logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

yönäkö, noun

Word analysis
yönäkö

yönäkö

yönäkö

Noun, Singular Nominative

Noun, Singular Nominative

+ näkö

Noun, Singular Nominative

Noun, Singular Essive, Question clitic

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yönäkö

yönäöt / yönä’öt

Par

-ta

yönäköä

yönäköjä

Gen

-n

yönäön / yönä’ön

yönäköjen

Ill

mihin

yönäköön

yönäköihin

Ine

-ssa

yönäössä / yönä’össä

yönäöissä / yönä’öissä

Ela

-sta

yönäöstä / yönä’östä

yönäöistä / yönä’öistä

All

-lle

yönäölle / yönä’ölle

yönäöille / yönä’öille

Ade

-lla

yönäöllä / yönä’öllä

yönäöillä / yönä’öillä

Abl

-lta

yönäöltä / yönä’öltä

yönäöiltä / yönä’öiltä

Tra

-ksi

yönäöksi / yönä’öksi

yönäöiksi / yönä’öiksi

Ess

-na

yönäkönä

yönäköinä

Abe

-tta

yönäöttä / yönä’öttä

yönäöittä / yönä’öittä

Com

-ne

-

yönäköine

Ins

-in

-

yönäöin / yönä’öin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yönäkö

yönäöt / yönä’öt

Par

-ta

yönäköä

yönäköjä

Gen

-n

yönäön / yönä’ön

yönäköjen

Ill

mihin

yönäköön

yönäköihin

Ine

-ssa

yönäössä / yönä’össä

yönäöissä / yönä’öissä

Ela

-sta

yönäöstä / yönä’östä

yönäöistä / yönä’öistä

All

-lle

yönäölle / yönä’ölle

yönäöille / yönä’öille

Ade

-lla

yönäöllä / yönä’öllä

yönäöillä / yönä’öillä

Abl

-lta

yönäöltä / yönä’öltä

yönäöiltä / yönä’öiltä

Tra

-ksi

yönäöksi / yönä’öksi

yönäöiksi / yönä’öiksi

Ess

-na

yönäkönä

yönäköinä

Abe

-tta

yönäöttä / yönä’öttä

yönäöittä / yönä’öittä

Com

-ne

-

yönäköine

Ins

-in

-

yönäöin / yönä’öin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

night vision
Night vision The
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yönäköni

yönäköni

yönäkösi

yönäkösi

yönäkönsä

yönäkönsä

Par

-ta

yönäköäni

yönäköjäni

yönäköäsi

yönäköjäsi

yönäköänsä / yönäköään

yönäköjänsä / yönäköjään

Gen

-n

yönäköni

yönäköjeni

yönäkösi

yönäköjesi

yönäkönsä

yönäköjensä

Ill

mihin

yönäkööni

yönäköihini

yönäköösi

yönäköihisi

yönäköönsä

yönäköihinsä

Ine

-ssa

yönäössäni / yönä’össäni

yönäöissäni / yönä’öissäni

yönäössäsi / yönä’össäsi

yönäöissäsi / yönä’öissäsi

yönäössänsä / yönäössään / yönä’össänsä / yönä’össään

yönäöissänsä / yönäöissään / yönä’öissänsä / yönä’öissään

Ela

-sta

yönäöstäni / yönä’östäni

yönäöistäni / yönä’öistäni

yönäöstäsi / yönä’östäsi

yönäöistäsi / yönä’öistäsi

yönäöstänsä / yönäöstään / yönä’östänsä / yönä’östään

yönäöistänsä / yönäöistään / yönä’öistänsä / yönä’öistään

All

-lle

yönäölleni / yönä’ölleni

yönäöilleni / yönä’öilleni

yönäöllesi / yönä’öllesi

yönäöillesi / yönä’öillesi

yönäölleen / yönäöllensä / yönä’ölleen / yönä’öllensä

yönäöillensä / yönäöilleän / yönä’öillensä / yönä’öilleän

Ade

-lla

yönäölläni / yönä’ölläni

yönäöilläni / yönä’öilläni

yönäölläsi / yönä’ölläsi

yönäöilläsi / yönä’öilläsi

yönäöllänsä / yönäöllään / yönä’öllänsä / yönä’öllään

yönäöillänsä / yönäöillään / yönä’öillänsä / yönä’öillään

Abl

-lta

yönäöltäni / yönä’öltäni

yönäöiltäni / yönä’öiltäni

yönäöltäsi / yönä’öltäsi

yönäöiltäsi / yönä’öiltäsi

yönäöltänsä / yönäöltään / yönä’öltänsä / yönä’öltään

yönäöiltänsä / yönäöiltään / yönä’öiltänsä / yönä’öiltään

Tra

-ksi

yönäökseni / yönä’ökseni

yönäöikseni / yönä’öikseni

yönäöksesi / yönä’öksesi

yönäöiksesi / yönä’öiksesi

yönäökseen / yönäöksensä / yönä’ökseen / yönä’öksensä

yönäöikseen / yönäöiksensä / yönä’öikseen / yönä’öiksensä

Ess

-na

yönäkönäni

yönäköinäni

yönäkönäsi

yönäköinäsi

yönäkönänsä / yönäkönään

yönäköinänsä / yönäköinään

Abe

-tta

yönäöttäni / yönä’öttäni

yönäöittäni / yönä’öittäni

yönäöttäsi / yönä’öttäsi

yönäöittäsi / yönä’öittäsi

yönäöttänsä / yönäöttään / yönä’öttänsä / yönä’öttään

yönäöittänsä / yönäöittään / yönä’öittänsä / yönä’öittään

Com

-ne

-

yönäköineni

-

yönäköinesi

-

yönäköinensä / yönäköineen

Singular

Plural

Nom

-

yönäköni

yönäkösi

yönäkönsä

yönäköni

yönäkösi

yönäkönsä

Par

-ta

yönäköäni

yönäköäsi

yönäköänsä / yönäköään

yönäköjäni

yönäköjäsi

yönäköjänsä / yönäköjään

Gen

-n

yönäköni

yönäkösi

yönäkönsä

yönäköjeni

yönäköjesi

yönäköjensä

Ill

mihin

yönäkööni

yönäköösi

yönäköönsä

yönäköihini

yönäköihisi

yönäköihinsä

Ine

-ssa

yönäössäni / yönä’össäni

yönäössäsi / yönä’össäsi

yönäössänsä / yönäössään / yönä’össänsä / yönä’össään

yönäöissäni / yönä’öissäni

yönäöissäsi / yönä’öissäsi

yönäöissänsä / yönäöissään / yönä’öissänsä / yönä’öissään

Ela

-sta

yönäöstäni / yönä’östäni

yönäöstäsi / yönä’östäsi

yönäöstänsä / yönäöstään / yönä’östänsä / yönä’östään

yönäöistäni / yönä’öistäni

yönäöistäsi / yönä’öistäsi

yönäöistänsä / yönäöistään / yönä’öistänsä / yönä’öistään

All

-lle

yönäölleni / yönä’ölleni

yönäöllesi / yönä’öllesi

yönäölleen / yönäöllensä / yönä’ölleen / yönä’öllensä

yönäöilleni / yönä’öilleni

yönäöillesi / yönä’öillesi

yönäöillensä / yönäöilleän / yönä’öillensä / yönä’öilleän

Ade

-lla

yönäölläni / yönä’ölläni

yönäölläsi / yönä’ölläsi

yönäöllänsä / yönäöllään / yönä’öllänsä / yönä’öllään

yönäöilläni / yönä’öilläni

yönäöilläsi / yönä’öilläsi

yönäöillänsä / yönäöillään / yönä’öillänsä / yönä’öillään

Abl

-lta

yönäöltäni / yönä’öltäni

yönäöltäsi / yönä’öltäsi

yönäöltänsä / yönäöltään / yönä’öltänsä / yönä’öltään

yönäöiltäni / yönä’öiltäni

yönäöiltäsi / yönä’öiltäsi

yönäöiltänsä / yönäöiltään / yönä’öiltänsä / yönä’öiltään

Tra

-ksi

yönäökseni / yönä’ökseni

yönäöksesi / yönä’öksesi

yönäökseen / yönäöksensä / yönä’ökseen / yönä’öksensä

yönäöikseni / yönä’öikseni

yönäöiksesi / yönä’öiksesi

yönäöikseen / yönäöiksensä / yönä’öikseen / yönä’öiksensä

Ess

-na

yönäkönäni

yönäkönäsi

yönäkönänsä / yönäkönään

yönäköinäni

yönäköinäsi

yönäköinänsä / yönäköinään

Abe

-tta

yönäöttäni / yönä’öttäni

yönäöttäsi / yönä’öttäsi

yönäöttänsä / yönäöttään / yönä’öttänsä / yönä’öttään

yönäöittäni / yönä’öittäni

yönäöittäsi / yönä’öittäsi

yönäöittänsä / yönäöittään / yönä’öittänsä / yönä’öittään

Com

-ne

-

-

-

yönäköineni

yönäköinesi

yönäköinensä / yönäköineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yönäkömme

yönäkömme

yönäkönne

yönäkönne

yönäkönsä

yönäkönsä

Par

-ta

yönäköämme

yönäköjämme

yönäköänne

yönäköjänne

yönäköänsä / yönäköään

yönäköjänsä / yönäköjään

Gen

-n

yönäkömme

yönäköjemme

yönäkönne

yönäköjenne

yönäkönsä

yönäköjensä

Ill

mihin

yönäköömme

yönäköihimme

yönäköönne

yönäköihinne

yönäköönsä

yönäköihinsä

Ine

-ssa

yönäössämme / yönä’össämme

yönäöissämme / yönä’öissämme

yönäössänne / yönä’össänne

yönäöissänne / yönä’öissänne

yönäössänsä / yönäössään / yönä’össänsä / yönä’össään

yönäöissänsä / yönäöissään / yönä’öissänsä / yönä’öissään

Ela

-sta

yönäöstämme / yönä’östämme

yönäöistämme / yönä’öistämme

yönäöstänne / yönä’östänne

yönäöistänne / yönä’öistänne

yönäöstänsä / yönäöstään / yönä’östänsä / yönä’östään

yönäöistänsä / yönäöistään / yönä’öistänsä / yönä’öistään

All

-lle

yönäöllemme / yönä’öllemme

yönäöillemme / yönä’öillemme

yönäöllenne / yönä’öllenne

yönäöillenne / yönä’öillenne

yönäölleen / yönäöllensä / yönä’ölleen / yönä’öllensä

yönäöillensä / yönäöilleän / yönä’öillensä / yönä’öilleän

Ade

-lla

yönäöllämme / yönä’öllämme

yönäöillämme / yönä’öillämme

yönäöllänne / yönä’öllänne

yönäöillänne / yönä’öillänne

yönäöllänsä / yönäöllään / yönä’öllänsä / yönä’öllään

yönäöillänsä / yönäöillään / yönä’öillänsä / yönä’öillään

Abl

-lta

yönäöltämme / yönä’öltämme

yönäöiltämme / yönä’öiltämme

yönäöltänne / yönä’öltänne

yönäöiltänne / yönä’öiltänne

yönäöltänsä / yönäöltään / yönä’öltänsä / yönä’öltään

yönäöiltänsä / yönäöiltään / yönä’öiltänsä / yönä’öiltään

Tra

-ksi

yönäöksemme / yönä’öksemme

yönäöiksemme / yönä’öiksemme

yönäöksenne / yönä’öksenne

yönäöiksenne / yönä’öiksenne

yönäökseen / yönäöksensä / yönä’ökseen / yönä’öksensä

yönäöikseen / yönäöiksensä / yönä’öikseen / yönä’öiksensä

Ess

-na

yönäkönämme

yönäköinämme

yönäkönänne

yönäköinänne

yönäkönänsä / yönäkönään

yönäköinänsä / yönäköinään

Abe

-tta

yönäöttämme / yönä’öttämme

yönäöittämme / yönä’öittämme

yönäöttänne / yönä’öttänne

yönäöittänne / yönä’öittänne

yönäöttänsä / yönäöttään / yönä’öttänsä / yönä’öttään

yönäöittänsä / yönäöittään / yönä’öittänsä / yönä’öittään

Com

-ne

-

yönäköinemme

-

yönäköinenne

-

yönäköinensä / yönäköineen

Singular

Plural

Nom

-

yönäkömme

yönäkönne

yönäkönsä

yönäkömme

yönäkönne

yönäkönsä

Par

-ta

yönäköämme

yönäköänne

yönäköänsä / yönäköään

yönäköjämme

yönäköjänne

yönäköjänsä / yönäköjään

Gen

-n

yönäkömme

yönäkönne

yönäkönsä

yönäköjemme

yönäköjenne

yönäköjensä

Ill

mihin

yönäköömme

yönäköönne

yönäköönsä

yönäköihimme

yönäköihinne

yönäköihinsä

Ine

-ssa

yönäössämme / yönä’össämme

yönäössänne / yönä’össänne

yönäössänsä / yönäössään / yönä’össänsä / yönä’össään

yönäöissämme / yönä’öissämme

yönäöissänne / yönä’öissänne

yönäöissänsä / yönäöissään / yönä’öissänsä / yönä’öissään

Ela

-sta

yönäöstämme / yönä’östämme

yönäöstänne / yönä’östänne

yönäöstänsä / yönäöstään / yönä’östänsä / yönä’östään

yönäöistämme / yönä’öistämme

yönäöistänne / yönä’öistänne

yönäöistänsä / yönäöistään / yönä’öistänsä / yönä’öistään

All

-lle

yönäöllemme / yönä’öllemme

yönäöllenne / yönä’öllenne

yönäölleen / yönäöllensä / yönä’ölleen / yönä’öllensä

yönäöillemme / yönä’öillemme

yönäöillenne / yönä’öillenne

yönäöillensä / yönäöilleän / yönä’öillensä / yönä’öilleän

Ade

-lla

yönäöllämme / yönä’öllämme

yönäöllänne / yönä’öllänne

yönäöllänsä / yönäöllään / yönä’öllänsä / yönä’öllään

yönäöillämme / yönä’öillämme

yönäöillänne / yönä’öillänne

yönäöillänsä / yönäöillään / yönä’öillänsä / yönä’öillään

Abl

-lta

yönäöltämme / yönä’öltämme

yönäöltänne / yönä’öltänne

yönäöltänsä / yönäöltään / yönä’öltänsä / yönä’öltään

yönäöiltämme / yönä’öiltämme

yönäöiltänne / yönä’öiltänne

yönäöiltänsä / yönäöiltään / yönä’öiltänsä / yönä’öiltään

Tra

-ksi

yönäöksemme / yönä’öksemme

yönäöksenne / yönä’öksenne

yönäökseen / yönäöksensä / yönä’ökseen / yönä’öksensä

yönäöiksemme / yönä’öiksemme

yönäöiksenne / yönä’öiksenne

yönäöikseen / yönäöiksensä / yönä’öikseen / yönä’öiksensä

Ess

-na

yönäkönämme

yönäkönänne

yönäkönänsä / yönäkönään

yönäköinämme

yönäköinänne

yönäköinänsä / yönäköinään

Abe

-tta

yönäöttämme / yönä’öttämme

yönäöttänne / yönä’öttänne

yönäöttänsä / yönäöttään / yönä’öttänsä / yönä’öttään

yönäöittämme / yönä’öittämme

yönäöittänne / yönä’öittänne

yönäöittänsä / yönäöittään / yönä’öittänsä / yönä’öittään

Com

-ne

-

-

-

yönäköinemme

yönäköinenne

yönäköinensä / yönäköineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöt

Par

-ta

yötä

öitä

Gen

-n

yön

öitten / öiden

Ill

mihin

yöhön

öihin

Ine

-ssa

yössä

öissä

Ela

-sta

yöstä

öistä

All

-lle

yölle

öille

Ade

-lla

yöllä

öillä

Abl

-lta

yöltä

öiltä

Tra

-ksi

yöksi

öiksi

Ess

-na

yönä

öinä

Abe

-tta

yöttä

öittä

Com

-ne

-

öine

Ins

-in

-

öin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöt

Par

-ta

yötä

öitä

Gen

-n

yön

öitten / öiden

Ill

mihin

yöhön

öihin

Ine

-ssa

yössä

öissä

Ela

-sta

yöstä

öistä

All

-lle

yölle

öille

Ade

-lla

yöllä

öillä

Abl

-lta

yöltä

öiltä

Tra

-ksi

yöksi

öiksi

Ess

-na

yönä

öinä

Abe

-tta

yöttä

öittä

Com

-ne

-

öine

Ins

-in

-

öin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

night , ilta
nighttime yöaika,
Show more arrow right

Wiktionary

night Fin:Yöllä on pimeää.Eng:It is dark at night. (modifier) night, nocturnal Show more arrow right The concepts ilta (“evening”) and (“night”) are defined slightly differently in Finnish and English. is generally regarded as the period of day normally devoted for sleeping, i.e. roughly the time between 10/11 p.m. and 6/7 a.m. The time between 5/6 p.m. and 10/11 p.m. is referred to as ilta (“evening”), but in English it is often called "night" as e.g. in "I have a meeting tonight". The term tiistaiyö (literally, Tuesday night) would actually refer to the hours from approximately 23:00 Monday to 06:00 Tuesday, which in standard English would be referred to as Monday night (even though Tuesday technically begins during this period). Show more arrow right yöllinenyöpyäyötön yööinenöisin Show more arrow right aamuyöalkuyöhallayöhääyöiltayöjouluyöjuhannusyökeskiyökesäyölemmenyöloppuyömyrsky-pakkasyöpuoliyöpääsiäisyösuviyösydänyötalviyöuudenvuodenyövappuyöyöaikayöastiayöasuyöbaariyöeläinyöelämäyöilmayöjunayöjuoksuyökahvilayökasteyökasteluyökausiyökerhoyökortteeriyökylmäyökyöpeliyölamppuyölentoyölepoyöliikenneyölintuyölämmitysyölämpötilayömajayömyssyyömyöhäyönkuningataryönmustayönseutuyönäköyönäytäntöyöpaikkayöpaitayöpakkanenyöpalayöpelkoyöperhonenyöpilviyöpimeäyöpukuyöpuoliyöpuuyöpäivystysyöpöytäyöradioyörahayörauhayöravintolayösijayösilmäyösokeusyösuunnistusyösydänyösyöttöyösähköyösäilöyötaivasyötaksayötuuliyötyöyötyöläinenyötähtäinyöuniyövaateyövahtiyövaippayövalaistusyövalvontayövierasyövilkkayövoideyövuoro Show more arrow right From Proto-Finnic öö, from Proto-Uralic üje. Cognates include Karelian , Ludian üö, Estonian öö, Ingrian öö, Livonian īe, Northern Sami idja, Inari Sami ijjâ, Udmurt уй (uj), Komi-Permyak ой (oj), Komi-Zyrian вой (voj), Southern Mansi йӣ (jī), Hungarian éj. Show more arrow right

Wikipedia

Night Night or nighttime (also spelled night-time or night time) is the period of ambient darkness from sunset to sunrise during each 24-hour day, when the Sun is below the horizon. The exact time when night begins and ends (equally true with evening) depends on the location and varies throughout the year. When night is considered as a period that follows evening, it is usually considered to start around 8 pm and to last to about 4 am. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ni

ni

si

si

nsä

nsä

Par

-ta

yötäni

öitäni

yötäsi

öitäsi

yötänsä / yötään

öitänsä / öitään

Gen

-n

ni

öitteni / öideni

si

öittesi / öidesi

nsä

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhöni

öihini

yöhösi

öihisi

yöhönsä

öihinsä

Ine

-ssa

yössäni

öissäni

yössäsi

öissäsi

yössänsä / yössään

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstäni

öistäni

yöstäsi

öistäsi

yöstänsä / yöstään

öistänsä / öistään

All

-lle

yölleni

öilleni

yöllesi

öillesi

yöllensä / yölleen

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yölläni

öilläni

yölläsi

öilläsi

yöllänsä / yöllään

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltäni

öiltäni

yöltäsi

öiltäsi

yöltänsä / yöltään

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yökseni

öikseni

yöksesi

öiksesi

yöksensä / yökseen

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönäni

öinäni

yönäsi

öinäsi

yönänsä / yönään

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttäni

öittäni

yöttäsi

öittäsi

yöttänsä / yöttään

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

öineni

-

öinesi

-

öinensä / öineen

Singular

Plural

Nom

-

ni

si

nsä

ni

si

nsä

Par

-ta

yötäni

yötäsi

yötänsä / yötään

öitäni

öitäsi

öitänsä / öitään

Gen

-n

ni

si

nsä

öitteni / öideni

öittesi / öidesi

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhöni

yöhösi

yöhönsä

öihini

öihisi

öihinsä

Ine

-ssa

yössäni

yössäsi

yössänsä / yössään

öissäni

öissäsi

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstäni

yöstäsi

yöstänsä / yöstään

öistäni

öistäsi

öistänsä / öistään

All

-lle

yölleni

yöllesi

yöllensä / yölleen

öilleni

öillesi

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yölläni

yölläsi

yöllänsä / yöllään

öilläni

öilläsi

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltäni

yöltäsi

yöltänsä / yöltään

öiltäni

öiltäsi

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yökseni

yöksesi

yöksensä / yökseen

öikseni

öiksesi

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönäni

yönäsi

yönänsä / yönään

öinäni

öinäsi

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttäni

yöttäsi

yöttänsä / yöttään

öittäni

öittäsi

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

-

-

öineni

öinesi

öinensä / öineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mme

mme

nne

nne

nsä

nsä

Par

-ta

yötämme

öitämme

yötänne

öitänne

yötänsä / yötään

öitänsä / öitään

Gen

-n

mme

öittemme / öidemme

nne

öittenne / öidenne

nsä

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhömme

öihimme

yöhönne

öihinne

yöhönsä

öihinsä

Ine

-ssa

yössämme

öissämme

yössänne

öissänne

yössänsä / yössään

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstämme

öistämme

yöstänne

öistänne

yöstänsä / yöstään

öistänsä / öistään

All

-lle

yöllemme

öillemme

yöllenne

öillenne

yöllensä / yölleen

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yöllämme

öillämme

yöllänne

öillänne

yöllänsä / yöllään

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltämme

öiltämme

yöltänne

öiltänne

yöltänsä / yöltään

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yöksemme

öiksemme

yöksenne

öiksenne

yöksensä / yökseen

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönämme

öinämme

yönänne

öinänne

yönänsä / yönään

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttämme

öittämme

yöttänne

öittänne

yöttänsä / yöttään

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

öinemme

-

öinenne

-

öinensä / öineen

Singular

Plural

Nom

-

mme

nne

nsä

mme

nne

nsä

Par

-ta

yötämme

yötänne

yötänsä / yötään

öitämme

öitänne

öitänsä / öitään

Gen

-n

mme

nne

nsä

öittemme / öidemme

öittenne / öidenne

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhömme

yöhönne

yöhönsä

öihimme

öihinne

öihinsä

Ine

-ssa

yössämme

yössänne

yössänsä / yössään

öissämme

öissänne

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstämme

yöstänne

yöstänsä / yöstään

öistämme

öistänne

öistänsä / öistään

All

-lle

yöllemme

yöllenne

yöllensä / yölleen

öillemme

öillenne

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yöllämme

yöllänne

yöllänsä / yöllään

öillämme

öillänne

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltämme

yöltänne

yöltänsä / yöltään

öiltämme

öiltänne

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yöksemme

yöksenne

yöksensä / yökseen

öiksemme

öiksenne

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönämme

yönänne

yönänsä / yönään

öinämme

öinänne

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttämme

yöttänne

yöttänsä / yöttään

öittämme

öittänne

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

-

-

öinemme

öinenne

öinensä / öineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

näkö

näöt / nä’öt

Par

-ta

näköä

näköjä

Gen

-n

näön / nä’ön

näköjen

Ill

mihin

näköön

näköihin

Ine

-ssa

näössä / nä’össä

näöissä / nä’öissä

Ela

-sta

näöstä / nä’östä

näöistä / nä’öistä

All

-lle

näölle / nä’ölle

näöille / nä’öille

Ade

-lla

näöllä / nä’öllä

näöillä / nä’öillä

Abl

-lta

näöltä / nä’öltä

näöiltä / nä’öiltä

Tra

-ksi

näöksi / nä’öksi

näöiksi / nä’öiksi

Ess

-na

näkönä

näköinä

Abe

-tta

näöttä / nä’öttä

näöittä / nä’öittä

Com

-ne

-

näköine

Ins

-in

-

näöin / nä’öin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

näkö

näöt / nä’öt

Par

-ta

näköä

näköjä

Gen

-n

näön / nä’ön

näköjen

Ill

mihin

näköön

näköihin

Ine

-ssa

näössä / nä’össä

näöissä / nä’öissä

Ela

-sta

näöstä / nä’östä

näöistä / nä’öistä

All

-lle

näölle / nä’ölle

näöille / nä’öille

Ade

-lla

näöllä / nä’öllä

näöillä / nä’öillä

Abl

-lta

näöltä / nä’öltä

näöiltä / nä’öiltä

Tra

-ksi

näöksi / nä’öksi

näöiksi / nä’öiksi

Ess

-na

näkönä

näköinä

Abe

-tta

näöttä / nä’öttä

näöittä / nä’öittä

Com

-ne

-

näköine

Ins

-in

-

näöin / nä’öin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

vision visio, näkemys, näkö, näky, kuva, näkökyky
aspect näkökohta, puoli, näkökanta, muoto, ulkonäkö, näkö
sight näky, nähtävyys, näkö, näkeminen, tähtäin, näkökyky
eyesight näkö, näkökyky
eyes katse, näkö, näkökyky
look ilme, ulkonäkö, katse, tyyli, silmäys, näkö
appearance esiintyminen, ulkomuoto, ilmaantuminen, vaikutelma, näkö, saapuminen
face kasvot, pinta, kuvapuoli, naama, etupuoli, näkö
mien katsanto, näkö
coloring väritys, värjäys, väriaine, värjääminen, värit, näkö
color väri, ihonväri, väritys, värikkyys, luonne, näkö
visual
Show more arrow right

Wiktionary

sight, vision, eyesight (colloquial) look, looks (especially good looks) (colloquial) face Fin:päin näköäEng:to someone's face Show more arrow right näköaisti Show more arrow right näköinen Show more arrow right näköala ulkonäkö värinäkö Show more arrow right From Proto-Finnic näko. Equivalent to näk +‎ -ö. Cognate with Estonian nägu, Veps nägo. Show more arrow right

Wikipedia

Visual_perception Visual perception is the ability to interpret the surrounding environment using light in the visible spectrum reflected by the objects in the environment. This is different from visual acuity, which refers to how clearly a person sees (for example "20/20 vision"). A person can have problems with visual perceptual processing even if they have 20/20 vision. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

näköni

näköni

näkösi

näkösi

näkönsä

näkönsä

Par

-ta

näköäni

näköjäni

näköäsi

näköjäsi

näköänsä / näköään

näköjänsä / näköjään

Gen

-n

näköni

näköjeni

näkösi

näköjesi

näkönsä

näköjensä

Ill

mihin

näkööni

näköihini

näköösi

näköihisi

näköönsä

näköihinsä

Ine

-ssa

näössäni / nä’össäni

näöissäni / nä’öissäni

näössäsi / nä’össäsi

näöissäsi / nä’öissäsi

näössänsä / näössään / nä’össänsä / nä’össään

näöissänsä / näöissään / nä’öissänsä / nä’öissään

Ela

-sta

näöstäni / nä’östäni

näöistäni / nä’öistäni

näöstäsi / nä’östäsi

näöistäsi / nä’öistäsi

näöstänsä / näöstään / nä’östänsä / nä’östään

näöistänsä / näöistään / nä’öistänsä / nä’öistään

All

-lle

näölleni / nä’ölleni

näöilleni / nä’öilleni

näöllesi / nä’öllesi

näöillesi / nä’öillesi

näölleen / näöllensä / nä’ölleen / nä’öllensä

näöillensä / näöilleän / nä’öillensä / nä’öilleän

Ade

-lla

näölläni / nä’ölläni

näöilläni / nä’öilläni

näölläsi / nä’ölläsi

näöilläsi / nä’öilläsi

näöllänsä / näöllään / nä’öllänsä / nä’öllään

näöillänsä / näöillään / nä’öillänsä / nä’öillään

Abl

-lta

näöltäni / nä’öltäni

näöiltäni / nä’öiltäni

näöltäsi / nä’öltäsi

näöiltäsi / nä’öiltäsi

näöltänsä / näöltään / nä’öltänsä / nä’öltään

näöiltänsä / näöiltään / nä’öiltänsä / nä’öiltään

Tra

-ksi

näökseni / nä’ökseni

näöikseni / nä’öikseni

näöksesi / nä’öksesi

näöiksesi / nä’öiksesi

näökseen / näöksensä / nä’ökseen / nä’öksensä

näöikseen / näöiksensä / nä’öikseen / nä’öiksensä

Ess

-na

näkönäni

näköinäni

näkönäsi

näköinäsi

näkönänsä / näkönään

näköinänsä / näköinään

Abe

-tta

näöttäni / nä’öttäni

näöittäni / nä’öittäni

näöttäsi / nä’öttäsi

näöittäsi / nä’öittäsi

näöttänsä / näöttään / nä’öttänsä / nä’öttään

näöittänsä / näöittään / nä’öittänsä / nä’öittään

Com

-ne

-

näköineni

-

näköinesi

-

näköinensä / näköineen

Singular

Plural

Nom

-

näköni

näkösi

näkönsä

näköni

näkösi

näkönsä

Par

-ta

näköäni

näköäsi

näköänsä / näköään

näköjäni

näköjäsi

näköjänsä / näköjään

Gen

-n

näköni

näkösi

näkönsä

näköjeni

näköjesi

näköjensä

Ill

mihin

näkööni

näköösi

näköönsä

näköihini

näköihisi

näköihinsä

Ine

-ssa

näössäni / nä’össäni

näössäsi / nä’össäsi

näössänsä / näössään / nä’össänsä / nä’össään

näöissäni / nä’öissäni

näöissäsi / nä’öissäsi

näöissänsä / näöissään / nä’öissänsä / nä’öissään

Ela

-sta

näöstäni / nä’östäni

näöstäsi / nä’östäsi

näöstänsä / näöstään / nä’östänsä / nä’östään

näöistäni / nä’öistäni

näöistäsi / nä’öistäsi

näöistänsä / näöistään / nä’öistänsä / nä’öistään

All

-lle

näölleni / nä’ölleni

näöllesi / nä’öllesi

näölleen / näöllensä / nä’ölleen / nä’öllensä

näöilleni / nä’öilleni

näöillesi / nä’öillesi

näöillensä / näöilleän / nä’öillensä / nä’öilleän

Ade

-lla

näölläni / nä’ölläni

näölläsi / nä’ölläsi

näöllänsä / näöllään / nä’öllänsä / nä’öllään

näöilläni / nä’öilläni

näöilläsi / nä’öilläsi

näöillänsä / näöillään / nä’öillänsä / nä’öillään

Abl

-lta

näöltäni / nä’öltäni

näöltäsi / nä’öltäsi

näöltänsä / näöltään / nä’öltänsä / nä’öltään

näöiltäni / nä’öiltäni

näöiltäsi / nä’öiltäsi

näöiltänsä / näöiltään / nä’öiltänsä / nä’öiltään

Tra

-ksi

näökseni / nä’ökseni

näöksesi / nä’öksesi

näökseen / näöksensä / nä’ökseen / nä’öksensä

näöikseni / nä’öikseni

näöiksesi / nä’öiksesi

näöikseen / näöiksensä / nä’öikseen / nä’öiksensä

Ess

-na

näkönäni

näkönäsi

näkönänsä / näkönään

näköinäni

näköinäsi

näköinänsä / näköinään

Abe

-tta

näöttäni / nä’öttäni

näöttäsi / nä’öttäsi

näöttänsä / näöttään / nä’öttänsä / nä’öttään

näöittäni / nä’öittäni

näöittäsi / nä’öittäsi

näöittänsä / näöittään / nä’öittänsä / nä’öittään

Com

-ne

-

-

-

näköineni

näköinesi

näköinensä / näköineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

näkömme

näkömme

näkönne

näkönne

näkönsä

näkönsä

Par

-ta

näköämme

näköjämme

näköänne

näköjänne

näköänsä / näköään

näköjänsä / näköjään

Gen

-n

näkömme

näköjemme

näkönne

näköjenne

näkönsä

näköjensä

Ill

mihin

näköömme

näköihimme

näköönne

näköihinne

näköönsä

näköihinsä

Ine

-ssa

näössämme / nä’össämme

näöissämme / nä’öissämme

näössänne / nä’össänne

näöissänne / nä’öissänne

näössänsä / näössään / nä’össänsä / nä’össään

näöissänsä / näöissään / nä’öissänsä / nä’öissään

Ela

-sta

näöstämme / nä’östämme

näöistämme / nä’öistämme

näöstänne / nä’östänne

näöistänne / nä’öistänne

näöstänsä / näöstään / nä’östänsä / nä’östään

näöistänsä / näöistään / nä’öistänsä / nä’öistään

All

-lle

näöllemme / nä’öllemme

näöillemme / nä’öillemme

näöllenne / nä’öllenne

näöillenne / nä’öillenne

näölleen / näöllensä / nä’ölleen / nä’öllensä

näöillensä / näöilleän / nä’öillensä / nä’öilleän

Ade

-lla

näöllämme / nä’öllämme

näöillämme / nä’öillämme

näöllänne / nä’öllänne

näöillänne / nä’öillänne

näöllänsä / näöllään / nä’öllänsä / nä’öllään

näöillänsä / näöillään / nä’öillänsä / nä’öillään

Abl

-lta

näöltämme / nä’öltämme

näöiltämme / nä’öiltämme

näöltänne / nä’öltänne

näöiltänne / nä’öiltänne

näöltänsä / näöltään / nä’öltänsä / nä’öltään

näöiltänsä / näöiltään / nä’öiltänsä / nä’öiltään

Tra

-ksi

näöksemme / nä’öksemme

näöiksemme / nä’öiksemme

näöksenne / nä’öksenne

näöiksenne / nä’öiksenne

näökseen / näöksensä / nä’ökseen / nä’öksensä

näöikseen / näöiksensä / nä’öikseen / nä’öiksensä

Ess

-na

näkönämme

näköinämme

näkönänne

näköinänne

näkönänsä / näkönään

näköinänsä / näköinään

Abe

-tta

näöttämme / nä’öttämme

näöittämme / nä’öittämme

näöttänne / nä’öttänne

näöittänne / nä’öittänne

näöttänsä / näöttään / nä’öttänsä / nä’öttään

näöittänsä / näöittään / nä’öittänsä / nä’öittään

Com

-ne

-

näköinemme

-

näköinenne

-

näköinensä / näköineen

Singular

Plural

Nom

-

näkömme

näkönne

näkönsä

näkömme

näkönne

näkönsä

Par

-ta

näköämme

näköänne

näköänsä / näköään

näköjämme

näköjänne

näköjänsä / näköjään

Gen

-n

näkömme

näkönne

näkönsä

näköjemme

näköjenne

näköjensä

Ill

mihin

näköömme

näköönne

näköönsä

näköihimme

näköihinne

näköihinsä

Ine

-ssa

näössämme / nä’össämme

näössänne / nä’össänne

näössänsä / näössään / nä’össänsä / nä’össään

näöissämme / nä’öissämme

näöissänne / nä’öissänne

näöissänsä / näöissään / nä’öissänsä / nä’öissään

Ela

-sta

näöstämme / nä’östämme

näöstänne / nä’östänne

näöstänsä / näöstään / nä’östänsä / nä’östään

näöistämme / nä’öistämme

näöistänne / nä’öistänne

näöistänsä / näöistään / nä’öistänsä / nä’öistään

All

-lle

näöllemme / nä’öllemme

näöllenne / nä’öllenne

näölleen / näöllensä / nä’ölleen / nä’öllensä

näöillemme / nä’öillemme

näöillenne / nä’öillenne

näöillensä / näöilleän / nä’öillensä / nä’öilleän

Ade

-lla

näöllämme / nä’öllämme

näöllänne / nä’öllänne

näöllänsä / näöllään / nä’öllänsä / nä’öllään

näöillämme / nä’öillämme

näöillänne / nä’öillänne

näöillänsä / näöillään / nä’öillänsä / nä’öillään

Abl

-lta

näöltämme / nä’öltämme

näöltänne / nä’öltänne

näöltänsä / näöltään / nä’öltänsä / nä’öltään

näöiltämme / nä’öiltämme

näöiltänne / nä’öiltänne

näöiltänsä / näöiltään / nä’öiltänsä / nä’öiltään

Tra

-ksi

näöksemme / nä’öksemme

näöksenne / nä’öksenne

näökseen / näöksensä / nä’ökseen / nä’öksensä

näöiksemme / nä’öiksemme

näöiksenne / nä’öiksenne

näöikseen / näöiksensä / nä’öikseen / nä’öiksensä

Ess

-na

näkönämme

näkönänne

näkönänsä / näkönään

näköinämme

näköinänne

näköinänsä / näköinään

Abe

-tta

näöttämme / nä’öttämme

näöttänne / nä’öttänne

näöttänsä / näöttään / nä’öttänsä / nä’öttään

näöittämme / nä’öittämme

näöittänne / nä’öittänne

näöittänsä / näöittään / nä’öittänsä / nä’öittään

Com

-ne

-

-

-

näköinemme

näköinenne

näköinensä / näköineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yökö

yötkö

Par

-ta

yötäkö

öitäkö

Gen

-n

yönkö

öittenkö / öidenkö

Ill

mihin

yöhönkö

öihinko

Ine

-ssa

yössäkö

öissäkö

Ela

-sta

yöstäkö

öistäkö

All

-lle

yöllekö

öillekö

Ade

-lla

yölläkö

öilläkö

Abl

-lta

yöltäkö

öiltäkö

Tra

-ksi

yöksikö

öiksikö

Ess

-na

yönäkö

öinäkö

Abe

-tta

yöttäkö

öittäkö

Com

-ne

-

öinekö

Ins

-in

-

öinkö

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yökö

yötkö

Par

-ta

yötäkö

öitäkö

Gen

-n

yönkö

öittenkö / öidenkö

Ill

mihin

yöhönkö

öihinko

Ine

-ssa

yössäkö

öissäkö

Ela

-sta

yöstäkö

öistäkö

All

-lle

yöllekö

öillekö

Ade

-lla

yölläkö

öilläkö

Abl

-lta

yöltäkö

öiltäkö

Tra

-ksi

yöksikö

öiksikö

Ess

-na

yönäkö

öinäkö

Abe

-tta

yöttäkö

öittäkö

Com

-ne

-

öinekö

Ins

-in

-

öinkö

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

night , ilta
nighttime yöaika,
Show more arrow right

Wiktionary

night Fin:Yöllä on pimeää.Eng:It is dark at night. (modifier) night, nocturnal Show more arrow right The concepts ilta (“evening”) and (“night”) are defined slightly differently in Finnish and English. is generally regarded as the period of day normally devoted for sleeping, i.e. roughly the time between 10/11 p.m. and 6/7 a.m. The time between 5/6 p.m. and 10/11 p.m. is referred to as ilta (“evening”), but in English it is often called "night" as e.g. in "I have a meeting tonight". The term tiistaiyö (literally, Tuesday night) would actually refer to the hours from approximately 23:00 Monday to 06:00 Tuesday, which in standard English would be referred to as Monday night (even though Tuesday technically begins during this period). Show more arrow right yöllinenyöpyäyötön yööinenöisin Show more arrow right aamuyöalkuyöhallayöhääyöiltayöjouluyöjuhannusyökeskiyökesäyölemmenyöloppuyömyrsky-pakkasyöpuoliyöpääsiäisyösuviyösydänyötalviyöuudenvuodenyövappuyöyöaikayöastiayöasuyöbaariyöeläinyöelämäyöilmayöjunayöjuoksuyökahvilayökasteyökasteluyökausiyökerhoyökortteeriyökylmäyökyöpeliyölamppuyölentoyölepoyöliikenneyölintuyölämmitysyölämpötilayömajayömyssyyömyöhäyönkuningataryönmustayönseutuyönäköyönäytäntöyöpaikkayöpaitayöpakkanenyöpalayöpelkoyöperhonenyöpilviyöpimeäyöpukuyöpuoliyöpuuyöpäivystysyöpöytäyöradioyörahayörauhayöravintolayösijayösilmäyösokeusyösuunnistusyösydänyösyöttöyösähköyösäilöyötaivasyötaksayötuuliyötyöyötyöläinenyötähtäinyöuniyövaateyövahtiyövaippayövalaistusyövalvontayövierasyövilkkayövoideyövuoro Show more arrow right From Proto-Finnic öö, from Proto-Uralic üje. Cognates include Karelian , Ludian üö, Estonian öö, Ingrian öö, Livonian īe, Northern Sami idja, Inari Sami ijjâ, Udmurt уй (uj), Komi-Permyak ой (oj), Komi-Zyrian вой (voj), Southern Mansi йӣ (jī), Hungarian éj. Show more arrow right

Wikipedia

Night Night or nighttime (also spelled night-time or night time) is the period of ambient darkness from sunset to sunrise during each 24-hour day, when the Sun is below the horizon. The exact time when night begins and ends (equally true with evening) depends on the location and varies throughout the year. When night is considered as a period that follows evening, it is usually considered to start around 8 pm and to last to about 4 am. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ni

ni

si

si

nsä

nsä

Par

-ta

yötäni

öitäni

yötäsi

öitäsi

yötänsäkö / yötään

öitänsäkö / öitään

Gen

-n

ni

öittenikö / öideni

si

öittesikö / öidesi

nsä

öittensäkö / öidensä

Ill

mihin

yöhöni

öihini

yöhösi

öihisi

yöhönsä

öihinsä

Ine

-ssa

yössäni

öissäni

yössäsi

öissäsi

yössänsäkö / yössään

öissänsäkö / öissään

Ela

-sta

yöstäni

öistäni

yöstäsi

öistäsi

yöstänsäkö / yöstään

öistänsäkö / öistään

All

-lle

yölleni

öilleni

yöllesi

öillesi

yöllensäkö / yölleen

öillensäkö / öilleän

Ade

-lla

yölläni

öilläni

yölläsi

öilläsi

yöllänsäkö / yöllään

öillänsäkö / öillään

Abl

-lta

yöltäni

öiltäni

yöltäsi

öiltäsi

yöltänsäkö / yöltään

öiltänsäkö / öiltään

Tra

-ksi

yökseni

öikseni

yöksesi

öiksesi

yöksensäkö / yökseen

öiksensäkö / öikseen

Ess

-na

yönäni

öinäni

yönäsi

öinäsi

yönänsäkö / yönään

öinänsäkö / öinään

Abe

-tta

yöttäni

öittäni

yöttäsi

öittäsi

yöttänsäkö / yöttään

öittänsäkö / öittään

Com

-ne

-

öineni

-

öinesi

-

öinensäkö / öineen

Singular

Plural

Nom

-

ni

si

nsä

ni

si

nsä

Par

-ta

yötäni

yötäsi

yötänsäkö / yötään

öitäni

öitäsi

öitänsäkö / öitään

Gen

-n

ni

si

nsä

öittenikö / öideni

öittesikö / öidesi

öittensäkö / öidensä

Ill

mihin

yöhöni

yöhösi

yöhönsä

öihini

öihisi

öihinsä

Ine

-ssa

yössäni

yössäsi

yössänsäkö / yössään

öissäni

öissäsi

öissänsäkö / öissään

Ela

-sta

yöstäni

yöstäsi

yöstänsäkö / yöstään

öistäni

öistäsi

öistänsäkö / öistään

All

-lle

yölleni

yöllesi

yöllensäkö / yölleen

öilleni

öillesi

öillensäkö / öilleän

Ade

-lla

yölläni

yölläsi

yöllänsäkö / yöllään

öilläni

öilläsi

öillänsäkö / öillään

Abl

-lta

yöltäni

yöltäsi

yöltänsäkö / yöltään

öiltäni

öiltäsi

öiltänsäkö / öiltään

Tra

-ksi

yökseni

yöksesi

yöksensäkö / yökseen

öikseni

öiksesi

öiksensäkö / öikseen

Ess

-na

yönäni

yönäsi

yönänsäkö / yönään

öinäni

öinäsi

öinänsäkö / öinään

Abe

-tta

yöttäni

yöttäsi

yöttänsäkö / yöttään

öittäni

öittäsi

öittänsäkö / öittään

Com

-ne

-

-

-

öineni

öinesi

öinensäkö / öineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mme

mme

nne

nne

nsä

nsä

Par

-ta

yötämme

öitämme

yötänne

öitänne

yötänsäkö / yötään

öitänsäkö / öitään

Gen

-n

mme

öittemmekö / öidemme

nne

öittennekö / öidenne

nsä

öittensäkö / öidensä

Ill

mihin

yöhömme

öihimme

yöhönne

öihinne

yöhönsä

öihinsä

Ine

-ssa

yössämme

öissämme

yössänne

öissänne

yössänsäkö / yössään

öissänsäkö / öissään

Ela

-sta

yöstämme

öistämme

yöstänne

öistänne

yöstänsäkö / yöstään

öistänsäkö / öistään

All

-lle

yöllemme

öillemme

yöllenne

öillenne

yöllensäkö / yölleen

öillensäkö / öilleän

Ade

-lla

yöllämme

öillämme

yöllänne

öillänne

yöllänsäkö / yöllään

öillänsäkö / öillään

Abl

-lta

yöltämme

öiltämme

yöltänne

öiltänne

yöltänsäkö / yöltään

öiltänsäkö / öiltään

Tra

-ksi

yöksemme

öiksemme

yöksenne

öiksenne

yöksensäkö / yökseen

öiksensäkö / öikseen

Ess

-na

yönämme

öinämme

yönänne

öinänne

yönänsäkö / yönään

öinänsäkö / öinään

Abe

-tta

yöttämme

öittämme

yöttänne

öittänne

yöttänsäkö / yöttään

öittänsäkö / öittään

Com

-ne

-

öinemme

-

öinenne

-

öinensäkö / öineen

Singular

Plural

Nom

-

mme

nne

nsä

mme

nne

nsä

Par

-ta

yötämme

yötänne

yötänsäkö / yötään

öitämme

öitänne

öitänsäkö / öitään

Gen

-n

mme

nne

nsä

öittemmekö / öidemme

öittennekö / öidenne

öittensäkö / öidensä

Ill

mihin

yöhömme

yöhönne

yöhönsä

öihimme

öihinne

öihinsä

Ine

-ssa

yössämme

yössänne

yössänsäkö / yössään

öissämme

öissänne

öissänsäkö / öissään

Ela

-sta

yöstämme

yöstänne

yöstänsäkö / yöstään

öistämme

öistänne

öistänsäkö / öistään

All

-lle

yöllemme

yöllenne

yöllensäkö / yölleen

öillemme

öillenne

öillensäkö / öilleän

Ade

-lla

yöllämme

yöllänne

yöllänsäkö / yöllään

öillämme

öillänne

öillänsäkö / öillään

Abl

-lta

yöltämme

yöltänne

yöltänsäkö / yöltään

öiltämme

öiltänne

öiltänsäkö / öiltään

Tra

-ksi

yöksemme

yöksenne

yöksensäkö / yökseen

öiksemme

öiksenne

öiksensäkö / öikseen

Ess

-na

yönämme

yönänne

yönänsäkö / yönään

öinämme

öinänne

öinänsäkö / öinään

Abe

-tta

yöttämme

yöttänne

yöttänsäkö / yöttään

öittämme

öittänne

öittänsäkö / öittään

Com

-ne

-

-

-

öinemme

öinenne

öinensäkö / öineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept