Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

Simplified analysis
yöpyä  yöpyä, Verb, First infinitive
Click here for full analysis

yöpyä, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i yövyn en yövy
ii yövyt et yövy
iii yöpyy ei yövy
Plural
i yövymme / yövytään emme yövy / ei yövytä
ii yövytte ette yövy
iii yöpyvät eivät yövy

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i yövyin en yöpynyt
ii yövyit et yöpynyt
iii yöpyi ei yöpynyt
Plural
i yövyimme / yövyttiin emme yöpyneet / ei yövytty
ii yövyitte ette yöpyneet
iii yöpyivät eivät yöpyneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen yöpynyt en ole yöpynyt
ii olet yöpynyt et ole yöpynyt
iii on yöpynyt ei ole yöpynyt
Plural
i olemme yöpyneet emme ole yöpyneet
ii olette yöpyneet ette ole yöpyneet
iii ovat yöpyneet eivät ole yöpyneet

Translations & synonyms

bunk majailla, yöpyä
bunk down majailla, yöpyä
doss down yöpyä
roost istua, yöpyä
kip down yöpyä

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(vagenafvgvir) Gb fgnl bireavtug, fgnl gur avtug (ng fo'f cynpr = travgvir + yhban).

Etymology:
Sebz +‎ -clä.
Source: Jvxgvbanel

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin yöpynyt en ollut yöpynyt
ii olit yöpynyt et ollut yöpynyt
iii oli yöpynyt ei ollut yöpynyt
Plural
i olimme yöpyneet emme olleet yöpyneet
ii olitte yöpyneet ette olleet yöpyneet
iii olivat yöpyneet eivät olleet yöpyneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i yöpyisin en yöpyisi
ii yöpyisit et yöpyisi
iii yöpyisi ei yöpyisi
Plural
i yöpyisimme emme yöpyisi
ii yöpyisitte ette yöpyisi
iii yöpyisivät eivät yöpyisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i yöpynen en yöpyne
ii yöpynet et yöpyne
iii yöpynee ei yöpyne
Plural
i yöpynemme emme yöpyne
ii yöpynette ette yöpyne
iii yöpynevät eivät yöpyne

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin yöpynyt en olisi yöpynyt
ii olisit yöpynyt et olisi yöpynyt
iii olisi yöpynyt ei olisi yöpynyt
Plural
i olisimme yöpyneet emme olisi yöpyneet
ii olisitte yöpyneet ette olisi yöpyneet
iii olisivat yöpyneet eivät olisi yöpyneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen yöpynyt en liene yöpynyt
ii lienet yöpynyt et liene yöpynyt
iii lienee yöpynyt ei liene yöpynyt
Plural
i lienemme yöpyneet emme liene yöpyneet
ii lienette yöpyneet ette liene yöpyneet
iii lienevät yöpyneet eivät liene yöpyneet

Imperative

Singular
i -
ii yövy
iii yöpyköön
Plural
i yöpykäämme
ii yöpykää
iii yöpykööt

Infinitive I

Nom - yöpyä
Tra -ksi yöpyäksensä / yöpyäkseen

Infinitive II

Ine -ssa yöpyessä
Ins -in yöpyen
Ine -ssa yövyttäessä (passive)

Infinitive IV

Nom - yöpyminen
Par -ta yöpymistä

Infinitive III

Ill mihin yöpymään
Ine -ssa yöpymässä
Ela -sta yöpymästä
Ade -lla yöpymällä
Abe -tta yöpymättä
Ins -in yöpymän
Ins -in yövyttämän (passive)

Infinitive V

yöpymäisillänsä / yöpymäisillään

Passive

PositiveNegative
Present yövytään ei yövytä
Imperfect yövyttiin ei yövytty
Potential yövyttäneen ei yövyttäne
Conditional yövyttäisiin ei yövyttäisi
Imperative Present yövyttäköön älköön yövyttäkö
Imperative Perfect olkoon yövytty älköön olko yövytty

Participle

ActivePassive
1st yöpyvä yövyttävä
2nd yöpynyt yövytty
3rd yöpymä -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept