Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yörauha yörauha   N Sg Nom
   N Sg Nom + rauha   N Sg Nom

yörauha, Noun

up ↑

Translations & synonyms

nightlife
night rest
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
crnpr naq dhvrg qhevat gur avtug gb nyybj fyrrcvat

Etymology:
+‎ enhun
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yörauhani yörauhani yörauhasi yörauhasi yörauhansa yörauhansa
Par -ta yörauhaani yörauhojani yörauhaasi yörauhojasi yörauhaansa / yörauhaaan yörauhojansa / yörauhojaan
Gen -n yörauhani yörauhojeni yörauhasi yörauhojesi yörauhansa yörauhojensa
Ill mihin yörauhaani yörauhoihini yörauhaasi yörauhoihisi yörauhaansa yörauhoihinsa
Ine -ssa yörauhassani yörauhoissani yörauhassasi yörauhoissasi yörauhassansa / yörauhassaan yörauhoissansa / yörauhoissaan
Ela -sta yörauhastani yörauhoistani yörauhastasi yörauhoistasi yörauhastansa / yörauhastaan yörauhoistansa / yörauhoistaan
All -lle yörauhalleni yörauhoilleni yörauhallesi yörauhoillesi yörauhalleen / yörauhallensa yörauhoillensa / yörauhoillean
Ade -lla yörauhallani yörauhoillani yörauhallasi yörauhoillasi yörauhallansa / yörauhallaan yörauhoillansa / yörauhoillaan
Abl -lta yörauhaltani yörauhoiltani yörauhaltasi yörauhoiltasi yörauhaltansa / yörauhaltaan yörauhoiltansa / yörauhoiltaan
Tra -ksi yörauhakseni yörauhoikseni yörauhaksesi yörauhoiksesi yörauhakseen / yörauhaksensa yörauhoikseen / yörauhoiksensa
Ess -na yörauhanani yörauhoinani yörauhanasi yörauhoinasi yörauhanansa / yörauhanaan yörauhoinansa / yörauhoinaan
Abe -tta yörauhattani yörauhoittani yörauhattasi yörauhoittasi yörauhattansa / yörauhattaan yörauhoittansa / yörauhoittaan
Com -ne - yörauhoineni - yörauhoinesi - yörauhoineen / yörauhoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yörauhamme yörauhamme yörauhanne yörauhanne yörauhansa yörauhansa
Par -ta yörauhaamme yörauhojamme yörauhaanne yörauhojanne yörauhaansa / yörauhaaan yörauhojansa / yörauhojaan
Gen -n yörauhamme yörauhojemme yörauhanne yörauhojenne yörauhansa yörauhojensa
Ill mihin yörauhaamme yörauhoihimme yörauhaanne yörauhoihinne yörauhaansa yörauhoihinsa
Ine -ssa yörauhassamme yörauhoissamme yörauhassanne yörauhoissanne yörauhassansa / yörauhassaan yörauhoissansa / yörauhoissaan
Ela -sta yörauhastamme yörauhoistamme yörauhastanne yörauhoistanne yörauhastansa / yörauhastaan yörauhoistansa / yörauhoistaan
All -lle yörauhallemme yörauhoillemme yörauhallenne yörauhoillenne yörauhalleen / yörauhallensa yörauhoillensa / yörauhoillean
Ade -lla yörauhallamme yörauhoillamme yörauhallanne yörauhoillanne yörauhallansa / yörauhallaan yörauhoillansa / yörauhoillaan
Abl -lta yörauhaltamme yörauhoiltamme yörauhaltanne yörauhoiltanne yörauhaltansa / yörauhaltaan yörauhoiltansa / yörauhoiltaan
Tra -ksi yörauhaksemme yörauhoiksemme yörauhaksenne yörauhoiksenne yörauhakseen / yörauhaksensa yörauhoikseen / yörauhoiksensa
Ess -na yörauhanamme yörauhoinamme yörauhananne yörauhoinanne yörauhanansa / yörauhanaan yörauhoinansa / yörauhoinaan
Abe -tta yörauhattamme yörauhoittamme yörauhattanne yörauhoittanne yörauhattansa / yörauhattaan yörauhoittansa / yörauhoittaan
Com -ne - yörauhoinemme - yörauhoinenne - yörauhoineen / yörauhoinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

rauha, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - rauha rauhat
Par -ta rauhaa rauhoja
Gen -n rauhan rauhojen
Ill mihin rauhaan rauhoihin
Ine -ssa rauhassa rauhoissa
Ela -sta rauhasta rauhoista
All -lle rauhalle rauhoille
Ade -lla rauhalla rauhoilla
Abl -lta rauhalta rauhoilta
Tra -ksi rauhaksi rauhoiksi
Ess -na rauhana rauhoina
Abe -tta rauhatta rauhoitta
Com -ne - rauhoine
Ins -in - rauhoin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Crnpr vf n pbaprcg bs fbpvrgny sevraqfuvc naq unezbal va gur nofrapr bs ubfgvyvgl naq ivbyrapr. Va n fbpvny frafr, crnpr vf pbzzbayl hfrq gb zrna n ynpx bs pbasyvpg (fhpu nf jne) naq serrqbz sebz srne bs ivbyrapr orgjrra vaqvivqhnyf be tebhcf. Guebhtubhg uvfgbel yrnqref unir hfrq crnprznxvat naq qvcybznpl gb rfgnoyvfu n pregnva glcr bs orunivbeny erfgenvag gung unf erfhygrq va gur rfgnoyvfuzrag bs ertvbany crnpr be rpbabzvp tebjgu guebhtu inevbhf sbezf bs nterrzragf be crnpr gerngvrf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
crnpr, unezbal, pnyz (fgngr bs genadhvyvgl, dhvrg, naq unezbal)

crnpr (fgngr serr bs bccerffvir naq hacyrnfnag gubhtugf naq rzbgvbaf)

crnpr (fgngr serr bs jne)

Antonyms:
(fgngr serr bs jne): fbgn
Derived terms:
nqwrpgvirf
enhunyyvara
enhungba
enhunvara
enhunvfn
nqireof
enhunna
enhunffn
tvira anzr
Enhun
ireof
enhubvggnn
enhubvgryyn
enhubvgghn
enhunnaghn

Compounds:
revyyvfenhun
unhgnenhun
vxvenhun
wbhyhenhun
xvexxbenhun
xbgvenhun
xbhyhenhun
xäeäwäenhun
yvaanenhun
yhxhenhun
yhbaabaenhun
znnvyznaenhun
zvryraenhun
anvfenhun
cnxxbenhun
enwnenhun
enhunnenxnfgnin
enhunanngr
enhunanvxn
enhunanfvn
enhunarugb
enhunaraxryv
enhunauvrebagn
enhunauävevgfvwä
enhunawhuyn
enhunaxbasreraffv
enhunaxlluxl
enhunaxlluxlara
enhunayvvxr
enhunayvcch
enhunazneffv
enhunazvrf
enhunabznvara
enhunacnyxvagb
enhunacvvcch
enhunacbyvgvvxxn
enhunachbyhfgnwn
enhunaclexvzlf
enhunafbcvzhf
enhunafhhaavgryzn
enhunagnugb
enhunagnugbvara
enhunagvyn
enhunaghaahfgryh
enhunaghbznev
enhunagheinnwn
enhunaglö
enhunainyghhfxhagn
enhunairgbbzhf
ehbxnenhun
fvryhaenhun
ghaabaenhun
glöenhun
iäyvenhun
löenhun

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp enhun, bs hapyrne shegure bevtva.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - rauhani rauhani rauhasi rauhasi rauhansa rauhansa
Par -ta rauhaani rauhojani rauhaasi rauhojasi rauhaansa / rauhaaan rauhojansa / rauhojaan
Gen -n rauhani rauhojeni rauhasi rauhojesi rauhansa rauhojensa
Ill mihin rauhaani rauhoihini rauhaasi rauhoihisi rauhaansa rauhoihinsa
Ine -ssa rauhassani rauhoissani rauhassasi rauhoissasi rauhassansa / rauhassaan rauhoissansa / rauhoissaan
Ela -sta rauhastani rauhoistani rauhastasi rauhoistasi rauhastansa / rauhastaan rauhoistansa / rauhoistaan
All -lle rauhalleni rauhoilleni rauhallesi rauhoillesi rauhalleen / rauhallensa rauhoillensa / rauhoillean
Ade -lla rauhallani rauhoillani rauhallasi rauhoillasi rauhallansa / rauhallaan rauhoillansa / rauhoillaan
Abl -lta rauhaltani rauhoiltani rauhaltasi rauhoiltasi rauhaltansa / rauhaltaan rauhoiltansa / rauhoiltaan
Tra -ksi rauhakseni rauhoikseni rauhaksesi rauhoiksesi rauhakseen / rauhaksensa rauhoikseen / rauhoiksensa
Ess -na rauhanani rauhoinani rauhanasi rauhoinasi rauhanansa / rauhanaan rauhoinansa / rauhoinaan
Abe -tta rauhattani rauhoittani rauhattasi rauhoittasi rauhattansa / rauhattaan rauhoittansa / rauhoittaan
Com -ne - rauhoineni - rauhoinesi - rauhoineen / rauhoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - rauhamme rauhamme rauhanne rauhanne rauhansa rauhansa
Par -ta rauhaamme rauhojamme rauhaanne rauhojanne rauhaansa / rauhaaan rauhojansa / rauhojaan
Gen -n rauhamme rauhojemme rauhanne rauhojenne rauhansa rauhojensa
Ill mihin rauhaamme rauhoihimme rauhaanne rauhoihinne rauhaansa rauhoihinsa
Ine -ssa rauhassamme rauhoissamme rauhassanne rauhoissanne rauhassansa / rauhassaan rauhoissansa / rauhoissaan
Ela -sta rauhastamme rauhoistamme rauhastanne rauhoistanne rauhastansa / rauhastaan rauhoistansa / rauhoistaan
All -lle rauhallemme rauhoillemme rauhallenne rauhoillenne rauhalleen / rauhallensa rauhoillensa / rauhoillean
Ade -lla rauhallamme rauhoillamme rauhallanne rauhoillanne rauhallansa / rauhallaan rauhoillansa / rauhoillaan
Abl -lta rauhaltamme rauhoiltamme rauhaltanne rauhoiltanne rauhaltansa / rauhaltaan rauhoiltansa / rauhoiltaan
Tra -ksi rauhaksemme rauhoiksemme rauhaksenne rauhoiksenne rauhakseen / rauhaksensa rauhoikseen / rauhoiksensa
Ess -na rauhanamme rauhoinamme rauhananne rauhoinanne rauhanansa / rauhanaan rauhoinansa / rauhoinaan
Abe -tta rauhattamme rauhoittamme rauhattanne rauhoittanne rauhattansa / rauhattaan rauhoittansa / rauhoittaan
Com -ne - rauhoinemme - rauhoinenne - rauhoineen / rauhoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept