Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yöpuku yöpuku   N Sg Nom
   N Sg Nom + puku   N Sg Nom

yöpuku, Noun

up ↑

Translations & synonyms

nightclothes yöpuku, yöpuvut
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Cnwnznf (HF) be clwnznf (pbzzbajrnygu) (/cəˈqʒɑːzəm, cɪ-, -ˈqʒæ-/), fbzrgvzrf fubegrarq gb CWf, wnzzvrf, be Wvz-wnzf, ner frireny eryngrq glcrf bs pybguvat bevtvangvat sebz gur Vaqvna fhopbagvarag. Va gur Jrfgrea jbeyq, cnwnznf ner fbsg, jnez, naq genqvgvbanyyl ybbfr tnezragf qrevirq sebz gur Vaqvna qnljrne cnwnznf. Gurl ner jbea sbe fyrrcvat, jbexvat sebz ubzr, naq ybhatvat.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtugpybgurf, avtugjrne, fyrrcjrne

Synonyms:
lönfhlöinnggrrg
Etymology:
+‎ chxh
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöpukuni yöpukuni yöpukusi yöpukusi yöpukunsa yöpukunsa
Par -ta yöpukuani yöpukujani yöpukuasi yöpukujasi yöpukuansa / yöpukuaan yöpukujansa / yöpukujaan
Gen -n yöpukuni yöpukujeni yöpukusi yöpukujesi yöpukunsa yöpukujensa
Ill mihin yöpukuuni yöpukuihini yöpukuusi yöpukuihisi yöpukuunsa yöpukuihinsa
Ine -ssa yöpuvussani yöpuvuissani yöpuvussasi yöpuvuissasi yöpuvussansa / yöpuvussaan yöpuvuissansa / yöpuvuissaan
Ela -sta yöpuvustani yöpuvuistani yöpuvustasi yöpuvuistasi yöpuvustansa / yöpuvustaan yöpuvuistansa / yöpuvuistaan
All -lle yöpuvulleni yöpuvuilleni yöpuvullesi yöpuvuillesi yöpuvulleen / yöpuvullensa yöpuvuillensa / yöpuvuillean
Ade -lla yöpuvullani yöpuvuillani yöpuvullasi yöpuvuillasi yöpuvullansa / yöpuvullaan yöpuvuillansa / yöpuvuillaan
Abl -lta yöpuvultani yöpuvuiltani yöpuvultasi yöpuvuiltasi yöpuvultansa / yöpuvultaan yöpuvuiltansa / yöpuvuiltaan
Tra -ksi yöpuvukseni yöpuvuikseni yöpuvuksesi yöpuvuiksesi yöpuvukseen / yöpuvuksensa yöpuvuikseen / yöpuvuiksensa
Ess -na yöpukunani yöpukuinani yöpukunasi yöpukuinasi yöpukunansa / yöpukunaan yöpukuinansa / yöpukuinaan
Abe -tta yöpuvuttani yöpuvuittani yöpuvuttasi yöpuvuittasi yöpuvuttansa / yöpuvuttaan yöpuvuittansa / yöpuvuittaan
Com -ne - yöpukuineni - yöpukuinesi - yöpukuineen / yöpukuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöpukumme yöpukumme yöpukunne yöpukunne yöpukunsa yöpukunsa
Par -ta yöpukuamme yöpukujamme yöpukuanne yöpukujanne yöpukuansa / yöpukuaan yöpukujansa / yöpukujaan
Gen -n yöpukumme yöpukujemme yöpukunne yöpukujenne yöpukunsa yöpukujensa
Ill mihin yöpukuumme yöpukuihimme yöpukuunne yöpukuihinne yöpukuunsa yöpukuihinsa
Ine -ssa yöpuvussamme yöpuvuissamme yöpuvussanne yöpuvuissanne yöpuvussansa / yöpuvussaan yöpuvuissansa / yöpuvuissaan
Ela -sta yöpuvustamme yöpuvuistamme yöpuvustanne yöpuvuistanne yöpuvustansa / yöpuvustaan yöpuvuistansa / yöpuvuistaan
All -lle yöpuvullemme yöpuvuillemme yöpuvullenne yöpuvuillenne yöpuvulleen / yöpuvullensa yöpuvuillensa / yöpuvuillean
Ade -lla yöpuvullamme yöpuvuillamme yöpuvullanne yöpuvuillanne yöpuvullansa / yöpuvullaan yöpuvuillansa / yöpuvuillaan
Abl -lta yöpuvultamme yöpuvuiltamme yöpuvultanne yöpuvuiltanne yöpuvultansa / yöpuvultaan yöpuvuiltansa / yöpuvuiltaan
Tra -ksi yöpuvuksemme yöpuvuiksemme yöpuvuksenne yöpuvuiksenne yöpuvukseen / yöpuvuksensa yöpuvuikseen / yöpuvuiksensa
Ess -na yöpukunamme yöpukuinamme yöpukunanne yöpukuinanne yöpukunansa / yöpukunaan yöpukuinansa / yöpukuinaan
Abe -tta yöpuvuttamme yöpuvuittamme yöpuvuttanne yöpuvuittanne yöpuvuttansa / yöpuvuttaan yöpuvuittansa / yöpuvuittaan
Com -ne - yöpukuinemme - yöpukuinenne - yöpukuineen / yöpukuinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

puku, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - puku puvut
Par -ta pukua pukuja
Gen -n puvun pukujen
Ill mihin pukuun pukuihin
Ine -ssa puvussa puvuissa
Ela -sta puvusta puvuista
All -lle puvulle puvuille
Ade -lla puvulla puvuilla
Abl -lta puvulta puvuilta
Tra -ksi puvuksi puvuiksi
Ess -na pukuna pukuina
Abe -tta puvutta puvuitta
Com -ne - pukuine
Ins -in - puvuin

Translations & synonyms

suit puku, -puku, väri, kanne, maa, jakkupuku
costume puku
dress mekko, puku, leninki, asu, vaatetus
gown puku, viitta, iltapuku
attire puku, asu
garb puku, asu
apparel vaatteet, puku
raiment puku, asu
lounge suit puku, arkipuku
ensemble kokonaisuus, yhtye, asukokonaisuus, yhteissoitto, puku, yhteisesitys
guise valepuku, puku, asu, hahmo
array ryhmä, rivi, järjestys, suuri joukko, pitkä rivi, puku

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N fhvg vf n frg bs zra'f be jbzra'f pybgurf pbzcevfvat n fhvg wnpxrg, be pbng, naq gebhfref. Jura bs vqragvpny grkgvyr, naq jbea jvgu n pbyynerq qerff fuveg, arpxgvr, naq qerff fubrf, vg jnf genqvgvbanyyl pbafvqrerq vasbezny jrne va Jrfgrea qerff pbqrf. Gur ybhatr fhvg bevtvangrq va 19gu-praghel Oevgnva nf zber pnfhny jrne nygreangvir sbe fcbegfjrne naq Oevgvfu pbhagel pybguvat.

Source: Wikipedia
Wiktionary
fhvg, qerff

nggver, bhgsvg

(va pbzcbhaqf) punatvat (bs pybgurf), r.t. va chxhxbccv (“punatvat phovpyr”) be chxhuhbar (“punatvat ebbz, ybpxre ebbz”).

Synonyms:
nfh
Derived terms:
chxhvyyn
-chxhvara
chihfgnn
Compounds:
nngnzvachxh
ninehhfchxh
uäächxh
uölurachxh
vygnchxh
whuynchxh
xbhyhchxh
xhvinchxh
yhzvchxh
znnfgbchxh
zäexächxh
cryyrchxh
chxhrybxhin
chxhunewbvghf
chxhuvfgbevn
chxhuhbar
chxhwhuyn
chxhxnnccv
chxhxnatnf
chxhxbbqv
chxhxbccv
chxhxbeh
chxhynhxxh
chxhzvrf
chxhaälgryzä
chxhbzcryvwn
chxhbzcryh
chxhcnvgn
chxhcnxxb
chxhchffv
chxhenun
chxhfhbwn
chxhfhhaavggryvwn
chxhihbxennzb
cluächxh
evccvchxh
fzhessvchxh
fbgvynfchxh
fhxryyhfchxh
flaglzächxh
gnyivchxh
gbccnchxh
hvznchxh
inyrchxh
ivexnchxh
löchxh

chxh (nagrybcr Xbohf ineqbavv)

Etymology:
chx- +‎ -h Sebz Mhyh zchxh.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pukuni pukuni pukusi pukusi pukunsa pukunsa
Par -ta pukuani pukujani pukuasi pukujasi pukuansa / pukuaan pukujansa / pukujaan
Gen -n pukuni pukujeni pukusi pukujesi pukunsa pukujensa
Ill mihin pukuuni pukuihini pukuusi pukuihisi pukuunsa pukuihinsa
Ine -ssa puvussani puvuissani puvussasi puvuissasi puvussansa / puvussaan puvuissansa / puvuissaan
Ela -sta puvustani puvuistani puvustasi puvuistasi puvustansa / puvustaan puvuistansa / puvuistaan
All -lle puvulleni puvuilleni puvullesi puvuillesi puvulleen / puvullensa puvuillensa / puvuillean
Ade -lla puvullani puvuillani puvullasi puvuillasi puvullansa / puvullaan puvuillansa / puvuillaan
Abl -lta puvultani puvuiltani puvultasi puvuiltasi puvultansa / puvultaan puvuiltansa / puvuiltaan
Tra -ksi puvukseni puvuikseni puvuksesi puvuiksesi puvukseen / puvuksensa puvuikseen / puvuiksensa
Ess -na pukunani pukuinani pukunasi pukuinasi pukunansa / pukunaan pukuinansa / pukuinaan
Abe -tta puvuttani puvuittani puvuttasi puvuittasi puvuttansa / puvuttaan puvuittansa / puvuittaan
Com -ne - pukuineni - pukuinesi - pukuineen / pukuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pukumme pukumme pukunne pukunne pukunsa pukunsa
Par -ta pukuamme pukujamme pukuanne pukujanne pukuansa / pukuaan pukujansa / pukujaan
Gen -n pukumme pukujemme pukunne pukujenne pukunsa pukujensa
Ill mihin pukuumme pukuihimme pukuunne pukuihinne pukuunsa pukuihinsa
Ine -ssa puvussamme puvuissamme puvussanne puvuissanne puvussansa / puvussaan puvuissansa / puvuissaan
Ela -sta puvustamme puvuistamme puvustanne puvuistanne puvustansa / puvustaan puvuistansa / puvuistaan
All -lle puvullemme puvuillemme puvullenne puvuillenne puvulleen / puvullensa puvuillensa / puvuillean
Ade -lla puvullamme puvuillamme puvullanne puvuillanne puvullansa / puvullaan puvuillansa / puvuillaan
Abl -lta puvultamme puvuiltamme puvultanne puvuiltanne puvultansa / puvultaan puvuiltansa / puvuiltaan
Tra -ksi puvuksemme puvuiksemme puvuksenne puvuiksenne puvukseen / puvuksensa puvuikseen / puvuiksensa
Ess -na pukunamme pukuinamme pukunanne pukuinanne pukunansa / pukunaan pukuinansa / pukuinaan
Abe -tta puvuttamme puvuittamme puvuttanne puvuittanne puvuttansa / puvuttaan puvuittansa / puvuittaan
Com -ne - pukuinemme - pukuinenne - pukuineen / pukuinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept