Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yökylmä yökylmä   A Sg Nom
   N Sg Nom + kylmä   N Sg Nom

yökylmä, Adjective

up ↑

Translations & synonyms

nightlife
yökylmä
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

kylmä, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kylmä kylmät
Par -ta kylmää kylmiä
Gen -n kylmän kylmien
Ill mihin kylmään kylmiin
Ine -ssa kylmässä kylmissä
Ela -sta kylmästä kylmistä
All -lle kylmälle kylmille
Ade -lla kylmällä kylmillä
Abl -lta kylmältä kylmiltä
Tra -ksi kylmäksi kylmiksi
Ess -na kylmänä kylminä
Abe -tta kylmättä kylmittä
Com -ne - kylmine
Ins -in - kylmin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kylmäni kylmäni kylmäsi kylmäsi kylmänsä kylmänsä
Par -ta kylmääni kylmiäni kylmääsi kylmiäsi kylmäänsä kylmiänsä / kylmiään
Gen -n kylmäni kylmieni kylmäsi kylmiesi kylmänsä kylmiensä
Ill mihin kylmääni kylmiini kylmääsi kylmiisi kylmäänsä kylmiinsä
Ine -ssa kylmässäni kylmissäni kylmässäsi kylmissäsi kylmässänsä / kylmässään kylmissänsä / kylmissään
Ela -sta kylmästäni kylmistäni kylmästäsi kylmistäsi kylmästänsä / kylmästään kylmistänsä / kylmistään
All -lle kylmälleni kylmilleni kylmällesi kylmillesi kylmälleen / kylmällensä kylmillensä / kylmilleän
Ade -lla kylmälläni kylmilläni kylmälläsi kylmilläsi kylmällänsä / kylmällään kylmillänsä / kylmillään
Abl -lta kylmältäni kylmiltäni kylmältäsi kylmiltäsi kylmältänsä / kylmältään kylmiltänsä / kylmiltään
Tra -ksi kylmäkseni kylmikseni kylmäksesi kylmiksesi kylmäkseen / kylmäksensä kylmikseen / kylmiksensä
Ess -na kylmänäni kylminäni kylmänäsi kylminäsi kylmänänsä / kylmänään kylminänsä / kylminään
Abe -tta kylmättäni kylmittäni kylmättäsi kylmittäsi kylmättänsä / kylmättään kylmittänsä / kylmittään
Com -ne - kylmineni - kylminesi - kylmineen / kylminensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kylmämme kylmämme kylmänne kylmänne kylmänsä kylmänsä
Par -ta kylmäämme kylmiämme kylmäänne kylmiänne kylmäänsä kylmiänsä / kylmiään
Gen -n kylmämme kylmiemme kylmänne kylmienne kylmänsä kylmiensä
Ill mihin kylmäämme kylmiimme kylmäänne kylmiinne kylmäänsä kylmiinsä
Ine -ssa kylmässämme kylmissämme kylmässänne kylmissänne kylmässänsä / kylmässään kylmissänsä / kylmissään
Ela -sta kylmästämme kylmistämme kylmästänne kylmistänne kylmästänsä / kylmästään kylmistänsä / kylmistään
All -lle kylmällemme kylmillemme kylmällenne kylmillenne kylmälleen / kylmällensä kylmillensä / kylmilleän
Ade -lla kylmällämme kylmillämme kylmällänne kylmillänne kylmällänsä / kylmällään kylmillänsä / kylmillään
Abl -lta kylmältämme kylmiltämme kylmältänne kylmiltänne kylmältänsä / kylmältään kylmiltänsä / kylmiltään
Tra -ksi kylmäksemme kylmiksemme kylmäksenne kylmiksenne kylmäkseen / kylmäksensä kylmikseen / kylmiksensä
Ess -na kylmänämme kylminämme kylmänänne kylminänne kylmänänsä / kylmänään kylminänsä / kylminään
Abe -tta kylmättämme kylmittämme kylmättänne kylmittänne kylmättänsä / kylmättään kylmittänsä / kylmittään
Com -ne - kylminemme - kylminenne - kylmineen / kylminensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept