Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yöradio yöradio   N Sg Nom
   N Sg Nom + radio   N Sg Nom

yöradio, Noun

up ↑

Translations & synonyms

night radio
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöradioni yöradioni yöradiosi yöradiosi yöradionsa yöradionsa
Par -ta yöradiotani yöradioitani yöradiotasi yöradioitasi yöradiotansa / yöradiotaan yöradioitansa / yöradioitaan
Gen -n yöradioni yöradioitteni / yöradioideni yöradiosi yöradioittesi / yöradioidesi yöradionsa yöradioittensa / yöradioidensa
Ill mihin yöradiooni yöradioihini yöradioosi yöradioihisi yöradioonsa yöradioihinsa
Ine -ssa yöradiossani yöradioissani yöradiossasi yöradioissasi yöradiossansa / yöradiossaan yöradioissansa / yöradioissaan
Ela -sta yöradiostani yöradioistani yöradiostasi yöradioistasi yöradiostansa / yöradiostaan yöradioistansa / yöradioistaan
All -lle yöradiolleni yöradioilleni yöradiollesi yöradioillesi yöradiolleen / yöradiollensa yöradioillensa / yöradioillean
Ade -lla yöradiollani yöradioillani yöradiollasi yöradioillasi yöradiollansa / yöradiollaan yöradioillansa / yöradioillaan
Abl -lta yöradioltani yöradioiltani yöradioltasi yöradioiltasi yöradioltansa / yöradioltaan yöradioiltansa / yöradioiltaan
Tra -ksi yöradiokseni yöradioikseni yöradioksesi yöradioiksesi yöradiokseen / yöradioksensa yöradioikseen / yöradioiksensa
Ess -na yöradionani yöradioinani yöradionasi yöradioinasi yöradionansa / yöradionaan yöradioinansa / yöradioinaan
Abe -tta yöradiottani yöradioittani yöradiottasi yöradioittasi yöradiottansa / yöradiottaan yöradioittansa / yöradioittaan
Com -ne - yöradioineni - yöradioinesi - yöradioineen / yöradioinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöradiomme yöradiomme yöradionne yöradionne yöradionsa yöradionsa
Par -ta yöradiotamme yöradioitamme yöradiotanne yöradioitanne yöradiotansa / yöradiotaan yöradioitansa / yöradioitaan
Gen -n yöradiomme yöradioittemme / yöradioidemme yöradionne yöradioittenne / yöradioidenne yöradionsa yöradioittensa / yöradioidensa
Ill mihin yöradioomme yöradioihimme yöradioonne yöradioihinne yöradioonsa yöradioihinsa
Ine -ssa yöradiossamme yöradioissamme yöradiossanne yöradioissanne yöradiossansa / yöradiossaan yöradioissansa / yöradioissaan
Ela -sta yöradiostamme yöradioistamme yöradiostanne yöradioistanne yöradiostansa / yöradiostaan yöradioistansa / yöradioistaan
All -lle yöradiollemme yöradioillemme yöradiollenne yöradioillenne yöradiolleen / yöradiollensa yöradioillensa / yöradioillean
Ade -lla yöradiollamme yöradioillamme yöradiollanne yöradioillanne yöradiollansa / yöradiollaan yöradioillansa / yöradioillaan
Abl -lta yöradioltamme yöradioiltamme yöradioltanne yöradioiltanne yöradioltansa / yöradioltaan yöradioiltansa / yöradioiltaan
Tra -ksi yöradioksemme yöradioiksemme yöradioksenne yöradioiksenne yöradiokseen / yöradioksensa yöradioikseen / yöradioiksensa
Ess -na yöradionamme yöradioinamme yöradionanne yöradioinanne yöradionansa / yöradionaan yöradioinansa / yöradioinaan
Abe -tta yöradiottamme yöradioittamme yöradiottanne yöradioittanne yöradiottansa / yöradiottaan yöradioittansa / yöradioittaan
Com -ne - yöradioinemme - yöradioinenne - yöradioineen / yöradioinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

radio, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - radio radiot
Par -ta radiota radioita
Gen -n radion radioitten / radioiden
Ill mihin radioon radioihin
Ine -ssa radiossa radioissa
Ela -sta radiosta radioista
All -lle radiolle radioille
Ade -lla radiolla radioilla
Abl -lta radiolta radioilta
Tra -ksi radioksi radioiksi
Ess -na radiona radioina
Abe -tta radiotta radioitta
Com -ne - radioine
Ins -in - radioin

Translations & synonyms

radio radio, radiopuhelin, radiolähetin
wireless radio
radio set radio, radiovastaanotin
set sarja, joukko, setti, ryhmä, asento, radio
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Enqvb vf gur grpuabybtl bs fvtanyvat naq pbzzhavpngvat hfvat enqvb jnirf. Enqvb jnirf ner ryrpgebzntargvp jnirf bs serdhrapl orgjrra 30 uregm (Um) naq 300 tvtnuregm (TUm). Gurl ner trarengrq ol na ryrpgebavp qrivpr pnyyrq n genafzvggre pbaarpgrq gb na nagraan juvpu enqvngrf gur jnirf, naq erprvirq ol nabgure nagraan pbaarpgrq gb n enqvb erprvire.

Source: Wikipedia
Wiktionary
enqvb (grpuabybtl)

enqvb (erprvire be genafzvggre)

enqvb (glcr bs zrqvn)

(zbqvsvre) enqvb- (bs be cregnvavat gb enqvbjnirf)

Synonyms:
fägvö (ener, nepunvp)(grpuabybtl): enqvbgrxavvxxn(erprvire): enqvbinfgnnabgva, infgnnabgva(genafzvggre): enqvbyäurgva
Derived terms:
enqvbvqn
enqvbvagv
enqvbvgfr
enqvbgrvgfr
Compounds:
Frr nyfb Qrevirq grezf -frpgvba haqre gur Svaavfu ragel sbe enqvb-.
Etymology:
< Fjrqvfu enqvb (“enqvb”) be Ratyvfu enqvb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - radioni radioni radiosi radiosi radionsa radionsa
Par -ta radiotani radioitani radiotasi radioitasi radiotansa / radiotaan radioitansa / radioitaan
Gen -n radioni radioitteni / radioideni radiosi radioittesi / radioidesi radionsa radioittensa / radioidensa
Ill mihin radiooni radioihini radioosi radioihisi radioonsa radioihinsa
Ine -ssa radiossani radioissani radiossasi radioissasi radiossansa / radiossaan radioissansa / radioissaan
Ela -sta radiostani radioistani radiostasi radioistasi radiostansa / radiostaan radioistansa / radioistaan
All -lle radiolleni radioilleni radiollesi radioillesi radiolleen / radiollensa radioillensa / radioillean
Ade -lla radiollani radioillani radiollasi radioillasi radiollansa / radiollaan radioillansa / radioillaan
Abl -lta radioltani radioiltani radioltasi radioiltasi radioltansa / radioltaan radioiltansa / radioiltaan
Tra -ksi radiokseni radioikseni radioksesi radioiksesi radiokseen / radioksensa radioikseen / radioiksensa
Ess -na radionani radioinani radionasi radioinasi radionansa / radionaan radioinansa / radioinaan
Abe -tta radiottani radioittani radiottasi radioittasi radiottansa / radiottaan radioittansa / radioittaan
Com -ne - radioineni - radioinesi - radioineen / radioinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - radiomme radiomme radionne radionne radionsa radionsa
Par -ta radiotamme radioitamme radiotanne radioitanne radiotansa / radiotaan radioitansa / radioitaan
Gen -n radiomme radioittemme / radioidemme radionne radioittenne / radioidenne radionsa radioittensa / radioidensa
Ill mihin radioomme radioihimme radioonne radioihinne radioonsa radioihinsa
Ine -ssa radiossamme radioissamme radiossanne radioissanne radiossansa / radiossaan radioissansa / radioissaan
Ela -sta radiostamme radioistamme radiostanne radioistanne radiostansa / radiostaan radioistansa / radioistaan
All -lle radiollemme radioillemme radiollenne radioillenne radiolleen / radiollensa radioillensa / radioillean
Ade -lla radiollamme radioillamme radiollanne radioillanne radiollansa / radiollaan radioillansa / radioillaan
Abl -lta radioltamme radioiltamme radioltanne radioiltanne radioltansa / radioltaan radioiltansa / radioiltaan
Tra -ksi radioksemme radioiksemme radioksenne radioiksenne radiokseen / radioksensa radioikseen / radioiksensa
Ess -na radionamme radioinamme radionanne radioinanne radionansa / radionaan radioinansa / radioinaan
Abe -tta radiottamme radioittamme radiottanne radioittanne radiottansa / radiottaan radioittansa / radioittaan
Com -ne - radioinemme - radioinenne - radioineen / radioinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept