Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yönäkö yönäkö   N Sg Nom
   N Sg Nom + näkö   N Sg Nom
   N Sg Ess Qst

yönäkö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

night vision
Night vision The
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yönäköni yönäköni yönäkösi yönäkösi yönäkönsä yönäkönsä
Par -ta yönäköäni yönäköjäni yönäköäsi yönäköjäsi yönäköänsä / yönäköään yönäköjänsä / yönäköjään
Gen -n yönäköni yönäköjeni yönäkösi yönäköjesi yönäkönsä yönäköjensä
Ill mihin yönäkööni yönäköihini yönäköösi yönäköihisi yönäköönsä yönäköihinsä
Ine -ssa yönäössäni / yönä’össäni yönäöissäni / yönä’öissäni yönäössäsi / yönä’össäsi yönäöissäsi / yönä’öissäsi yönäössänsä / yönäössään /
yönä’össänsä / yönä’össään
yönäöissänsä / yönäöissään /
yönä’öissänsä / yönä’öissään
Ela -sta yönäöstäni / yönä’östäni yönäöistäni / yönä’öistäni yönäöstäsi / yönä’östäsi yönäöistäsi / yönä’öistäsi yönäöstänsä / yönäöstään /
yönä’östänsä / yönä’östään
yönäöistänsä / yönäöistään /
yönä’öistänsä / yönä’öistään
All -lle yönäölleni / yönä’ölleni yönäöilleni / yönä’öilleni yönäöllesi / yönä’öllesi yönäöillesi / yönä’öillesi yönäölleen / yönäöllensä /
yönä’ölleen / yönä’öllensä
yönäöillensä / yönäöilleän /
yönä’öillensä / yönä’öilleän
Ade -lla yönäölläni / yönä’ölläni yönäöilläni / yönä’öilläni yönäölläsi / yönä’ölläsi yönäöilläsi / yönä’öilläsi yönäöllänsä / yönäöllään /
yönä’öllänsä / yönä’öllään
yönäöillänsä / yönäöillään /
yönä’öillänsä / yönä’öillään
Abl -lta yönäöltäni / yönä’öltäni yönäöiltäni / yönä’öiltäni yönäöltäsi / yönä’öltäsi yönäöiltäsi / yönä’öiltäsi yönäöltänsä / yönäöltään /
yönä’öltänsä / yönä’öltään
yönäöiltänsä / yönäöiltään /
yönä’öiltänsä / yönä’öiltään
Tra -ksi yönäökseni / yönä’ökseni yönäöikseni / yönä’öikseni yönäöksesi / yönä’öksesi yönäöiksesi / yönä’öiksesi yönäökseen / yönäöksensä /
yönä’ökseen / yönä’öksensä
yönäöikseen / yönäöiksensä /
yönä’öikseen / yönä’öiksensä
Ess -na yönäkönäni yönäköinäni yönäkönäsi yönäköinäsi yönäkönänsä / yönäkönään yönäköinänsä / yönäköinään
Abe -tta yönäöttäni / yönä’öttäni yönäöittäni / yönä’öittäni yönäöttäsi / yönä’öttäsi yönäöittäsi / yönä’öittäsi yönäöttänsä / yönäöttään /
yönä’öttänsä / yönä’öttään
yönäöittänsä / yönäöittään /
yönä’öittänsä / yönä’öittään
Com -ne - yönäköineni - yönäköinesi - yönäköineen / yönäköinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yönäkömme yönäkömme yönäkönne yönäkönne yönäkönsä yönäkönsä
Par -ta yönäköämme yönäköjämme yönäköänne yönäköjänne yönäköänsä / yönäköään yönäköjänsä / yönäköjään
Gen -n yönäkömme yönäköjemme yönäkönne yönäköjenne yönäkönsä yönäköjensä
Ill mihin yönäköömme yönäköihimme yönäköönne yönäköihinne yönäköönsä yönäköihinsä
Ine -ssa yönäössämme / yönä’össämme yönäöissämme / yönä’öissämme yönäössänne / yönä’össänne yönäöissänne / yönä’öissänne yönäössänsä / yönäössään /
yönä’össänsä / yönä’össään
yönäöissänsä / yönäöissään /
yönä’öissänsä / yönä’öissään
Ela -sta yönäöstämme / yönä’östämme yönäöistämme / yönä’öistämme yönäöstänne / yönä’östänne yönäöistänne / yönä’öistänne yönäöstänsä / yönäöstään /
yönä’östänsä / yönä’östään
yönäöistänsä / yönäöistään /
yönä’öistänsä / yönä’öistään
All -lle yönäöllemme / yönä’öllemme yönäöillemme / yönä’öillemme yönäöllenne / yönä’öllenne yönäöillenne / yönä’öillenne yönäölleen / yönäöllensä /
yönä’ölleen / yönä’öllensä
yönäöillensä / yönäöilleän /
yönä’öillensä / yönä’öilleän
Ade -lla yönäöllämme / yönä’öllämme yönäöillämme / yönä’öillämme yönäöllänne / yönä’öllänne yönäöillänne / yönä’öillänne yönäöllänsä / yönäöllään /
yönä’öllänsä / yönä’öllään
yönäöillänsä / yönäöillään /
yönä’öillänsä / yönä’öillään
Abl -lta yönäöltämme / yönä’öltämme yönäöiltämme / yönä’öiltämme yönäöltänne / yönä’öltänne yönäöiltänne / yönä’öiltänne yönäöltänsä / yönäöltään /
yönä’öltänsä / yönä’öltään
yönäöiltänsä / yönäöiltään /
yönä’öiltänsä / yönä’öiltään
Tra -ksi yönäöksemme / yönä’öksemme yönäöiksemme / yönä’öiksemme yönäöksenne / yönä’öksenne yönäöiksenne / yönä’öiksenne yönäökseen / yönäöksensä /
yönä’ökseen / yönä’öksensä
yönäöikseen / yönäöiksensä /
yönä’öikseen / yönä’öiksensä
Ess -na yönäkönämme yönäköinämme yönäkönänne yönäköinänne yönäkönänsä / yönäkönään yönäköinänsä / yönäköinään
Abe -tta yönäöttämme / yönä’öttämme yönäöittämme / yönä’öittämme yönäöttänne / yönä’öttänne yönäöittänne / yönä’öittänne yönäöttänsä / yönäöttään /
yönä’öttänsä / yönä’öttään
yönäöittänsä / yönäöittään /
yönä’öittänsä / yönä’öittään
Com -ne - yönäköinemme - yönäköinenne - yönäköineen / yönäköinensä

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

näkö, Noun

+ kö
up ↑
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Ivfhny creprcgvba vf gur novyvgl gb vagrecerg gur fheebhaqvat raivebazrag hfvat yvtug va gur ivfvoyr fcrpgehz ersyrpgrq ol gur bowrpgf va gur raivebazrag. Guvf vf qvssrerag sebz ivfhny nphvgl, juvpu ersref gb ubj pyrneyl n crefba frrf (sbe rknzcyr "20/20 ivfvba"). N crefba pna unir ceboyrzf jvgu ivfhny creprcghny cebprffvat rira vs gurl unir 20/20 ivfvba.

Source: Wikipedia
Wiktionary
fvtug, ivfvba, rlrfvtug

(pbyybdhvny) ybbx, ybbxf (rfcrpvnyyl tbbq ybbxf)

(pbyybdhvny) snpr

     Fin: cäva aäxöä
     Eng: ― gb fbzrbar'f snpr
Synonyms:
aäxönvfgv
Derived terms:
aäxövara
Compounds:
aäxönyn
hyxbaäxö
iäevaäxö
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp aäxb. Rdhvinyrag gb aäx +‎ -ö. Pbtangr jvgu Rfgbavna aäth, Ircf aätb.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - näkönikö näkönikö näkösikö näkösikö näkönsäkö näkönsäkö
Par -ta näköänikö näköjänikö näköäsikö näköjäsikö näköänsäkö / näköäänkö näköjänsäkö / näköjäänkö
Gen -n näkönikö näköjenikö näkösikö näköjesikö näkönsäkö näköjensäkö
Ill mihin näköönikö näköihinikö näköösikö näköihisikö näköönsäkö näköihinsäkö
Ine -ssa näössänikö / nä’össänikö näöissänikö / nä’öissänikö näössäsikö / nä’össäsikö näöissäsikö / nä’öissäsikö näössänsäkö / näössäänkö /
nä’össänsäkö / nä’össäänkö
näöissänsäkö / näöissäänkö /
nä’öissänsäkö / nä’öissäänkö
Ela -sta näöstänikö / nä’östänikö näöistänikö / nä’öistänikö näöstäsikö / nä’östäsikö näöistäsikö / nä’öistäsikö näöstänsäkö / näöstäänkö /
nä’östänsäkö / nä’östäänkö
näöistänsäkö / näöistäänkö /
nä’öistänsäkö / nä’öistäänkö
All -lle näöllenikö / nä’öllenikö näöillenikö / nä’öillenikö näöllesikö / nä’öllesikö näöillesikö / nä’öillesikö näölleenkö / näöllensäkö /
nä’ölleenkö / nä’öllensäkö
näöillensäkö / näöilleänkö /
nä’öillensäkö / nä’öilleänkö
Ade -lla näöllänikö / nä’öllänikö näöillänikö / nä’öillänikö näölläsikö / nä’ölläsikö näöilläsikö / nä’öilläsikö näöllänsäkö / näölläänkö /
nä’öllänsäkö / nä’ölläänkö
näöillänsäkö / näöilläänkö /
nä’öillänsäkö / nä’öilläänkö
Abl -lta näöltänikö / nä’öltänikö näöiltänikö / nä’öiltänikö näöltäsikö / nä’öltäsikö näöiltäsikö / nä’öiltäsikö näöltänsäkö / näöltäänkö /
nä’öltänsäkö / nä’öltäänkö
näöiltänsäkö / näöiltäänkö /
nä’öiltänsäkö / nä’öiltäänkö
Tra -ksi näöksenikö / nä’öksenikö näöiksenikö / nä’öiksenikö näöksesikö / nä’öksesikö näöiksesikö / nä’öiksesikö näökseenkö / näöksensäkö /
nä’ökseenkö / nä’öksensäkö
näöikseenkö / näöiksensäkö /
nä’öikseenkö / nä’öiksensäkö
Ess -na näkönänikö näköinänikö näkönäsikö näköinäsikö näkönänsäkö / näkönäänkö näköinänsäkö / näköinäänkö
Abe -tta näöttänikö / nä’öttänikö näöittänikö / nä’öittänikö näöttäsikö / nä’öttäsikö näöittäsikö / nä’öittäsikö näöttänsäkö / näöttäänkö /
nä’öttänsäkö / nä’öttäänkö
näöittänsäkö / näöittäänkö /
nä’öittänsäkö / nä’öittäänkö
Com -ne - näköinenikö - näköinesikö - näköineenkö / näköinensäkö
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - näkömmekö näkömmekö näkönnekö näkönnekö näkönsäkö näkönsäkö
Par -ta näköämmekö näköjämmekö näköännekö näköjännekö näköänsäkö / näköäänkö näköjänsäkö / näköjäänkö
Gen -n näkömmekö näköjemmekö näkönnekö näköjennekö näkönsäkö näköjensäkö
Ill mihin näköömmekö näköihimmekö näköönnekö näköihinnekö näköönsäkö näköihinsäkö
Ine -ssa näössämmekö / nä’össämmekö näöissämmekö / nä’öissämmekö näössännekö / nä’össännekö näöissännekö / nä’öissännekö näössänsäkö / näössäänkö /
nä’össänsäkö / nä’össäänkö
näöissänsäkö / näöissäänkö /
nä’öissänsäkö / nä’öissäänkö
Ela -sta näöstämmekö / nä’östämmekö näöistämmekö / nä’öistämmekö näöstännekö / nä’östännekö näöistännekö / nä’öistännekö näöstänsäkö / näöstäänkö /
nä’östänsäkö / nä’östäänkö
näöistänsäkö / näöistäänkö /
nä’öistänsäkö / nä’öistäänkö
All -lle näöllemmekö / nä’öllemmekö näöillemmekö / nä’öillemmekö näöllennekö / nä’öllennekö näöillennekö / nä’öillennekö näölleenkö / näöllensäkö /
nä’ölleenkö / nä’öllensäkö
näöillensäkö / näöilleänkö /
nä’öillensäkö / nä’öilleänkö
Ade -lla näöllämmekö / nä’öllämmekö näöillämmekö / nä’öillämmekö näöllännekö / nä’öllännekö näöillännekö / nä’öillännekö näöllänsäkö / näölläänkö /
nä’öllänsäkö / nä’ölläänkö
näöillänsäkö / näöilläänkö /
nä’öillänsäkö / nä’öilläänkö
Abl -lta näöltämmekö / nä’öltämmekö näöiltämmekö / nä’öiltämmekö näöltännekö / nä’öltännekö näöiltännekö / nä’öiltännekö näöltänsäkö / näöltäänkö /
nä’öltänsäkö / nä’öltäänkö
näöiltänsäkö / näöiltäänkö /
nä’öiltänsäkö / nä’öiltäänkö
Tra -ksi näöksemmekö / nä’öksemmekö näöiksemmekö / nä’öiksemmekö näöksennekö / nä’öksennekö näöiksennekö / nä’öiksennekö näökseenkö / näöksensäkö /
nä’ökseenkö / nä’öksensäkö
näöikseenkö / näöiksensäkö /
nä’öikseenkö / nä’öiksensäkö
Ess -na näkönämmekö näköinämmekö näkönännekö näköinännekö näkönänsäkö / näkönäänkö näköinänsäkö / näköinäänkö
Abe -tta näöttämmekö / nä’öttämmekö näöittämmekö / nä’öittämmekö näöttännekö / nä’öttännekö näöittännekö / nä’öittännekö näöttänsäkö / näöttäänkö /
nä’öttänsäkö / nä’öttäänkö
näöittänsäkö / näöittäänkö /
nä’öittänsäkö / nä’öittäänkö
Com -ne - näköinemmekö - näköinennekö - näköineenkö / näköinensäkö
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept