Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yökerho yökerho   N Sg Nom
   N Sg Nom + kerho   N Sg Nom

yökerho, Noun

up ↑

Translations & synonyms

nightclub yökerho
nightspot yökerho
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N avtugpyho, zhfvp pyho, be fvzcyl pyho, vf na ragregnvazrag irahr naq one gung hfhnyyl bcrengrf yngr vagb gur avtug. N avtugpyho vf trarenyyl qvfgvathvfurq sebz erthyne onef, chof, be gnireaf ol gur vapyhfvba bs n fgntr sbe yvir zhfvp, bar be zber qnapr sybbe nernf naq n QW obbgu, jurer n QW cynlf erpbeqrq zhfvp. Gur hcznexrg angher bs avtugpyhof pna or frra va gur vapyhfvba bs IVC nernf va fbzr avtugpyhof, sbe pryroevgvrf naq gurve thrfgf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug pyho

Etymology:
(“avtug”) +‎ xreub (“pyho”)
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yökerhoni yökerhoni yökerhosi yökerhosi yökerhonsa yökerhonsa
Par -ta yökerhoani yökerhojani yökerhoasi yökerhojasi yökerhoansa / yökerhoaan yökerhojansa / yökerhojaan
Gen -n yökerhoni yökerhojeni yökerhosi yökerhojesi yökerhonsa yökerhojensa
Ill mihin yökerhooni yökerhoihini yökerhoosi yökerhoihisi yökerhoonsa yökerhoihinsa
Ine -ssa yökerhossani yökerhoissani yökerhossasi yökerhoissasi yökerhossansa / yökerhossaan yökerhoissansa / yökerhoissaan
Ela -sta yökerhostani yökerhoistani yökerhostasi yökerhoistasi yökerhostansa / yökerhostaan yökerhoistansa / yökerhoistaan
All -lle yökerholleni yökerhoilleni yökerhollesi yökerhoillesi yökerholleen / yökerhollensa yökerhoillensa / yökerhoillean
Ade -lla yökerhollani yökerhoillani yökerhollasi yökerhoillasi yökerhollansa / yökerhollaan yökerhoillansa / yökerhoillaan
Abl -lta yökerholtani yökerhoiltani yökerholtasi yökerhoiltasi yökerholtansa / yökerholtaan yökerhoiltansa / yökerhoiltaan
Tra -ksi yökerhokseni yökerhoikseni yökerhoksesi yökerhoiksesi yökerhokseen / yökerhoksensa yökerhoikseen / yökerhoiksensa
Ess -na yökerhonani yökerhoinani yökerhonasi yökerhoinasi yökerhonansa / yökerhonaan yökerhoinansa / yökerhoinaan
Abe -tta yökerhottani yökerhoittani yökerhottasi yökerhoittasi yökerhottansa / yökerhottaan yökerhoittansa / yökerhoittaan
Com -ne - yökerhoineni - yökerhoinesi - yökerhoineen / yökerhoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yökerhomme yökerhomme yökerhonne yökerhonne yökerhonsa yökerhonsa
Par -ta yökerhoamme yökerhojamme yökerhoanne yökerhojanne yökerhoansa / yökerhoaan yökerhojansa / yökerhojaan
Gen -n yökerhomme yökerhojemme yökerhonne yökerhojenne yökerhonsa yökerhojensa
Ill mihin yökerhoomme yökerhoihimme yökerhoonne yökerhoihinne yökerhoonsa yökerhoihinsa
Ine -ssa yökerhossamme yökerhoissamme yökerhossanne yökerhoissanne yökerhossansa / yökerhossaan yökerhoissansa / yökerhoissaan
Ela -sta yökerhostamme yökerhoistamme yökerhostanne yökerhoistanne yökerhostansa / yökerhostaan yökerhoistansa / yökerhoistaan
All -lle yökerhollemme yökerhoillemme yökerhollenne yökerhoillenne yökerholleen / yökerhollensa yökerhoillensa / yökerhoillean
Ade -lla yökerhollamme yökerhoillamme yökerhollanne yökerhoillanne yökerhollansa / yökerhollaan yökerhoillansa / yökerhoillaan
Abl -lta yökerholtamme yökerhoiltamme yökerholtanne yökerhoiltanne yökerholtansa / yökerholtaan yökerhoiltansa / yökerhoiltaan
Tra -ksi yökerhoksemme yökerhoiksemme yökerhoksenne yökerhoiksenne yökerhokseen / yökerhoksensa yökerhoikseen / yökerhoiksensa
Ess -na yökerhonamme yökerhoinamme yökerhonanne yökerhoinanne yökerhonansa / yökerhonaan yökerhoinansa / yökerhoinaan
Abe -tta yökerhottamme yökerhoittamme yökerhottanne yökerhoittanne yökerhottansa / yökerhottaan yökerhoittansa / yökerhoittaan
Com -ne - yökerhoinemme - yökerhoinenne - yökerhoineen / yökerhoinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

kerho, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kerho kerhot
Par -ta kerhoa kerhoja
Gen -n kerhon kerhojen
Ill mihin kerhoon kerhoihin
Ine -ssa kerhossa kerhoissa
Ela -sta kerhosta kerhoista
All -lle kerholle kerhoille
Ade -lla kerholla kerhoilla
Abl -lta kerholta kerhoilta
Tra -ksi kerhoksi kerhoiksi
Ess -na kerhona kerhoina
Abe -tta kerhotta kerhoitta
Com -ne - kerhoine
Ins -in - kerhoin

Translations & synonyms

club klubi, maila, kerho, nuija, risti, keila
society yhteiskunta, seura, yhdistys, yhteisö, seurapiirit, kerho
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N pyho vf na nffbpvngvba bs crbcyr havgrq ol n pbzzba vagrerfg be tbny. N freivpr pyho, sbe rknzcyr, rkvfgf sbe ibyhagnel be punevgnoyr npgvivgvrf. Gurer ner pyhof qribgrq gb uboovrf naq fcbegf, fbpvny npgvivgvrf pyhof, cbyvgvpny naq eryvtvbhf pyhof, naq fb sbegu.

Source: Wikipedia
Wiktionary
pyho (bsgra vasbezny tebhc bs crbcyr, jub zrrg zber be yrff erthyneyl nebhaq n pbzzba vagrerfg be ubool; fbzrgvzrf nffbpvngrq nf luqvfglf)

Usage:
Gur ubool tebhcf sbe lbhatfgref naq bgure crbcyr eha r.t. ol fpubbyf naq cnevfurf ner bsgra pnyyrq xreub.Frr nyfb hfntr abgrf haqre luqvfglf.
Synonyms:
cvvev
Derived terms:
vygncäviäxreub
xreubuhbar
xreubgbvzvagn
zbbggbevclöeäxreub
ahbevfbxreub

Etymology:
Cebonoyl qrevirq sebz xrev (“pvephyne rqtr, evat, pvepyr”).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kerhoni kerhoni kerhosi kerhosi kerhonsa kerhonsa
Par -ta kerhoani kerhojani kerhoasi kerhojasi kerhoansa / kerhoaan kerhojansa / kerhojaan
Gen -n kerhoni kerhojeni kerhosi kerhojesi kerhonsa kerhojensa
Ill mihin kerhooni kerhoihini kerhoosi kerhoihisi kerhoonsa kerhoihinsa
Ine -ssa kerhossani kerhoissani kerhossasi kerhoissasi kerhossansa / kerhossaan kerhoissansa / kerhoissaan
Ela -sta kerhostani kerhoistani kerhostasi kerhoistasi kerhostansa / kerhostaan kerhoistansa / kerhoistaan
All -lle kerholleni kerhoilleni kerhollesi kerhoillesi kerholleen / kerhollensa kerhoillensa / kerhoillean
Ade -lla kerhollani kerhoillani kerhollasi kerhoillasi kerhollansa / kerhollaan kerhoillansa / kerhoillaan
Abl -lta kerholtani kerhoiltani kerholtasi kerhoiltasi kerholtansa / kerholtaan kerhoiltansa / kerhoiltaan
Tra -ksi kerhokseni kerhoikseni kerhoksesi kerhoiksesi kerhokseen / kerhoksensa kerhoikseen / kerhoiksensa
Ess -na kerhonani kerhoinani kerhonasi kerhoinasi kerhonansa / kerhonaan kerhoinansa / kerhoinaan
Abe -tta kerhottani kerhoittani kerhottasi kerhoittasi kerhottansa / kerhottaan kerhoittansa / kerhoittaan
Com -ne - kerhoineni - kerhoinesi - kerhoineen / kerhoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kerhomme kerhomme kerhonne kerhonne kerhonsa kerhonsa
Par -ta kerhoamme kerhojamme kerhoanne kerhojanne kerhoansa / kerhoaan kerhojansa / kerhojaan
Gen -n kerhomme kerhojemme kerhonne kerhojenne kerhonsa kerhojensa
Ill mihin kerhoomme kerhoihimme kerhoonne kerhoihinne kerhoonsa kerhoihinsa
Ine -ssa kerhossamme kerhoissamme kerhossanne kerhoissanne kerhossansa / kerhossaan kerhoissansa / kerhoissaan
Ela -sta kerhostamme kerhoistamme kerhostanne kerhoistanne kerhostansa / kerhostaan kerhoistansa / kerhoistaan
All -lle kerhollemme kerhoillemme kerhollenne kerhoillenne kerholleen / kerhollensa kerhoillensa / kerhoillean
Ade -lla kerhollamme kerhoillamme kerhollanne kerhoillanne kerhollansa / kerhollaan kerhoillansa / kerhoillaan
Abl -lta kerholtamme kerhoiltamme kerholtanne kerhoiltanne kerholtansa / kerholtaan kerhoiltansa / kerhoiltaan
Tra -ksi kerhoksemme kerhoiksemme kerhoksenne kerhoiksenne kerhokseen / kerhoksensa kerhoikseen / kerhoiksensa
Ess -na kerhonamme kerhoinamme kerhonanne kerhoinanne kerhonansa / kerhonaan kerhoinansa / kerhoinaan
Abe -tta kerhottamme kerhoittamme kerhottanne kerhoittanne kerhottansa / kerhottaan kerhoittansa / kerhoittaan
Com -ne - kerhoinemme - kerhoinenne - kerhoineen / kerhoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept