Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yönmusta yönmusta   N Sg Nom
   N Sg Gen + musta   N Sg Nom

yönmusta, Noun

up ↑

Translations & synonyms

night
Night Sky Black
Wiktionary
night black (color)

Etymology:
yön +‎ musta
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yönmustani yönmustani yönmustasi yönmustasi yönmustansa yönmustansa
Par -ta yönmustaani yönmustiani yönmustaasi yönmustiasi yönmustaansa yönmustiansa / yönmustiaan
Gen -n yönmustani yönmustieni yönmustasi yönmustiesi yönmustansa yönmustiensa
Ill mihin yönmustaani yönmustiini yönmustaasi yönmustiisi yönmustaansa yönmustiinsa
Ine -ssa yönmustassani yönmustissani yönmustassasi yönmustissasi yönmustassansa / yönmustassaan yönmustissansa / yönmustissaan
Ela -sta yönmustastani yönmustistani yönmustastasi yönmustistasi yönmustastansa / yönmustastaan yönmustistansa / yönmustistaan
All -lle yönmustalleni yönmustilleni yönmustallesi yönmustillesi yönmustalleen / yönmustallensa yönmustillensa / yönmustillean
Ade -lla yönmustallani yönmustillani yönmustallasi yönmustillasi yönmustallansa / yönmustallaan yönmustillansa / yönmustillaan
Abl -lta yönmustaltani yönmustiltani yönmustaltasi yönmustiltasi yönmustaltansa / yönmustaltaan yönmustiltansa / yönmustiltaan
Tra -ksi yönmustakseni yönmustikseni yönmustaksesi yönmustiksesi yönmustakseen / yönmustaksensa yönmustikseen / yönmustiksensa
Ess -na yönmustanani yönmustinani yönmustanasi yönmustinasi yönmustanansa / yönmustanaan yönmustinansa / yönmustinaan
Abe -tta yönmustattani yönmustittani yönmustattasi yönmustittasi yönmustattansa / yönmustattaan yönmustittansa / yönmustittaan
Com -ne - yönmustineni - yönmustinesi - yönmustineen / yönmustinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yönmustamme yönmustamme yönmustanne yönmustanne yönmustansa yönmustansa
Par -ta yönmustaamme yönmustiamme yönmustaanne yönmustianne yönmustaansa yönmustiansa / yönmustiaan
Gen -n yönmustamme yönmustiemme yönmustanne yönmustienne yönmustansa yönmustiensa
Ill mihin yönmustaamme yönmustiimme yönmustaanne yönmustiinne yönmustaansa yönmustiinsa
Ine -ssa yönmustassamme yönmustissamme yönmustassanne yönmustissanne yönmustassansa / yönmustassaan yönmustissansa / yönmustissaan
Ela -sta yönmustastamme yönmustistamme yönmustastanne yönmustistanne yönmustastansa / yönmustastaan yönmustistansa / yönmustistaan
All -lle yönmustallemme yönmustillemme yönmustallenne yönmustillenne yönmustalleen / yönmustallensa yönmustillensa / yönmustillean
Ade -lla yönmustallamme yönmustillamme yönmustallanne yönmustillanne yönmustallansa / yönmustallaan yönmustillansa / yönmustillaan
Abl -lta yönmustaltamme yönmustiltamme yönmustaltanne yönmustiltanne yönmustaltansa / yönmustaltaan yönmustiltansa / yönmustiltaan
Tra -ksi yönmustaksemme yönmustiksemme yönmustaksenne yönmustiksenne yönmustakseen / yönmustaksensa yönmustikseen / yönmustiksensa
Ess -na yönmustanamme yönmustinamme yönmustananne yönmustinanne yönmustanansa / yönmustanaan yönmustinansa / yönmustinaan
Abe -tta yönmustattamme yönmustittamme yönmustattanne yönmustittanne yönmustattansa / yönmustattaan yönmustittansa / yönmustittaan
Com -ne - yönmustinemme - yönmustinenne - yönmustineen / yönmustinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Wikipedia

Night or nighttime (also spelled night-time or night time) is the period of ambient darkness from sunset to sunrise during each 24-hour day, when the Sun is below the horizon. The exact time when night begins and ends (equally true with evening) depends on the location and varies throughout the year. When night is considered as a period that follows evening, it is usually considered to start around 8 pm and to last to about 4 am.

Source: Wikipedia
Wiktionary
night

     Fin: Yöllä on pimeää.
     Eng: ― It is dark at night.
(modifier) night, nocturnal

Usage:
The concepts ilta (“evening”) and (“night”) are defined slightly differently in Finnish and English. is generally regarded as the period of day normally devoted for sleeping, i.e. roughly the time between 10/11 p.m. and 6/7 a.m. The time between 5/6 p.m. and 10/11 p.m. is referred to as ilta (“evening”), but in English it is often called "night" as e.g. in "I have a meeting tonight". The term tiistaiyö (literally, Tuesday night) would actually refer to the hours from approximately 23:00 Monday to 06:00 Tuesday, which in standard English would be referred to as Monday night (even though Tuesday technically begins during this period).
Derived terms:
yöllinen
yöpyä
yötön yö
öinen
öisin

Compounds:
aamuyö
alkuyö
hallayö
hääyö
iltayö
jouluyö
juhannusyö
keskiyö
kesäyö
lemmenyö
loppuyö
myrsky-
pakkasyö
puoliyö
pääsiäisyö
suviyö
sydänyö
talviyö
uudenvuodenyö
vappuyö
yöaika
yöastia
yöasu
yöbaari
yöeläin
yöelämä
yöilma
yöjuna
yöjuoksu
yökahvila
yökaste
yökastelu
yökausi
yökerho
yökortteeri
yökylmä
yökyöpeli
yölamppu
yölento
yölepo
yöliikenne
yölintu
yölämmitys
yölämpötila
yömaja
yömyssy
yömyöhä
yönkuningatar
yönmusta
yönseutu
yönäkö
yönäytäntö
yöpaikka
yöpaita
yöpakkanen
yöpala
yöpelko
yöperhonen
yöpilvi
yöpimeä
yöpuku
yöpuoli
yöpuu
yöpäivystys
yöpöytä
yöradio
yöraha
yörauha
yöravintola
yösija
yösilmä
yösokeus
yösuunnistus
yösydän
yösyöttö
yösähkö
yösäilö
yötaivas
yötaksa
yötuuli
yötyö
yötyöläinen
yötähtäin
yöuni
yövaate
yövahti
yövaippa
yövalaistus
yövalvonta
yövieras
yövilkka
yövoide
yövuoro

Etymology:
From Proto-Finnic öö, from Proto-Uralic üje. Cognates include Karelian , Ludian üö, Estonian öö, Ingrian öö, Livonian īe, Northern Sami idja, Inari Sami ijjâ, Udmurt уй (uj), Komi-Permyak ой (oj), Komi-Zyrian вой (voj), Southern Mansi йӣ (jī), Hungarian éj.
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

musta, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - musta mustat
Par -ta mustaa mustia
Gen -n mustan mustien
Ill mihin mustaan mustiin
Ine -ssa mustassa mustissa
Ela -sta mustasta mustista
All -lle mustalle mustille
Ade -lla mustalla mustilla
Abl -lta mustalta mustilta
Tra -ksi mustaksi mustiksi
Ess -na mustana mustina
Abe -tta mustatta mustitta
Com -ne - mustine
Ins -in - mustin

Translations & synonyms

black musta, laiton, synkkä, sysimusta, pilkkopimeä, vihamielinen
ebony musta, eebenpuinen, musta kuin eebenpuu
inky musta, musteinen
Wikipedia

Black is the darkest color, the result of the absence or complete absorption of visible light. It is an achromatic color, a color without hue, like white and gray. It is often used symbolically or figuratively to represent darkness.

Source: Wikipedia
Wiktionary
black (colour)

black (person)

black horse

Etymology:
From Proto-Finnic musta. A variant for minusta.
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - mustani mustani mustasi mustasi mustansa mustansa
Par -ta mustaani mustiani mustaasi mustiasi mustaansa mustiansa / mustiaan
Gen -n mustani mustieni mustasi mustiesi mustansa mustiensa
Ill mihin mustaani mustiini mustaasi mustiisi mustaansa mustiinsa
Ine -ssa mustassani mustissani mustassasi mustissasi mustassansa / mustassaan mustissansa / mustissaan
Ela -sta mustastani mustistani mustastasi mustistasi mustastansa / mustastaan mustistansa / mustistaan
All -lle mustalleni mustilleni mustallesi mustillesi mustalleen / mustallensa mustillensa / mustillean
Ade -lla mustallani mustillani mustallasi mustillasi mustallansa / mustallaan mustillansa / mustillaan
Abl -lta mustaltani mustiltani mustaltasi mustiltasi mustaltansa / mustaltaan mustiltansa / mustiltaan
Tra -ksi mustakseni mustikseni mustaksesi mustiksesi mustakseen / mustaksensa mustikseen / mustiksensa
Ess -na mustanani mustinani mustanasi mustinasi mustanansa / mustanaan mustinansa / mustinaan
Abe -tta mustattani mustittani mustattasi mustittasi mustattansa / mustattaan mustittansa / mustittaan
Com -ne - mustineni - mustinesi - mustineen / mustinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - mustamme mustamme mustanne mustanne mustansa mustansa
Par -ta mustaamme mustiamme mustaanne mustianne mustaansa mustiansa / mustiaan
Gen -n mustamme mustiemme mustanne mustienne mustansa mustiensa
Ill mihin mustaamme mustiimme mustaanne mustiinne mustaansa mustiinsa
Ine -ssa mustassamme mustissamme mustassanne mustissanne mustassansa / mustassaan mustissansa / mustissaan
Ela -sta mustastamme mustistamme mustastanne mustistanne mustastansa / mustastaan mustistansa / mustistaan
All -lle mustallemme mustillemme mustallenne mustillenne mustalleen / mustallensa mustillensa / mustillean
Ade -lla mustallamme mustillamme mustallanne mustillanne mustallansa / mustallaan mustillansa / mustillaan
Abl -lta mustaltamme mustiltamme mustaltanne mustiltanne mustaltansa / mustaltaan mustiltansa / mustiltaan
Tra -ksi mustaksemme mustiksemme mustaksenne mustiksenne mustakseen / mustaksensa mustikseen / mustiksensa
Ess -na mustanamme mustinamme mustananne mustinanne mustanansa / mustanaan mustinansa / mustinaan
Abe -tta mustattamme mustittamme mustattanne mustittanne mustattansa / mustattaan mustittansa / mustittaan
Com -ne - mustinemme - mustinenne - mustineen / mustinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept