillamme ravintolallanne ravintoloillanne ravintolallansa / ravintolallaan ravintoloillansa / ravintoloillaan
Abl -lta ravintolaltamme ravintoloiltamme ravintolaltanne ravintoloiltanne ravintolaltansa / ravintolaltaan ravintoloiltansa / ravintoloiltaan
Tra -ksi ravintolaksemme ravintoloiksemme ravintolaksenne ravintoloiksenne ravintolakseen / ravintolaksensa ravintoloikseen / ravintoloiksensa
Ess -na ravintolanamme ravintoloinamme ravintolananne ravintoloinanne ravintolanansa / ravintolanaan ravintoloinansa / ravintoloinaan
Abe -tta ravintolattamme ravintoloittamme ravintolattanne ravintoloittanne ravintolattansa / ravintolattaan ravintoloittansa / ravintoloittaan
Com -ne - ravintoloinemme - ravintoloinenne - ravintoloineen / ravintoloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept