Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yökyöpeli yökyöpeli   N Sg Nom
   N Sg Nom + kyöpeli   N Sg Nom

yökyöpeli, Noun

up ↑

Translations & synonyms

night owl yökyöpeli
nighthawk yökyöpeli
Wiktionary
A nighthawk, night owl (person who stays up late in the night).

Synonyms:
iltaihminen
Antonyms:
aamuvirkku
Etymology:
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yökyöpelini yökyöpelini yökyöpelisi yökyöpelisi yökyöpelinsä yökyöpelinsä
Par -ta yökyöpeliäni yökyöpeleitäni / yökyöpelejäni yökyöpeliäsi yökyöpeleitäsi / yökyöpelejäsi yökyöpeliänsä / yökyöpeliään yökyöpeleitänsä / yökyöpeleitään /
yökyöpelejänsä / yökyöpelejään
Gen -n yökyöpelini yökyöpeleitteni / yökyöpeleideni /
yökyöpelieni
yökyöpelisi yökyöpeleittesi / yökyöpeleidesi /
yökyöpeliesi
yökyöpelinsä yökyöpeleittensä / yökyöpeleidensä /
yökyöpeliensä
Ill mihin yökyöpeliini yökyöpeleihini yökyöpeliisi yökyöpeleihisi yökyöpeliinsä yökyöpeleihinsä
Ine -ssa yökyöpelissäni yökyöpeleissäni yökyöpelissäsi yökyöpeleissäsi yökyöpelissänsä / yökyöpelissään yökyöpeleissänsä / yökyöpeleissään
Ela -sta yökyöpelistäni yökyöpeleistäni yökyöpelistäsi yökyöpeleistäsi yökyöpelistänsä / yökyöpelistään yökyöpeleistänsä / yökyöpeleistään
All -lle yökyöpelilleni yökyöpeleilleni yökyöpelillesi yökyöpeleillesi yökyöpelilleen / yökyöpelillensä yökyöpeleillensä / yökyöpeleilleän
Ade -lla yökyöpelilläni yökyöpeleilläni yökyöpelilläsi yökyöpeleilläsi yökyöpelillänsä / yökyöpelillään yökyöpeleillänsä / yökyöpeleillään
Abl -lta yökyöpeliltäni yökyöpeleiltäni yökyöpeliltäsi yökyöpeleiltäsi yökyöpeliltänsä / yökyöpeliltään yökyöpeleiltänsä / yökyöpeleiltään
Tra -ksi yökyöpelikseni yökyöpeleikseni yökyöpeliksesi yökyöpeleiksesi yökyöpelikseen / yökyöpeliksensä yökyöpeleikseen / yökyöpeleiksensä
Ess -na yökyöpelinäni yökyöpeleinäni yökyöpelinäsi yökyöpeleinäsi yökyöpelinänsä / yökyöpelinään yökyöpeleinänsä / yökyöpeleinään
Abe -tta yökyöpelittäni yökyöpeleittäni yökyöpelittäsi yökyöpeleittäsi yökyöpelittänsä / yökyöpelittään yökyöpeleittänsä / yökyöpeleittään
Com -ne - yökyöpeleineni - yökyöpeleinesi - yökyöpeleineen / yökyöpeleinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yökyöpelimme yökyöpelimme yökyöpelinne yökyöpelinne yökyöpelinsä yökyöpelinsä
Par -ta yökyöpeliämme yökyöpeleitämme / yökyöpelejämme yökyöpeliänne yökyöpeleitänne / yökyöpelejänne yökyöpeliänsä / yökyöpeliään yökyöpeleitänsä / yökyöpeleitään /
yökyöpelejänsä / yökyöpelejään
Gen -n yökyöpelimme yökyöpeleittemme / yökyöpeleidemme /
yökyöpeliemme
yökyöpelinne yökyöpeleittenne / yökyöpeleidenne /
yökyöpelienne
yökyöpelinsä yökyöpeleittensä / yökyöpeleidensä /
yökyöpeliensä
Ill mihin yökyöpeliimme yökyöpeleihimme yökyöpeliinne yökyöpeleihinne yökyöpeliinsä yökyöpeleihinsä
Ine -ssa yökyöpelissämme yökyöpeleissämme yökyöpelissänne yökyöpeleissänne yökyöpelissänsä / yökyöpelissään yökyöpeleissänsä / yökyöpeleissään
Ela -sta yökyöpelistämme yökyöpeleistämme yökyöpelistänne yökyöpeleistänne yökyöpelistänsä / yökyöpelistään yökyöpeleistänsä / yökyöpeleistään
All -lle yökyöpelillemme yökyöpeleillemme yökyöpelillenne yökyöpeleillenne yökyöpelilleen / yökyöpelillensä yökyöpeleillensä / yökyöpeleilleän
Ade -lla yökyöpelillämme yökyöpeleillämme yökyöpelillänne yökyöpeleillänne yökyöpelillänsä / yökyöpelillään yökyöpeleillänsä / yökyöpeleillään
Abl -lta yökyöpeliltämme yökyöpeleiltämme yökyöpeliltänne yökyöpeleiltänne yökyöpeliltänsä / yökyöpeliltään yökyöpeleiltänsä / yökyöpeleiltään
Tra -ksi yökyöpeliksemme yökyöpeleiksemme yökyöpeliksenne yökyöpeleiksenne yökyöpelikseen / yökyöpeliksensä yökyöpeleikseen / yökyöpeleiksensä
Ess -na yökyöpelinämme yökyöpeleinämme yökyöpelinänne yökyöpeleinänne yökyöpelinänsä / yökyöpelinään yökyöpeleinänsä / yökyöpeleinään
Abe -tta yökyöpelittämme yökyöpeleittämme yökyöpelittänne yökyöpeleittänne yökyöpelittänsä / yökyöpelittään yökyöpeleittänsä / yökyöpeleittään
Com -ne - yökyöpeleinemme - yökyöpeleinenne - yökyöpeleineen / yökyöpeleinensä

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Wikipedia

Night or nighttime (also spelled night-time or night time) is the period of ambient darkness from sunset to sunrise during each 24-hour day, when the Sun is below the horizon. The exact time when night begins and ends (equally true with evening) depends on the location and varies throughout the year. When night is considered as a period that follows evening, it is usually considered to start around 8 pm and to last to about 4 am.

Source: Wikipedia
Wiktionary
night

     Fin: Yöllä on pimeää.
     Eng: ― It is dark at night.
(modifier) night, nocturnal

Usage:
The concepts ilta (“evening”) and (“night”) are defined slightly differently in Finnish and English. is generally regarded as the period of day normally devoted for sleeping, i.e. roughly the time between 10/11 p.m. and 6/7 a.m. The time between 5/6 p.m. and 10/11 p.m. is referred to as ilta (“evening”), but in English it is often called "night" as e.g. in "I have a meeting tonight". The term tiistaiyö (literally, Tuesday night) would actually refer to the hours from approximately 23:00 Monday to 06:00 Tuesday, which in standard English would be referred to as Monday night (even though Tuesday technically begins during this period).
Derived terms:
yöllinen
yöpyä
yötön yö
öinen
öisin

Compounds:
aamuyö
alkuyö
hallayö
hääyö
iltayö
jouluyö
juhannusyö
keskiyö
kesäyö
lemmenyö
loppuyö
myrsky-
pakkasyö
puoliyö
pääsiäisyö
suviyö
sydänyö
talviyö
uudenvuodenyö
vappuyö
yöaika
yöastia
yöasu
yöbaari
yöeläin
yöelämä
yöilma
yöjuna
yöjuoksu
yökahvila
yökaste
yökastelu
yökausi
yökerho
yökortteeri
yökylmä
yökyöpeli
yölamppu
yölento
yölepo
yöliikenne
yölintu
yölämmitys
yölämpötila
yömaja
yömyssy
yömyöhä
yönkuningatar
yönmusta
yönseutu
yönäkö
yönäytäntö
yöpaikka
yöpaita
yöpakkanen
yöpala
yöpelko
yöperhonen
yöpilvi
yöpimeä
yöpuku
yöpuoli
yöpuu
yöpäivystys
yöpöytä
yöradio
yöraha
yörauha
yöravintola
yösija
yösilmä
yösokeus
yösuunnistus
yösydän
yösyöttö
yösähkö
yösäilö
yötaivas
yötaksa
yötuuli
yötyö
yötyöläinen
yötähtäin
yöuni
yövaate
yövahti
yövaippa
yövalaistus
yövalvonta
yövieras
yövilkka
yövoide
yövuoro

Etymology:
From Proto-Finnic öö, from Proto-Uralic üje. Cognates include Karelian , Ludian üö, Estonian öö, Ingrian öö, Livonian īe, Northern Sami idja, Inari Sami ijjâ, Udmurt уй (uj), Komi-Permyak ой (oj), Komi-Zyrian вой (voj), Southern Mansi йӣ (jī), Hungarian éj.
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

kyöpeli, Noun

up ↑

Translations & synonyms

cone
Kyöpeli
Wiktionary
(dialectal or archaic) ghost, phantom

Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kyöpelini kyöpelini kyöpelisi kyöpelisi kyöpelinsä kyöpelinsä
Par -ta kyöpeliäni kyöpeleitäni / kyöpelejäni kyöpeliäsi kyöpeleitäsi / kyöpelejäsi kyöpeliänsä / kyöpeliään kyöpeleitänsä / kyöpeleitään /
kyöpelejänsä / kyöpelejään
Gen -n kyöpelini kyöpeleitteni / kyöpeleideni /
kyöpelieni
kyöpelisi kyöpeleittesi / kyöpeleidesi /
kyöpeliesi
kyöpelinsä kyöpeleittensä / kyöpeleidensä /
kyöpeliensä
Ill mihin kyöpeliini kyöpeleihini kyöpeliisi kyöpeleihisi kyöpeliinsä kyöpeleihinsä
Ine -ssa kyöpelissäni kyöpeleissäni kyöpelissäsi kyöpeleissäsi kyöpelissänsä / kyöpelissään kyöpeleissänsä / kyöpeleissään
Ela -sta kyöpelistäni kyöpeleistäni kyöpelistäsi kyöpeleistäsi kyöpelistänsä / kyöpelistään kyöpeleistänsä / kyöpeleistään
All -lle kyöpelilleni kyöpeleilleni kyöpelillesi kyöpeleillesi kyöpelilleen / kyöpelillensä kyöpeleillensä / kyöpeleilleän
Ade -lla kyöpelilläni kyöpeleilläni kyöpelilläsi kyöpeleilläsi kyöpelillänsä / kyöpelillään kyöpeleillänsä / kyöpeleillään
Abl -lta kyöpeliltäni kyöpeleiltäni kyöpeliltäsi kyöpeleiltäsi kyöpeliltänsä / kyöpeliltään kyöpeleiltänsä / kyöpeleiltään
Tra -ksi kyöpelikseni kyöpeleikseni kyöpeliksesi kyöpeleiksesi kyöpelikseen / kyöpeliksensä kyöpeleikseen / kyöpeleiksensä
Ess -na kyöpelinäni kyöpeleinäni kyöpelinäsi kyöpeleinäsi kyöpelinänsä / kyöpelinään kyöpeleinänsä / kyöpeleinään
Abe -tta kyöpelittäni kyöpeleittäni kyöpelittäsi kyöpeleittäsi kyöpelittänsä / kyöpelittään kyöpeleittänsä / kyöpeleittään
Com -ne - kyöpeleineni - kyöpeleinesi - kyöpeleineen / kyöpeleinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kyöpelimme kyöpelimme kyöpelinne kyöpelinne kyöpelinsä kyöpelinsä
Par -ta kyöpeliämme kyöpeleitämme / kyöpelejämme kyöpeliänne kyöpeleitänne / kyöpelejänne kyöpeliänsä / kyöpeliään kyöpeleitänsä / kyöpeleitään /
kyöpelejänsä / kyöpelejään
Gen -n kyöpelimme kyöpeleittemme / kyöpeleidemme /
kyöpeliemme
kyöpelinne kyöpeleittenne / kyöpeleidenne /
kyöpelienne
kyöpelinsä kyöpeleittensä / kyöpeleidensä /
kyöpeliensä
Ill mihin kyöpeliimme kyöpeleihimme kyöpeliinne kyöpeleihinne kyöpeliinsä kyöpeleihinsä
Ine -ssa kyöpelissämme kyöpeleissämme kyöpelissänne kyöpeleissänne kyöpelissänsä / kyöpelissään kyöpeleissänsä / kyöpeleissään
Ela -sta kyöpelistämme kyöpeleistämme kyöpelistänne kyöpeleistänne kyöpelistänsä / kyöpelistään kyöpeleistänsä / kyöpeleistään
All -lle kyöpelillemme kyöpeleillemme kyöpelillenne kyöpeleillenne kyöpelilleen / kyöpelillensä kyöpeleillensä / kyöpeleilleän
Ade -lla kyöpelillämme kyöpeleillämme kyöpelillänne kyöpeleillänne kyöpelillänsä / kyöpelillään kyöpeleillänsä / kyöpeleillään
Abl -lta kyöpeliltämme kyöpeleiltämme kyöpeliltänne kyöpeleiltänne kyöpeliltänsä / kyöpeliltään kyöpeleiltänsä / kyöpeleiltään
Tra -ksi kyöpeliksemme kyöpeleiksemme kyöpeliksenne kyöpeleiksenne kyöpelikseen / kyöpeliksensä kyöpeleikseen / kyöpeleiksensä
Ess -na kyöpelinämme kyöpeleinämme kyöpelinänne kyöpeleinänne kyöpelinänsä / kyöpelinään kyöpeleinänsä / kyöpeleinään
Abe -tta kyöpelittämme kyöpeleittämme kyöpelittänne kyöpeleittänne kyöpelittänsä / kyöpelittään kyöpeleittänsä / kyöpeleittään
Com -ne - kyöpeleinemme - kyöpeleinenne - kyöpeleineen / kyöpeleinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept