Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yönkuningatar yönkuningatar   N Sg Nom
   N Sg Gen + kuningatar   N Sg Nom

yönkuningatar, Noun

up ↑

Translations & synonyms

Queen of the Night
nightship
Selenicereus grandiflorus
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Fryravprerhf tenaqvsybehf vf n pnpghf fcrpvrf bevtvangvat sebz gur Nagvyyrf, Zrkvpb naq Prageny Nzrevpn. Gur fcrpvrf vf pbzzbayl ersreerq gb nf dhrra bs gur avtug, avtug-oybbzvat prerhf (gubhtu gurfr gjb grezf ner nyfb hfrq sbe bgure fcrpvrf), ynetr-sybjrerq pnpghf, fjrrg-fpragrq pnpghf be inavyyn pnpghf. Gur gehr fcrpvrf vf rkgerzryl ener va phygvingvba.

Source: Wikipedia
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yönkuningattareni yönkuningattareni yönkuningattaresi yönkuningattaresi yönkuningattarensa yönkuningattarensa
Par -ta yönkuningatartani yönkuningatariani yönkuningatartasi yönkuningatariasi yönkuningatartansa / yönkuningatartaan yönkuningatariansa / yönkuningatariaan
Gen -n yönkuningattareni yönkuningatarieni / yönkuningatarteni yönkuningattaresi yönkuningatariesi / yönkuningatartesi yönkuningattarensa yönkuningatariensa / yönkuningatartensa
Ill mihin yönkuningattareeni yönkuningatariini yönkuningattareesi yönkuningatariisi yönkuningattareensa yönkuningatariinsa
Ine -ssa yönkuningattaressani yönkuningattarissani yönkuningattaressasi yönkuningattarissasi yönkuningattaressansa / yönkuningattaressaan yönkuningattarissansa / yönkuningattarissaan
Ela -sta yönkuningattarestani yönkuningattaristani yönkuningattarestasi yönkuningattaristasi yönkuningattarestansa / yönkuningattarestaan yönkuningattaristansa / yönkuningattaristaan
All -lle yönkuningattarelleni yönkuningattarilleni yönkuningattarellesi yönkuningattarillesi yönkuningattarelleen / yönkuningattarellensa yönkuningattarillensa / yönkuningattarillean
Ade -lla yönkuningattarellani yönkuningattarillani yönkuningattarellasi yönkuningattarillasi yönkuningattarellansa / yönkuningattarellaan yönkuningattarillansa / yönkuningattarillaan
Abl -lta yönkuningattareltani yönkuningattariltani yönkuningattareltasi yönkuningattariltasi yönkuningattareltansa / yönkuningattareltaan yönkuningattariltansa / yönkuningattariltaan
Tra -ksi yönkuningattarekseni yönkuningattarikseni yönkuningattareksesi yönkuningattariksesi yönkuningattarekseen / yönkuningattareksensa yönkuningattarikseen / yönkuningattariksensa
Ess -na yönkuningattarenani yönkuningattarinani yönkuningattarenasi yönkuningattarinasi yönkuningattarenansa / yönkuningattarenaan yönkuningattarinansa / yönkuningattarinaan
Abe -tta yönkuningattarettani yönkuningattarittani yönkuningattarettasi yönkuningattarittasi yönkuningattarettansa / yönkuningattarettaan yönkuningattarittansa / yönkuningattarittaan
Com -ne - yönkuningattarineni - yönkuningattarinesi - yönkuningattarineen / yönkuningattarinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yönkuningattaremme yönkuningattaremme yönkuningattarenne yönkuningattarenne yönkuningattarensa yönkuningattarensa
Par -ta yönkuningatartamme yönkuningatariamme yönkuningatartanne yönkuningatarianne yönkuningatartansa / yönkuningatartaan yönkuningatariansa / yönkuningatariaan
Gen -n yönkuningattaremme yönkuningatariemme / yönkuningatartemme yönkuningattarenne yönkuningatarienne / yönkuningatartenne yönkuningattarensa yönkuningatariensa / yönkuningatartensa
Ill mihin yönkuningattareemme yönkuningatariimme yönkuningattareenne yönkuningatariinne yönkuningattareensa yönkuningatariinsa
Ine -ssa yönkuningattaressamme yönkuningattarissamme yönkuningattaressanne yönkuningattarissanne yönkuningattaressansa / yönkuningattaressaan yönkuningattarissansa / yönkuningattarissaan
Ela -sta yönkuningattarestamme yönkuningattaristamme yönkuningattarestanne yönkuningattaristanne yönkuningattarestansa / yönkuningattarestaan yönkuningattaristansa / yönkuningattaristaan
All -lle yönkuningattarellemme yönkuningattarillemme yönkuningattarellenne yönkuningattarillenne yönkuningattarelleen / yönkuningattarellensa yönkuningattarillensa / yönkuningattarillean
Ade -lla yönkuningattarellamme yönkuningattarillamme yönkuningattarellanne yönkuningattarillanne yönkuningattarellansa / yönkuningattarellaan yönkuningattarillansa / yönkuningattarillaan
Abl -lta yönkuningattareltamme yönkuningattariltamme yönkuningattareltanne yönkuningattariltanne yönkuningattareltansa / yönkuningattareltaan yönkuningattariltansa / yönkuningattariltaan
Tra -ksi yönkuningattareksemme yönkuningattariksemme yönkuningattareksenne yönkuningattariksenne yönkuningattarekseen / yönkuningattareksensa yönkuningattarikseen / yönkuningattariksensa
Ess -na yönkuningattarenamme yönkuningattarinamme yönkuningattarenanne yönkuningattarinanne yönkuningattarenansa / yönkuningattarenaan yönkuningattarinansa / yönkuningattarinaan
Abe -tta yönkuningattarettamme yönkuningattarittamme yönkuningattarettanne yönkuningattarittanne yönkuningattarettansa / yönkuningattarettaan yönkuningattarittansa / yönkuningattarittaan
Com -ne - yönkuningattarinemme - yönkuningattarinenne - yönkuningattarineen / yönkuningattarinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

kuningatar, Noun

up ↑

Translations & synonyms

queen kuningatar, rouva, homo
regina kruunu, kuningatar, valtio
queen consort kuningatar
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
dhrra (srznyr zbanepu, jub pna or rvgure dhrra ertanag be dhrra pbafbeg, v.r. gurer ner ab fcrpvsvp grezf sbe qvssrerag glcrf bs dhrra)

(purff) dhrra

(cynlvat pneqf) dhrra

dhrra (ercebqhpgvir srznyr navzny va n uvir)

Compounds:
ureggnxhavatngne
xnharhfxhavatngne
xhavatngneuvyyb
xhavatngneullgryö
xhavatngnexraab
xhavatngneyäurggv
xhavatngnezruvyävara
xhavatngnefbgvynf
xhavatngnegbeggh
xhavatngnegbhxxn
xhavatngneävgv
xheivxhavatngne
yncfvxhavatngne
yrfxvxhavatngne
Yhzvxhavatngne
zruvyävfxhavatngne
zhhenunvfxhavatngne
cngnxhavatngne
cbivxhavatngne
evfgvxhavatngne
ehhghxhavatngne
löaxhavatngne

Etymology:
xhavatnf +‎ -gne
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kuningattareni kuningattareni kuningattaresi kuningattaresi kuningattarensa kuningattarensa
Par -ta kuningatartani kuningatariani kuningatartasi kuningatariasi kuningatartansa / kuningatartaan kuningatariansa / kuningatariaan
Gen -n kuningattareni kuningatarieni / kuningatarteni kuningattaresi kuningatariesi / kuningatartesi kuningattarensa kuningatariensa / kuningatartensa
Ill mihin kuningattareeni kuningatariini kuningattareesi kuningatariisi kuningattareensa kuningatariinsa
Ine -ssa kuningattaressani kuningattarissani kuningattaressasi kuningattarissasi kuningattaressansa / kuningattaressaan kuningattarissansa / kuningattarissaan
Ela -sta kuningattarestani kuningattaristani kuningattarestasi kuningattaristasi kuningattarestansa / kuningattarestaan kuningattaristansa / kuningattaristaan
All -lle kuningattarelleni kuningattarilleni kuningattarellesi kuningattarillesi kuningattarelleen / kuningattarellensa kuningattarillensa / kuningattarillean
Ade -lla kuningattarellani kuningattarillani kuningattarellasi kuningattarillasi kuningattarellansa / kuningattarellaan kuningattarillansa / kuningattarillaan
Abl -lta kuningattareltani kuningattariltani kuningattareltasi kuningattariltasi kuningattareltansa / kuningattareltaan kuningattariltansa / kuningattariltaan
Tra -ksi kuningattarekseni kuningattarikseni kuningattareksesi kuningattariksesi kuningattarekseen / kuningattareksensa kuningattarikseen / kuningattariksensa
Ess -na kuningattarenani kuningattarinani kuningattarenasi kuningattarinasi kuningattarenansa / kuningattarenaan kuningattarinansa / kuningattarinaan
Abe -tta kuningattarettani kuningattarittani kuningattarettasi kuningattarittasi kuningattarettansa / kuningattarettaan kuningattarittansa / kuningattarittaan
Com -ne - kuningattarineni - kuningattarinesi - kuningattarineen / kuningattarinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kuningattaremme kuningattaremme kuningattarenne kuningattarenne kuningattarensa kuningattarensa
Par -ta kuningatartamme kuningatariamme kuningatartanne kuningatarianne kuningatartansa / kuningatartaan kuningatariansa / kuningatariaan
Gen -n kuningattaremme kuningatariemme / kuningatartemme kuningattarenne kuningatarienne / kuningatartenne kuningattarensa kuningatariensa / kuningatartensa
Ill mihin kuningattareemme kuningatariimme kuningattareenne kuningatariinne kuningattareensa kuningatariinsa
Ine -ssa kuningattaressamme kuningattarissamme kuningattaressanne kuningattarissanne kuningattaressansa / kuningattaressaan kuningattarissansa / kuningattarissaan
Ela -sta kuningattarestamme kuningattaristamme kuningattarestanne kuningattaristanne kuningattarestansa / kuningattarestaan kuningattaristansa / kuningattaristaan
All -lle kuningattarellemme kuningattarillemme kuningattarellenne kuningattarillenne kuningattarelleen / kuningattarellensa kuningattarillensa / kuningattarillean
Ade -lla kuningattarellamme kuningattarillamme kuningattarellanne kuningattarillanne kuningattarellansa / kuningattarellaan kuningattarillansa / kuningattarillaan
Abl -lta kuningattareltamme kuningattariltamme kuningattareltanne kuningattariltanne kuningattareltansa / kuningattareltaan kuningattariltansa / kuningattariltaan
Tra -ksi kuningattareksemme kuningattariksemme kuningattareksenne kuningattariksenne kuningattarekseen / kuningattareksensa kuningattarikseen / kuningattariksensa
Ess -na kuningattarenamme kuningattarinamme kuningattarenanne kuningattarinanne kuningattarenansa / kuningattarenaan kuningattarinansa / kuningattarinaan
Abe -tta kuningattarettamme kuningattarittamme kuningattarettanne kuningattarittanne kuningattarettansa / kuningattarettaan kuningattarittansa / kuningattarittaan
Com -ne - kuningattarinemme - kuningattarinenne - kuningattarineen / kuningattarinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept