Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yölepo yölepo   N Sg Nom
   N Sg Nom + lepo   N Sg Nom

yölepo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

night rest
yölepo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöleponi yöleponi yöleposi yöleposi yöleponsa yöleponsa
Par -ta yölepoani yölepojani yölepoasi yölepojasi yölepoansa / yölepoaan yölepojansa / yölepojaan
Gen -n yöleponi yölepojeni yöleposi yölepojesi yöleponsa yölepojensa
Ill mihin yölepooni yölepoihini yölepoosi yölepoihisi yölepoonsa yölepoihinsa
Ine -ssa yölevossani yölevoissani yölevossasi yölevoissasi yölevossansa / yölevossaan yölevoissansa / yölevoissaan
Ela -sta yölevostani yölevoistani yölevostasi yölevoistasi yölevostansa / yölevostaan yölevoistansa / yölevoistaan
All -lle yölevolleni yölevoilleni yölevollesi yölevoillesi yölevolleen / yölevollensa yölevoillensa / yölevoillean
Ade -lla yölevollani yölevoillani yölevollasi yölevoillasi yölevollansa / yölevollaan yölevoillansa / yölevoillaan
Abl -lta yölevoltani yölevoiltani yölevoltasi yölevoiltasi yölevoltansa / yölevoltaan yölevoiltansa / yölevoiltaan
Tra -ksi yölevokseni yölevoikseni yölevoksesi yölevoiksesi yölevokseen / yölevoksensa yölevoikseen / yölevoiksensa
Ess -na yöleponani yölepoinani yöleponasi yölepoinasi yöleponansa / yöleponaan yölepoinansa / yölepoinaan
Abe -tta yölevottani yölevoittani yölevottasi yölevoittasi yölevottansa / yölevottaan yölevoittansa / yölevoittaan
Com -ne - yölepoineni - yölepoinesi - yölepoineen / yölepoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yölepomme yölepomme yöleponne yöleponne yöleponsa yöleponsa
Par -ta yölepoamme yölepojamme yölepoanne yölepojanne yölepoansa / yölepoaan yölepojansa / yölepojaan
Gen -n yölepomme yölepojemme yöleponne yölepojenne yöleponsa yölepojensa
Ill mihin yölepoomme yölepoihimme yölepoonne yölepoihinne yölepoonsa yölepoihinsa
Ine -ssa yölevossamme yölevoissamme yölevossanne yölevoissanne yölevossansa / yölevossaan yölevoissansa / yölevoissaan
Ela -sta yölevostamme yölevoistamme yölevostanne yölevoistanne yölevostansa / yölevostaan yölevoistansa / yölevoistaan
All -lle yölevollemme yölevoillemme yölevollenne yölevoillenne yölevolleen / yölevollensa yölevoillensa / yölevoillean
Ade -lla yölevollamme yölevoillamme yölevollanne yölevoillanne yölevollansa / yölevollaan yölevoillansa / yölevoillaan
Abl -lta yölevoltamme yölevoiltamme yölevoltanne yölevoiltanne yölevoltansa / yölevoltaan yölevoiltansa / yölevoiltaan
Tra -ksi yölevoksemme yölevoiksemme yölevoksenne yölevoiksenne yölevokseen / yölevoksensa yölevoikseen / yölevoiksensa
Ess -na yöleponamme yölepoinamme yöleponanne yölepoinanne yöleponansa / yöleponaan yölepoinansa / yölepoinaan
Abe -tta yölevottamme yölevoittamme yölevottanne yölevoittanne yölevottansa / yölevottaan yölevoittansa / yölevoittaan
Com -ne - yölepoinemme - yölepoinenne - yölepoineen / yölepoinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

lepo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - lepo levot
Par -ta lepoa lepoja
Gen -n levon lepojen
Ill mihin lepoon lepoihin
Ine -ssa levossa levoissa
Ela -sta levosta levoista
All -lle levolle levoille
Ade -lla levolla levoilla
Abl -lta levolta levoilta
Tra -ksi levoksi levoiksi
Ess -na lepona lepoina
Abe -tta levotta levoitta
Com -ne - lepoine
Ins -in - levoin

Translations & synonyms

rest lepo, rauha, lepotauko, lepohetki, noja, alusta
repose lepo, rauha
ease helppous, lepo, huolettomuus, mukavuus, hyvä olo, rauha
rest cure lepo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Va culfvpf, Erfg vf gur fgngr ng juvpu na bowrpg vf fgngvbanel be abg zbivat jvgu erfcrpg gb vgf fheebhaqvatf, naq vf guhf fnvq gb or ng erfg. Na rknzcyr bs na bowrpg ng erfg jbhyq or n obbx ylvat ba n gnoyr.

Source: Wikipedia
Wiktionary
erfg, ercbfr

Etymology:
Sebz yriägä +‎ -b.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - leponi leponi leposi leposi leponsa leponsa
Par -ta lepoani lepojani lepoasi lepojasi lepoansa / lepoaan lepojansa / lepojaan
Gen -n leponi lepojeni leposi lepojesi leponsa lepojensa
Ill mihin lepooni lepoihini lepoosi lepoihisi lepoonsa lepoihinsa
Ine -ssa levossani levoissani levossasi levoissasi levossansa / levossaan levoissansa / levoissaan
Ela -sta levostani levoistani levostasi levoistasi levostansa / levostaan levoistansa / levoistaan
All -lle levolleni levoilleni levollesi levoillesi levolleen / levollensa levoillensa / levoillean
Ade -lla levollani levoillani levollasi levoillasi levollansa / levollaan levoillansa / levoillaan
Abl -lta levoltani levoiltani levoltasi levoiltasi levoltansa / levoltaan levoiltansa / levoiltaan
Tra -ksi levokseni levoikseni levoksesi levoiksesi levokseen / levoksensa levoikseen / levoiksensa
Ess -na leponani lepoinani leponasi lepoinasi leponansa / leponaan lepoinansa / lepoinaan
Abe -tta levottani levoittani levottasi levoittasi levottansa / levottaan levoittansa / levoittaan
Com -ne - lepoineni - lepoinesi - lepoineen / lepoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - lepomme lepomme leponne leponne leponsa leponsa
Par -ta lepoamme lepojamme lepoanne lepojanne lepoansa / lepoaan lepojansa / lepojaan
Gen -n lepomme lepojemme leponne lepojenne leponsa lepojensa
Ill mihin lepoomme lepoihimme lepoonne lepoihinne lepoonsa lepoihinsa
Ine -ssa levossamme levoissamme levossanne levoissanne levossansa / levossaan levoissansa / levoissaan
Ela -sta levostamme levoistamme levostanne levoistanne levostansa / levostaan levoistansa / levoistaan
All -lle levollemme levoillemme levollenne levoillenne levolleen / levollensa levoillensa / levoillean
Ade -lla levollamme levoillamme levollanne levoillanne levollansa / levollaan levoillansa / levoillaan
Abl -lta levoltamme levoiltamme levoltanne levoiltanne levoltansa / levoltaan levoiltansa / levoiltaan
Tra -ksi levoksemme levoiksemme levoksenne levoiksenne levokseen / levoksensa levoikseen / levoiksensa
Ess -na leponamme lepoinamme leponanne lepoinanne leponansa / leponaan lepoinansa / lepoinaan
Abe -tta levottamme levoittamme levottanne levoittanne levottansa / levottaan levoittansa / levoittaan
Com -ne - lepoinemme - lepoinenne - lepoineen / lepoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept