Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yöpaita yöpaita   N Sg Nom
   N Sg Nom + pai   N Pl Par
   N Sg Nom + pai   N Sg Par
   N Sg Nom + paita   N Sg Nom

yöpaita, Noun

up ↑

Translations & synonyms

nightgown yöpaita
nightie yöpaita
nightshirt yöpaita
nightdress yöpaita
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
avtugtbja

avtugqerff

Etymology:
+‎ cnvgn
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöpaitani yöpaitani yöpaitasi yöpaitasi yöpaitansa yöpaitansa
Par -ta yöpaitaani yöpaitojani yöpaitaasi yöpaitojasi yöpaitaansa yöpaitojansa / yöpaitojaan
Gen -n yöpaitani yöpaitojeni yöpaitasi yöpaitojesi yöpaitansa yöpaitojensa
Ill mihin yöpaitaani yöpaitoihini yöpaitaasi yöpaitoihisi yöpaitaansa yöpaitoihinsa
Ine -ssa yöpaidassani yöpaidoissani yöpaidassasi yöpaidoissasi yöpaidassansa / yöpaidassaan yöpaidoissansa / yöpaidoissaan
Ela -sta yöpaidastani yöpaidoistani yöpaidastasi yöpaidoistasi yöpaidastansa / yöpaidastaan yöpaidoistansa / yöpaidoistaan
All -lle yöpaidalleni yöpaidoilleni yöpaidallesi yöpaidoillesi yöpaidalleen / yöpaidallensa yöpaidoillensa / yöpaidoillean
Ade -lla yöpaidallani yöpaidoillani yöpaidallasi yöpaidoillasi yöpaidallansa / yöpaidallaan yöpaidoillansa / yöpaidoillaan
Abl -lta yöpaidaltani yöpaidoiltani yöpaidaltasi yöpaidoiltasi yöpaidaltansa / yöpaidaltaan yöpaidoiltansa / yöpaidoiltaan
Tra -ksi yöpaidakseni yöpaidoikseni yöpaidaksesi yöpaidoiksesi yöpaidakseen / yöpaidaksensa yöpaidoikseen / yöpaidoiksensa
Ess -na yöpaitanani yöpaitoinani yöpaitanasi yöpaitoinasi yöpaitanansa / yöpaitanaan yöpaitoinansa / yöpaitoinaan
Abe -tta yöpaidattani yöpaidoittani yöpaidattasi yöpaidoittasi yöpaidattansa / yöpaidattaan yöpaidoittansa / yöpaidoittaan
Com -ne - yöpaitoineni - yöpaitoinesi - yöpaitoineen / yöpaitoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöpaitamme yöpaitamme yöpaitanne yöpaitanne yöpaitansa yöpaitansa
Par -ta yöpaitaamme yöpaitojamme yöpaitaanne yöpaitojanne yöpaitaansa yöpaitojansa / yöpaitojaan
Gen -n yöpaitamme yöpaitojemme yöpaitanne yöpaitojenne yöpaitansa yöpaitojensa
Ill mihin yöpaitaamme yöpaitoihimme yöpaitaanne yöpaitoihinne yöpaitaansa yöpaitoihinsa
Ine -ssa yöpaidassamme yöpaidoissamme yöpaidassanne yöpaidoissanne yöpaidassansa / yöpaidassaan yöpaidoissansa / yöpaidoissaan
Ela -sta yöpaidastamme yöpaidoistamme yöpaidastanne yöpaidoistanne yöpaidastansa / yöpaidastaan yöpaidoistansa / yöpaidoistaan
All -lle yöpaidallemme yöpaidoillemme yöpaidallenne yöpaidoillenne yöpaidalleen / yöpaidallensa yöpaidoillensa / yöpaidoillean
Ade -lla yöpaidallamme yöpaidoillamme yöpaidallanne yöpaidoillanne yöpaidallansa / yöpaidallaan yöpaidoillansa / yöpaidoillaan
Abl -lta yöpaidaltamme yöpaidoiltamme yöpaidaltanne yöpaidoiltanne yöpaidaltansa / yöpaidaltaan yöpaidoiltansa / yöpaidoiltaan
Tra -ksi yöpaidaksemme yöpaidoiksemme yöpaidaksenne yöpaidoiksenne yöpaidakseen / yöpaidaksensa yöpaidoikseen / yöpaidoiksensa
Ess -na yöpaitanamme yöpaitoinamme yöpaitananne yöpaitoinanne yöpaitanansa / yöpaitanaan yöpaitoinansa / yöpaitoinaan
Abe -tta yöpaidattamme yöpaidoittamme yöpaidattanne yöpaidoittanne yöpaidattansa / yöpaidattaan yöpaidoittansa / yöpaidoittaan
Com -ne - yöpaitoinemme - yöpaitoinenne - yöpaitoineen / yöpaitoinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

pai, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - pai pait
Par -ta paita paita
Gen -n pain paitten / paiden
Ill mihin paihin paihin
Ine -ssa paissa paissa
Ela -sta paista paista
All -lle paille paille
Ade -lla pailla pailla
Abl -lta pailta pailta
Tra -ksi paiksi paiksi
Ess -na paina paina
Abe -tta paitta paitta
Com -ne - paine
Ins -in - pain

Translations & synonyms

pai
shi
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(Svatyvfu) cvr

Etymology:
Ratyvfu cvr
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - paini paini paisi paisi painsa painsa
Par -ta paitani paitani paitasi paitasi paitansa / paitaan paitansa / paitaan
Gen -n paini paitteni / paideni paisi paittesi / paidesi painsa paittensa / paidensa
Ill mihin paihini paihini paihisi paihisi paihinsa paihinsa
Ine -ssa paissani paissani paissasi paissasi paissansa / paissaan paissansa / paissaan
Ela -sta paistani paistani paistasi paistasi paistansa / paistaan paistansa / paistaan
All -lle pailleni pailleni paillesi paillesi pailleen / paillensa paillensa / paillean
Ade -lla paillani paillani paillasi paillasi paillansa / paillaan paillansa / paillaan
Abl -lta pailtani pailtani pailtasi pailtasi pailtansa / pailtaan pailtansa / pailtaan
Tra -ksi paikseni paikseni paiksesi paiksesi paikseen / paiksensa paikseen / paiksensa
Ess -na painani painani painasi painasi painansa / painaan painansa / painaan
Abe -tta paittani paittani paittasi paittasi paittansa / paittaan paittansa / paittaan
Com -ne - paineni - painesi - paineen / painensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - paimme paimme painne painne painsa painsa
Par -ta paitamme paitamme paitanne paitanne paitansa / paitaan paitansa / paitaan
Gen -n paimme paittemme / paidemme painne paittenne / paidenne painsa paittensa / paidensa
Ill mihin paihimme paihimme paihinne paihinne paihinsa paihinsa
Ine -ssa paissamme paissamme paissanne paissanne paissansa / paissaan paissansa / paissaan
Ela -sta paistamme paistamme paistanne paistanne paistansa / paistaan paistansa / paistaan
All -lle paillemme paillemme paillenne paillenne pailleen / paillensa paillensa / paillean
Ade -lla paillamme paillamme paillanne paillanne paillansa / paillaan paillansa / paillaan
Abl -lta pailtamme pailtamme pailtanne pailtanne pailtansa / pailtaan pailtansa / pailtaan
Tra -ksi paiksemme paiksemme paiksenne paiksenne paikseen / paiksensa paikseen / paiksensa
Ess -na painamme painamme painanne painanne painansa / painaan painansa / painaan
Abe -tta paittamme paittamme paittanne paittanne paittansa / paittaan paittansa / paittaan
Com -ne - painemme - painenne - paineen / painensa

paita, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - paita paidat
Par -ta paitaa paitoja
Gen -n paidan paitojen
Ill mihin paitaan paitoihin
Ine -ssa paidassa paidoissa
Ela -sta paidasta paidoista
All -lle paidalle paidoille
Ade -lla paidalla paidoilla
Abl -lta paidalta paidoilta
Tra -ksi paidaksi paidoiksi
Ess -na paitana paitoina
Abe -tta paidatta paidoitta
Com -ne - paitoine
Ins -in - paidoin

Translations & synonyms

shirt paita, paitapusero
chemise paita
camisole paita, suojusliivi
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N fuveg vf n pybgu tnezrag sbe gur hccre obql (sebz gur arpx gb gur jnvfg).

Source: Wikipedia
Wiktionary
fuveg

Compounds:
nyhfcnvgn
synaryyvcnvgn
senxxvcnvgn
vubcnvgn
whffvcnvgn
xnfnxxncnvgn
xnhyhfcnvgn
xvccnevcnvgn
ynnzncnvgn
yrvwbancnvgn
znnwbhxxhrcnvgn
zhfgncnvgn
ancncnvgn
cnvqnauryzn
cnvqnauvun
cnvqnaxnhyhf
cnvqnaanccv
cnvgnxnhyhf
cnvgnchxh
cnvgnchfreb
cnvgnerffh
cnxxbcnvgn
cryvcnvgn
cbbybcnvgn
chxhcnvgn
chancnvgn
evvuvcnvgn
eöluryöcnvgn
fvyxxvcnvgn
fvavcnvgn
fzbxxvcnvgn
graavfcnvgn
g-cnvgn
heurvyhcnvgn
ingfncnvgn
irexxbcnvgn
ivyyncnvgn
löcnvgn

Cnegvgvir fvathyne sbez bs cnv.

Cnegvgvir cyheny sbez bs cnv.

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp cnvgn, obeebjrq sebz Cebgb-Treznavp cnvqō (pbzcner Byq Uvtu Trezna curvg naq Tbguvp 𐍀𐌰𐌹𐌳𐌰 (cnvqn)). Nxva gb Xneryvna cnvgn, Ircf cnvq.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - paitani paitani paitasi paitasi paitansa paitansa
Par -ta paitaani paitojani paitaasi paitojasi paitaansa paitojansa / paitojaan
Gen -n paitani paitojeni paitasi paitojesi paitansa paitojensa
Ill mihin paitaani paitoihini paitaasi paitoihisi paitaansa paitoihinsa
Ine -ssa paidassani paidoissani paidassasi paidoissasi paidassansa / paidassaan paidoissansa / paidoissaan
Ela -sta paidastani paidoistani paidastasi paidoistasi paidastansa / paidastaan paidoistansa / paidoistaan
All -lle paidalleni paidoilleni paidallesi paidoillesi paidalleen / paidallensa paidoillensa / paidoillean
Ade -lla paidallani paidoillani paidallasi paidoillasi paidallansa / paidallaan paidoillansa / paidoillaan
Abl -lta paidaltani paidoiltani paidaltasi paidoiltasi paidaltansa / paidaltaan paidoiltansa / paidoiltaan
Tra -ksi paidakseni paidoikseni paidaksesi paidoiksesi paidakseen / paidaksensa paidoikseen / paidoiksensa
Ess -na paitanani paitoinani paitanasi paitoinasi paitanansa / paitanaan paitoinansa / paitoinaan
Abe -tta paidattani paidoittani paidattasi paidoittasi paidattansa / paidattaan paidoittansa / paidoittaan
Com -ne - paitoineni - paitoinesi - paitoineen / paitoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - paitamme paitamme paitanne paitanne paitansa paitansa
Par -ta paitaamme paitojamme paitaanne paitojanne paitaansa paitojansa / paitojaan
Gen -n paitamme paitojemme paitanne paitojenne paitansa paitojensa
Ill mihin paitaamme paitoihimme paitaanne paitoihinne paitaansa paitoihinsa
Ine -ssa paidassamme paidoissamme paidassanne paidoissanne paidassansa / paidassaan paidoissansa / paidoissaan
Ela -sta paidastamme paidoistamme paidastanne paidoistanne paidastansa / paidastaan paidoistansa / paidoistaan
All -lle paidallemme paidoillemme paidallenne paidoillenne paidalleen / paidallensa paidoillensa / paidoillean
Ade -lla paidallamme paidoillamme paidallanne paidoillanne paidallansa / paidallaan paidoillansa / paidoillaan
Abl -lta paidaltamme paidoiltamme paidaltanne paidoiltanne paidaltansa / paidaltaan paidoiltansa / paidoiltaan
Tra -ksi paidaksemme paidoiksemme paidaksenne paidoiksenne paidakseen / paidaksensa paidoikseen / paidoiksensa
Ess -na paitanamme paitoinamme paitananne paitoinanne paitanansa / paitanaan paitoinansa / paitoinaan
Abe -tta paidattamme paidoittamme paidattanne paidoittanne paidattansa / paidattaan paidoittansa / paidoittaan
Com -ne - paitoinemme - paitoinenne - paitoineen / paitoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept