logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

yökortteeri, noun

Word analysis
yökortteeri

yökortteeri

yökortteeri

Noun, Singular Nominative

Noun, Singular Nominative

+ kortteeri

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yökortteeri

yökortteerit

Par

-ta

yökortteeria

yökortteereita / yökortteereja

Gen

-n

yökortteerin

yökortteereitten / yökortteereiden / yökortteerien

Ill

mihin

yökortteeriin

yökortteereihin

Ine

-ssa

yökortteerissa

yökortteereissa

Ela

-sta

yökortteerista

yökortteereista

All

-lle

yökortteerille

yökortteereille

Ade

-lla

yökortteerilla

yökortteereilla

Abl

-lta

yökortteerilta

yökortteereilta

Tra

-ksi

yökortteeriksi

yökortteereiksi

Ess

-na

yökortteerina

yökortteereina

Abe

-tta

yökortteeritta

yökortteereitta

Com

-ne

-

yökortteereine

Ins

-in

-

yökortteerein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yökortteeri

yökortteerit

Par

-ta

yökortteeria

yökortteereita / yökortteereja

Gen

-n

yökortteerin

yökortteereitten / yökortteereiden / yökortteerien

Ill

mihin

yökortteeriin

yökortteereihin

Ine

-ssa

yökortteerissa

yökortteereissa

Ela

-sta

yökortteerista

yökortteereista

All

-lle

yökortteerille

yökortteereille

Ade

-lla

yökortteerilla

yökortteereilla

Abl

-lta

yökortteerilta

yökortteereilta

Tra

-ksi

yökortteeriksi

yökortteereiksi

Ess

-na

yökortteerina

yökortteereina

Abe

-tta

yökortteeritta

yökortteereitta

Com

-ne

-

yökortteereine

Ins

-in

-

yökortteerein

Translations

nightship
yökortteeri
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yökortteerini

yökortteerini

yökortteerisi

yökortteerisi

yökortteerinsa

yökortteerinsa

Par

-ta

yökortteeriani

yökortteereitani / yökortteerejani

yökortteeriasi

yökortteereitasi / yökortteerejasi

yökortteeriansa / yökortteeriaan

yökortteereitansa / yökortteereitaan / yökortteerejansa / yökortteerejaan

Gen

-n

yökortteerini

yökortteereitteni / yökortteereideni / yökortteerieni

yökortteerisi

yökortteereittesi / yökortteereidesi / yökortteeriesi

yökortteerinsa

yökortteereittensa / yökortteereidensa / yökortteeriensa

Ill

mihin

yökortteeriini

yökortteereihini

yökortteeriisi

yökortteereihisi

yökortteeriinsa

yökortteereihinsa

Ine

-ssa

yökortteerissani

yökortteereissani

yökortteerissasi

yökortteereissasi

yökortteerissansa / yökortteerissaan

yökortteereissansa / yökortteereissaan

Ela

-sta

yökortteeristani

yökortteereistani

yökortteeristasi

yökortteereistasi

yökortteeristansa / yökortteeristaan

yökortteereistansa / yökortteereistaan

All

-lle

yökortteerilleni

yökortteereilleni

yökortteerillesi

yökortteereillesi

yökortteerillensa / yökortteerilleen

yökortteereillensa / yökortteereillean

Ade

-lla

yökortteerillani

yökortteereillani

yökortteerillasi

yökortteereillasi

yökortteerillansa / yökortteerillaan

yökortteereillansa / yökortteereillaan

Abl

-lta

yökortteeriltani

yökortteereiltani

yökortteeriltasi

yökortteereiltasi

yökortteeriltansa / yökortteeriltaan

yökortteereiltansa / yökortteereiltaan

Tra

-ksi

yökortteerikseni

yökortteereikseni

yökortteeriksesi

yökortteereiksesi

yökortteeriksensa / yökortteerikseen

yökortteereiksensa / yökortteereikseen

Ess

-na

yökortteerinani

yökortteereinani

yökortteerinasi

yökortteereinasi

yökortteerinansa / yökortteerinaan

yökortteereinansa / yökortteereinaan

Abe

-tta

yökortteerittani

yökortteereittani

yökortteerittasi

yökortteereittasi

yökortteerittansa / yökortteerittaan

yökortteereittansa / yökortteereittaan

Com

-ne

-

yökortteereineni

-

yökortteereinesi

-

yökortteereinensa / yökortteereineen

Singular

Plural

Nom

-

yökortteerini

yökortteerisi

yökortteerinsa

yökortteerini

yökortteerisi

yökortteerinsa

Par

-ta

yökortteeriani

yökortteeriasi

yökortteeriansa / yökortteeriaan

yökortteereitani / yökortteerejani

yökortteereitasi / yökortteerejasi

yökortteereitansa / yökortteereitaan / yökortteerejansa / yökortteerejaan

Gen

-n

yökortteerini

yökortteerisi

yökortteerinsa

yökortteereitteni / yökortteereideni / yökortteerieni

yökortteereittesi / yökortteereidesi / yökortteeriesi

yökortteereittensa / yökortteereidensa / yökortteeriensa

Ill

mihin

yökortteeriini

yökortteeriisi

yökortteeriinsa

yökortteereihini

yökortteereihisi

yökortteereihinsa

Ine

-ssa

yökortteerissani

yökortteerissasi

yökortteerissansa / yökortteerissaan

yökortteereissani

yökortteereissasi

yökortteereissansa / yökortteereissaan

Ela

-sta

yökortteeristani

yökortteeristasi

yökortteeristansa / yökortteeristaan

yökortteereistani

yökortteereistasi

yökortteereistansa / yökortteereistaan

All

-lle

yökortteerilleni

yökortteerillesi

yökortteerillensa / yökortteerilleen

yökortteereilleni

yökortteereillesi

yökortteereillensa / yökortteereillean

Ade

-lla

yökortteerillani

yökortteerillasi

yökortteerillansa / yökortteerillaan

yökortteereillani

yökortteereillasi

yökortteereillansa / yökortteereillaan

Abl

-lta

yökortteeriltani

yökortteeriltasi

yökortteeriltansa / yökortteeriltaan

yökortteereiltani

yökortteereiltasi

yökortteereiltansa / yökortteereiltaan

Tra

-ksi

yökortteerikseni

yökortteeriksesi

yökortteeriksensa / yökortteerikseen

yökortteereikseni

yökortteereiksesi

yökortteereiksensa / yökortteereikseen

Ess

-na

yökortteerinani

yökortteerinasi

yökortteerinansa / yökortteerinaan

yökortteereinani

yökortteereinasi

yökortteereinansa / yökortteereinaan

Abe

-tta

yökortteerittani

yökortteerittasi

yökortteerittansa / yökortteerittaan

yökortteereittani

yökortteereittasi

yökortteereittansa / yökortteereittaan

Com

-ne

-

-

-

yökortteereineni

yökortteereinesi

yökortteereinensa / yökortteereineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yökortteerimme

yökortteerimme

yökortteerinne

yökortteerinne

yökortteerinsa

yökortteerinsa

Par

-ta

yökortteeriamme

yökortteereitamme / yökortteerejamme

yökortteerianne

yökortteereitanne / yökortteerejanne

yökortteeriansa / yökortteeriaan

yökortteereitansa / yökortteereitaan / yökortteerejansa / yökortteerejaan

Gen

-n

yökortteerimme

yökortteereittemme / yökortteereidemme / yökortteeriemme

yökortteerinne

yökortteereittenne / yökortteereidenne / yökortteerienne

yökortteerinsa

yökortteereittensa / yökortteereidensa / yökortteeriensa

Ill

mihin

yökortteeriimme

yökortteereihimme

yökortteeriinne

yökortteereihinne

yökortteeriinsa

yökortteereihinsa

Ine

-ssa

yökortteerissamme

yökortteereissamme

yökortteerissanne

yökortteereissanne

yökortteerissansa / yökortteerissaan

yökortteereissansa / yökortteereissaan

Ela

-sta

yökortteeristamme

yökortteereistamme

yökortteeristanne

yökortteereistanne

yökortteeristansa / yökortteeristaan

yökortteereistansa / yökortteereistaan

All

-lle

yökortteerillemme

yökortteereillemme

yökortteerillenne

yökortteereillenne

yökortteerillensa / yökortteerilleen

yökortteereillensa / yökortteereillean

Ade

-lla

yökortteerillamme

yökortteereillamme

yökortteerillanne

yökortteereillanne

yökortteerillansa / yökortteerillaan

yökortteereillansa / yökortteereillaan

Abl

-lta

yökortteeriltamme

yökortteereiltamme

yökortteeriltanne

yökortteereiltanne

yökortteeriltansa / yökortteeriltaan

yökortteereiltansa / yökortteereiltaan

Tra

-ksi

yökortteeriksemme

yökortteereiksemme

yökortteeriksenne

yökortteereiksenne

yökortteeriksensa / yökortteerikseen

yökortteereiksensa / yökortteereikseen

Ess

-na

yökortteerinamme

yökortteereinamme

yökortteerinanne

yökortteereinanne

yökortteerinansa / yökortteerinaan

yökortteereinansa / yökortteereinaan

Abe

-tta

yökortteerittamme

yökortteereittamme

yökortteerittanne

yökortteereittanne

yökortteerittansa / yökortteerittaan

yökortteereittansa / yökortteereittaan

Com

-ne

-

yökortteereinemme

-

yökortteereinenne

-

yökortteereinensa / yökortteereineen

Singular

Plural

Nom

-

yökortteerimme

yökortteerinne

yökortteerinsa

yökortteerimme

yökortteerinne

yökortteerinsa

Par

-ta

yökortteeriamme

yökortteerianne

yökortteeriansa / yökortteeriaan

yökortteereitamme / yökortteerejamme

yökortteereitanne / yökortteerejanne

yökortteereitansa / yökortteereitaan / yökortteerejansa / yökortteerejaan

Gen

-n

yökortteerimme

yökortteerinne

yökortteerinsa

yökortteereittemme / yökortteereidemme / yökortteeriemme

yökortteereittenne / yökortteereidenne / yökortteerienne

yökortteereittensa / yökortteereidensa / yökortteeriensa

Ill

mihin

yökortteeriimme

yökortteeriinne

yökortteeriinsa

yökortteereihimme

yökortteereihinne

yökortteereihinsa

Ine

-ssa

yökortteerissamme

yökortteerissanne

yökortteerissansa / yökortteerissaan

yökortteereissamme

yökortteereissanne

yökortteereissansa / yökortteereissaan

Ela

-sta

yökortteeristamme

yökortteeristanne

yökortteeristansa / yökortteeristaan

yökortteereistamme

yökortteereistanne

yökortteereistansa / yökortteereistaan

All

-lle

yökortteerillemme

yökortteerillenne

yökortteerillensa / yökortteerilleen

yökortteereillemme

yökortteereillenne

yökortteereillensa / yökortteereillean

Ade

-lla

yökortteerillamme

yökortteerillanne

yökortteerillansa / yökortteerillaan

yökortteereillamme

yökortteereillanne

yökortteereillansa / yökortteereillaan

Abl

-lta

yökortteeriltamme

yökortteeriltanne

yökortteeriltansa / yökortteeriltaan

yökortteereiltamme

yökortteereiltanne

yökortteereiltansa / yökortteereiltaan

Tra

-ksi

yökortteeriksemme

yökortteeriksenne

yökortteeriksensa / yökortteerikseen

yökortteereiksemme

yökortteereiksenne

yökortteereiksensa / yökortteereikseen

Ess

-na

yökortteerinamme

yökortteerinanne

yökortteerinansa / yökortteerinaan

yökortteereinamme

yökortteereinanne

yökortteereinansa / yökortteereinaan

Abe

-tta

yökortteerittamme

yökortteerittanne

yökortteerittansa / yökortteerittaan

yökortteereittamme

yökortteereittanne

yökortteereittansa / yökortteereittaan

Com

-ne

-

-

-

yökortteereinemme

yökortteereinenne

yökortteereinensa / yökortteereineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöt

Par

-ta

yötä

öitä

Gen

-n

yön

öitten / öiden

Ill

mihin

yöhön

öihin

Ine

-ssa

yössä

öissä

Ela

-sta

yöstä

öistä

All

-lle

yölle

öille

Ade

-lla

yöllä

öillä

Abl

-lta

yöltä

öiltä

Tra

-ksi

yöksi

öiksi

Ess

-na

yönä

öinä

Abe

-tta

yöttä

öittä

Com

-ne

-

öine

Ins

-in

-

öin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöt

Par

-ta

yötä

öitä

Gen

-n

yön

öitten / öiden

Ill

mihin

yöhön

öihin

Ine

-ssa

yössä

öissä

Ela

-sta

yöstä

öistä

All

-lle

yölle

öille

Ade

-lla

yöllä

öillä

Abl

-lta

yöltä

öiltä

Tra

-ksi

yöksi

öiksi

Ess

-na

yönä

öinä

Abe

-tta

yöttä

öittä

Com

-ne

-

öine

Ins

-in

-

öin

Translations

night , ilta
nighttime yöaika,
Show more arrow right

Wiktionary

night Fin:Yöllä on pimeää.Eng:It is dark at night. (modifier) night, nocturnal Show more arrow right The concepts ilta (“evening”) and (“night”) are defined slightly differently in Finnish and English. is generally regarded as the period of day normally devoted for sleeping, i.e. roughly the time between 10/11 p.m. and 6/7 a.m. The time between 5/6 p.m. and 10/11 p.m. is referred to as ilta (“evening”), but in English it is often called "night" as e.g. in "I have a meeting tonight". The term tiistaiyö (literally, Tuesday night) would actually refer to the hours from approximately 23:00 Monday to 06:00 Tuesday, which in standard English would be referred to as Monday night (even though Tuesday technically begins during this period). Show more arrow right yöllinenyöpyäyötön yööinenöisin Show more arrow right aamuyöalkuyöhallayöhääyöiltayöjouluyöjuhannusyökeskiyökesäyölemmenyöloppuyömyrsky-pakkasyöpuoliyöpääsiäisyösuviyösydänyötalviyöuudenvuodenyövappuyöyöaikayöastiayöasuyöbaariyöeläinyöelämäyöilmayöjunayöjuoksuyökahvilayökasteyökasteluyökausiyökerhoyökortteeriyökylmäyökyöpeliyölamppuyölentoyölepoyöliikenneyölintuyölämmitysyölämpötilayömajayömyssyyömyöhäyönkuningataryönmustayönseutuyönäköyönäytäntöyöpaikkayöpaitayöpakkanenyöpalayöpelkoyöperhonenyöpilviyöpimeäyöpukuyöpuoliyöpuuyöpäivystysyöpöytäyöradioyörahayörauhayöravintolayösijayösilmäyösokeusyösuunnistusyösydänyösyöttöyösähköyösäilöyötaivasyötaksayötuuliyötyöyötyöläinenyötähtäinyöuniyövaateyövahtiyövaippayövalaistusyövalvontayövierasyövilkkayövoideyövuoro Show more arrow right From Proto-Finnic öö, from Proto-Uralic üje. Cognates include Karelian , Ludian üö, Estonian öö, Ingrian öö, Livonian īe, Northern Sami idja, Inari Sami ijjâ, Udmurt уй (uj), Komi-Permyak ой (oj), Komi-Zyrian вой (voj), Southern Mansi йӣ (jī), Hungarian éj. Show more arrow right

Wikipedia

Night Night or nighttime (also spelled night-time or night time) is the period of ambient darkness from sunset to sunrise during each 24-hour day, when the Sun is below the horizon. The exact time when night begins and ends (equally true with evening) depends on the location and varies throughout the year. When night is considered as a period that follows evening, it is usually considered to start around 8 pm and to last to about 4 am. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ni

ni

si

si

nsä

nsä

Par

-ta

yötäni

öitäni

yötäsi

öitäsi

yötänsä / yötään

öitänsä / öitään

Gen

-n

ni

öitteni / öideni

si

öittesi / öidesi

nsä

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhöni

öihini

yöhösi

öihisi

yöhönsä

öihinsä

Ine

-ssa

yössäni

öissäni

yössäsi

öissäsi

yössänsä / yössään

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstäni

öistäni

yöstäsi

öistäsi

yöstänsä / yöstään

öistänsä / öistään

All

-lle

yölleni

öilleni

yöllesi

öillesi

yöllensä / yölleen

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yölläni

öilläni

yölläsi

öilläsi

yöllänsä / yöllään

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltäni

öiltäni

yöltäsi

öiltäsi

yöltänsä / yöltään

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yökseni

öikseni

yöksesi

öiksesi

yöksensä / yökseen

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönäni

öinäni

yönäsi

öinäsi

yönänsä / yönään

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttäni

öittäni

yöttäsi

öittäsi

yöttänsä / yöttään

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

öineni

-

öinesi

-

öinensä / öineen

Singular

Plural

Nom

-

ni

si

nsä

ni

si

nsä

Par

-ta

yötäni

yötäsi

yötänsä / yötään

öitäni

öitäsi

öitänsä / öitään

Gen

-n

ni

si

nsä

öitteni / öideni

öittesi / öidesi

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhöni

yöhösi

yöhönsä

öihini

öihisi

öihinsä

Ine

-ssa

yössäni

yössäsi

yössänsä / yössään

öissäni

öissäsi

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstäni

yöstäsi

yöstänsä / yöstään

öistäni

öistäsi

öistänsä / öistään

All

-lle

yölleni

yöllesi

yöllensä / yölleen

öilleni

öillesi

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yölläni

yölläsi

yöllänsä / yöllään

öilläni

öilläsi

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltäni

yöltäsi

yöltänsä / yöltään

öiltäni

öiltäsi

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yökseni

yöksesi

yöksensä / yökseen

öikseni

öiksesi

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönäni

yönäsi

yönänsä / yönään

öinäni

öinäsi

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttäni

yöttäsi

yöttänsä / yöttään

öittäni

öittäsi

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

-

-

öineni

öinesi

öinensä / öineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mme

mme

nne

nne

nsä

nsä

Par

-ta

yötämme

öitämme

yötänne

öitänne

yötänsä / yötään

öitänsä / öitään

Gen

-n

mme

öittemme / öidemme

nne

öittenne / öidenne

nsä

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhömme

öihimme

yöhönne

öihinne

yöhönsä

öihinsä

Ine

-ssa

yössämme

öissämme

yössänne

öissänne

yössänsä / yössään

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstämme

öistämme

yöstänne

öistänne

yöstänsä / yöstään

öistänsä / öistään

All

-lle

yöllemme

öillemme

yöllenne

öillenne

yöllensä / yölleen

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yöllämme

öillämme

yöllänne

öillänne

yöllänsä / yöllään

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltämme

öiltämme

yöltänne

öiltänne

yöltänsä / yöltään

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yöksemme

öiksemme

yöksenne

öiksenne

yöksensä / yökseen

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönämme

öinämme

yönänne

öinänne

yönänsä / yönään

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttämme

öittämme

yöttänne

öittänne

yöttänsä / yöttään

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

öinemme

-

öinenne

-

öinensä / öineen

Singular

Plural

Nom

-

mme

nne

nsä

mme

nne

nsä

Par

-ta

yötämme

yötänne

yötänsä / yötään

öitämme

öitänne

öitänsä / öitään

Gen

-n

mme

nne

nsä

öittemme / öidemme

öittenne / öidenne

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhömme

yöhönne

yöhönsä

öihimme

öihinne

öihinsä

Ine

-ssa

yössämme

yössänne

yössänsä / yössään

öissämme

öissänne

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstämme

yöstänne

yöstänsä / yöstään

öistämme

öistänne

öistänsä / öistään

All

-lle

yöllemme

yöllenne

yöllensä / yölleen

öillemme

öillenne

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yöllämme

yöllänne

yöllänsä / yöllään

öillämme

öillänne

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltämme

yöltänne

yöltänsä / yöltään

öiltämme

öiltänne

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yöksemme

yöksenne

yöksensä / yökseen

öiksemme

öiksenne

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönämme

yönänne

yönänsä / yönään

öinämme

öinänne

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttämme

yöttänne

yöttänsä / yöttään

öittämme

öittänne

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

-

-

öinemme

öinenne

öinensä / öineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kortteeri

kortteerit

Par

-ta

kortteeria

kortteereita / kortteereja

Gen

-n

kortteerin

kortteereitten / kortteereiden / kortteerien

Ill

mihin

kortteeriin

kortteereihin

Ine

-ssa

kortteerissa

kortteereissa

Ela

-sta

kortteerista

kortteereista

All

-lle

kortteerille

kortteereille

Ade

-lla

kortteerilla

kortteereilla

Abl

-lta

kortteerilta

kortteereilta

Tra

-ksi

kortteeriksi

kortteereiksi

Ess

-na

kortteerina

kortteereina

Abe

-tta

kortteeritta

kortteereitta

Com

-ne

-

kortteereine

Ins

-in

-

kortteerein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kortteeri

kortteerit

Par

-ta

kortteeria

kortteereita / kortteereja

Gen

-n

kortteerin

kortteereitten / kortteereiden / kortteerien

Ill

mihin

kortteeriin

kortteereihin

Ine

-ssa

kortteerissa

kortteereissa

Ela

-sta

kortteerista

kortteereista

All

-lle

kortteerille

kortteereille

Ade

-lla

kortteerilla

kortteereilla

Abl

-lta

kortteerilta

kortteereilta

Tra

-ksi

kortteeriksi

kortteereiksi

Ess

-na

kortteerina

kortteereina

Abe

-tta

kortteeritta

kortteereitta

Com

-ne

-

kortteereine

Ins

-in

-

kortteerein

Translations

quarters asunto, kortteeri
accommodation majoitus, asunto, majoitusmahdollisuudet, tilat, mukauttaminen, kortteeri
Show more arrow right

Wiktionary

lodging, temporary residence Show more arrow right From Swedish kvarter. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kortteerini

kortteerini

kortteerisi

kortteerisi

kortteerinsa

kortteerinsa

Par

-ta

kortteeriani

kortteereitani / kortteerejani

kortteeriasi

kortteereitasi / kortteerejasi

kortteeriansa / kortteeriaan

kortteereitansa / kortteereitaan / kortteerejansa / kortteerejaan

Gen

-n

kortteerini

kortteereitteni / kortteereideni / kortteerieni

kortteerisi

kortteereittesi / kortteereidesi / kortteeriesi

kortteerinsa

kortteereittensa / kortteereidensa / kortteeriensa

Ill

mihin

kortteeriini

kortteereihini

kortteeriisi

kortteereihisi

kortteeriinsa

kortteereihinsa

Ine

-ssa

kortteerissani

kortteereissani

kortteerissasi

kortteereissasi

kortteerissansa / kortteerissaan

kortteereissansa / kortteereissaan

Ela

-sta

kortteeristani

kortteereistani

kortteeristasi

kortteereistasi

kortteeristansa / kortteeristaan

kortteereistansa / kortteereistaan

All

-lle

kortteerilleni

kortteereilleni

kortteerillesi

kortteereillesi

kortteerillensa / kortteerilleen

kortteereillensa / kortteereillean

Ade

-lla

kortteerillani

kortteereillani

kortteerillasi

kortteereillasi

kortteerillansa / kortteerillaan

kortteereillansa / kortteereillaan

Abl

-lta

kortteeriltani

kortteereiltani

kortteeriltasi

kortteereiltasi

kortteeriltansa / kortteeriltaan

kortteereiltansa / kortteereiltaan

Tra

-ksi

kortteerikseni

kortteereikseni

kortteeriksesi

kortteereiksesi

kortteeriksensa / kortteerikseen

kortteereiksensa / kortteereikseen

Ess

-na

kortteerinani

kortteereinani

kortteerinasi

kortteereinasi

kortteerinansa / kortteerinaan

kortteereinansa / kortteereinaan

Abe

-tta

kortteerittani

kortteereittani

kortteerittasi

kortteereittasi

kortteerittansa / kortteerittaan

kortteereittansa / kortteereittaan

Com

-ne

-

kortteereineni

-

kortteereinesi

-

kortteereinensa / kortteereineen

Singular

Plural

Nom

-

kortteerini

kortteerisi

kortteerinsa

kortteerini

kortteerisi

kortteerinsa

Par

-ta

kortteeriani

kortteeriasi

kortteeriansa / kortteeriaan

kortteereitani / kortteerejani

kortteereitasi / kortteerejasi

kortteereitansa / kortteereitaan / kortteerejansa / kortteerejaan

Gen

-n

kortteerini

kortteerisi

kortteerinsa

kortteereitteni / kortteereideni / kortteerieni

kortteereittesi / kortteereidesi / kortteeriesi

kortteereittensa / kortteereidensa / kortteeriensa

Ill

mihin

kortteeriini

kortteeriisi

kortteeriinsa

kortteereihini

kortteereihisi

kortteereihinsa

Ine

-ssa

kortteerissani

kortteerissasi

kortteerissansa / kortteerissaan

kortteereissani

kortteereissasi

kortteereissansa / kortteereissaan

Ela

-sta

kortteeristani

kortteeristasi

kortteeristansa / kortteeristaan

kortteereistani

kortteereistasi

kortteereistansa / kortteereistaan

All

-lle

kortteerilleni

kortteerillesi

kortteerillensa / kortteerilleen

kortteereilleni

kortteereillesi

kortteereillensa / kortteereillean

Ade

-lla

kortteerillani

kortteerillasi

kortteerillansa / kortteerillaan

kortteereillani

kortteereillasi

kortteereillansa / kortteereillaan

Abl

-lta

kortteeriltani

kortteeriltasi

kortteeriltansa / kortteeriltaan

kortteereiltani

kortteereiltasi

kortteereiltansa / kortteereiltaan

Tra

-ksi

kortteerikseni

kortteeriksesi

kortteeriksensa / kortteerikseen

kortteereikseni

kortteereiksesi

kortteereiksensa / kortteereikseen

Ess

-na

kortteerinani

kortteerinasi

kortteerinansa / kortteerinaan

kortteereinani

kortteereinasi

kortteereinansa / kortteereinaan

Abe

-tta

kortteerittani

kortteerittasi

kortteerittansa / kortteerittaan

kortteereittani

kortteereittasi

kortteereittansa / kortteereittaan

Com

-ne

-

-

-

kortteereineni

kortteereinesi

kortteereinensa / kortteereineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kortteerimme

kortteerimme

kortteerinne

kortteerinne

kortteerinsa

kortteerinsa

Par

-ta

kortteeriamme

kortteereitamme / kortteerejamme

kortteerianne

kortteereitanne / kortteerejanne

kortteeriansa / kortteeriaan

kortteereitansa / kortteereitaan / kortteerejansa / kortteerejaan

Gen

-n

kortteerimme

kortteereittemme / kortteereidemme / kortteeriemme

kortteerinne

kortteereittenne / kortteereidenne / kortteerienne

kortteerinsa

kortteereittensa / kortteereidensa / kortteeriensa

Ill

mihin

kortteeriimme

kortteereihimme

kortteeriinne

kortteereihinne

kortteeriinsa

kortteereihinsa

Ine

-ssa

kortteerissamme

kortteereissamme

kortteerissanne

kortteereissanne

kortteerissansa / kortteerissaan

kortteereissansa / kortteereissaan

Ela

-sta

kortteeristamme

kortteereistamme

kortteeristanne

kortteereistanne

kortteeristansa / kortteeristaan

kortteereistansa / kortteereistaan

All

-lle

kortteerillemme

kortteereillemme

kortteerillenne

kortteereillenne

kortteerillensa / kortteerilleen

kortteereillensa / kortteereillean

Ade

-lla

kortteerillamme

kortteereillamme

kortteerillanne

kortteereillanne

kortteerillansa / kortteerillaan

kortteereillansa / kortteereillaan

Abl

-lta

kortteeriltamme

kortteereiltamme

kortteeriltanne

kortteereiltanne

kortteeriltansa / kortteeriltaan

kortteereiltansa / kortteereiltaan

Tra

-ksi

kortteeriksemme

kortteereiksemme

kortteeriksenne

kortteereiksenne

kortteeriksensa / kortteerikseen

kortteereiksensa / kortteereikseen

Ess

-na

kortteerinamme

kortteereinamme

kortteerinanne

kortteereinanne

kortteerinansa / kortteerinaan

kortteereinansa / kortteereinaan

Abe

-tta

kortteerittamme

kortteereittamme

kortteerittanne

kortteereittanne

kortteerittansa / kortteerittaan

kortteereittansa / kortteereittaan

Com

-ne

-

kortteereinemme

-

kortteereinenne

-

kortteereinensa / kortteereineen

Singular

Plural

Nom

-

kortteerimme

kortteerinne

kortteerinsa

kortteerimme

kortteerinne

kortteerinsa

Par

-ta

kortteeriamme

kortteerianne

kortteeriansa / kortteeriaan

kortteereitamme / kortteerejamme

kortteereitanne / kortteerejanne

kortteereitansa / kortteereitaan / kortteerejansa / kortteerejaan

Gen

-n

kortteerimme

kortteerinne

kortteerinsa

kortteereittemme / kortteereidemme / kortteeriemme

kortteereittenne / kortteereidenne / kortteerienne

kortteereittensa / kortteereidensa / kortteeriensa

Ill

mihin

kortteeriimme

kortteeriinne

kortteeriinsa

kortteereihimme

kortteereihinne

kortteereihinsa

Ine

-ssa

kortteerissamme

kortteerissanne

kortteerissansa / kortteerissaan

kortteereissamme

kortteereissanne

kortteereissansa / kortteereissaan

Ela

-sta

kortteeristamme

kortteeristanne

kortteeristansa / kortteeristaan

kortteereistamme

kortteereistanne

kortteereistansa / kortteereistaan

All

-lle

kortteerillemme

kortteerillenne

kortteerillensa / kortteerilleen

kortteereillemme

kortteereillenne

kortteereillensa / kortteereillean

Ade

-lla

kortteerillamme

kortteerillanne

kortteerillansa / kortteerillaan

kortteereillamme

kortteereillanne

kortteereillansa / kortteereillaan

Abl

-lta

kortteeriltamme

kortteeriltanne

kortteeriltansa / kortteeriltaan

kortteereiltamme

kortteereiltanne

kortteereiltansa / kortteereiltaan

Tra

-ksi

kortteeriksemme

kortteeriksenne

kortteeriksensa / kortteerikseen

kortteereiksemme

kortteereiksenne

kortteereiksensa / kortteereikseen

Ess

-na

kortteerinamme

kortteerinanne

kortteerinansa / kortteerinaan

kortteereinamme

kortteereinanne

kortteereinansa / kortteereinaan

Abe

-tta

kortteerittamme

kortteerittanne

kortteerittansa / kortteerittaan

kortteereittamme

kortteereittanne

kortteereittansa / kortteereittaan

Com

-ne

-

-

-

kortteereinemme

kortteereinenne

kortteereinensa / kortteereineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept