Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yömyssy yömyssy   N Sg Nom
   N Sg Nom + myssy   N Sg Nom

yömyssy, Noun

up ↑

Translations & synonyms

nightcap yömyssy
nighttime
Wiktionary
nightcap (warm cap worn at night)

nightcap (beverage drunk before going to bed)

Etymology:
(“night”) +‎ myssy (“cap”)
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömyssyni yömyssyni yömyssysi yömyssysi yömyssynsä yömyssynsä
Par -ta yömyssyäni yömyssyjäni yömyssyäsi yömyssyjäsi yömyssyänsä / yömyssyään yömyssyjänsä / yömyssyjään
Gen -n yömyssyni yömyssyjeni yömyssysi yömyssyjesi yömyssynsä yömyssyjensä
Ill mihin yömyssyyni yömyssyihini yömyssyysi yömyssyihisi yömyssyynsä yömyssyihinsä
Ine -ssa yömyssyssäni yömyssyissäni yömyssyssäsi yömyssyissäsi yömyssyssänsä / yömyssyssään yömyssyissänsä / yömyssyissään
Ela -sta yömyssystäni yömyssyistäni yömyssystäsi yömyssyistäsi yömyssystänsä / yömyssystään yömyssyistänsä / yömyssyistään
All -lle yömyssylleni yömyssyilleni yömyssyllesi yömyssyillesi yömyssylleen / yömyssyllensä yömyssyillensä / yömyssyilleän
Ade -lla yömyssylläni yömyssyilläni yömyssylläsi yömyssyilläsi yömyssyllänsä / yömyssyllään yömyssyillänsä / yömyssyillään
Abl -lta yömyssyltäni yömyssyiltäni yömyssyltäsi yömyssyiltäsi yömyssyltänsä / yömyssyltään yömyssyiltänsä / yömyssyiltään
Tra -ksi yömyssykseni yömyssyikseni yömyssyksesi yömyssyiksesi yömyssykseen / yömyssyksensä yömyssyikseen / yömyssyiksensä
Ess -na yömyssynäni yömyssyinäni yömyssynäsi yömyssyinäsi yömyssynänsä / yömyssynään yömyssyinänsä / yömyssyinään
Abe -tta yömyssyttäni yömyssyittäni yömyssyttäsi yömyssyittäsi yömyssyttänsä / yömyssyttään yömyssyittänsä / yömyssyittään
Com -ne - yömyssyineni - yömyssyinesi - yömyssyineen / yömyssyinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömyssymme yömyssymme yömyssynne yömyssynne yömyssynsä yömyssynsä
Par -ta yömyssyämme yömyssyjämme yömyssyänne yömyssyjänne yömyssyänsä / yömyssyään yömyssyjänsä / yömyssyjään
Gen -n yömyssymme yömyssyjemme yömyssynne yömyssyjenne yömyssynsä yömyssyjensä
Ill mihin yömyssyymme yömyssyihimme yömyssyynne yömyssyihinne yömyssyynsä yömyssyihinsä
Ine -ssa yömyssyssämme yömyssyissämme yömyssyssänne yömyssyissänne yömyssyssänsä / yömyssyssään yömyssyissänsä / yömyssyissään
Ela -sta yömyssystämme yömyssyistämme yömyssystänne yömyssyistänne yömyssystänsä / yömyssystään yömyssyistänsä / yömyssyistään
All -lle yömyssyllemme yömyssyillemme yömyssyllenne yömyssyillenne yömyssylleen / yömyssyllensä yömyssyillensä / yömyssyilleän
Ade -lla yömyssyllämme yömyssyillämme yömyssyllänne yömyssyillänne yömyssyllänsä / yömyssyllään yömyssyillänsä / yömyssyillään
Abl -lta yömyssyltämme yömyssyiltämme yömyssyltänne yömyssyiltänne yömyssyltänsä / yömyssyltään yömyssyiltänsä / yömyssyiltään
Tra -ksi yömyssyksemme yömyssyiksemme yömyssyksenne yömyssyiksenne yömyssykseen / yömyssyksensä yömyssyikseen / yömyssyiksensä
Ess -na yömyssynämme yömyssyinämme yömyssynänne yömyssyinänne yömyssynänsä / yömyssynään yömyssyinänsä / yömyssyinään
Abe -tta yömyssyttämme yömyssyittämme yömyssyttänne yömyssyittänne yömyssyttänsä / yömyssyttään yömyssyittänsä / yömyssyittään
Com -ne - yömyssyinemme - yömyssyinenne - yömyssyineen / yömyssyinensä

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Wikipedia

Night or nighttime (also spelled night-time or night time) is the period of ambient darkness from sunset to sunrise during each 24-hour day, when the Sun is below the horizon. The exact time when night begins and ends (equally true with evening) depends on the location and varies throughout the year. When night is considered as a period that follows evening, it is usually considered to start around 8 pm and to last to about 4 am.

Source: Wikipedia
Wiktionary
night

     Fin: Yöllä on pimeää.
     Eng: ― It is dark at night.
(modifier) night, nocturnal

Usage:
The concepts ilta (“evening”) and (“night”) are defined slightly differently in Finnish and English. is generally regarded as the period of day normally devoted for sleeping, i.e. roughly the time between 10/11 p.m. and 6/7 a.m. The time between 5/6 p.m. and 10/11 p.m. is referred to as ilta (“evening”), but in English it is often called "night" as e.g. in "I have a meeting tonight". The term tiistaiyö (literally, Tuesday night) would actually refer to the hours from approximately 23:00 Monday to 06:00 Tuesday, which in standard English would be referred to as Monday night (even though Tuesday technically begins during this period).
Derived terms:
yöllinen
yöpyä
yötön yö
öinen
öisin

Compounds:
aamuyö
alkuyö
hallayö
hääyö
iltayö
jouluyö
juhannusyö
keskiyö
kesäyö
lemmenyö
loppuyö
myrsky-
pakkasyö
puoliyö
pääsiäisyö
suviyö
sydänyö
talviyö
uudenvuodenyö
vappuyö
yöaika
yöastia
yöasu
yöbaari
yöeläin
yöelämä
yöilma
yöjuna
yöjuoksu
yökahvila
yökaste
yökastelu
yökausi
yökerho
yökortteeri
yökylmä
yökyöpeli
yölamppu
yölento
yölepo
yöliikenne
yölintu
yölämmitys
yölämpötila
yömaja
yömyssy
yömyöhä
yönkuningatar
yönmusta
yönseutu
yönäkö
yönäytäntö
yöpaikka
yöpaita
yöpakkanen
yöpala
yöpelko
yöperhonen
yöpilvi
yöpimeä
yöpuku
yöpuoli
yöpuu
yöpäivystys
yöpöytä
yöradio
yöraha
yörauha
yöravintola
yösija
yösilmä
yösokeus
yösuunnistus
yösydän
yösyöttö
yösähkö
yösäilö
yötaivas
yötaksa
yötuuli
yötyö
yötyöläinen
yötähtäin
yöuni
yövaate
yövahti
yövaippa
yövalaistus
yövalvonta
yövieras
yövilkka
yövoide
yövuoro

Etymology:
From Proto-Finnic öö, from Proto-Uralic üje. Cognates include Karelian , Ludian üö, Estonian öö, Ingrian öö, Livonian īe, Northern Sami idja, Inari Sami ijjâ, Udmurt уй (uj), Komi-Permyak ой (oj), Komi-Zyrian вой (voj), Southern Mansi йӣ (jī), Hungarian éj.
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

myssy, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - myssy myssyt
Par -ta myssyä myssyjä
Gen -n myssyn myssyjen
Ill mihin myssyyn myssyihin
Ine -ssa myssyssä myssyissä
Ela -sta myssystä myssyistä
All -lle myssylle myssyille
Ade -lla myssyllä myssyillä
Abl -lta myssyltä myssyiltä
Tra -ksi myssyksi myssyiksi
Ess -na myssynä myssyinä
Abe -tta myssyttä myssyittä
Com -ne - myssyine
Ins -in - myssyin

Translations & synonyms

cap korkki, suojus, kansi, myssy, lakki, päähine
bonnet konepelti, myssy, hilkka, skottilakki
Wiktionary
cap, knit cap, toque (head covering)

cosy

Etymology:
Borrowed from dialectal Swedish mysso, myssa (compare standard Swedish mössa (“tuque”)).
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - myssyni myssyni myssysi myssysi myssynsä myssynsä
Par -ta myssyäni myssyjäni myssyäsi myssyjäsi myssyänsä / myssyään myssyjänsä / myssyjään
Gen -n myssyni myssyjeni myssysi myssyjesi myssynsä myssyjensä
Ill mihin myssyyni myssyihini myssyysi myssyihisi myssyynsä myssyihinsä
Ine -ssa myssyssäni myssyissäni myssyssäsi myssyissäsi myssyssänsä / myssyssään myssyissänsä / myssyissään
Ela -sta myssystäni myssyistäni myssystäsi myssyistäsi myssystänsä / myssystään myssyistänsä / myssyistään
All -lle myssylleni myssyilleni myssyllesi myssyillesi myssylleen / myssyllensä myssyillensä / myssyilleän
Ade -lla myssylläni myssyilläni myssylläsi myssyilläsi myssyllänsä / myssyllään myssyillänsä / myssyillään
Abl -lta myssyltäni myssyiltäni myssyltäsi myssyiltäsi myssyltänsä / myssyltään myssyiltänsä / myssyiltään
Tra -ksi myssykseni myssyikseni myssyksesi myssyiksesi myssykseen / myssyksensä myssyikseen / myssyiksensä
Ess -na myssynäni myssyinäni myssynäsi myssyinäsi myssynänsä / myssynään myssyinänsä / myssyinään
Abe -tta myssyttäni myssyittäni myssyttäsi myssyittäsi myssyttänsä / myssyttään myssyittänsä / myssyittään
Com -ne - myssyineni - myssyinesi - myssyineen / myssyinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - myssymme myssymme myssynne myssynne myssynsä myssynsä
Par -ta myssyämme myssyjämme myssyänne myssyjänne myssyänsä / myssyään myssyjänsä / myssyjään
Gen -n myssymme myssyjemme myssynne myssyjenne myssynsä myssyjensä
Ill mihin myssyymme myssyihimme myssyynne myssyihinne myssyynsä myssyihinsä
Ine -ssa myssyssämme myssyissämme myssyssänne myssyissänne myssyssänsä / myssyssään myssyissänsä / myssyissään
Ela -sta myssystämme myssyistämme myssystänne myssyistänne myssystänsä / myssystään myssyistänsä / myssyistään
All -lle myssyllemme myssyillemme myssyllenne myssyillenne myssylleen / myssyllensä myssyillensä / myssyilleän
Ade -lla myssyllämme myssyillämme myssyllänne myssyillänne myssyllänsä / myssyllään myssyillänsä / myssyillään
Abl -lta myssyltämme myssyiltämme myssyltänne myssyiltänne myssyltänsä / myssyltään myssyiltänsä / myssyiltään
Tra -ksi myssyksemme myssyiksemme myssyksenne myssyiksenne myssykseen / myssyksensä myssyikseen / myssyiksensä
Ess -na myssynämme myssyinämme myssynänne myssyinänne myssynänsä / myssynään myssyinänsä / myssyinään
Abe -tta myssyttämme myssyittämme myssyttänne myssyittänne myssyttänsä / myssyttään myssyittänsä / myssyittään
Com -ne - myssyinemme - myssyinenne - myssyineen / myssyinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept