Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yökyöpeli yökyöpeli   N Sg Nom
   N Sg Nom + kyöpeli   N Sg Nom

yökyöpeli, Noun

up ↑

Translations & synonyms

night owl yökyöpeli
nighthawk yökyöpeli
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
N avtugunjx, avtug bjy (crefba jub fgnlf hc yngr va gur avtug).

Synonyms:
vygnvuzvara
Antonyms:
nnzhivexxh
Etymology:
+‎ xlöcryv
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yökyöpelini yökyöpelini yökyöpelisi yökyöpelisi yökyöpelinsä yökyöpelinsä
Par -ta yökyöpeliäni yökyöpeleitäni / yökyöpelejäni yökyöpeliäsi yökyöpeleitäsi / yökyöpelejäsi yökyöpeliänsä / yökyöpeliään yökyöpeleitänsä / yökyöpeleitään /
yökyöpelejänsä / yökyöpelejään
Gen -n yökyöpelini yökyöpeleitteni / yökyöpeleideni /
yökyöpelieni
yökyöpelisi yökyöpeleittesi / yökyöpeleidesi /
yökyöpeliesi
yökyöpelinsä yökyöpeleittensä / yökyöpeleidensä /
yökyöpeliensä
Ill mihin yökyöpeliini yökyöpeleihini yökyöpeliisi yökyöpeleihisi yökyöpeliinsä yökyöpeleihinsä
Ine -ssa yökyöpelissäni yökyöpeleissäni yökyöpelissäsi yökyöpeleissäsi yökyöpelissänsä / yökyöpelissään yökyöpeleissänsä / yökyöpeleissään
Ela -sta yökyöpelistäni yökyöpeleistäni yökyöpelistäsi yökyöpeleistäsi yökyöpelistänsä / yökyöpelistään yökyöpeleistänsä / yökyöpeleistään
All -lle yökyöpelilleni yökyöpeleilleni yökyöpelillesi yökyöpeleillesi yökyöpelilleen / yökyöpelillensä yökyöpeleillensä / yökyöpeleilleän
Ade -lla yökyöpelilläni yökyöpeleilläni yökyöpelilläsi yökyöpeleilläsi yökyöpelillänsä / yökyöpelillään yökyöpeleillänsä / yökyöpeleillään
Abl -lta yökyöpeliltäni yökyöpeleiltäni yökyöpeliltäsi yökyöpeleiltäsi yökyöpeliltänsä / yökyöpeliltään yökyöpeleiltänsä / yökyöpeleiltään
Tra -ksi yökyöpelikseni yökyöpeleikseni yökyöpeliksesi yökyöpeleiksesi yökyöpelikseen / yökyöpeliksensä yökyöpeleikseen / yökyöpeleiksensä
Ess -na yökyöpelinäni yökyöpeleinäni yökyöpelinäsi yökyöpeleinäsi yökyöpelinänsä / yökyöpelinään yökyöpeleinänsä / yökyöpeleinään
Abe -tta yökyöpelittäni yökyöpeleittäni yökyöpelittäsi yökyöpeleittäsi yökyöpelittänsä / yökyöpelittään yökyöpeleittänsä / yökyöpeleittään
Com -ne - yökyöpeleineni - yökyöpeleinesi - yökyöpeleineen / yökyöpeleinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yökyöpelimme yökyöpelimme yökyöpelinne yökyöpelinne yökyöpelinsä yökyöpelinsä
Par -ta yökyöpeliämme yökyöpeleitämme / yökyöpelejämme yökyöpeliänne yökyöpeleitänne / yökyöpelejänne yökyöpeliänsä / yökyöpeliään yökyöpeleitänsä / yökyöpeleitään /
yökyöpelejänsä / yökyöpelejään
Gen -n yökyöpelimme yökyöpeleittemme / yökyöpeleidemme /
yökyöpeliemme
yökyöpelinne yökyöpeleittenne / yökyöpeleidenne /
yökyöpelienne
yökyöpelinsä yökyöpeleittensä / yökyöpeleidensä /
yökyöpeliensä
Ill mihin yökyöpeliimme yökyöpeleihimme yökyöpeliinne yökyöpeleihinne yökyöpeliinsä yökyöpeleihinsä
Ine -ssa yökyöpelissämme yökyöpeleissämme yökyöpelissänne yökyöpeleissänne yökyöpelissänsä / yökyöpelissään yökyöpeleissänsä / yökyöpeleissään
Ela -sta yökyöpelistämme yökyöpeleistämme yökyöpelistänne yökyöpeleistänne yökyöpelistänsä / yökyöpelistään yökyöpeleistänsä / yökyöpeleistään
All -lle yökyöpelillemme yökyöpeleillemme yökyöpelillenne yökyöpeleillenne yökyöpelilleen / yökyöpelillensä yökyöpeleillensä / yökyöpeleilleän
Ade -lla yökyöpelillämme yökyöpeleillämme yökyöpelillänne yökyöpeleillänne yökyöpelillänsä / yökyöpelillään yökyöpeleillänsä / yökyöpeleillään
Abl -lta yökyöpeliltämme yökyöpeleiltämme yökyöpeliltänne yökyöpeleiltänne yökyöpeliltänsä / yökyöpeliltään yökyöpeleiltänsä / yökyöpeleiltään
Tra -ksi yökyöpeliksemme yökyöpeleiksemme yökyöpeliksenne yökyöpeleiksenne yökyöpelikseen / yökyöpeliksensä yökyöpeleikseen / yökyöpeleiksensä
Ess -na yökyöpelinämme yökyöpeleinämme yökyöpelinänne yökyöpeleinänne yökyöpelinänsä / yökyöpelinään yökyöpeleinänsä / yökyöpeleinään
Abe -tta yökyöpelittämme yökyöpeleittämme yökyöpelittänne yökyöpeleittänne yökyöpelittänsä / yökyöpelittään yökyöpeleittänsä / yökyöpeleittään
Com -ne - yökyöpeleinemme - yökyöpeleinenne - yökyöpeleineen / yökyöpeleinensä

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

kyöpeli, Noun

up ↑

Translations & synonyms

cone
Kyöpeli
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(qvnyrpgny be nepunvp) tubfg, cunagbz

Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kyöpelini kyöpelini kyöpelisi kyöpelisi kyöpelinsä kyöpelinsä
Par -ta kyöpeliäni kyöpeleitäni / kyöpelejäni kyöpeliäsi kyöpeleitäsi / kyöpelejäsi kyöpeliänsä / kyöpeliään kyöpeleitänsä / kyöpeleitään /
kyöpelejänsä / kyöpelejään
Gen -n kyöpelini kyöpeleitteni / kyöpeleideni /
kyöpelieni
kyöpelisi kyöpeleittesi / kyöpeleidesi /
kyöpeliesi
kyöpelinsä kyöpeleittensä / kyöpeleidensä /
kyöpeliensä
Ill mihin kyöpeliini kyöpeleihini kyöpeliisi kyöpeleihisi kyöpeliinsä kyöpeleihinsä
Ine -ssa kyöpelissäni kyöpeleissäni kyöpelissäsi kyöpeleissäsi kyöpelissänsä / kyöpelissään kyöpeleissänsä / kyöpeleissään
Ela -sta kyöpelistäni kyöpeleistäni kyöpelistäsi kyöpeleistäsi kyöpelistänsä / kyöpelistään kyöpeleistänsä / kyöpeleistään
All -lle kyöpelilleni kyöpeleilleni kyöpelillesi kyöpeleillesi kyöpelilleen / kyöpelillensä kyöpeleillensä / kyöpeleilleän
Ade -lla kyöpelilläni kyöpeleilläni kyöpelilläsi kyöpeleilläsi kyöpelillänsä / kyöpelillään kyöpeleillänsä / kyöpeleillään
Abl -lta kyöpeliltäni kyöpeleiltäni kyöpeliltäsi kyöpeleiltäsi kyöpeliltänsä / kyöpeliltään kyöpeleiltänsä / kyöpeleiltään
Tra -ksi kyöpelikseni kyöpeleikseni kyöpeliksesi kyöpeleiksesi kyöpelikseen / kyöpeliksensä kyöpeleikseen / kyöpeleiksensä
Ess -na kyöpelinäni kyöpeleinäni kyöpelinäsi kyöpeleinäsi kyöpelinänsä / kyöpelinään kyöpeleinänsä / kyöpeleinään
Abe -tta kyöpelittäni kyöpeleittäni kyöpelittäsi kyöpeleittäsi kyöpelittänsä / kyöpelittään kyöpeleittänsä / kyöpeleittään
Com -ne - kyöpeleineni - kyöpeleinesi - kyöpeleineen / kyöpeleinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kyöpelimme kyöpelimme kyöpelinne kyöpelinne kyöpelinsä kyöpelinsä
Par -ta kyöpeliämme kyöpeleitämme / kyöpelejämme kyöpeliänne kyöpeleitänne / kyöpelejänne kyöpeliänsä / kyöpeliään kyöpeleitänsä / kyöpeleitään /
kyöpelejänsä / kyöpelejään
Gen -n kyöpelimme kyöpeleittemme / kyöpeleidemme /
kyöpeliemme
kyöpelinne kyöpeleittenne / kyöpeleidenne /
kyöpelienne
kyöpelinsä kyöpeleittensä / kyöpeleidensä /
kyöpeliensä
Ill mihin kyöpeliimme kyöpeleihimme kyöpeliinne kyöpeleihinne kyöpeliinsä kyöpeleihinsä
Ine -ssa kyöpelissämme kyöpeleissämme kyöpelissänne kyöpeleissänne kyöpelissänsä / kyöpelissään kyöpeleissänsä / kyöpeleissään
Ela -sta kyöpelistämme kyöpeleistämme kyöpelistänne kyöpeleistänne kyöpelistänsä / kyöpelistään kyöpeleistänsä / kyöpeleistään
All -lle kyöpelillemme kyöpeleillemme kyöpelillenne kyöpeleillenne kyöpelilleen / kyöpelillensä kyöpeleillensä / kyöpeleilleän
Ade -lla kyöpelillämme kyöpeleillämme kyöpelillänne kyöpeleillänne kyöpelillänsä / kyöpelillään kyöpeleillänsä / kyöpeleillään
Abl -lta kyöpeliltämme kyöpeleiltämme kyöpeliltänne kyöpeleiltänne kyöpeliltänsä / kyöpeliltään kyöpeleiltänsä / kyöpeleiltään
Tra -ksi kyöpeliksemme kyöpeleiksemme kyöpeliksenne kyöpeleiksenne kyöpelikseen / kyöpeliksensä kyöpeleikseen / kyöpeleiksensä
Ess -na kyöpelinämme kyöpeleinämme kyöpelinänne kyöpeleinänne kyöpelinänsä / kyöpelinään kyöpeleinänsä / kyöpeleinään
Abe -tta kyöpelittämme kyöpeleittämme kyöpelittänne kyöpeleittänne kyöpelittänsä / kyöpelittään kyöpeleittänsä / kyöpeleittään
Com -ne - kyöpeleinemme - kyöpeleinenne - kyöpeleineen / kyöpeleinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept