Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yöjuoksu yöjuoksu   N Sg Nom
   N Sg Nom + juoksu   N Sg Nom

yöjuoksu, Noun

up ↑

Translations & synonyms

nighttime
yöjuoksu
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöjuoksuni yöjuoksuni yöjuoksusi yöjuoksusi yöjuoksunsa yöjuoksunsa
Par -ta yöjuoksuani yöjuoksujani yöjuoksuasi yöjuoksujasi yöjuoksuansa / yöjuoksuaan yöjuoksujansa / yöjuoksujaan
Gen -n yöjuoksuni yöjuoksujeni yöjuoksusi yöjuoksujesi yöjuoksunsa yöjuoksujensa
Ill mihin yöjuoksuuni yöjuoksuihini yöjuoksuusi yöjuoksuihisi yöjuoksuunsa yöjuoksuihinsa
Ine -ssa yöjuoksussani yöjuoksuissani yöjuoksussasi yöjuoksuissasi yöjuoksussansa / yöjuoksussaan yöjuoksuissansa / yöjuoksuissaan
Ela -sta yöjuoksustani yöjuoksuistani yöjuoksustasi yöjuoksuistasi yöjuoksustansa / yöjuoksustaan yöjuoksuistansa / yöjuoksuistaan
All -lle yöjuoksulleni yöjuoksuilleni yöjuoksullesi yöjuoksuillesi yöjuoksulleen / yöjuoksullensa yöjuoksuillensa / yöjuoksuillean
Ade -lla yöjuoksullani yöjuoksuillani yöjuoksullasi yöjuoksuillasi yöjuoksullansa / yöjuoksullaan yöjuoksuillansa / yöjuoksuillaan
Abl -lta yöjuoksultani yöjuoksuiltani yöjuoksultasi yöjuoksuiltasi yöjuoksultansa / yöjuoksultaan yöjuoksuiltansa / yöjuoksuiltaan
Tra -ksi yöjuoksukseni yöjuoksuikseni yöjuoksuksesi yöjuoksuiksesi yöjuoksukseen / yöjuoksuksensa yöjuoksuikseen / yöjuoksuiksensa
Ess -na yöjuoksunani yöjuoksuinani yöjuoksunasi yöjuoksuinasi yöjuoksunansa / yöjuoksunaan yöjuoksuinansa / yöjuoksuinaan
Abe -tta yöjuoksuttani yöjuoksuittani yöjuoksuttasi yöjuoksuittasi yöjuoksuttansa / yöjuoksuttaan yöjuoksuittansa / yöjuoksuittaan
Com -ne - yöjuoksuineni - yöjuoksuinesi - yöjuoksuineen / yöjuoksuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöjuoksumme yöjuoksumme yöjuoksunne yöjuoksunne yöjuoksunsa yöjuoksunsa
Par -ta yöjuoksuamme yöjuoksujamme yöjuoksuanne yöjuoksujanne yöjuoksuansa / yöjuoksuaan yöjuoksujansa / yöjuoksujaan
Gen -n yöjuoksumme yöjuoksujemme yöjuoksunne yöjuoksujenne yöjuoksunsa yöjuoksujensa
Ill mihin yöjuoksuumme yöjuoksuihimme yöjuoksuunne yöjuoksuihinne yöjuoksuunsa yöjuoksuihinsa
Ine -ssa yöjuoksussamme yöjuoksuissamme yöjuoksussanne yöjuoksuissanne yöjuoksussansa / yöjuoksussaan yöjuoksuissansa / yöjuoksuissaan
Ela -sta yöjuoksustamme yöjuoksuistamme yöjuoksustanne yöjuoksuistanne yöjuoksustansa / yöjuoksustaan yöjuoksuistansa / yöjuoksuistaan
All -lle yöjuoksullemme yöjuoksuillemme yöjuoksullenne yöjuoksuillenne yöjuoksulleen / yöjuoksullensa yöjuoksuillensa / yöjuoksuillean
Ade -lla yöjuoksullamme yöjuoksuillamme yöjuoksullanne yöjuoksuillanne yöjuoksullansa / yöjuoksullaan yöjuoksuillansa / yöjuoksuillaan
Abl -lta yöjuoksultamme yöjuoksuiltamme yöjuoksultanne yöjuoksuiltanne yöjuoksultansa / yöjuoksultaan yöjuoksuiltansa / yöjuoksuiltaan
Tra -ksi yöjuoksuksemme yöjuoksuiksemme yöjuoksuksenne yöjuoksuiksenne yöjuoksukseen / yöjuoksuksensa yöjuoksuikseen / yöjuoksuiksensa
Ess -na yöjuoksunamme yöjuoksuinamme yöjuoksunanne yöjuoksuinanne yöjuoksunansa / yöjuoksunaan yöjuoksuinansa / yöjuoksuinaan
Abe -tta yöjuoksuttamme yöjuoksuittamme yöjuoksuttanne yöjuoksuittanne yöjuoksuttansa / yöjuoksuttaan yöjuoksuittansa / yöjuoksuittaan
Com -ne - yöjuoksuinemme - yöjuoksuinenne - yöjuoksuineen / yöjuoksuinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

juoksu, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - juoksu juoksut
Par -ta juoksua juoksuja
Gen -n juoksun juoksujen
Ill mihin juoksuun juoksuihin
Ine -ssa juoksussa juoksuissa
Ela -sta juoksusta juoksuista
All -lle juoksulle juoksuille
Ade -lla juoksulla juoksuilla
Abl -lta juoksulta juoksuilta
Tra -ksi juoksuksi juoksuiksi
Ess -na juoksuna juoksuina
Abe -tta juoksutta juoksuitta
Com -ne - juoksuine
Ins -in - juoksuin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Ehaavat vf n zrgubq bs greerfgevny ybpbzbgvba nyybjvat uhznaf naq bgure navznyf gb zbir encvqyl ba sbbg. Ehaavat vf n glcr bs tnvg punenpgrevmrq ol na nrevny cunfr va juvpu nyy srrg ner nobir gur tebhaq (gubhtu gurer ner rkprcgvbaf). Guvf vf va pbagenfg gb jnyxvat, jurer bar sbbg vf nyjnlf va pbagnpg jvgu gur tebhaq, gur yrtf ner xrcg zbfgyl fgenvtug naq gur pragre bs tenivgl inhygf bire gur fgnapr yrt be yrtf va na vairegrq craqhyhz snfuvba.

Source: Wikipedia
Wiktionary
eha (npg bs ehaavat)

eha (cnpr snfgre guna n jnyx)

(nguyrgvpf) ehaavat (npgvivgl bs ehaavat nf n sbez bs rkrepvfr be nf n fcbeg)

     Fin: Whbxfh ba uliää unewbvghfgn.
     Eng: Ehaavat vf tbbq rkrepvfr.
(pbafgehpgvba) cyngr, jnyy cyngr (cvrpr bs gvzore ynvq ubevmbagnyyl va be ba n jnyy nf n fhccbeg sbe n tveqre, ensgre, be wbvfg)

(onfronyy, crfäcnyyb, pevpxrg) eha

fgernz

Derived terms:
nvgnwhbxfh
nynwhbxfh
rfgrwhbxfh
whbxfhnvxn
whbxfhunhgn
whbxfhuvrxxn
whbxfhwnyxnvara
whbxfhxäxv
whbxfhznggb
whbxfhzrgev
whbxfhcbvxn
xrfgäillfwhbxfh
xhwnawhbxfh
znnfgbwhbxfh
cvxnwhbxfh
chffvwhbxfh
fnqna zrgeva whbxfh
ivrfgvwhbxfh
lyäwhbxfh

Etymology:
whbfgn +‎ -h
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - juoksuni juoksuni juoksusi juoksusi juoksunsa juoksunsa
Par -ta juoksuani juoksujani juoksuasi juoksujasi juoksuansa / juoksuaan juoksujansa / juoksujaan
Gen -n juoksuni juoksujeni juoksusi juoksujesi juoksunsa juoksujensa
Ill mihin juoksuuni juoksuihini juoksuusi juoksuihisi juoksuunsa juoksuihinsa
Ine -ssa juoksussani juoksuissani juoksussasi juoksuissasi juoksussansa / juoksussaan juoksuissansa / juoksuissaan
Ela -sta juoksustani juoksuistani juoksustasi juoksuistasi juoksustansa / juoksustaan juoksuistansa / juoksuistaan
All -lle juoksulleni juoksuilleni juoksullesi juoksuillesi juoksulleen / juoksullensa juoksuillensa / juoksuillean
Ade -lla juoksullani juoksuillani juoksullasi juoksuillasi juoksullansa / juoksullaan juoksuillansa / juoksuillaan
Abl -lta juoksultani juoksuiltani juoksultasi juoksuiltasi juoksultansa / juoksultaan juoksuiltansa / juoksuiltaan
Tra -ksi juoksukseni juoksuikseni juoksuksesi juoksuiksesi juoksukseen / juoksuksensa juoksuikseen / juoksuiksensa
Ess -na juoksunani juoksuinani juoksunasi juoksuinasi juoksunansa / juoksunaan juoksuinansa / juoksuinaan
Abe -tta juoksuttani juoksuittani juoksuttasi juoksuittasi juoksuttansa / juoksuttaan juoksuittansa / juoksuittaan
Com -ne - juoksuineni - juoksuinesi - juoksuineen / juoksuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - juoksumme juoksumme juoksunne juoksunne juoksunsa juoksunsa
Par -ta juoksuamme juoksujamme juoksuanne juoksujanne juoksuansa / juoksuaan juoksujansa / juoksujaan
Gen -n juoksumme juoksujemme juoksunne juoksujenne juoksunsa juoksujensa
Ill mihin juoksuumme juoksuihimme juoksuunne juoksuihinne juoksuunsa juoksuihinsa
Ine -ssa juoksussamme juoksuissamme juoksussanne juoksuissanne juoksussansa / juoksussaan juoksuissansa / juoksuissaan
Ela -sta juoksustamme juoksuistamme juoksustanne juoksuistanne juoksustansa / juoksustaan juoksuistansa / juoksuistaan
All -lle juoksullemme juoksuillemme juoksullenne juoksuillenne juoksulleen / juoksullensa juoksuillensa / juoksuillean
Ade -lla juoksullamme juoksuillamme juoksullanne juoksuillanne juoksullansa / juoksullaan juoksuillansa / juoksuillaan
Abl -lta juoksultamme juoksuiltamme juoksultanne juoksuiltanne juoksultansa / juoksultaan juoksuiltansa / juoksuiltaan
Tra -ksi juoksuksemme juoksuiksemme juoksuksenne juoksuiksenne juoksukseen / juoksuksensa juoksuikseen / juoksuiksensa
Ess -na juoksunamme juoksuinamme juoksunanne juoksuinanne juoksunansa / juoksunaan juoksuinansa / juoksuinaan
Abe -tta juoksuttamme juoksuittamme juoksuttanne juoksuittanne juoksuttansa / juoksuttaan juoksuittansa / juoksuittaan
Com -ne - juoksuinemme - juoksuinenne - juoksuineen / juoksuinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept