Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yökaste yökaste   N Sg Nom
   N Sg Nom + kaste   N Sg Nom

yökaste, Noun

up ↑

Translations & synonyms

nightly
dew of heaven
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yökasteeni yökasteeni yökasteesi yökasteesi yökasteensa yökasteensa
Par -ta yökastettani yökasteitani / yökastehiani yökastettasi yökasteitasi / yökastehiasi yökastettansa / yökastettaan yökasteitansa / yökasteitaan /
yökastehiansa / yökastehiaan
Gen -n yökasteeni yökasteitteni / yökasteideni /
yökastehieni / yökastehitteni
yökasteesi yökasteittesi / yökasteidesi /
yökastehiesi / yökastehittesi
yökasteensa yökasteittensa / yökasteidensa /
yökastehiensa / yökastehittensa
Ill mihin yökasteeseeni yökasteisiini / yökasteihini /
yökastehisini
yökasteeseesi yökasteisiisi / yökasteihisi /
yökastehisisi
yökasteeseensa yökasteisiinsa / yökasteihinsa /
yökastehisinsa
Ine -ssa yökasteessani yökastehissani / yökasteissani yökasteessasi yökastehissasi / yökasteissasi yökasteessansa / yökasteessaan yökastehissansa / yökastehissaan /
yökasteissansa / yökasteissaan
Ela -sta yökasteestani yökastehistani / yökasteistani yökasteestasi yökastehistasi / yökasteistasi yökasteestansa / yökasteestaan yökastehistansa / yökastehistaan /
yökasteistansa / yökasteistaan
All -lle yökasteelleni yökastehilleni / yökasteilleni yökasteellesi yökastehillesi / yökasteillesi yökasteelleen / yökasteellensa yökastehillensa / yökastehillean /
yökasteillensa / yökasteillean
Ade -lla yökasteellani yökastehillani / yökasteillani yökasteellasi yökastehillasi / yökasteillasi yökasteellansa / yökasteellaan yökastehillansa / yökastehillaan /
yökasteillansa / yökasteillaan
Abl -lta yökasteeltani yökastehiltani / yökasteiltani yökasteeltasi yökastehiltasi / yökasteiltasi yökasteeltansa / yökasteeltaan yökastehiltansa / yökastehiltaan /
yökasteiltansa / yökasteiltaan
Tra -ksi yökasteekseni yökastehikseni / yökasteikseni yökasteeksesi yökastehiksesi / yökasteiksesi yökasteekseen / yökasteeksensa yökastehikseen / yökastehiksensa /
yökasteikseen / yökasteiksensa
Ess -na yökasteenani yökastehinani / yökasteinani yökasteenasi yökastehinasi / yökasteinasi yökasteenansa / yökasteenaan yökastehinansa / yökastehinaan /
yökasteinansa / yökasteinaan
Abe -tta yökasteettani yökastehittani / yökasteittani yökasteettasi yökastehittasi / yökasteittasi yökasteettansa / yökasteettaan yökastehittansa / yökastehittaan /
yökasteittansa / yökasteittaan
Com -ne - yökastehineni / yökasteineni - yökastehinesi / yökasteinesi - yökastehineen / yökastehinensa /
yökasteineen / yökasteinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yökasteemme yökasteemme yökasteenne yökasteenne yökasteensa yökasteensa
Par -ta yökastettamme yökasteitamme / yökastehiamme yökastettanne yökasteitanne / yökastehianne yökastettansa / yökastettaan yökasteitansa / yökasteitaan /
yökastehiansa / yökastehiaan
Gen -n yökasteemme yökasteittemme / yökasteidemme /
yökastehiemme / yökastehittemme
yökasteenne yökasteittenne / yökasteidenne /
yökastehienne / yökastehittenne
yökasteensa yökasteittensa / yökasteidensa /
yökastehiensa / yökastehittensa
Ill mihin yökasteeseemme yökasteisiimme / yökasteihimme /
yökastehisimme
yökasteeseenne yökasteisiinne / yökasteihinne /
yökastehisinne
yökasteeseensa yökasteisiinsa / yökasteihinsa /
yökastehisinsa
Ine -ssa yökasteessamme yökastehissamme / yökasteissamme yökasteessanne yökastehissanne / yökasteissanne yökasteessansa / yökasteessaan yökastehissansa / yökastehissaan /
yökasteissansa / yökasteissaan
Ela -sta yökasteestamme yökastehistamme / yökasteistamme yökasteestanne yökastehistanne / yökasteistanne yökasteestansa / yökasteestaan yökastehistansa / yökastehistaan /
yökasteistansa / yökasteistaan
All -lle yökasteellemme yökastehillemme / yökasteillemme yökasteellenne yökastehillenne / yökasteillenne yökasteelleen / yökasteellensa yökastehillensa / yökastehillean /
yökasteillensa / yökasteillean
Ade -lla yökasteellamme yökastehillamme / yökasteillamme yökasteellanne yökastehillanne / yökasteillanne yökasteellansa / yökasteellaan yökastehillansa / yökastehillaan /
yökasteillansa / yökasteillaan
Abl -lta yökasteeltamme yökastehiltamme / yökasteiltamme yökasteeltanne yökastehiltanne / yökasteiltanne yökasteeltansa / yökasteeltaan yökastehiltansa / yökastehiltaan /
yökasteiltansa / yökasteiltaan
Tra -ksi yökasteeksemme yökastehiksemme / yökasteiksemme yökasteeksenne yökastehiksenne / yökasteiksenne yökasteekseen / yökasteeksensa yökastehikseen / yökastehiksensa /
yökasteikseen / yökasteiksensa
Ess -na yökasteenamme yökastehinamme / yökasteinamme yökasteenanne yökastehinanne / yökasteinanne yökasteenansa / yökasteenaan yökastehinansa / yökastehinaan /
yökasteinansa / yökasteinaan
Abe -tta yökasteettamme yökastehittamme / yökasteittamme yökasteettanne yökastehittanne / yökasteittanne yökasteettansa / yökasteettaan yökastehittansa / yökastehittaan /
yökasteittansa / yökasteittaan
Com -ne - yökastehinemme / yökasteinemme - yökastehinenne / yökasteinenne - yökastehineen / yökastehinensa /
yökasteineen / yökasteinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

kaste, Noun

up ↑

Translations & synonyms

dew kaste, hikihelmet, vesihelmet
baptism kaste, kastaminen
christening kaste, kastaminen
baptismal
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Oncgvfz (sebz gur Terrx abha βάπτισμα oácgvfzn) vf n Puevfgvna evgr bs nqzvffvba naq nqbcgvba, nyzbfg vainevnoyl jvgu gur hfr bs jngre, vagb Puevfgvnavgl. Vg znl or cresbezrq ol fcevaxyvat be cbhevat jngre ba gur urnq, be ol vzzrefvat va jngre rvgure cnegvnyyl be pbzcyrgryl. Gur flabcgvp tbfcryf erpbhag gung Wbua gur Oncgvfg oncgvfrq Wrfhf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
qrj

oncgvfz, puevfgravat

Derived terms:
nvxhvfxnfgr
xnfgrraenvxnf
xnfgrznywn
xnfgrzrxxb
xnfgvxr
hcbghfxnfgr

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp xnfgrx. Rdhvinyrag gb xnfgnn +‎ -r.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kasteeni kasteeni kasteesi kasteesi kasteensa kasteensa
Par -ta kastettani kasteitani / kastehiani kastettasi kasteitasi / kastehiasi kastettansa / kastettaan kasteitansa / kasteitaan /
kastehiansa / kastehiaan
Gen -n kasteeni kasteitteni / kasteideni /
kastehieni / kastehitteni
kasteesi kasteittesi / kasteidesi /
kastehiesi / kastehittesi
kasteensa kasteittensa / kasteidensa /
kastehiensa / kastehittensa
Ill mihin kasteeseeni kasteisiini / kasteihini /
kastehisini
kasteeseesi kasteisiisi / kasteihisi /
kastehisisi
kasteeseensa kasteisiinsa / kasteihinsa /
kastehisinsa
Ine -ssa kasteessani kastehissani / kasteissani kasteessasi kastehissasi / kasteissasi kasteessansa / kasteessaan kastehissansa / kastehissaan /
kasteissansa / kasteissaan
Ela -sta kasteestani kastehistani / kasteistani kasteestasi kastehistasi / kasteistasi kasteestansa / kasteestaan kastehistansa / kastehistaan /
kasteistansa / kasteistaan
All -lle kasteelleni kastehilleni / kasteilleni kasteellesi kastehillesi / kasteillesi kasteelleen / kasteellensa kastehillensa / kastehillean /
kasteillensa / kasteillean
Ade -lla kasteellani kastehillani / kasteillani kasteellasi kastehillasi / kasteillasi kasteellansa / kasteellaan kastehillansa / kastehillaan /
kasteillansa / kasteillaan
Abl -lta kasteeltani kastehiltani / kasteiltani kasteeltasi kastehiltasi / kasteiltasi kasteeltansa / kasteeltaan kastehiltansa / kastehiltaan /
kasteiltansa / kasteiltaan
Tra -ksi kasteekseni kastehikseni / kasteikseni kasteeksesi kastehiksesi / kasteiksesi kasteekseen / kasteeksensa kastehikseen / kastehiksensa /
kasteikseen / kasteiksensa
Ess -na kasteenani kastehinani / kasteinani kasteenasi kastehinasi / kasteinasi kasteenansa / kasteenaan kastehinansa / kastehinaan /
kasteinansa / kasteinaan
Abe -tta kasteettani kastehittani / kasteittani kasteettasi kastehittasi / kasteittasi kasteettansa / kasteettaan kastehittansa / kastehittaan /
kasteittansa / kasteittaan
Com -ne - kastehineni / kasteineni - kastehinesi / kasteinesi - kastehineen / kastehinensa /
kasteineen / kasteinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kasteemme kasteemme kasteenne kasteenne kasteensa kasteensa
Par -ta kastettamme kasteitamme / kastehiamme kastettanne kasteitanne / kastehianne kastettansa / kastettaan kasteitansa / kasteitaan /
kastehiansa / kastehiaan
Gen -n kasteemme kasteittemme / kasteidemme /
kastehiemme / kastehittemme
kasteenne kasteittenne / kasteidenne /
kastehienne / kastehittenne
kasteensa kasteittensa / kasteidensa /
kastehiensa / kastehittensa
Ill mihin kasteeseemme kasteisiimme / kasteihimme /
kastehisimme
kasteeseenne kasteisiinne / kasteihinne /
kastehisinne
kasteeseensa kasteisiinsa / kasteihinsa /
kastehisinsa
Ine -ssa kasteessamme kastehissamme / kasteissamme kasteessanne kastehissanne / kasteissanne kasteessansa / kasteessaan kastehissansa / kastehissaan /
kasteissansa / kasteissaan
Ela -sta kasteestamme kastehistamme / kasteistamme kasteestanne kastehistanne / kasteistanne kasteestansa / kasteestaan kastehistansa / kastehistaan /
kasteistansa / kasteistaan
All -lle kasteellemme kastehillemme / kasteillemme kasteellenne kastehillenne / kasteillenne kasteelleen / kasteellensa kastehillensa / kastehillean /
kasteillensa / kasteillean
Ade -lla kasteellamme kastehillamme / kasteillamme kasteellanne kastehillanne / kasteillanne kasteellansa / kasteellaan kastehillansa / kastehillaan /
kasteillansa / kasteillaan
Abl -lta kasteeltamme kastehiltamme / kasteiltamme kasteeltanne kastehiltanne / kasteiltanne kasteeltansa / kasteeltaan kastehiltansa / kastehiltaan /
kasteiltansa / kasteiltaan
Tra -ksi kasteeksemme kastehiksemme / kasteiksemme kasteeksenne kastehiksenne / kasteiksenne kasteekseen / kasteeksensa kastehikseen / kastehiksensa /
kasteikseen / kasteiksensa
Ess -na kasteenamme kastehinamme / kasteinamme kasteenanne kastehinanne / kasteinanne kasteenansa / kasteenaan kastehinansa / kastehinaan /
kasteinansa / kasteinaan
Abe -tta kasteettamme kastehittamme / kasteittamme kasteettanne kastehittanne / kasteittanne kasteettansa / kasteettaan kastehittansa / kastehittaan /
kasteittansa / kasteittaan
Com -ne - kastehinemme / kasteinemme - kastehinenne / kasteinenne - kastehineen / kastehinensa /
kasteineen / kasteinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept