logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

yönseutu, noun

Word analysis
yönseutu

yönseutu

yönseutu

Noun, Singular Nominative

Noun, Singular Genitive

+ seutu

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yönseutu

yönseudut

Par

-ta

yönseutua

yönseutuja

Gen

-n

yönseudun

yönseutujen

Ill

mihin

yönseutuun

yönseutuihin

Ine

-ssa

yönseudussa

yönseuduissa

Ela

-sta

yönseudusta

yönseuduista

All

-lle

yönseudulle

yönseuduille

Ade

-lla

yönseudulla

yönseuduilla

Abl

-lta

yönseudulta

yönseuduilta

Tra

-ksi

yönseuduksi

yönseuduiksi

Ess

-na

yönseutuna

yönseutuina

Abe

-tta

yönseudutta

yönseuduitta

Com

-ne

-

yönseutuine

Ins

-in

-

yönseuduin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yönseutu

yönseudut

Par

-ta

yönseutua

yönseutuja

Gen

-n

yönseudun

yönseutujen

Ill

mihin

yönseutuun

yönseutuihin

Ine

-ssa

yönseudussa

yönseuduissa

Ela

-sta

yönseudusta

yönseuduista

All

-lle

yönseudulle

yönseuduille

Ade

-lla

yönseudulla

yönseuduilla

Abl

-lta

yönseudulta

yönseuduilta

Tra

-ksi

yönseuduksi

yönseuduiksi

Ess

-na

yönseutuna

yönseutuina

Abe

-tta

yönseudutta

yönseuduitta

Com

-ne

-

yönseutuine

Ins

-in

-

yönseuduin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

nightland
yönseutu
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yönseutuni

yönseutuni

yönseutusi

yönseutusi

yönseutunsa

yönseutunsa

Par

-ta

yönseutuani

yönseutujani

yönseutuasi

yönseutujasi

yönseutuansa / yönseutuaan

yönseutujansa / yönseutujaan

Gen

-n

yönseutuni

yönseutujeni

yönseutusi

yönseutujesi

yönseutunsa

yönseutujensä

Ill

mihin

yönseutuuni

yönseutuihini

yönseutuusi

yönseutuihisi

yönseutuunsa

yönseutuihinsä

Ine

-ssa

yönseudussani

yönseuduissani

yönseudussasi

yönseuduissasi

yönseudussansa / yönseudussaan

yönseuduissansa / yönseuduissaan

Ela

-sta

yönseudustani

yönseuduistani

yönseudustasi

yönseuduistasi

yönseudustansa / yönseudustaan

yönseuduistansa / yönseuduistaan

All

-lle

yönseudulleni

yönseuduilleni

yönseudullesi

yönseuduillesi

yönseudullensa / yönseudulleen

yönseuduillensa / yönseuduillean

Ade

-lla

yönseudullani

yönseuduillani

yönseudullasi

yönseuduillasi

yönseudullansa / yönseudullaan

yönseuduillansa / yönseuduillaan

Abl

-lta

yönseudultani

yönseuduiltani

yönseudultasi

yönseuduiltasi

yönseudultansa / yönseudultaan

yönseuduiltansa / yönseuduiltaan

Tra

-ksi

yönseudukseni

yönseuduikseni

yönseuduksesi

yönseuduiksesi

yönseuduksensa / yönseudukseen

yönseuduiksensa / yönseuduikseen

Ess

-na

yönseutunani

yönseutuinani

yönseutunasi

yönseutuinasi

yönseutunansa / yönseutunaan

yönseutuinansa / yönseutuinaan

Abe

-tta

yönseuduttani

yönseuduittani

yönseuduttasi

yönseuduittasi

yönseuduttansa / yönseuduttaan

yönseuduittansa / yönseuduittaan

Com

-ne

-

yönseutuineni

-

yönseutuinesi

-

yönseutuinensa / yönseutuineen

Singular

Plural

Nom

-

yönseutuni

yönseutusi

yönseutunsa

yönseutuni

yönseutusi

yönseutunsa

Par

-ta

yönseutuani

yönseutuasi

yönseutuansa / yönseutuaan

yönseutujani

yönseutujasi

yönseutujansa / yönseutujaan

Gen

-n

yönseutuni

yönseutusi

yönseutunsa

yönseutujeni

yönseutujesi

yönseutujensä

Ill

mihin

yönseutuuni

yönseutuusi

yönseutuunsa

yönseutuihini

yönseutuihisi

yönseutuihinsä

Ine

-ssa

yönseudussani

yönseudussasi

yönseudussansa / yönseudussaan

yönseuduissani

yönseuduissasi

yönseuduissansa / yönseuduissaan

Ela

-sta

yönseudustani

yönseudustasi

yönseudustansa / yönseudustaan

yönseuduistani

yönseuduistasi

yönseuduistansa / yönseuduistaan

All

-lle

yönseudulleni

yönseudullesi

yönseudullensa / yönseudulleen

yönseuduilleni

yönseuduillesi

yönseuduillensa / yönseuduillean

Ade

-lla

yönseudullani

yönseudullasi

yönseudullansa / yönseudullaan

yönseuduillani

yönseuduillasi

yönseuduillansa / yönseuduillaan

Abl

-lta

yönseudultani

yönseudultasi

yönseudultansa / yönseudultaan

yönseuduiltani

yönseuduiltasi

yönseuduiltansa / yönseuduiltaan

Tra

-ksi

yönseudukseni

yönseuduksesi

yönseuduksensa / yönseudukseen

yönseuduikseni

yönseuduiksesi

yönseuduiksensa / yönseuduikseen

Ess

-na

yönseutunani

yönseutunasi

yönseutunansa / yönseutunaan

yönseutuinani

yönseutuinasi

yönseutuinansa / yönseutuinaan

Abe

-tta

yönseuduttani

yönseuduttasi

yönseuduttansa / yönseuduttaan

yönseuduittani

yönseuduittasi

yönseuduittansa / yönseuduittaan

Com

-ne

-

-

-

yönseutuineni

yönseutuinesi

yönseutuinensa / yönseutuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yönseutumme

yönseutumme

yönseutunne

yönseutunne

yönseutunsa

yönseutunsa

Par

-ta

yönseutuamme

yönseutujamme

yönseutuanne

yönseutujanne

yönseutuansa / yönseutuaan

yönseutujansa / yönseutujaan

Gen

-n

yönseutumme

yönseutujemme

yönseutunne

yönseutujenne

yönseutunsa

yönseutujensä

Ill

mihin

yönseutuumme

yönseutuihimme

yönseutuunne

yönseutuihinne

yönseutuunsa

yönseutuihinsä

Ine

-ssa

yönseudussamme

yönseuduissamme

yönseudussanne

yönseuduissanne

yönseudussansa / yönseudussaan

yönseuduissansa / yönseuduissaan

Ela

-sta

yönseudustamme

yönseuduistamme

yönseudustanne

yönseuduistanne

yönseudustansa / yönseudustaan

yönseuduistansa / yönseuduistaan

All

-lle

yönseudullemme

yönseuduillemme

yönseudullenne

yönseuduillenne

yönseudullensa / yönseudulleen

yönseuduillensa / yönseuduillean

Ade

-lla

yönseudullamme

yönseuduillamme

yönseudullanne

yönseuduillanne

yönseudullansa / yönseudullaan

yönseuduillansa / yönseuduillaan

Abl

-lta

yönseudultamme

yönseuduiltamme

yönseudultanne

yönseuduiltanne

yönseudultansa / yönseudultaan

yönseuduiltansa / yönseuduiltaan

Tra

-ksi

yönseuduksemme

yönseuduiksemme

yönseuduksenne

yönseuduiksenne

yönseuduksensa / yönseudukseen

yönseuduiksensa / yönseuduikseen

Ess

-na

yönseutunamme

yönseutuinamme

yönseutunanne

yönseutuinanne

yönseutunansa / yönseutunaan

yönseutuinansa / yönseutuinaan

Abe

-tta

yönseuduttamme

yönseuduittamme

yönseuduttanne

yönseuduittanne

yönseuduttansa / yönseuduttaan

yönseuduittansa / yönseuduittaan

Com

-ne

-

yönseutuinemme

-

yönseutuinenne

-

yönseutuinensa / yönseutuineen

Singular

Plural

Nom

-

yönseutumme

yönseutunne

yönseutunsa

yönseutumme

yönseutunne

yönseutunsa

Par

-ta

yönseutuamme

yönseutuanne

yönseutuansa / yönseutuaan

yönseutujamme

yönseutujanne

yönseutujansa / yönseutujaan

Gen

-n

yönseutumme

yönseutunne

yönseutunsa

yönseutujemme

yönseutujenne

yönseutujensä

Ill

mihin

yönseutuumme

yönseutuunne

yönseutuunsa

yönseutuihimme

yönseutuihinne

yönseutuihinsä

Ine

-ssa

yönseudussamme

yönseudussanne

yönseudussansa / yönseudussaan

yönseuduissamme

yönseuduissanne

yönseuduissansa / yönseuduissaan

Ela

-sta

yönseudustamme

yönseudustanne

yönseudustansa / yönseudustaan

yönseuduistamme

yönseuduistanne

yönseuduistansa / yönseuduistaan

All

-lle

yönseudullemme

yönseudullenne

yönseudullensa / yönseudulleen

yönseuduillemme

yönseuduillenne

yönseuduillensa / yönseuduillean

Ade

-lla

yönseudullamme

yönseudullanne

yönseudullansa / yönseudullaan

yönseuduillamme

yönseuduillanne

yönseuduillansa / yönseuduillaan

Abl

-lta

yönseudultamme

yönseudultanne

yönseudultansa / yönseudultaan

yönseuduiltamme

yönseuduiltanne

yönseuduiltansa / yönseuduiltaan

Tra

-ksi

yönseuduksemme

yönseuduksenne

yönseuduksensa / yönseudukseen

yönseuduiksemme

yönseuduiksenne

yönseuduiksensa / yönseuduikseen

Ess

-na

yönseutunamme

yönseutunanne

yönseutunansa / yönseutunaan

yönseutuinamme

yönseutuinanne

yönseutuinansa / yönseutuinaan

Abe

-tta

yönseuduttamme

yönseuduttanne

yönseuduttansa / yönseuduttaan

yönseuduittamme

yönseuduittanne

yönseuduittansa / yönseuduittaan

Com

-ne

-

-

-

yönseutuinemme

yönseutuinenne

yönseutuinensa / yönseutuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöt

Par

-ta

yötä

öitä

Gen

-n

yön

öitten / öiden

Ill

mihin

yöhön

öihin

Ine

-ssa

yössä

öissä

Ela

-sta

yöstä

öistä

All

-lle

yölle

öille

Ade

-lla

yöllä

öillä

Abl

-lta

yöltä

öiltä

Tra

-ksi

yöksi

öiksi

Ess

-na

yönä

öinä

Abe

-tta

yöttä

öittä

Com

-ne

-

öine

Ins

-in

-

öin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöt

Par

-ta

yötä

öitä

Gen

-n

yön

öitten / öiden

Ill

mihin

yöhön

öihin

Ine

-ssa

yössä

öissä

Ela

-sta

yöstä

öistä

All

-lle

yölle

öille

Ade

-lla

yöllä

öillä

Abl

-lta

yöltä

öiltä

Tra

-ksi

yöksi

öiksi

Ess

-na

yönä

öinä

Abe

-tta

yöttä

öittä

Com

-ne

-

öine

Ins

-in

-

öin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

night , ilta
nighttime yöaika,
Show more arrow right

Wiktionary

night Fin:Yöllä on pimeää.Eng:It is dark at night. (modifier) night, nocturnal Show more arrow right The concepts ilta (“evening”) and (“night”) are defined slightly differently in Finnish and English. is generally regarded as the period of day normally devoted for sleeping, i.e. roughly the time between 10/11 p.m. and 6/7 a.m. The time between 5/6 p.m. and 10/11 p.m. is referred to as ilta (“evening”), but in English it is often called "night" as e.g. in "I have a meeting tonight". The term tiistaiyö (literally, Tuesday night) would actually refer to the hours from approximately 23:00 Monday to 06:00 Tuesday, which in standard English would be referred to as Monday night (even though Tuesday technically begins during this period). Show more arrow right yöllinenyöpyäyötön yööinenöisin Show more arrow right aamuyöalkuyöhallayöhääyöiltayöjouluyöjuhannusyökeskiyökesäyölemmenyöloppuyömyrsky-pakkasyöpuoliyöpääsiäisyösuviyösydänyötalviyöuudenvuodenyövappuyöyöaikayöastiayöasuyöbaariyöeläinyöelämäyöilmayöjunayöjuoksuyökahvilayökasteyökasteluyökausiyökerhoyökortteeriyökylmäyökyöpeliyölamppuyölentoyölepoyöliikenneyölintuyölämmitysyölämpötilayömajayömyssyyömyöhäyönkuningataryönmustayönseutuyönäköyönäytäntöyöpaikkayöpaitayöpakkanenyöpalayöpelkoyöperhonenyöpilviyöpimeäyöpukuyöpuoliyöpuuyöpäivystysyöpöytäyöradioyörahayörauhayöravintolayösijayösilmäyösokeusyösuunnistusyösydänyösyöttöyösähköyösäilöyötaivasyötaksayötuuliyötyöyötyöläinenyötähtäinyöuniyövaateyövahtiyövaippayövalaistusyövalvontayövierasyövilkkayövoideyövuoro Show more arrow right From Proto-Finnic öö, from Proto-Uralic üje. Cognates include Karelian , Ludian üö, Estonian öö, Ingrian öö, Livonian īe, Northern Sami idja, Inari Sami ijjâ, Udmurt уй (uj), Komi-Permyak ой (oj), Komi-Zyrian вой (voj), Southern Mansi йӣ (jī), Hungarian éj. Show more arrow right

Wikipedia

Night Night or nighttime (also spelled night-time or night time) is the period of ambient darkness from sunset to sunrise during each 24-hour day, when the Sun is below the horizon. The exact time when night begins and ends (equally true with evening) depends on the location and varies throughout the year. When night is considered as a period that follows evening, it is usually considered to start around 8 pm and to last to about 4 am. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ni

ni

si

si

nsä

nsä

Par

-ta

yötäni

öitäni

yötäsi

öitäsi

yötänsä / yötään

öitänsä / öitään

Gen

-n

ni

öitteni / öideni

si

öittesi / öidesi

nsä

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhöni

öihini

yöhösi

öihisi

yöhönsä

öihinsä

Ine

-ssa

yössäni

öissäni

yössäsi

öissäsi

yössänsä / yössään

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstäni

öistäni

yöstäsi

öistäsi

yöstänsä / yöstään

öistänsä / öistään

All

-lle

yölleni

öilleni

yöllesi

öillesi

yöllensä / yölleen

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yölläni

öilläni

yölläsi

öilläsi

yöllänsä / yöllään

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltäni

öiltäni

yöltäsi

öiltäsi

yöltänsä / yöltään

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yökseni

öikseni

yöksesi

öiksesi

yöksensä / yökseen

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönäni

öinäni

yönäsi

öinäsi

yönänsä / yönään

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttäni

öittäni

yöttäsi

öittäsi

yöttänsä / yöttään

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

öineni

-

öinesi

-

öinensä / öineen

Singular

Plural

Nom

-

ni

si

nsä

ni

si

nsä

Par

-ta

yötäni

yötäsi

yötänsä / yötään

öitäni

öitäsi

öitänsä / öitään

Gen

-n

ni

si

nsä

öitteni / öideni

öittesi / öidesi

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhöni

yöhösi

yöhönsä

öihini

öihisi

öihinsä

Ine

-ssa

yössäni

yössäsi

yössänsä / yössään

öissäni

öissäsi

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstäni

yöstäsi

yöstänsä / yöstään

öistäni

öistäsi

öistänsä / öistään

All

-lle

yölleni

yöllesi

yöllensä / yölleen

öilleni

öillesi

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yölläni

yölläsi

yöllänsä / yöllään

öilläni

öilläsi

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltäni

yöltäsi

yöltänsä / yöltään

öiltäni

öiltäsi

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yökseni

yöksesi

yöksensä / yökseen

öikseni

öiksesi

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönäni

yönäsi

yönänsä / yönään

öinäni

öinäsi

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttäni

yöttäsi

yöttänsä / yöttään

öittäni

öittäsi

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

-

-

öineni

öinesi

öinensä / öineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mme

mme

nne

nne

nsä

nsä

Par

-ta

yötämme

öitämme

yötänne

öitänne

yötänsä / yötään

öitänsä / öitään

Gen

-n

mme

öittemme / öidemme

nne

öittenne / öidenne

nsä

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhömme

öihimme

yöhönne

öihinne

yöhönsä

öihinsä

Ine

-ssa

yössämme

öissämme

yössänne

öissänne

yössänsä / yössään

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstämme

öistämme

yöstänne

öistänne

yöstänsä / yöstään

öistänsä / öistään

All

-lle

yöllemme

öillemme

yöllenne

öillenne

yöllensä / yölleen

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yöllämme

öillämme

yöllänne

öillänne

yöllänsä / yöllään

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltämme

öiltämme

yöltänne

öiltänne

yöltänsä / yöltään

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yöksemme

öiksemme

yöksenne

öiksenne

yöksensä / yökseen

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönämme

öinämme

yönänne

öinänne

yönänsä / yönään

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttämme

öittämme

yöttänne

öittänne

yöttänsä / yöttään

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

öinemme

-

öinenne

-

öinensä / öineen

Singular

Plural

Nom

-

mme

nne

nsä

mme

nne

nsä

Par

-ta

yötämme

yötänne

yötänsä / yötään

öitämme

öitänne

öitänsä / öitään

Gen

-n

mme

nne

nsä

öittemme / öidemme

öittenne / öidenne

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhömme

yöhönne

yöhönsä

öihimme

öihinne

öihinsä

Ine

-ssa

yössämme

yössänne

yössänsä / yössään

öissämme

öissänne

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstämme

yöstänne

yöstänsä / yöstään

öistämme

öistänne

öistänsä / öistään

All

-lle

yöllemme

yöllenne

yöllensä / yölleen

öillemme

öillenne

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yöllämme

yöllänne

yöllänsä / yöllään

öillämme

öillänne

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltämme

yöltänne

yöltänsä / yöltään

öiltämme

öiltänne

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yöksemme

yöksenne

yöksensä / yökseen

öiksemme

öiksenne

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönämme

yönänne

yönänsä / yönään

öinämme

öinänne

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttämme

yöttänne

yöttänsä / yöttään

öittämme

öittänne

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

-

-

öinemme

öinenne

öinensä / öineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

seutu

seudut

Par

-ta

seutua

seutuja

Gen

-n

seudun

seutujen

Ill

mihin

seutuun

seutuihin

Ine

-ssa

seudussa

seuduissa

Ela

-sta

seudusta

seuduista

All

-lle

seudulle

seuduille

Ade

-lla

seudulla

seuduilla

Abl

-lta

seudulta

seuduilta

Tra

-ksi

seuduksi

seuduiksi

Ess

-na

seutuna

seutuina

Abe

-tta

seudutta

seuduitta

Com

-ne

-

seutuine

Ins

-in

-

seuduin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

seutu

seudut

Par

-ta

seutua

seutuja

Gen

-n

seudun

seutujen

Ill

mihin

seutuun

seutuihin

Ine

-ssa

seudussa

seuduissa

Ela

-sta

seudusta

seuduista

All

-lle

seudulle

seuduille

Ade

-lla

seudulla

seuduilla

Abl

-lta

seudulta

seuduilta

Tra

-ksi

seuduksi

seuduiksi

Ess

-na

seutuna

seutuina

Abe

-tta

seudutta

seuduitta

Com

-ne

-

seutuine

Ins

-in

-

seuduin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

region alue, seutu, hallintoalue
area alue, ala, seutu, piiri, kenttä, pinta-ala
district piiri, alue, piirikunta, seutu, ympäristö
country maa, maaseutu, kantri, maasto, seutu, kantrimusiikki
neighborhood naapuruus, kaupunginosa, naapuristo, ympäristö, asuinalue, seutu
clime seutu, ilmanala
parts seutu, tienoo
territory alue, territorio, reviiri, ala, toimialue, seutu
tract traktaatti, alue, kanava, elimet, seutu, tiet
locality sijainti, paikkakunta, paikka, seutu
terrain maasto, seutu
Show more arrow right

Wiktionary

region tract (an area) Show more arrow right Unknown. Related to Karelian seutu, which could be a loan from Finnish. Show more arrow right

Wikipedia

Sub-regions_of_Finland Finland is divided into 70 sub-regional units (Finnish: seutukunta, Swedish: ekonomisk region). The sub-regions are formed by groups of municipalities within the 19 regions of Finland. The sub-regions represent a LAU 1 level of division used in conjunction with the Nomenclature of Territorial Units for Statistics. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

seutuni

seutuni

seutusi

seutusi

seutunsa

seutunsa

Par

-ta

seutuani

seutujani

seutuasi

seutujasi

seutuansa / seutuaan

seutujansa / seutujaan

Gen

-n

seutuni

seutujeni

seutusi

seutujesi

seutunsa

seutujensä

Ill

mihin

seutuuni

seutuihini

seutuusi

seutuihisi

seutuunsa

seutuihinsä

Ine

-ssa

seudussani

seuduissani

seudussasi

seuduissasi

seudussansa / seudussaan

seuduissansa / seuduissaan

Ela

-sta

seudustani

seuduistani

seudustasi

seuduistasi

seudustansa / seudustaan

seuduistansa / seuduistaan

All

-lle

seudulleni

seuduilleni

seudullesi

seuduillesi

seudullensa / seudulleen

seuduillensa / seuduillean

Ade

-lla

seudullani

seuduillani

seudullasi

seuduillasi

seudullansa / seudullaan

seuduillansa / seuduillaan

Abl

-lta

seudultani

seuduiltani

seudultasi

seuduiltasi

seudultansa / seudultaan

seuduiltansa / seuduiltaan

Tra

-ksi

seudukseni

seuduikseni

seuduksesi

seuduiksesi

seuduksensa / seudukseen

seuduiksensa / seuduikseen

Ess

-na

seutunani

seutuinani

seutunasi

seutuinasi

seutunansa / seutunaan

seutuinansa / seutuinaan

Abe

-tta

seuduttani

seuduittani

seuduttasi

seuduittasi

seuduttansa / seuduttaan

seuduittansa / seuduittaan

Com

-ne

-

seutuineni

-

seutuinesi

-

seutuinensa / seutuineen

Singular

Plural

Nom

-

seutuni

seutusi

seutunsa

seutuni

seutusi

seutunsa

Par

-ta

seutuani

seutuasi

seutuansa / seutuaan

seutujani

seutujasi

seutujansa / seutujaan

Gen

-n

seutuni

seutusi

seutunsa

seutujeni

seutujesi

seutujensä

Ill

mihin

seutuuni

seutuusi

seutuunsa

seutuihini

seutuihisi

seutuihinsä

Ine

-ssa

seudussani

seudussasi

seudussansa / seudussaan

seuduissani

seuduissasi

seuduissansa / seuduissaan

Ela

-sta

seudustani

seudustasi

seudustansa / seudustaan

seuduistani

seuduistasi

seuduistansa / seuduistaan

All

-lle

seudulleni

seudullesi

seudullensa / seudulleen

seuduilleni

seuduillesi

seuduillensa / seuduillean

Ade

-lla

seudullani

seudullasi

seudullansa / seudullaan

seuduillani

seuduillasi

seuduillansa / seuduillaan

Abl

-lta

seudultani

seudultasi

seudultansa / seudultaan

seuduiltani

seuduiltasi

seuduiltansa / seuduiltaan

Tra

-ksi

seudukseni

seuduksesi

seuduksensa / seudukseen

seuduikseni

seuduiksesi

seuduiksensa / seuduikseen

Ess

-na

seutunani

seutunasi

seutunansa / seutunaan

seutuinani

seutuinasi

seutuinansa / seutuinaan

Abe

-tta

seuduttani

seuduttasi

seuduttansa / seuduttaan

seuduittani

seuduittasi

seuduittansa / seuduittaan

Com

-ne

-

-

-

seutuineni

seutuinesi

seutuinensa / seutuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

seutumme

seutumme

seutunne

seutunne

seutunsa

seutunsa

Par

-ta

seutuamme

seutujamme

seutuanne

seutujanne

seutuansa / seutuaan

seutujansa / seutujaan

Gen

-n

seutumme

seutujemme

seutunne

seutujenne

seutunsa

seutujensä

Ill

mihin

seutuumme

seutuihimme

seutuunne

seutuihinne

seutuunsa

seutuihinsä

Ine

-ssa

seudussamme

seuduissamme

seudussanne

seuduissanne

seudussansa / seudussaan

seuduissansa / seuduissaan

Ela

-sta

seudustamme

seuduistamme

seudustanne

seuduistanne

seudustansa / seudustaan

seuduistansa / seuduistaan

All

-lle

seudullemme

seuduillemme

seudullenne

seuduillenne

seudullensa / seudulleen

seuduillensa / seuduillean

Ade

-lla

seudullamme

seuduillamme

seudullanne

seuduillanne

seudullansa / seudullaan

seuduillansa / seuduillaan

Abl

-lta

seudultamme

seuduiltamme

seudultanne

seuduiltanne

seudultansa / seudultaan

seuduiltansa / seuduiltaan

Tra

-ksi

seuduksemme

seuduiksemme

seuduksenne

seuduiksenne

seuduksensa / seudukseen

seuduiksensa / seuduikseen

Ess

-na

seutunamme

seutuinamme

seutunanne

seutuinanne

seutunansa / seutunaan

seutuinansa / seutuinaan

Abe

-tta

seuduttamme

seuduittamme

seuduttanne

seuduittanne

seuduttansa / seuduttaan

seuduittansa / seuduittaan

Com

-ne

-

seutuinemme

-

seutuinenne

-

seutuinensa / seutuineen

Singular

Plural

Nom

-

seutumme

seutunne

seutunsa

seutumme

seutunne

seutunsa

Par

-ta

seutuamme

seutuanne

seutuansa / seutuaan

seutujamme

seutujanne

seutujansa / seutujaan

Gen

-n

seutumme

seutunne

seutunsa

seutujemme

seutujenne

seutujensä

Ill

mihin

seutuumme

seutuunne

seutuunsa

seutuihimme

seutuihinne

seutuihinsä

Ine

-ssa

seudussamme

seudussanne

seudussansa / seudussaan

seuduissamme

seuduissanne

seuduissansa / seuduissaan

Ela

-sta

seudustamme

seudustanne

seudustansa / seudustaan

seuduistamme

seuduistanne

seuduistansa / seuduistaan

All

-lle

seudullemme

seudullenne

seudullensa / seudulleen

seuduillemme

seuduillenne

seuduillensa / seuduillean

Ade

-lla

seudullamme

seudullanne

seudullansa / seudullaan

seuduillamme

seuduillanne

seuduillansa / seuduillaan

Abl

-lta

seudultamme

seudultanne

seudultansa / seudultaan

seuduiltamme

seuduiltanne

seuduiltansa / seuduiltaan

Tra

-ksi

seuduksemme

seuduksenne

seuduksensa / seudukseen

seuduiksemme

seuduiksenne

seuduiksensa / seuduikseen

Ess

-na

seutunamme

seutunanne

seutunansa / seutunaan

seutuinamme

seutuinanne

seutuinansa / seutuinaan

Abe

-tta

seuduttamme

seuduttanne

seuduttansa / seuduttaan

seuduittamme

seuduittanne

seuduittansa / seuduittaan

Com

-ne

-

-

-

seutuinemme

seutuinenne

seutuinensa / seutuineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept