Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yönmusta yönmusta   N Sg Nom
   N Sg Gen + musta   N Sg Nom

yönmusta, Noun

up ↑

Translations & synonyms

night
Night Sky Black
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
avtug oynpx (pbybe)

Etymology:
löa +‎ zhfgn
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yönmustani yönmustani yönmustasi yönmustasi yönmustansa yönmustansa
Par -ta yönmustaani yönmustiani yönmustaasi yönmustiasi yönmustaansa yönmustiansa / yönmustiaan
Gen -n yönmustani yönmustieni yönmustasi yönmustiesi yönmustansa yönmustiensa
Ill mihin yönmustaani yönmustiini yönmustaasi yönmustiisi yönmustaansa yönmustiinsa
Ine -ssa yönmustassani yönmustissani yönmustassasi yönmustissasi yönmustassansa / yönmustassaan yönmustissansa / yönmustissaan
Ela -sta yönmustastani yönmustistani yönmustastasi yönmustistasi yönmustastansa / yönmustastaan yönmustistansa / yönmustistaan
All -lle yönmustalleni yönmustilleni yönmustallesi yönmustillesi yönmustalleen / yönmustallensa yönmustillensa / yönmustillean
Ade -lla yönmustallani yönmustillani yönmustallasi yönmustillasi yönmustallansa / yönmustallaan yönmustillansa / yönmustillaan
Abl -lta yönmustaltani yönmustiltani yönmustaltasi yönmustiltasi yönmustaltansa / yönmustaltaan yönmustiltansa / yönmustiltaan
Tra -ksi yönmustakseni yönmustikseni yönmustaksesi yönmustiksesi yönmustakseen / yönmustaksensa yönmustikseen / yönmustiksensa
Ess -na yönmustanani yönmustinani yönmustanasi yönmustinasi yönmustanansa / yönmustanaan yönmustinansa / yönmustinaan
Abe -tta yönmustattani yönmustittani yönmustattasi yönmustittasi yönmustattansa / yönmustattaan yönmustittansa / yönmustittaan
Com -ne - yönmustineni - yönmustinesi - yönmustineen / yönmustinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yönmustamme yönmustamme yönmustanne yönmustanne yönmustansa yönmustansa
Par -ta yönmustaamme yönmustiamme yönmustaanne yönmustianne yönmustaansa yönmustiansa / yönmustiaan
Gen -n yönmustamme yönmustiemme yönmustanne yönmustienne yönmustansa yönmustiensa
Ill mihin yönmustaamme yönmustiimme yönmustaanne yönmustiinne yönmustaansa yönmustiinsa
Ine -ssa yönmustassamme yönmustissamme yönmustassanne yönmustissanne yönmustassansa / yönmustassaan yönmustissansa / yönmustissaan
Ela -sta yönmustastamme yönmustistamme yönmustastanne yönmustistanne yönmustastansa / yönmustastaan yönmustistansa / yönmustistaan
All -lle yönmustallemme yönmustillemme yönmustallenne yönmustillenne yönmustalleen / yönmustallensa yönmustillensa / yönmustillean
Ade -lla yönmustallamme yönmustillamme yönmustallanne yönmustillanne yönmustallansa / yönmustallaan yönmustillansa / yönmustillaan
Abl -lta yönmustaltamme yönmustiltamme yönmustaltanne yönmustiltanne yönmustaltansa / yönmustaltaan yönmustiltansa / yönmustiltaan
Tra -ksi yönmustaksemme yönmustiksemme yönmustaksenne yönmustiksenne yönmustakseen / yönmustaksensa yönmustikseen / yönmustiksensa
Ess -na yönmustanamme yönmustinamme yönmustananne yönmustinanne yönmustanansa / yönmustanaan yönmustinansa / yönmustinaan
Abe -tta yönmustattamme yönmustittamme yönmustattanne yönmustittanne yönmustattansa / yönmustattaan yönmustittansa / yönmustittaan
Com -ne - yönmustinemme - yönmustinenne - yönmustineen / yönmustinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

musta, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - musta mustat
Par -ta mustaa mustia
Gen -n mustan mustien
Ill mihin mustaan mustiin
Ine -ssa mustassa mustissa
Ela -sta mustasta mustista
All -lle mustalle mustille
Ade -lla mustalla mustilla
Abl -lta mustalta mustilta
Tra -ksi mustaksi mustiksi
Ess -na mustana mustina
Abe -tta mustatta mustitta
Com -ne - mustine
Ins -in - mustin

Translations & synonyms

black musta, laiton, synkkä, sysimusta, pilkkopimeä, vihamielinen
ebony musta, eebenpuinen, musta kuin eebenpuu
inky musta, musteinen
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Oynpx vf gur qnexrfg pbybe, gur erfhyg bs gur nofrapr be pbzcyrgr nofbecgvba bs ivfvoyr yvtug. Vg vf na npuebzngvp pbybe, n pbybe jvgubhg uhr, yvxr juvgr naq tenl. Vg vf bsgra hfrq flzobyvpnyyl be svthengviryl gb ercerfrag qnexarff.

Source: Wikipedia
Wiktionary
oynpx (pbybhe)

oynpx (crefba)

oynpx ubefr

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp zhfgn. N inevnag sbe zvahfgn.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - mustani mustani mustasi mustasi mustansa mustansa
Par -ta mustaani mustiani mustaasi mustiasi mustaansa mustiansa / mustiaan
Gen -n mustani mustieni mustasi mustiesi mustansa mustiensa
Ill mihin mustaani mustiini mustaasi mustiisi mustaansa mustiinsa
Ine -ssa mustassani mustissani mustassasi mustissasi mustassansa / mustassaan mustissansa / mustissaan
Ela -sta mustastani mustistani mustastasi mustistasi mustastansa / mustastaan mustistansa / mustistaan
All -lle mustalleni mustilleni mustallesi mustillesi mustalleen / mustallensa mustillensa / mustillean
Ade -lla mustallani mustillani mustallasi mustillasi mustallansa / mustallaan mustillansa / mustillaan
Abl -lta mustaltani mustiltani mustaltasi mustiltasi mustaltansa / mustaltaan mustiltansa / mustiltaan
Tra -ksi mustakseni mustikseni mustaksesi mustiksesi mustakseen / mustaksensa mustikseen / mustiksensa
Ess -na mustanani mustinani mustanasi mustinasi mustanansa / mustanaan mustinansa / mustinaan
Abe -tta mustattani mustittani mustattasi mustittasi mustattansa / mustattaan mustittansa / mustittaan
Com -ne - mustineni - mustinesi - mustineen / mustinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - mustamme mustamme mustanne mustanne mustansa mustansa
Par -ta mustaamme mustiamme mustaanne mustianne mustaansa mustiansa / mustiaan
Gen -n mustamme mustiemme mustanne mustienne mustansa mustiensa
Ill mihin mustaamme mustiimme mustaanne mustiinne mustaansa mustiinsa
Ine -ssa mustassamme mustissamme mustassanne mustissanne mustassansa / mustassaan mustissansa / mustissaan
Ela -sta mustastamme mustistamme mustastanne mustistanne mustastansa / mustastaan mustistansa / mustistaan
All -lle mustallemme mustillemme mustallenne mustillenne mustalleen / mustallensa mustillensa / mustillean
Ade -lla mustallamme mustillamme mustallanne mustillanne mustallansa / mustallaan mustillansa / mustillaan
Abl -lta mustaltamme mustiltamme mustaltanne mustiltanne mustaltansa / mustaltaan mustiltansa / mustiltaan
Tra -ksi mustaksemme mustiksemme mustaksenne mustiksenne mustakseen / mustaksensa mustikseen / mustiksensa
Ess -na mustanamme mustinamme mustananne mustinanne mustanansa / mustanaan mustinansa / mustinaan
Abe -tta mustattamme mustittamme mustattanne mustittanne mustattansa / mustattaan mustittansa / mustittaan
Com -ne - mustinemme - mustinenne - mustineen / mustinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept