Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yökortteeri yökortteeri   N Sg Nom
   N Sg Nom + kortteeri   N Sg Nom

yökortteeri, Noun

up ↑

Translations & synonyms

nightship
yökortteeri
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yökortteerini yökortteerini yökortteerisi yökortteerisi yökortteerinsa yökortteerinsa
Par -ta yökortteeriani yökortteereitani / yökortteerejani yökortteeriasi yökortteereitasi / yökortteerejasi yökortteeriansa / yökortteeriaan yökortteereitansa / yökortteereitaan /
yökortteerejansa / yökortteerejaan
Gen -n yökortteerini yökortteereitteni / yökortteereideni /
yökortteerieni
yökortteerisi yökortteereittesi / yökortteereidesi /
yökortteeriesi
yökortteerinsa yökortteereittensa / yökortteereidensa /
yökortteeriensa
Ill mihin yökortteeriini yökortteereihini yökortteeriisi yökortteereihisi yökortteeriinsa yökortteereihinsa
Ine -ssa yökortteerissani yökortteereissani yökortteerissasi yökortteereissasi yökortteerissansa / yökortteerissaan yökortteereissansa / yökortteereissaan
Ela -sta yökortteeristani yökortteereistani yökortteeristasi yökortteereistasi yökortteeristansa / yökortteeristaan yökortteereistansa / yökortteereistaan
All -lle yökortteerilleni yökortteereilleni yökortteerillesi yökortteereillesi yökortteerilleen / yökortteerillensa yökortteereillensa / yökortteereillean
Ade -lla yökortteerillani yökortteereillani yökortteerillasi yökortteereillasi yökortteerillansa / yökortteerillaan yökortteereillansa / yökortteereillaan
Abl -lta yökortteeriltani yökortteereiltani yökortteeriltasi yökortteereiltasi yökortteeriltansa / yökortteeriltaan yökortteereiltansa / yökortteereiltaan
Tra -ksi yökortteerikseni yökortteereikseni yökortteeriksesi yökortteereiksesi yökortteerikseen / yökortteeriksensa yökortteereikseen / yökortteereiksensa
Ess -na yökortteerinani yökortteereinani yökortteerinasi yökortteereinasi yökortteerinansa / yökortteerinaan yökortteereinansa / yökortteereinaan
Abe -tta yökortteerittani yökortteereittani yökortteerittasi yökortteereittasi yökortteerittansa / yökortteerittaan yökortteereittansa / yökortteereittaan
Com -ne - yökortteereineni - yökortteereinesi - yökortteereineen / yökortteereinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yökortteerimme yökortteerimme yökortteerinne yökortteerinne yökortteerinsa yökortteerinsa
Par -ta yökortteeriamme yökortteereitamme / yökortteerejamme yökortteerianne yökortteereitanne / yökortteerejanne yökortteeriansa / yökortteeriaan yökortteereitansa / yökortteereitaan /
yökortteerejansa / yökortteerejaan
Gen -n yökortteerimme yökortteereittemme / yökortteereidemme /
yökortteeriemme
yökortteerinne yökortteereittenne / yökortteereidenne /
yökortteerienne
yökortteerinsa yökortteereittensa / yökortteereidensa /
yökortteeriensa
Ill mihin yökortteeriimme yökortteereihimme yökortteeriinne yökortteereihinne yökortteeriinsa yökortteereihinsa
Ine -ssa yökortteerissamme yökortteereissamme yökortteerissanne yökortteereissanne yökortteerissansa / yökortteerissaan yökortteereissansa / yökortteereissaan
Ela -sta yökortteeristamme yökortteereistamme yökortteeristanne yökortteereistanne yökortteeristansa / yökortteeristaan yökortteereistansa / yökortteereistaan
All -lle yökortteerillemme yökortteereillemme yökortteerillenne yökortteereillenne yökortteerilleen / yökortteerillensa yökortteereillensa / yökortteereillean
Ade -lla yökortteerillamme yökortteereillamme yökortteerillanne yökortteereillanne yökortteerillansa / yökortteerillaan yökortteereillansa / yökortteereillaan
Abl -lta yökortteeriltamme yökortteereiltamme yökortteeriltanne yökortteereiltanne yökortteeriltansa / yökortteeriltaan yökortteereiltansa / yökortteereiltaan
Tra -ksi yökortteeriksemme yökortteereiksemme yökortteeriksenne yökortteereiksenne yökortteerikseen / yökortteeriksensa yökortteereikseen / yökortteereiksensa
Ess -na yökortteerinamme yökortteereinamme yökortteerinanne yökortteereinanne yökortteerinansa / yökortteerinaan yökortteereinansa / yökortteereinaan
Abe -tta yökortteerittamme yökortteereittamme yökortteerittanne yökortteereittanne yökortteerittansa / yökortteerittaan yökortteereittansa / yökortteereittaan
Com -ne - yökortteereinemme - yökortteereinenne - yökortteereineen / yökortteereinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

kortteeri, Noun

up ↑

Translations & synonyms

quarters asunto, kortteeri
accommodation majoitus, asunto, majoitusmahdollisuudet, tilat, mukauttaminen, kortteeri
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
ybqtvat, grzcbenel erfvqrapr

Etymology:
Sebz Fjrqvfu xinegre.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kortteerini kortteerini kortteerisi kortteerisi kortteerinsa kortteerinsa
Par -ta kortteeriani kortteereitani / kortteerejani kortteeriasi kortteereitasi / kortteerejasi kortteeriansa / kortteeriaan kortteereitansa / kortteereitaan /
kortteerejansa / kortteerejaan
Gen -n kortteerini kortteereitteni / kortteereideni /
kortteerieni
kortteerisi kortteereittesi / kortteereidesi /
kortteeriesi
kortteerinsa kortteereittensa / kortteereidensa /
kortteeriensa
Ill mihin kortteeriini kortteereihini kortteeriisi kortteereihisi kortteeriinsa kortteereihinsa
Ine -ssa kortteerissani kortteereissani kortteerissasi kortteereissasi kortteerissansa / kortteerissaan kortteereissansa / kortteereissaan
Ela -sta kortteeristani kortteereistani kortteeristasi kortteereistasi kortteeristansa / kortteeristaan kortteereistansa / kortteereistaan
All -lle kortteerilleni kortteereilleni kortteerillesi kortteereillesi kortteerilleen / kortteerillensa kortteereillensa / kortteereillean
Ade -lla kortteerillani kortteereillani kortteerillasi kortteereillasi kortteerillansa / kortteerillaan kortteereillansa / kortteereillaan
Abl -lta kortteeriltani kortteereiltani kortteeriltasi kortteereiltasi kortteeriltansa / kortteeriltaan kortteereiltansa / kortteereiltaan
Tra -ksi kortteerikseni kortteereikseni kortteeriksesi kortteereiksesi kortteerikseen / kortteeriksensa kortteereikseen / kortteereiksensa
Ess -na kortteerinani kortteereinani kortteerinasi kortteereinasi kortteerinansa / kortteerinaan kortteereinansa / kortteereinaan
Abe -tta kortteerittani kortteereittani kortteerittasi kortteereittasi kortteerittansa / kortteerittaan kortteereittansa / kortteereittaan
Com -ne - kortteereineni - kortteereinesi - kortteereineen / kortteereinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kortteerimme kortteerimme kortteerinne kortteerinne kortteerinsa kortteerinsa
Par -ta kortteeriamme kortteereitamme / kortteerejamme kortteerianne kortteereitanne / kortteerejanne kortteeriansa / kortteeriaan kortteereitansa / kortteereitaan /
kortteerejansa / kortteerejaan
Gen -n kortteerimme kortteereittemme / kortteereidemme /
kortteeriemme
kortteerinne kortteereittenne / kortteereidenne /
kortteerienne
kortteerinsa kortteereittensa / kortteereidensa /
kortteeriensa
Ill mihin kortteeriimme kortteereihimme kortteeriinne kortteereihinne kortteeriinsa kortteereihinsa
Ine -ssa kortteerissamme kortteereissamme kortteerissanne kortteereissanne kortteerissansa / kortteerissaan kortteereissansa / kortteereissaan
Ela -sta kortteeristamme kortteereistamme kortteeristanne kortteereistanne kortteeristansa / kortteeristaan kortteereistansa / kortteereistaan
All -lle kortteerillemme kortteereillemme kortteerillenne kortteereillenne kortteerilleen / kortteerillensa kortteereillensa / kortteereillean
Ade -lla kortteerillamme kortteereillamme kortteerillanne kortteereillanne kortteerillansa / kortteerillaan kortteereillansa / kortteereillaan
Abl -lta kortteeriltamme kortteereiltamme kortteeriltanne kortteereiltanne kortteeriltansa / kortteeriltaan kortteereiltansa / kortteereiltaan
Tra -ksi kortteeriksemme kortteereiksemme kortteeriksenne kortteereiksenne kortteerikseen / kortteeriksensa kortteereikseen / kortteereiksensa
Ess -na kortteerinamme kortteereinamme kortteerinanne kortteereinanne kortteerinansa / kortteerinaan kortteereinansa / kortteereinaan
Abe -tta kortteerittamme kortteereittamme kortteerittanne kortteereittanne kortteerittansa / kortteerittaan kortteereittansa / kortteereittaan
Com -ne - kortteereinemme - kortteereinenne - kortteereineen / kortteereinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept