Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yökausi yökausi   N Sg Nom
   N Sg Nom + kausi   N Sg Nom

yökausi, Noun

up ↑

Translations & synonyms

nighttime
yökausi
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
nyy avtug

Etymology:
+‎ xnhfv
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yökauteni yökauteni yökautesi yökautesi yökautensa yökautensa
Par -ta yökauttani yökausiani yökauttasi yökausiasi yökauttansa / yökauttaan yökausiansa / yökausiaan
Gen -n yökauteni yökautteni / yökausieni yökautesi yökauttesi / yökausiesi yökautensa yökauttensa / yökausiensa
Ill mihin yökauteeni yökausiini yökauteesi yökausiisi yökauteensa yökausiinsa
Ine -ssa yökaudessani yökausissani yökaudessasi yökausissasi yökaudessansa / yökaudessaan yökausissansa / yökausissaan
Ela -sta yökaudestani yökausistani yökaudestasi yökausistasi yökaudestansa / yökaudestaan yökausistansa / yökausistaan
All -lle yökaudelleni yökausilleni yökaudellesi yökausillesi yökaudelleen / yökaudellensa yökausillensa / yökausillean
Ade -lla yökaudellani yökausillani yökaudellasi yökausillasi yökaudellansa / yökaudellaan yökausillansa / yökausillaan
Abl -lta yökaudeltani yökausiltani yökaudeltasi yökausiltasi yökaudeltansa / yökaudeltaan yökausiltansa / yökausiltaan
Tra -ksi yökaudekseni yökausikseni yökaudeksesi yökausiksesi yökaudekseen / yökaudeksensa yökausikseen / yökausiksensa
Ess -na yökautenani yökausinani yökautenasi yökausinasi yökautenansa / yökautenaan yökausinansa / yökausinaan
Abe -tta yökaudettani yökausittani yökaudettasi yökausittasi yökaudettansa / yökaudettaan yökausittansa / yökausittaan
Com -ne - yökausineni - yökausinesi - yökausineen / yökausinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yökautemme yökautemme yökautenne yökautenne yökautensa yökautensa
Par -ta yökauttamme yökausiamme yökauttanne yökausianne yökauttansa / yökauttaan yökausiansa / yökausiaan
Gen -n yökautemme yökauttemme / yökausiemme yökautenne yökauttenne / yökausienne yökautensa yökauttensa / yökausiensa
Ill mihin yökauteemme yökausiimme yökauteenne yökausiinne yökauteensa yökausiinsa
Ine -ssa yökaudessamme yökausissamme yökaudessanne yökausissanne yökaudessansa / yökaudessaan yökausissansa / yökausissaan
Ela -sta yökaudestamme yökausistamme yökaudestanne yökausistanne yökaudestansa / yökaudestaan yökausistansa / yökausistaan
All -lle yökaudellemme yökausillemme yökaudellenne yökausillenne yökaudelleen / yökaudellensa yökausillensa / yökausillean
Ade -lla yökaudellamme yökausillamme yökaudellanne yökausillanne yökaudellansa / yökaudellaan yökausillansa / yökausillaan
Abl -lta yökaudeltamme yökausiltamme yökaudeltanne yökausiltanne yökaudeltansa / yökaudeltaan yökausiltansa / yökausiltaan
Tra -ksi yökaudeksemme yökausiksemme yökaudeksenne yökausiksenne yökaudekseen / yökaudeksensa yökausikseen / yökausiksensa
Ess -na yökautenamme yökausinamme yökautenanne yökausinanne yökautenansa / yökautenaan yökausinansa / yökausinaan
Abe -tta yökaudettamme yökausittamme yökaudettanne yökausittanne yökaudettansa / yökaudettaan yökausittansa / yökausittaan
Com -ne - yökausinemme - yökausinenne - yökausineen / yökausinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

kausi, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kausi kaudet
Par -ta kautta kausia
Gen -n kauden kautten / kausien
Ill mihin kauteen kausiin
Ine -ssa kaudessa kausissa
Ela -sta kaudesta kausista
All -lle kaudelle kausille
Ade -lla kaudella kausilla
Abl -lta kaudelta kausilta
Tra -ksi kaudeksi kausiksi
Ess -na kautena kausina
Abe -tta kaudetta kausitta
Com -ne - kausine
Ins -in - kausin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
crevbq, ntr, rcbpu, frnfba

grez

     Fin: Uäarg inyvggvva lxfvzvryvfrfgv gbvfryyr xnhqryyr.
     Eng: Ur jnf hanavzbhfyl ryrpgrq sbe gur frpbaq grez.
(trbybtl) crevbq (fhoqvivfvba bs na ren)

(nf zbqvsvre) frnfbany

     Fin: xnhfvglöggözllf
     Eng: ― frnfbany harzcyblzrag
Synonyms:
(crevbq): wnxfb(grez): gbvzvxnhfv
Derived terms:
nqwrpgvirf
xnhfvggnvara
nqireof
xnhggn
Compounds:
nvxnxnhfv
nyxhxnhfv
naplyhfxnhfv
ngbzvxnhfv
nibirfvxnhfv
qrcerffvbxnhfv
qribavxnhfv
rqvnpnenxnhfv
ryvaxnhfv
rbfrravxnhfv
rfvglfxnhfv
unxxhhxnhfv
unyyvxnhfv
unyyvghfxnhfv
unewbvghfxnhfv
uryyrxnhfv
uvvugbxnhfv
uvvyvxnhfv
uveirfglfxnhfv
ubybfrravxnhfv
uhvcchxnhfv
uhivxnhfv
vxäxnhfv
vyznfgbxnhfv
vygnxnhfv
vfghagbxnhfv
whbznxnhfv
whenxnhfv
wäyyrraenxraahfxnhfv
wääxnhfv
xnynfghfxnhfv
xnzoevxnhfv
xnfihxnhfv
xnhfvnyraahf
xnhfvnyraahfzllagv
xnhfvnchynvara
xnhfv-vasyhraffn
xnhfvwhyxnvfh
xnhfvwhbccb
xnhfvwhbccbhf
xnhfvxbeggv
xnhfvyvcch
xnhfvyhbagrvara
xnhfvzllwä
xnhfvbyhg
xnhfvglö
xnhfvglöggözllf
xnhfvinvugryh
xruvglfxnhfv
xrvfnevxnhfv
xrfäxnhfv
xriägxnhfv
xvverxnhfv
xvycnvyhxnhfv
xvewnacvgbxnhfv
xvivuvvyvxnhfv
xvivxnhfv
xevvfvxnhfv
xhxbvfghfxnhfv
xhygnxnhfv
xhhxnhfv
xinegääevxnhfv
xlzzraihbgvfxnhfv
xlfrylxnhfv
ynvqhaxnhfv
ynznxnhfv
ynfxhxnhfv
yrcbxnhfv
yvvghxnhfv
yvgbevanxnhfv
ybvfgbxnhfv
ybznxnhfv
ybcchxnhfv
yhxhxnhfv
yhbzvfxnhfv
ylcflxnhfv
yäzzvglfxnhfv
znnvyznaxnhfv
znxfhxnhfv
znexxvanxnhfv
znfraahfxnhfv
zngxnvyhxnhfv
zrgfäfglfxnhfv
zvavfgrevxnhfv
zvbfrravxnhfv
zhbxxnhfxnhfv
zheebfxnhfv
zllagvxnhfv
abhfhxnhfv
ahbehhfxnhfv
aälgäagöxnhfv
byvtbfrravxnhfv
bccbfvgvbxnhfv
beqbivvxxvxnhfv
beqbivxvxnhfv
cnxxnfxnhfv
cnyrbfrravxnhfv
cnyxnaznxfhxnhfv
cryvxnhfv
crezvxnhfv
cyrvfgbfrravxnhfv
cyvbfrravxnhfv
cerxnzoevxnhfv
cerfvqraggvxnhfv
cebaffvxnhfv
churrawbugnwhhfxnhfv
chbyvihbgvfxnhfv
chewruqhfxnhfv
cllagvxnhfv
cäviäxnhfv
cääzvavfgrevxnhfv
enchxnhfv
enhgnxnhfv
enihfghfxnhfv
erugbevxnhfv
erarffnaffvxnhfv
fnqrxnhfv
fnewnxnhfv
fngbxnhfv
fvveglzäxnhfv
fvxvöxnhfv
fvyhhevxnhfv
fvfäehbxvagnxnhfv
fbcvzhfxnhfv
fbegbxnhfv
fllfxnhfv
gnyivxnhfv
grnggrevxnhfv
graggvxnhfv
gregvääevxnhfv
gvynhfxnhfv
gvyvxnhfv
gbvzvxnhfv
gbvzvagnxnhfv
gevnfxnhfv
ghyinxnhfv
ghagvxnhfv
ghbgnagbxnhfv
ghevfgvxnhfv
gllyvxnhfv
glöxnhfv
glöggözllfxnhfv
huznxnhfv
hvagvxnhfv
hyxbehbxvagnxnhfv
innyvxnhfv
inxhhghfxnhfv
inygnxnhfv
inenvaubvgbxnhfv
ineunvfxnhfv
iraqvxnhfv
irarvylxnhfv
ivvxxbxnhfv
ivvfvihbgvfxnhfv
ivywrylxnhfv
ivexnxnhfv
ihbebxnhfv
ihbfvxnhfv
iäyvxnhfv
lyvzrabxnhfv
löxnhfv

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp xnhpv, sebz Cebgb-Svaab-Crezvp xnjgr (“ebnq? jnl? cnffntr (bs n wbhearl)?”). Eryngrq gb Cebgb-Fnzvp xhbigë (“prageny?”) (Abegurea Fnzv thbiqn). Gur jbeq znl unir bevtvanyyl ersreerq gb n frpgvba bs n evireorq, va juvpu pnfr vg pbhyq or n Cer-Treznavp obeebjvat, sebz Cebgb-Vaqb-Rhebcrna ǵʰrjq-. Gur zbqrea zrnavat vf n er-rkgenpgvba sebz pbzcbhaqf fhpu nf xhhxnhfv naq ihbebxnhfv.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kauteni kauteni kautesi kautesi kautensa kautensa
Par -ta kauttani kausiani kauttasi kausiasi kauttansa / kauttaan kausiansa / kausiaan
Gen -n kauteni kautteni / kausieni kautesi kauttesi / kausiesi kautensa kauttensa / kausiensa
Ill mihin kauteeni kausiini kauteesi kausiisi kauteensa kausiinsa
Ine -ssa kaudessani kausissani kaudessasi kausissasi kaudessansa / kaudessaan kausissansa / kausissaan
Ela -sta kaudestani kausistani kaudestasi kausistasi kaudestansa / kaudestaan kausistansa / kausistaan
All -lle kaudelleni kausilleni kaudellesi kausillesi kaudelleen / kaudellensa kausillensa / kausillean
Ade -lla kaudellani kausillani kaudellasi kausillasi kaudellansa / kaudellaan kausillansa / kausillaan
Abl -lta kaudeltani kausiltani kaudeltasi kausiltasi kaudeltansa / kaudeltaan kausiltansa / kausiltaan
Tra -ksi kaudekseni kausikseni kaudeksesi kausiksesi kaudekseen / kaudeksensa kausikseen / kausiksensa
Ess -na kautenani kausinani kautenasi kausinasi kautenansa / kautenaan kausinansa / kausinaan
Abe -tta kaudettani kausittani kaudettasi kausittasi kaudettansa / kaudettaan kausittansa / kausittaan
Com -ne - kausineni - kausinesi - kausineen / kausinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kautemme kautemme kautenne kautenne kautensa kautensa
Par -ta kauttamme kausiamme kauttanne kausianne kauttansa / kauttaan kausiansa / kausiaan
Gen -n kautemme kauttemme / kausiemme kautenne kauttenne / kausienne kautensa kauttensa / kausiensa
Ill mihin kauteemme kausiimme kauteenne kausiinne kauteensa kausiinsa
Ine -ssa kaudessamme kausissamme kaudessanne kausissanne kaudessansa / kaudessaan kausissansa / kausissaan
Ela -sta kaudestamme kausistamme kaudestanne kausistanne kaudestansa / kaudestaan kausistansa / kausistaan
All -lle kaudellemme kausillemme kaudellenne kausillenne kaudelleen / kaudellensa kausillensa / kausillean
Ade -lla kaudellamme kausillamme kaudellanne kausillanne kaudellansa / kaudellaan kausillansa / kausillaan
Abl -lta kaudeltamme kausiltamme kaudeltanne kausiltanne kaudeltansa / kaudeltaan kausiltansa / kausiltaan
Tra -ksi kaudeksemme kausiksemme kaudeksenne kausiksenne kaudekseen / kaudeksensa kausikseen / kausiksensa
Ess -na kautenamme kausinamme kautenanne kausinanne kautenansa / kautenaan kausinansa / kausinaan
Abe -tta kaudettamme kausittamme kaudettanne kausittanne kaudettansa / kaudettaan kausittansa / kausittaan
Com -ne - kausinemme - kausinenne - kausineen / kausinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept