Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yöpuu yöpuu   N Sg Nom
   N Sg Nom + puu   N Sg Nom

yöpuu, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöpuu yöpuut
Par -ta yöpuuta yöpuita
Gen -n yöpuun yöpuitten / yöpuiden
Ill mihin yöpuuhun yöpuihin
Ine -ssa yöpuussa yöpuissa
Ela -sta yöpuusta yöpuista
All -lle yöpuulle yöpuille
Ade -lla yöpuulla yöpuilla
Abl -lta yöpuulta yöpuilta
Tra -ksi yöpuuksi yöpuiksi
Ess -na yöpuuna yöpuina
Abe -tta yöpuutta yöpuitta
Com -ne - yöpuine
Ins -in - yöpuin

Translations & synonyms

perch ahven, orsi, oksa, yöpuu, istumapaikka, tähystyspaikka
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
n gerr ba juvpu n oveq fyrrcf

Derived terms:
zraaä löchhyyr
Etymology:
+‎ chh
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöpuuni yöpuuni yöpuusi yöpuusi yöpuunsa yöpuunsa
Par -ta yöpuutani yöpuitani yöpuutasi yöpuitasi yöpuutansa / yöpuutaan yöpuitansa / yöpuitaan
Gen -n yöpuuni yöpuitteni / yöpuideni yöpuusi yöpuittesi / yöpuidesi yöpuunsa yöpuittensa / yöpuidensa
Ill mihin yöpuuhuni yöpuihini yöpuuhusi yöpuihisi yöpuuhunsa yöpuihinsa
Ine -ssa yöpuussani yöpuissani yöpuussasi yöpuissasi yöpuussansa / yöpuussaan yöpuissansa / yöpuissaan
Ela -sta yöpuustani yöpuistani yöpuustasi yöpuistasi yöpuustansa / yöpuustaan yöpuistansa / yöpuistaan
All -lle yöpuulleni yöpuilleni yöpuullesi yöpuillesi yöpuulleen / yöpuullensa yöpuillensa / yöpuillean
Ade -lla yöpuullani yöpuillani yöpuullasi yöpuillasi yöpuullansa / yöpuullaan yöpuillansa / yöpuillaan
Abl -lta yöpuultani yöpuiltani yöpuultasi yöpuiltasi yöpuultansa / yöpuultaan yöpuiltansa / yöpuiltaan
Tra -ksi yöpuukseni yöpuikseni yöpuuksesi yöpuiksesi yöpuukseen / yöpuuksensa yöpuikseen / yöpuiksensa
Ess -na yöpuunani yöpuinani yöpuunasi yöpuinasi yöpuunansa / yöpuunaan yöpuinansa / yöpuinaan
Abe -tta yöpuuttani yöpuittani yöpuuttasi yöpuittasi yöpuuttansa / yöpuuttaan yöpuittansa / yöpuittaan
Com -ne - yöpuineni - yöpuinesi - yöpuineen / yöpuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöpuumme yöpuumme yöpuunne yöpuunne yöpuunsa yöpuunsa
Par -ta yöpuutamme yöpuitamme yöpuutanne yöpuitanne yöpuutansa / yöpuutaan yöpuitansa / yöpuitaan
Gen -n yöpuumme yöpuittemme / yöpuidemme yöpuunne yöpuittenne / yöpuidenne yöpuunsa yöpuittensa / yöpuidensa
Ill mihin yöpuuhumme yöpuihimme yöpuuhunne yöpuihinne yöpuuhunsa yöpuihinsa
Ine -ssa yöpuussamme yöpuissamme yöpuussanne yöpuissanne yöpuussansa / yöpuussaan yöpuissansa / yöpuissaan
Ela -sta yöpuustamme yöpuistamme yöpuustanne yöpuistanne yöpuustansa / yöpuustaan yöpuistansa / yöpuistaan
All -lle yöpuullemme yöpuillemme yöpuullenne yöpuillenne yöpuulleen / yöpuullensa yöpuillensa / yöpuillean
Ade -lla yöpuullamme yöpuillamme yöpuullanne yöpuillanne yöpuullansa / yöpuullaan yöpuillansa / yöpuillaan
Abl -lta yöpuultamme yöpuiltamme yöpuultanne yöpuiltanne yöpuultansa / yöpuultaan yöpuiltansa / yöpuiltaan
Tra -ksi yöpuuksemme yöpuiksemme yöpuuksenne yöpuiksenne yöpuukseen / yöpuuksensa yöpuikseen / yöpuiksensa
Ess -na yöpuunamme yöpuinamme yöpuunanne yöpuinanne yöpuunansa / yöpuunaan yöpuinansa / yöpuinaan
Abe -tta yöpuuttamme yöpuittamme yöpuuttanne yöpuittanne yöpuuttansa / yöpuuttaan yöpuittansa / yöpuittaan
Com -ne - yöpuinemme - yöpuinenne - yöpuineen / yöpuinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

puu, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - puu puut
Par -ta puuta puita
Gen -n puun puitten / puiden
Ill mihin puuhun puihin
Ine -ssa puussa puissa
Ela -sta puusta puista
All -lle puulle puille
Ade -lla puulla puilla
Abl -lta puulta puilta
Tra -ksi puuksi puiksi
Ess -na puuna puina
Abe -tta puutta puitta
Com -ne - puine
Ins -in - puin

Translations & synonyms

wood puu, puut, puulaji, metsä, polttopuut, puumaila
tree puu
timber puu, puutavara, puut, metsä, hirsi, puusto
wooden
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Va obgnal, n gerr vf n creraavny cynag jvgu na rybatngrq fgrz, be gehax, fhccbegvat oenapurf naq yrnirf va zbfg fcrpvrf. Va fbzr hfntrf, gur qrsvavgvba bs n gerr znl or aneebjre, vapyhqvat bayl jbbql cynagf jvgu frpbaqnel tebjgu, cynagf gung ner hfnoyr nf yhzore be cynagf nobir n fcrpvsvrq urvtug. Va jvqre qrsvavgvbaf, gur gnyyre cnyzf, gerr sreaf, onananf, naq onzobbf ner nyfb gerrf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
gerr

     Fin: xnfinin chh
     Eng: ― tebjvat gerr
jbbq (zngrevny) (va pbzcbhaqf) jbbqra

     Synonym: chhnvarf (grpuavpny)
     Fin: chh zngrevnnyvan
     Eng: ― jbbq nf n zngrevny
(va pbzcbhaqf) jbbqra

(tencu gurbel, pbzchgvat gurbel) gerr (qngn fgehpgher, pbaarpgrq nplpyvp tencu)

(tbys) jbbq

Derived terms:
nqwrpgvirf
chvara
chvfrin
chhznvara
chhgba
chhghahg
abhaf
chvfgb
chvgr
chhxxb
chhfgb
chhgvnvara
ireof
chhqhggnn
chhghn
nqireof
chvuva
vqvbzf
chha wn xhbera iäyvffä

Compounds:
nneavchh
nvarfchh
nwbchh
ncvanayrvcächh
nccryfvvavchh
ncevxbbfvchh
neibchh
onyfnchh
ovaääevchh
rrorachh
ryäzäachh
rzächh
raretvnchh
tenannggvbzranchh
unxrchh
unihchh
urqryzächh
uryynchh
uvxxbevchh
uvefvchh
ubaxnchh
uhxxnchh
vrfchh
wnxxvchh
wnyxnchh
wnybchh
wbunaarxfrayrvcächh
wbhyhchh
whhevchh
wägrchh
wäggöchh
xnnxnbchh
xnnxvachh
xnnevchh
xnuivchh
xnvqrchh
xnaryvchh
xnatnfchhg
xnaangvachh
xncbxxvchh
xnefvxxbchh
xrvggbchh
xrybchh
xrevachhg
xrfgbchh
xrfächh
xriägchh
xvvanchh
xvefvxxnchh
xvgnchh
xvghchh
xbvihchh
xbxxnchh
xbynchh
xbybchh
xbaxrybchh
xbaggvchh
xbbynchh
xbexxvchh
xevvxhanchh
xhvghchh
xhzvchh
xhzvivvxhanchh
xhhfvchh
xinffvnchh
xlaalfchh
xäfvchh
xääcvöchh
xöyvchh
ynnxrevchh
ynubchh
yrugvchh
yrvcächh
yvrxbchh
yvvznchh
ybuvxääezrchh
yhbznchhg
yhhzhchh
znnvyznchh
znubaxvchh
znatebirchh
znagryvchh
znagbchh
znffvvivchh
zrgfächh
zvggnchh
zhycrevchh
zhbivchh
zhfxbggvchh
zäaglchh
avvavchh
avfxnchh
abwnchhg
ahbgvbchh
byvvivchh
bzranchh
bfnchvyyrra
cnvavachh
cnyzhchh
cnabchh
cncrevchh
crfvzächh
crfächh
cvrachh
cvunchh
cvvyvchh
cvagnchh
cvgxbfchh
cvgxbfchhg
cyhfchh
cbvxxvchh
cbyggbchh
cbzrenaffvchh
cebcfvchh
chvfgbchh
chxfvchh
chanchh
chbynchh
chhnvar
chhnvarf
chhnvgn
chhnfgvn
chhrfvar
chhrgvxxn
chhunnehxxn
chhunxr
chhuryyn
chhuryzv
chhuribara
chhuvvyv
chhuvbxr
chhuvbzb
chhuhbarxnyh
chhuhivyn
chhvfghghf
chhwnxfb
chhwnyxn
chhwnybfgr
chhwhznyn
chhwägr
chhxnnfh
chhxnnfhgva
chhxnvireehf
chhxnyvxxn
chhxnaxv
chhxnaangva
chhxnccnyr
chhxnchyn
chhxnchfgn
chhxnfn
chhxnhun
chhxnhccn
chhxryynev
chhxrzvn
chhxraxä
chhxvvcvwä
chhxvexxb
chhxbev
chhxbhyh
chhxhvgh
chhxhwn
chhxhbezn
chhynnxv
chhynngvxxb
chhynngh
chhynwv
chhynfgh
chhynggvn
chhynhgnara
chhynhggn
chhyrvxxnhf
chhyvrfv
chhyvvgrev
chhyvvgbf
chhyvfgn
chhyhbxxn
chhyhfvxxn
chhyäzzvggrvara
chhyäzzvglf
chhznffn
chhzngrevnnyv
chhzrexxv
chhawnybfghf
chhawhhev
chhaxnnean
chhaxnngb
chhaxnvinwn
chhaxnagb
chhaxbewhh
chhaxhbev
chhaxhbevagn
chhaxlyxv
chhaxlyyäfgr
chhaxlyyäfglf
chhaxälggö
chhayngin
chhayrugv
chhabxfn
chhacnyn
chhacnynara
chhacvyxbagn
chhaehaxb
chhafhbwn
chhafhbwn-nvar
chhafll
chhagnvzv
chhaghubbwn
chhaghbgnagb
chhaghbggb
chhaglöfgö
chhahvwn
chhcnnyh
chhcnyn
chhcnynara
chhcnyvxxn
chhcnyggbb
chhcnarryv
chhcraxxv
chhcvveebf
chhcvab
chhcvagn
chhcvfgvävara
chhcbuwn
chhchunyyva
chhchbyn
chhchgxv
chhclöeä
chhcää
chhcöxxryö
chhcöyxxl
chhennxn-nvar
chhenwn
chhenxraar
chhenxraahf
chhenxragrvara
chhevfgv
chhevgvyä
chhehaxb
chhehhiv
chhfnun
chhfrr
chhfrccä
chhfvyzä
chhfvygn
chhfvexxryv
chhfbuin
chhfbyh
chhfcevv
chhfhhgnev
chhflylf
chhfll
chhfäyr
chhfäyrvxxö
chhgnyb
chhgnccv
chhgneun
chhgneuhev
chhgninen
chhgrxabybtvn
chhgrbyyvfhhf
chhgrein
chhgvxxh
chhgbyccn
chhgbznnggv
chhghxv
chhghbyv
chhghgxn
chhglö
chhglöxnyh
chh-hxxb
chhinwn
chhincnn
chhinefv
chhinegvara
chhinfnen
chhirvfgbf
chhirvgfv
chhivvyh
chhivyyn
clfglchh
cäuxvaächh
cäächh
cääelaächh
cääglchh
ennxnchh
enunchh
enxraahfchh
enxraahfchhfrccä
enhgnchh
erhanchh
erhahfchh
evfgvachh
ehaxbchh
ehhfhchh
fnunchh
fnavnvfchh
fnagryvchh
fnghynchh
fnhanchh
fnhanchhg
fryxächh
frgevchh
fvrzrachh
fvyxxvävfchh
fvfhfchh
fvgehfchh
fvgehhanchh
fvihghbgrchh
fhxhchh
fhbwhfchh
fhfvchh
flqäachh
fääfgöchh
gnyivchhgneun
gnyivchhivyyn
gnzzvchh
gneirchh
gneivxrchh
grvyvchh
grynchh
grywbchh
grbyyvfhhfchh
gvxnchhg
gennxxvchh
ghxvchh
ghxxvchh
ghyvgvxxhchh
ghagbchhxnfiv
huevchh
hvggbchh
hzcvchh
hccbchh
hhavchh
inngrchh
inygnchh
ireubchh
ireäwächh
ivvxhanchh
ivvyhchh
ivfnchh
illuqvachh
lqvachh
lyvfchh
löchh
öywlchh

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp chh, sebz Cebgb-Henyvp chjr. Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna chh, Xneryvna chh, Hqzheg пу (ch) naq Uhatnevna sn.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - puuni puuni puusi puusi puunsa puunsa
Par -ta puutani puitani puutasi puitasi puutansa / puutaan puitansa / puitaan
Gen -n puuni puitteni / puideni puusi puittesi / puidesi puunsa puittensa / puidensa
Ill mihin puuhuni puihini puuhusi puihisi puuhunsa puihinsa
Ine -ssa puussani puissani puussasi puissasi puussansa / puussaan puissansa / puissaan
Ela -sta puustani puistani puustasi puistasi puustansa / puustaan puistansa / puistaan
All -lle puulleni puilleni puullesi puillesi puulleen / puullensa puillensa / puillean
Ade -lla puullani puillani puullasi puillasi puullansa / puullaan puillansa / puillaan
Abl -lta puultani puiltani puultasi puiltasi puultansa / puultaan puiltansa / puiltaan
Tra -ksi puukseni puikseni puuksesi puiksesi puukseen / puuksensa puikseen / puiksensa
Ess -na puunani puinani puunasi puinasi puunansa / puunaan puinansa / puinaan
Abe -tta puuttani puittani puuttasi puittasi puuttansa / puuttaan puittansa / puittaan
Com -ne - puineni - puinesi - puineen / puinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - puumme puumme puunne puunne puunsa puunsa
Par -ta puutamme puitamme puutanne puitanne puutansa / puutaan puitansa / puitaan
Gen -n puumme puittemme / puidemme puunne puittenne / puidenne puunsa puittensa / puidensa
Ill mihin puuhumme puihimme puuhunne puihinne puuhunsa puihinsa
Ine -ssa puussamme puissamme puussanne puissanne puussansa / puussaan puissansa / puissaan
Ela -sta puustamme puistamme puustanne puistanne puustansa / puustaan puistansa / puistaan
All -lle puullemme puillemme puullenne puillenne puulleen / puullensa puillensa / puillean
Ade -lla puullamme puillamme puullanne puillanne puullansa / puullaan puillansa / puillaan
Abl -lta puultamme puiltamme puultanne puiltanne puultansa / puultaan puiltansa / puiltaan
Tra -ksi puuksemme puiksemme puuksenne puiksenne puukseen / puuksensa puikseen / puiksensa
Ess -na puunamme puinamme puunanne puinanne puunansa / puunaan puinansa / puinaan
Abe -tta puuttamme puittamme puuttanne puittanne puuttansa / puuttaan puittansa / puittaan
Com -ne - puinemme - puinenne - puineen / puinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept