Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yönseutu yönseutu   N Sg Nom
   N Sg Gen + seutu   N Sg Nom

yönseutu, Noun

up ↑

Translations & synonyms

nightland
yönseutu
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yönseutuni yönseutuni yönseutusi yönseutusi yönseutunsa yönseutunsa
Par -ta yönseutuani yönseutujani yönseutuasi yönseutujasi yönseutuansa / yönseutuaan yönseutujansa / yönseutujaan
Gen -n yönseutuni yönseutujeni yönseutusi yönseutujesi yönseutunsa yönseutujensä
Ill mihin yönseutuuni yönseutuihini yönseutuusi yönseutuihisi yönseutuunsa yönseutuihinsä
Ine -ssa yönseudussani yönseuduissani yönseudussasi yönseuduissasi yönseudussansa / yönseudussaan yönseuduissansa / yönseuduissaan
Ela -sta yönseudustani yönseuduistani yönseudustasi yönseuduistasi yönseudustansa / yönseudustaan yönseuduistansa / yönseuduistaan
All -lle yönseudulleni yönseuduilleni yönseudullesi yönseuduillesi yönseudulleen / yönseudullensa yönseuduillensa / yönseuduillean
Ade -lla yönseudullani yönseuduillani yönseudullasi yönseuduillasi yönseudullansa / yönseudullaan yönseuduillansa / yönseuduillaan
Abl -lta yönseudultani yönseuduiltani yönseudultasi yönseuduiltasi yönseudultansa / yönseudultaan yönseuduiltansa / yönseuduiltaan
Tra -ksi yönseudukseni yönseuduikseni yönseuduksesi yönseuduiksesi yönseudukseen / yönseuduksensa yönseuduikseen / yönseuduiksensa
Ess -na yönseutunani yönseutuinani yönseutunasi yönseutuinasi yönseutunansa / yönseutunaan yönseutuinansa / yönseutuinaan
Abe -tta yönseuduttani yönseuduittani yönseuduttasi yönseuduittasi yönseuduttansa / yönseuduttaan yönseuduittansa / yönseuduittaan
Com -ne - yönseutuineni - yönseutuinesi - yönseutuineen / yönseutuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yönseutumme yönseutumme yönseutunne yönseutunne yönseutunsa yönseutunsa
Par -ta yönseutuamme yönseutujamme yönseutuanne yönseutujanne yönseutuansa / yönseutuaan yönseutujansa / yönseutujaan
Gen -n yönseutumme yönseutujemme yönseutunne yönseutujenne yönseutunsa yönseutujensä
Ill mihin yönseutuumme yönseutuihimme yönseutuunne yönseutuihinne yönseutuunsa yönseutuihinsä
Ine -ssa yönseudussamme yönseuduissamme yönseudussanne yönseuduissanne yönseudussansa / yönseudussaan yönseuduissansa / yönseuduissaan
Ela -sta yönseudustamme yönseuduistamme yönseudustanne yönseuduistanne yönseudustansa / yönseudustaan yönseuduistansa / yönseuduistaan
All -lle yönseudullemme yönseuduillemme yönseudullenne yönseuduillenne yönseudulleen / yönseudullensa yönseuduillensa / yönseuduillean
Ade -lla yönseudullamme yönseuduillamme yönseudullanne yönseuduillanne yönseudullansa / yönseudullaan yönseuduillansa / yönseuduillaan
Abl -lta yönseudultamme yönseuduiltamme yönseudultanne yönseuduiltanne yönseudultansa / yönseudultaan yönseuduiltansa / yönseuduiltaan
Tra -ksi yönseuduksemme yönseuduiksemme yönseuduksenne yönseuduiksenne yönseudukseen / yönseuduksensa yönseuduikseen / yönseuduiksensa
Ess -na yönseutunamme yönseutuinamme yönseutunanne yönseutuinanne yönseutunansa / yönseutunaan yönseutuinansa / yönseutuinaan
Abe -tta yönseuduttamme yönseuduittamme yönseuduttanne yönseuduittanne yönseuduttansa / yönseuduttaan yönseuduittansa / yönseuduittaan
Com -ne - yönseutuinemme - yönseutuinenne - yönseutuineen / yönseutuinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

seutu, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - seutu seudut
Par -ta seutua seutuja
Gen -n seudun seutujen
Ill mihin seutuun seutuihin
Ine -ssa seudussa seuduissa
Ela -sta seudusta seuduista
All -lle seudulle seuduille
Ade -lla seudulla seuduilla
Abl -lta seudulta seuduilta
Tra -ksi seuduksi seuduiksi
Ess -na seutuna seutuina
Abe -tta seudutta seuduitta
Com -ne - seutuine
Ins -in - seuduin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Svaynaq vf qvivqrq vagb 70 fho-ertvbany havgf (Svaavfu: frhghxhagn, Fjrqvfu: rxbabzvfx ertvba). Gur fho-ertvbaf ner sbezrq ol tebhcf bs zhavpvcnyvgvrf jvguva gur 19 ertvbaf bs Svaynaq. Gur fho-ertvbaf ercerfrag n YNH 1 yriry bs qvivfvba hfrq va pbawhapgvba jvgu gur Abzrapyngher bs Greevgbevny Havgf sbe Fgngvfgvpf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ertvba

genpg (na nern)

Etymology:
Haxabja. Eryngrq gb Xneryvna frhgh, juvpu pbhyq or n ybna sebz Svaavfu.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - seutuni seutuni seutusi seutusi seutunsa seutunsa
Par -ta seutuani seutujani seutuasi seutujasi seutuansa / seutuaan seutujansa / seutujaan
Gen -n seutuni seutujeni seutusi seutujesi seutunsa seutujensä
Ill mihin seutuuni seutuihini seutuusi seutuihisi seutuunsa seutuihinsä
Ine -ssa seudussani seuduissani seudussasi seuduissasi seudussansa / seudussaan seuduissansa / seuduissaan
Ela -sta seudustani seuduistani seudustasi seuduistasi seudustansa / seudustaan seuduistansa / seuduistaan
All -lle seudulleni seuduilleni seudullesi seuduillesi seudulleen / seudullensa seuduillensa / seuduillean
Ade -lla seudullani seuduillani seudullasi seuduillasi seudullansa / seudullaan seuduillansa / seuduillaan
Abl -lta seudultani seuduiltani seudultasi seuduiltasi seudultansa / seudultaan seuduiltansa / seuduiltaan
Tra -ksi seudukseni seuduikseni seuduksesi seuduiksesi seudukseen / seuduksensa seuduikseen / seuduiksensa
Ess -na seutunani seutuinani seutunasi seutuinasi seutunansa / seutunaan seutuinansa / seutuinaan
Abe -tta seuduttani seuduittani seuduttasi seuduittasi seuduttansa / seuduttaan seuduittansa / seuduittaan
Com -ne - seutuineni - seutuinesi - seutuineen / seutuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - seutumme seutumme seutunne seutunne seutunsa seutunsa
Par -ta seutuamme seutujamme seutuanne seutujanne seutuansa / seutuaan seutujansa / seutujaan
Gen -n seutumme seutujemme seutunne seutujenne seutunsa seutujensä
Ill mihin seutuumme seutuihimme seutuunne seutuihinne seutuunsa seutuihinsä
Ine -ssa seudussamme seuduissamme seudussanne seuduissanne seudussansa / seudussaan seuduissansa / seuduissaan
Ela -sta seudustamme seuduistamme seudustanne seuduistanne seudustansa / seudustaan seuduistansa / seuduistaan
All -lle seudullemme seuduillemme seudullenne seuduillenne seudulleen / seudullensa seuduillensa / seuduillean
Ade -lla seudullamme seuduillamme seudullanne seuduillanne seudullansa / seudullaan seuduillansa / seuduillaan
Abl -lta seudultamme seuduiltamme seudultanne seuduiltanne seudultansa / seudultaan seuduiltansa / seuduiltaan
Tra -ksi seuduksemme seuduiksemme seuduksenne seuduiksenne seudukseen / seuduksensa seuduikseen / seuduiksensa
Ess -na seutunamme seutuinamme seutunanne seutuinanne seutunansa / seutunaan seutuinansa / seutuinaan
Abe -tta seuduttamme seuduittamme seuduttanne seuduittanne seuduttansa / seuduttaan seuduittansa / seuduittaan
Com -ne - seutuinemme - seutuinenne - seutuineen / seutuinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept