Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yökastelu yökastelu   N Sg Nom
   N Sg Nom + kastelu   N Sg Nom

yökastelu, Noun

up ↑

Translations & synonyms

bed-wetting yökastelu, vuoteenkastelu
night-taking
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Abpgheany raherfvf, nyfb pnyyrq orqjrggvat, vf vaibyhagnel hevangvba juvyr nfyrrc nsgre gur ntr ng juvpu oynqqre pbageby hfhnyyl ortvaf. Orqjrggvat va puvyqera naq nqhygf pna erfhyg va rzbgvbany fgerff. Pbzcyvpngvbaf pna vapyhqr hevanel genpg vasrpgvbaf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
orqjrggvat

Synonyms:
ihbgrraxnfgryh
Etymology:
- (“abpgheany”) +‎ xnfgryh (“jrggvat”)
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yökasteluni yökasteluni yökastelusi yökastelusi yökastelunsa yökastelunsa
Par -ta yökasteluani yökasteluitani / yökastelujani yökasteluasi yökasteluitasi / yökastelujasi yökasteluansa / yökasteluaan yökasteluitansa / yökasteluitaan /
yökastelujansa / yökastelujaan
Gen -n yökasteluni yökasteluitteni / yökasteluideni /
yökastelujeni
yökastelusi yökasteluittesi / yökasteluidesi /
yökastelujesi
yökastelunsa yökasteluittensa / yökasteluidensa /
yökastelujensa
Ill mihin yökasteluuni yökasteluihini yökasteluusi yökasteluihisi yökasteluunsa yökasteluihinsa
Ine -ssa yökastelussani yökasteluissani yökastelussasi yökasteluissasi yökastelussansa / yökastelussaan yökasteluissansa / yökasteluissaan
Ela -sta yökastelustani yökasteluistani yökastelustasi yökasteluistasi yökastelustansa / yökastelustaan yökasteluistansa / yökasteluistaan
All -lle yökastelulleni yökasteluilleni yökastelullesi yökasteluillesi yökastelulleen / yökastelullensa yökasteluillensa / yökasteluillean
Ade -lla yökastelullani yökasteluillani yökastelullasi yökasteluillasi yökastelullansa / yökastelullaan yökasteluillansa / yökasteluillaan
Abl -lta yökastelultani yökasteluiltani yökastelultasi yökasteluiltasi yökastelultansa / yökastelultaan yökasteluiltansa / yökasteluiltaan
Tra -ksi yökastelukseni yökasteluikseni yökasteluksesi yökasteluiksesi yökastelukseen / yökasteluksensa yökasteluikseen / yökasteluiksensa
Ess -na yökastelunani yökasteluinani yökastelunasi yökasteluinasi yökastelunansa / yökastelunaan yökasteluinansa / yökasteluinaan
Abe -tta yökasteluttani yökasteluittani yökasteluttasi yökasteluittasi yökasteluttansa / yökasteluttaan yökasteluittansa / yökasteluittaan
Com -ne - yökasteluineni - yökasteluinesi - yökasteluineen / yökasteluinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yökastelumme yökastelumme yökastelunne yökastelunne yökastelunsa yökastelunsa
Par -ta yökasteluamme yökasteluitamme / yökastelujamme yökasteluanne yökasteluitanne / yökastelujanne yökasteluansa / yökasteluaan yökasteluitansa / yökasteluitaan /
yökastelujansa / yökastelujaan
Gen -n yökastelumme yökasteluittemme / yökasteluidemme /
yökastelujemme
yökastelunne yökasteluittenne / yökasteluidenne /
yökastelujenne
yökastelunsa yökasteluittensa / yökasteluidensa /
yökastelujensa
Ill mihin yökasteluumme yökasteluihimme yökasteluunne yökasteluihinne yökasteluunsa yökasteluihinsa
Ine -ssa yökastelussamme yökasteluissamme yökastelussanne yökasteluissanne yökastelussansa / yökastelussaan yökasteluissansa / yökasteluissaan
Ela -sta yökastelustamme yökasteluistamme yökastelustanne yökasteluistanne yökastelustansa / yökastelustaan yökasteluistansa / yökasteluistaan
All -lle yökastelullemme yökasteluillemme yökastelullenne yökasteluillenne yökastelulleen / yökastelullensa yökasteluillensa / yökasteluillean
Ade -lla yökastelullamme yökasteluillamme yökastelullanne yökasteluillanne yökastelullansa / yökastelullaan yökasteluillansa / yökasteluillaan
Abl -lta yökastelultamme yökasteluiltamme yökastelultanne yökasteluiltanne yökastelultansa / yökastelultaan yökasteluiltansa / yökasteluiltaan
Tra -ksi yökasteluksemme yökasteluiksemme yökasteluksenne yökasteluiksenne yökastelukseen / yökasteluksensa yökasteluikseen / yökasteluiksensa
Ess -na yökastelunamme yökasteluinamme yökastelunanne yökasteluinanne yökastelunansa / yökastelunaan yökasteluinansa / yökasteluinaan
Abe -tta yökasteluttamme yökasteluittamme yökasteluttanne yökasteluittanne yökasteluttansa / yökasteluttaan yökasteluittansa / yökasteluittaan
Com -ne - yökasteluinemme - yökasteluinenne - yökasteluineen / yökasteluinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

kastelu, Noun

up ↑

Translations & synonyms

irrigation kastelu, keinokastelu
watering kastelu, juotto
dip lasku, kastelu, dippikastike, notko, pesuliuos, painuma
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
veevtngvba (bcrengvba bs pnhfvat jngre gb sybj bire ynaqf, hfhnyyl sbe abhevfuvat cynagf)

jngrevat (npg bs cbhevat jngre bire fbzrguvat)

jrggvat (npg bs znxvat fbzrguvat jrg)

jrggvat (npg bs nppvqragny hevangvba)

Compounds:
xnfgryhnhgb
xnfgryhwäewrfgryzä
xnfgryhxnanin
xnfgryhxnaah
xnfgryhynvgr
xnfgryhyrgxh
xnfgryhirfv
xnfgryhivywryzä
xnfgryhivywryl
xnfgryhivywrylf
xrvabxnfgryh
ihbgrraxnfgryh
löxnfgryh

Etymology:
xnfgryyn +‎ -h
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kasteluni kasteluni kastelusi kastelusi kastelunsa kastelunsa
Par -ta kasteluani kasteluitani / kastelujani kasteluasi kasteluitasi / kastelujasi kasteluansa / kasteluaan kasteluitansa / kasteluitaan /
kastelujansa / kastelujaan
Gen -n kasteluni kasteluitteni / kasteluideni /
kastelujeni
kastelusi kasteluittesi / kasteluidesi /
kastelujesi
kastelunsa kasteluittensa / kasteluidensa /
kastelujensa
Ill mihin kasteluuni kasteluihini kasteluusi kasteluihisi kasteluunsa kasteluihinsa
Ine -ssa kastelussani kasteluissani kastelussasi kasteluissasi kastelussansa / kastelussaan kasteluissansa / kasteluissaan
Ela -sta kastelustani kasteluistani kastelustasi kasteluistasi kastelustansa / kastelustaan kasteluistansa / kasteluistaan
All -lle kastelulleni kasteluilleni kastelullesi kasteluillesi kastelulleen / kastelullensa kasteluillensa / kasteluillean
Ade -lla kastelullani kasteluillani kastelullasi kasteluillasi kastelullansa / kastelullaan kasteluillansa / kasteluillaan
Abl -lta kastelultani kasteluiltani kastelultasi kasteluiltasi kastelultansa / kastelultaan kasteluiltansa / kasteluiltaan
Tra -ksi kastelukseni kasteluikseni kasteluksesi kasteluiksesi kastelukseen / kasteluksensa kasteluikseen / kasteluiksensa
Ess -na kastelunani kasteluinani kastelunasi kasteluinasi kastelunansa / kastelunaan kasteluinansa / kasteluinaan
Abe -tta kasteluttani kasteluittani kasteluttasi kasteluittasi kasteluttansa / kasteluttaan kasteluittansa / kasteluittaan
Com -ne - kasteluineni - kasteluinesi - kasteluineen / kasteluinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kastelumme kastelumme kastelunne kastelunne kastelunsa kastelunsa
Par -ta kasteluamme kasteluitamme / kastelujamme kasteluanne kasteluitanne / kastelujanne kasteluansa / kasteluaan kasteluitansa / kasteluitaan /
kastelujansa / kastelujaan
Gen -n kastelumme kasteluittemme / kasteluidemme /
kastelujemme
kastelunne kasteluittenne / kasteluidenne /
kastelujenne
kastelunsa kasteluittensa / kasteluidensa /
kastelujensa
Ill mihin kasteluumme kasteluihimme kasteluunne kasteluihinne kasteluunsa kasteluihinsa
Ine -ssa kastelussamme kasteluissamme kastelussanne kasteluissanne kastelussansa / kastelussaan kasteluissansa / kasteluissaan
Ela -sta kastelustamme kasteluistamme kastelustanne kasteluistanne kastelustansa / kastelustaan kasteluistansa / kasteluistaan
All -lle kastelullemme kasteluillemme kastelullenne kasteluillenne kastelulleen / kastelullensa kasteluillensa / kasteluillean
Ade -lla kastelullamme kasteluillamme kastelullanne kasteluillanne kastelullansa / kastelullaan kasteluillansa / kasteluillaan
Abl -lta kastelultamme kasteluiltamme kastelultanne kasteluiltanne kastelultansa / kastelultaan kasteluiltansa / kasteluiltaan
Tra -ksi kasteluksemme kasteluiksemme kasteluksenne kasteluiksenne kastelukseen / kasteluksensa kasteluikseen / kasteluiksensa
Ess -na kastelunamme kasteluinamme kastelunanne kasteluinanne kastelunansa / kastelunaan kasteluinansa / kasteluinaan
Abe -tta kasteluttamme kasteluittamme kasteluttanne kasteluittanne kasteluttansa / kasteluttaan kasteluittansa / kasteluittaan
Com -ne - kasteluinemme - kasteluinenne - kasteluineen / kasteluinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept