logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

yöradio, noun

Word analysis
yöradio

yöradio

yöradio

Noun, Singular Nominative

Noun, Singular Nominative

+ radio

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöradio

yöradiot

Par

-ta

yöradiota

yöradioita

Gen

-n

yöradion

yöradioitten / yöradioiden

Ill

mihin

yöradioon

yöradioihin

Ine

-ssa

yöradiossa

yöradioissa

Ela

-sta

yöradiosta

yöradioista

All

-lle

yöradiolle

yöradioille

Ade

-lla

yöradiolla

yöradioilla

Abl

-lta

yöradiolta

yöradioilta

Tra

-ksi

yöradioksi

yöradioiksi

Ess

-na

yöradiona

yöradioina

Abe

-tta

yöradiotta

yöradioitta

Com

-ne

-

yöradioine

Ins

-in

-

yöradioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöradio

yöradiot

Par

-ta

yöradiota

yöradioita

Gen

-n

yöradion

yöradioitten / yöradioiden

Ill

mihin

yöradioon

yöradioihin

Ine

-ssa

yöradiossa

yöradioissa

Ela

-sta

yöradiosta

yöradioista

All

-lle

yöradiolle

yöradioille

Ade

-lla

yöradiolla

yöradioilla

Abl

-lta

yöradiolta

yöradioilta

Tra

-ksi

yöradioksi

yöradioiksi

Ess

-na

yöradiona

yöradioina

Abe

-tta

yöradiotta

yöradioitta

Com

-ne

-

yöradioine

Ins

-in

-

yöradioin

Translations

night radio
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yöradioni

yöradioni

yöradiosi

yöradiosi

yöradionsa

yöradionsa

Par

-ta

yöradiotani

yöradioitani

yöradiotasi

yöradioitasi

yöradiotansa / yöradiotaan

yöradioitansa / yöradioitaan

Gen

-n

yöradioni

yöradioitteni / yöradioideni

yöradiosi

yöradioittesi / yöradioidesi

yöradionsa

yöradioittensa / yöradioidensa

Ill

mihin

yöradiooni

yöradioihini

yöradioosi

yöradioihisi

yöradioonsa

yöradioihinsa

Ine

-ssa

yöradiossani

yöradioissani

yöradiossasi

yöradioissasi

yöradiossansa / yöradiossaan

yöradioissansa / yöradioissaan

Ela

-sta

yöradiostani

yöradioistani

yöradiostasi

yöradioistasi

yöradiostansa / yöradiostaan

yöradioistansa / yöradioistaan

All

-lle

yöradiolleni

yöradioilleni

yöradiollesi

yöradioillesi

yöradiollensa / yöradiolleen

yöradioillensa / yöradioillean

Ade

-lla

yöradiollani

yöradioillani

yöradiollasi

yöradioillasi

yöradiollansa / yöradiollaan

yöradioillansa / yöradioillaan

Abl

-lta

yöradioltani

yöradioiltani

yöradioltasi

yöradioiltasi

yöradioltansa / yöradioltaan

yöradioiltansa / yöradioiltaan

Tra

-ksi

yöradiokseni

yöradioikseni

yöradioksesi

yöradioiksesi

yöradioksensa / yöradiokseen

yöradioiksensa / yöradioikseen

Ess

-na

yöradionani

yöradioinani

yöradionasi

yöradioinasi

yöradionansa / yöradionaan

yöradioinansa / yöradioinaan

Abe

-tta

yöradiottani

yöradioittani

yöradiottasi

yöradioittasi

yöradiottansa / yöradiottaan

yöradioittansa / yöradioittaan

Com

-ne

-

yöradioineni

-

yöradioinesi

-

yöradioinensa / yöradioineen

Singular

Plural

Nom

-

yöradioni

yöradiosi

yöradionsa

yöradioni

yöradiosi

yöradionsa

Par

-ta

yöradiotani

yöradiotasi

yöradiotansa / yöradiotaan

yöradioitani

yöradioitasi

yöradioitansa / yöradioitaan

Gen

-n

yöradioni

yöradiosi

yöradionsa

yöradioitteni / yöradioideni

yöradioittesi / yöradioidesi

yöradioittensa / yöradioidensa

Ill

mihin

yöradiooni

yöradioosi

yöradioonsa

yöradioihini

yöradioihisi

yöradioihinsa

Ine

-ssa

yöradiossani

yöradiossasi

yöradiossansa / yöradiossaan

yöradioissani

yöradioissasi

yöradioissansa / yöradioissaan

Ela

-sta

yöradiostani

yöradiostasi

yöradiostansa / yöradiostaan

yöradioistani

yöradioistasi

yöradioistansa / yöradioistaan

All

-lle

yöradiolleni

yöradiollesi

yöradiollensa / yöradiolleen

yöradioilleni

yöradioillesi

yöradioillensa / yöradioillean

Ade

-lla

yöradiollani

yöradiollasi

yöradiollansa / yöradiollaan

yöradioillani

yöradioillasi

yöradioillansa / yöradioillaan

Abl

-lta

yöradioltani

yöradioltasi

yöradioltansa / yöradioltaan

yöradioiltani

yöradioiltasi

yöradioiltansa / yöradioiltaan

Tra

-ksi

yöradiokseni

yöradioksesi

yöradioksensa / yöradiokseen

yöradioikseni

yöradioiksesi

yöradioiksensa / yöradioikseen

Ess

-na

yöradionani

yöradionasi

yöradionansa / yöradionaan

yöradioinani

yöradioinasi

yöradioinansa / yöradioinaan

Abe

-tta

yöradiottani

yöradiottasi

yöradiottansa / yöradiottaan

yöradioittani

yöradioittasi

yöradioittansa / yöradioittaan

Com

-ne

-

-

-

yöradioineni

yöradioinesi

yöradioinensa / yöradioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yöradiomme

yöradiomme

yöradionne

yöradionne

yöradionsa

yöradionsa

Par

-ta

yöradiotamme

yöradioitamme

yöradiotanne

yöradioitanne

yöradiotansa / yöradiotaan

yöradioitansa / yöradioitaan

Gen

-n

yöradiomme

yöradioittemme / yöradioidemme

yöradionne

yöradioittenne / yöradioidenne

yöradionsa

yöradioittensa / yöradioidensa

Ill

mihin

yöradioomme

yöradioihimme

yöradioonne

yöradioihinne

yöradioonsa

yöradioihinsa

Ine

-ssa

yöradiossamme

yöradioissamme

yöradiossanne

yöradioissanne

yöradiossansa / yöradiossaan

yöradioissansa / yöradioissaan

Ela

-sta

yöradiostamme

yöradioistamme

yöradiostanne

yöradioistanne

yöradiostansa / yöradiostaan

yöradioistansa / yöradioistaan

All

-lle

yöradiollemme

yöradioillemme

yöradiollenne

yöradioillenne

yöradiollensa / yöradiolleen

yöradioillensa / yöradioillean

Ade

-lla

yöradiollamme

yöradioillamme

yöradiollanne

yöradioillanne

yöradiollansa / yöradiollaan

yöradioillansa / yöradioillaan

Abl

-lta

yöradioltamme

yöradioiltamme

yöradioltanne

yöradioiltanne

yöradioltansa / yöradioltaan

yöradioiltansa / yöradioiltaan

Tra

-ksi

yöradioksemme

yöradioiksemme

yöradioksenne

yöradioiksenne

yöradioksensa / yöradiokseen

yöradioiksensa / yöradioikseen

Ess

-na

yöradionamme

yöradioinamme

yöradionanne

yöradioinanne

yöradionansa / yöradionaan

yöradioinansa / yöradioinaan

Abe

-tta

yöradiottamme

yöradioittamme

yöradiottanne

yöradioittanne

yöradiottansa / yöradiottaan

yöradioittansa / yöradioittaan

Com

-ne

-

yöradioinemme

-

yöradioinenne

-

yöradioinensa / yöradioineen

Singular

Plural

Nom

-

yöradiomme

yöradionne

yöradionsa

yöradiomme

yöradionne

yöradionsa

Par

-ta

yöradiotamme

yöradiotanne

yöradiotansa / yöradiotaan

yöradioitamme

yöradioitanne

yöradioitansa / yöradioitaan

Gen

-n

yöradiomme

yöradionne

yöradionsa

yöradioittemme / yöradioidemme

yöradioittenne / yöradioidenne

yöradioittensa / yöradioidensa

Ill

mihin

yöradioomme

yöradioonne

yöradioonsa

yöradioihimme

yöradioihinne

yöradioihinsa

Ine

-ssa

yöradiossamme

yöradiossanne

yöradiossansa / yöradiossaan

yöradioissamme

yöradioissanne

yöradioissansa / yöradioissaan

Ela

-sta

yöradiostamme

yöradiostanne

yöradiostansa / yöradiostaan

yöradioistamme

yöradioistanne

yöradioistansa / yöradioistaan

All

-lle

yöradiollemme

yöradiollenne

yöradiollensa / yöradiolleen

yöradioillemme

yöradioillenne

yöradioillensa / yöradioillean

Ade

-lla

yöradiollamme

yöradiollanne

yöradiollansa / yöradiollaan

yöradioillamme

yöradioillanne

yöradioillansa / yöradioillaan

Abl

-lta

yöradioltamme

yöradioltanne

yöradioltansa / yöradioltaan

yöradioiltamme

yöradioiltanne

yöradioiltansa / yöradioiltaan

Tra

-ksi

yöradioksemme

yöradioksenne

yöradioksensa / yöradiokseen

yöradioiksemme

yöradioiksenne

yöradioiksensa / yöradioikseen

Ess

-na

yöradionamme

yöradionanne

yöradionansa / yöradionaan

yöradioinamme

yöradioinanne

yöradioinansa / yöradioinaan

Abe

-tta

yöradiottamme

yöradiottanne

yöradiottansa / yöradiottaan

yöradioittamme

yöradioittanne

yöradioittansa / yöradioittaan

Com

-ne

-

-

-

yöradioinemme

yöradioinenne

yöradioinensa / yöradioineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöt

Par

-ta

yötä

öitä

Gen

-n

yön

öitten / öiden

Ill

mihin

yöhön

öihin

Ine

-ssa

yössä

öissä

Ela

-sta

yöstä

öistä

All

-lle

yölle

öille

Ade

-lla

yöllä

öillä

Abl

-lta

yöltä

öiltä

Tra

-ksi

yöksi

öiksi

Ess

-na

yönä

öinä

Abe

-tta

yöttä

öittä

Com

-ne

-

öine

Ins

-in

-

öin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöt

Par

-ta

yötä

öitä

Gen

-n

yön

öitten / öiden

Ill

mihin

yöhön

öihin

Ine

-ssa

yössä

öissä

Ela

-sta

yöstä

öistä

All

-lle

yölle

öille

Ade

-lla

yöllä

öillä

Abl

-lta

yöltä

öiltä

Tra

-ksi

yöksi

öiksi

Ess

-na

yönä

öinä

Abe

-tta

yöttä

öittä

Com

-ne

-

öine

Ins

-in

-

öin

Translations

night , ilta
nighttime yöaika,
Show more arrow right

Wiktionary

night Fin:Yöllä on pimeää.Eng:It is dark at night. (modifier) night, nocturnal Show more arrow right The concepts ilta (“evening”) and (“night”) are defined slightly differently in Finnish and English. is generally regarded as the period of day normally devoted for sleeping, i.e. roughly the time between 10/11 p.m. and 6/7 a.m. The time between 5/6 p.m. and 10/11 p.m. is referred to as ilta (“evening”), but in English it is often called "night" as e.g. in "I have a meeting tonight". The term tiistaiyö (literally, Tuesday night) would actually refer to the hours from approximately 23:00 Monday to 06:00 Tuesday, which in standard English would be referred to as Monday night (even though Tuesday technically begins during this period). Show more arrow right yöllinenyöpyäyötön yööinenöisin Show more arrow right aamuyöalkuyöhallayöhääyöiltayöjouluyöjuhannusyökeskiyökesäyölemmenyöloppuyömyrsky-pakkasyöpuoliyöpääsiäisyösuviyösydänyötalviyöuudenvuodenyövappuyöyöaikayöastiayöasuyöbaariyöeläinyöelämäyöilmayöjunayöjuoksuyökahvilayökasteyökasteluyökausiyökerhoyökortteeriyökylmäyökyöpeliyölamppuyölentoyölepoyöliikenneyölintuyölämmitysyölämpötilayömajayömyssyyömyöhäyönkuningataryönmustayönseutuyönäköyönäytäntöyöpaikkayöpaitayöpakkanenyöpalayöpelkoyöperhonenyöpilviyöpimeäyöpukuyöpuoliyöpuuyöpäivystysyöpöytäyöradioyörahayörauhayöravintolayösijayösilmäyösokeusyösuunnistusyösydänyösyöttöyösähköyösäilöyötaivasyötaksayötuuliyötyöyötyöläinenyötähtäinyöuniyövaateyövahtiyövaippayövalaistusyövalvontayövierasyövilkkayövoideyövuoro Show more arrow right From Proto-Finnic öö, from Proto-Uralic üje. Cognates include Karelian , Ludian üö, Estonian öö, Ingrian öö, Livonian īe, Northern Sami idja, Inari Sami ijjâ, Udmurt уй (uj), Komi-Permyak ой (oj), Komi-Zyrian вой (voj), Southern Mansi йӣ (jī), Hungarian éj. Show more arrow right

Wikipedia

Night Night or nighttime (also spelled night-time or night time) is the period of ambient darkness from sunset to sunrise during each 24-hour day, when the Sun is below the horizon. The exact time when night begins and ends (equally true with evening) depends on the location and varies throughout the year. When night is considered as a period that follows evening, it is usually considered to start around 8 pm and to last to about 4 am. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ni

ni

si

si

nsä

nsä

Par

-ta

yötäni

öitäni

yötäsi

öitäsi

yötänsä / yötään

öitänsä / öitään

Gen

-n

ni

öitteni / öideni

si

öittesi / öidesi

nsä

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhöni

öihini

yöhösi

öihisi

yöhönsä

öihinsä

Ine

-ssa

yössäni

öissäni

yössäsi

öissäsi

yössänsä / yössään

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstäni

öistäni

yöstäsi

öistäsi

yöstänsä / yöstään

öistänsä / öistään

All

-lle

yölleni

öilleni

yöllesi

öillesi

yöllensä / yölleen

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yölläni

öilläni

yölläsi

öilläsi

yöllänsä / yöllään

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltäni

öiltäni

yöltäsi

öiltäsi

yöltänsä / yöltään

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yökseni

öikseni

yöksesi

öiksesi

yöksensä / yökseen

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönäni

öinäni

yönäsi

öinäsi

yönänsä / yönään

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttäni

öittäni

yöttäsi

öittäsi

yöttänsä / yöttään

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

öineni

-

öinesi

-

öinensä / öineen

Singular

Plural

Nom

-

ni

si

nsä

ni

si

nsä

Par

-ta

yötäni

yötäsi

yötänsä / yötään

öitäni

öitäsi

öitänsä / öitään

Gen

-n

ni

si

nsä

öitteni / öideni

öittesi / öidesi

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhöni

yöhösi

yöhönsä

öihini

öihisi

öihinsä

Ine

-ssa

yössäni

yössäsi

yössänsä / yössään

öissäni

öissäsi

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstäni

yöstäsi

yöstänsä / yöstään

öistäni

öistäsi

öistänsä / öistään

All

-lle

yölleni

yöllesi

yöllensä / yölleen

öilleni

öillesi

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yölläni

yölläsi

yöllänsä / yöllään

öilläni

öilläsi

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltäni

yöltäsi

yöltänsä / yöltään

öiltäni

öiltäsi

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yökseni

yöksesi

yöksensä / yökseen

öikseni

öiksesi

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönäni

yönäsi

yönänsä / yönään

öinäni

öinäsi

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttäni

yöttäsi

yöttänsä / yöttään

öittäni

öittäsi

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

-

-

öineni

öinesi

öinensä / öineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mme

mme

nne

nne

nsä

nsä

Par

-ta

yötämme

öitämme

yötänne

öitänne

yötänsä / yötään

öitänsä / öitään

Gen

-n

mme

öittemme / öidemme

nne

öittenne / öidenne

nsä

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhömme

öihimme

yöhönne

öihinne

yöhönsä

öihinsä

Ine

-ssa

yössämme

öissämme

yössänne

öissänne

yössänsä / yössään

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstämme

öistämme

yöstänne

öistänne

yöstänsä / yöstään

öistänsä / öistään

All

-lle

yöllemme

öillemme

yöllenne

öillenne

yöllensä / yölleen

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yöllämme

öillämme

yöllänne

öillänne

yöllänsä / yöllään

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltämme

öiltämme

yöltänne

öiltänne

yöltänsä / yöltään

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yöksemme

öiksemme

yöksenne

öiksenne

yöksensä / yökseen

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönämme

öinämme

yönänne

öinänne

yönänsä / yönään

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttämme

öittämme

yöttänne

öittänne

yöttänsä / yöttään

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

öinemme

-

öinenne

-

öinensä / öineen

Singular

Plural

Nom

-

mme

nne

nsä

mme

nne

nsä

Par

-ta

yötämme

yötänne

yötänsä / yötään

öitämme

öitänne

öitänsä / öitään

Gen

-n

mme

nne

nsä

öittemme / öidemme

öittenne / öidenne

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhömme

yöhönne

yöhönsä

öihimme

öihinne

öihinsä

Ine

-ssa

yössämme

yössänne

yössänsä / yössään

öissämme

öissänne

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstämme

yöstänne

yöstänsä / yöstään

öistämme

öistänne

öistänsä / öistään

All

-lle

yöllemme

yöllenne

yöllensä / yölleen

öillemme

öillenne

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yöllämme

yöllänne

yöllänsä / yöllään

öillämme

öillänne

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltämme

yöltänne

yöltänsä / yöltään

öiltämme

öiltänne

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yöksemme

yöksenne

yöksensä / yökseen

öiksemme

öiksenne

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönämme

yönänne

yönänsä / yönään

öinämme

öinänne

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttämme

yöttänne

yöttänsä / yöttään

öittämme

öittänne

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

-

-

öinemme

öinenne

öinensä / öineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

radio

radiot

Par

-ta

radiota

radioita

Gen

-n

radion

radioitten / radioiden

Ill

mihin

radioon

radioihin

Ine

-ssa

radiossa

radioissa

Ela

-sta

radiosta

radioista

All

-lle

radiolle

radioille

Ade

-lla

radiolla

radioilla

Abl

-lta

radiolta

radioilta

Tra

-ksi

radioksi

radioiksi

Ess

-na

radiona

radioina

Abe

-tta

radiotta

radioitta

Com

-ne

-

radioine

Ins

-in

-

radioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

radio

radiot

Par

-ta

radiota

radioita

Gen

-n

radion

radioitten / radioiden

Ill

mihin

radioon

radioihin

Ine

-ssa

radiossa

radioissa

Ela

-sta

radiosta

radioista

All

-lle

radiolle

radioille

Ade

-lla

radiolla

radioilla

Abl

-lta

radiolta

radioilta

Tra

-ksi

radioksi

radioiksi

Ess

-na

radiona

radioina

Abe

-tta

radiotta

radioitta

Com

-ne

-

radioine

Ins

-in

-

radioin

Translations

radio radio, radiopuhelin, radiolähetin
wireless radio
radio set radio, radiovastaanotin
set sarja, joukko, setti, ryhmä, asento, radio
Show more arrow right

Wiktionary

radio (technology) radio (receiver or transmitter) radio (type of media) (modifier) radio- (of or pertaining to radiowaves) Show more arrow right (technology): radiotekniikka(receiver): radiovastaanotin, vastaanotin(transmitter): radiolähetin Show more arrow right radioida radiointi radioitse radioteitse Show more arrow right See also Derived terms -section under the Finnish entry for radio-. Show more arrow right < Swedish radio (“radio”) or English radio Show more arrow right

Wikipedia

Radio Radio is the technology of signaling and communicating using radio waves. Radio waves are electromagnetic waves of frequency between 30 hertz (Hz) and 300 gigahertz (GHz). They are generated by an electronic device called a transmitter connected to an antenna which radiates the waves, and received by another antenna connected to a radio receiver. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

radioni

radioni

radiosi

radiosi

radionsa

radionsa

Par

-ta

radiotani

radioitani

radiotasi

radioitasi

radiotansa / radiotaan

radioitansa / radioitaan

Gen

-n

radioni

radioitteni / radioideni

radiosi

radioittesi / radioidesi

radionsa

radioittensa / radioidensa

Ill

mihin

radiooni

radioihini

radioosi

radioihisi

radioonsa

radioihinsa

Ine

-ssa

radiossani

radioissani

radiossasi

radioissasi

radiossansa / radiossaan

radioissansa / radioissaan

Ela

-sta

radiostani

radioistani

radiostasi

radioistasi

radiostansa / radiostaan

radioistansa / radioistaan

All

-lle

radiolleni

radioilleni

radiollesi

radioillesi

radiollensa / radiolleen

radioillensa / radioillean

Ade

-lla

radiollani

radioillani

radiollasi

radioillasi

radiollansa / radiollaan

radioillansa / radioillaan

Abl

-lta

radioltani

radioiltani

radioltasi

radioiltasi

radioltansa / radioltaan

radioiltansa / radioiltaan

Tra

-ksi

radiokseni

radioikseni

radioksesi

radioiksesi

radioksensa / radiokseen

radioiksensa / radioikseen

Ess

-na

radionani

radioinani

radionasi

radioinasi

radionansa / radionaan

radioinansa / radioinaan

Abe

-tta

radiottani

radioittani

radiottasi

radioittasi

radiottansa / radiottaan

radioittansa / radioittaan

Com

-ne

-

radioineni

-

radioinesi

-

radioinensa / radioineen

Singular

Plural

Nom

-

radioni

radiosi

radionsa

radioni

radiosi

radionsa

Par

-ta

radiotani

radiotasi

radiotansa / radiotaan

radioitani

radioitasi

radioitansa / radioitaan

Gen

-n

radioni

radiosi

radionsa

radioitteni / radioideni

radioittesi / radioidesi

radioittensa / radioidensa

Ill

mihin

radiooni

radioosi

radioonsa

radioihini

radioihisi

radioihinsa

Ine

-ssa

radiossani

radiossasi

radiossansa / radiossaan

radioissani

radioissasi

radioissansa / radioissaan

Ela

-sta

radiostani

radiostasi

radiostansa / radiostaan

radioistani

radioistasi

radioistansa / radioistaan

All

-lle

radiolleni

radiollesi

radiollensa / radiolleen

radioilleni

radioillesi

radioillensa / radioillean

Ade

-lla

radiollani

radiollasi

radiollansa / radiollaan

radioillani

radioillasi

radioillansa / radioillaan

Abl

-lta

radioltani

radioltasi

radioltansa / radioltaan

radioiltani

radioiltasi

radioiltansa / radioiltaan

Tra

-ksi

radiokseni

radioksesi

radioksensa / radiokseen

radioikseni

radioiksesi

radioiksensa / radioikseen

Ess

-na

radionani

radionasi

radionansa / radionaan

radioinani

radioinasi

radioinansa / radioinaan

Abe

-tta

radiottani

radiottasi

radiottansa / radiottaan

radioittani

radioittasi

radioittansa / radioittaan

Com

-ne

-

-

-

radioineni

radioinesi

radioinensa / radioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

radiomme

radiomme

radionne

radionne

radionsa

radionsa

Par

-ta

radiotamme

radioitamme

radiotanne

radioitanne

radiotansa / radiotaan

radioitansa / radioitaan

Gen

-n

radiomme

radioittemme / radioidemme

radionne

radioittenne / radioidenne

radionsa

radioittensa / radioidensa

Ill

mihin

radioomme

radioihimme

radioonne

radioihinne

radioonsa

radioihinsa

Ine

-ssa

radiossamme

radioissamme

radiossanne

radioissanne

radiossansa / radiossaan

radioissansa / radioissaan

Ela

-sta

radiostamme

radioistamme

radiostanne

radioistanne

radiostansa / radiostaan

radioistansa / radioistaan

All

-lle

radiollemme

radioillemme

radiollenne

radioillenne

radiollensa / radiolleen

radioillensa / radioillean

Ade

-lla

radiollamme

radioillamme

radiollanne

radioillanne

radiollansa / radiollaan

radioillansa / radioillaan

Abl

-lta

radioltamme

radioiltamme

radioltanne

radioiltanne

radioltansa / radioltaan

radioiltansa / radioiltaan

Tra

-ksi

radioksemme

radioiksemme

radioksenne

radioiksenne

radioksensa / radiokseen

radioiksensa / radioikseen

Ess

-na

radionamme

radioinamme

radionanne

radioinanne

radionansa / radionaan

radioinansa / radioinaan

Abe

-tta

radiottamme

radioittamme

radiottanne

radioittanne

radiottansa / radiottaan

radioittansa / radioittaan

Com

-ne

-

radioinemme

-

radioinenne

-

radioinensa / radioineen

Singular

Plural

Nom

-

radiomme

radionne

radionsa

radiomme

radionne

radionsa

Par

-ta

radiotamme

radiotanne

radiotansa / radiotaan

radioitamme

radioitanne

radioitansa / radioitaan

Gen

-n

radiomme

radionne

radionsa

radioittemme / radioidemme

radioittenne / radioidenne

radioittensa / radioidensa

Ill

mihin

radioomme

radioonne

radioonsa

radioihimme

radioihinne

radioihinsa

Ine

-ssa

radiossamme

radiossanne

radiossansa / radiossaan

radioissamme

radioissanne

radioissansa / radioissaan

Ela

-sta

radiostamme

radiostanne

radiostansa / radiostaan

radioistamme

radioistanne

radioistansa / radioistaan

All

-lle

radiollemme

radiollenne

radiollensa / radiolleen

radioillemme

radioillenne

radioillensa / radioillean

Ade

-lla

radiollamme

radiollanne

radiollansa / radiollaan

radioillamme

radioillanne

radioillansa / radioillaan

Abl

-lta

radioltamme

radioltanne

radioltansa / radioltaan

radioiltamme

radioiltanne

radioiltansa / radioiltaan

Tra

-ksi

radioksemme

radioksenne

radioksensa / radiokseen

radioiksemme

radioiksenne

radioiksensa / radioikseen

Ess

-na

radionamme

radionanne

radionansa / radionaan

radioinamme

radioinanne

radioinansa / radioinaan

Abe

-tta

radiottamme

radiottanne

radiottansa / radiottaan

radioittamme

radioittanne

radioittansa / radioittaan

Com

-ne

-

-

-

radioinemme

radioinenne

radioinensa / radioineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept