Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yöelämä yöelämä   N Sg Nom
   N Sg Nom + elämä   N Sg Nom

yöelämä, Noun

up ↑

Translations & synonyms

nightlife yöelämä
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
avtugyvsr

Etymology:
+‎ ryäzä
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöelämäni yöelämäni yöelämäsi yöelämäsi yöelämänsä yöelämänsä
Par -ta yöelämääni yöelämiäni yöelämääsi yöelämiäsi yöelämäänsä yöelämiänsä / yöelämiään
Gen -n yöelämäni yöelämieni yöelämäsi yöelämiesi yöelämänsä yöelämiensä
Ill mihin yöelämääni yöelämiini yöelämääsi yöelämiisi yöelämäänsä yöelämiinsä
Ine -ssa yöelämässäni yöelämissäni yöelämässäsi yöelämissäsi yöelämässänsä / yöelämässään yöelämissänsä / yöelämissään
Ela -sta yöelämästäni yöelämistäni yöelämästäsi yöelämistäsi yöelämästänsä / yöelämästään yöelämistänsä / yöelämistään
All -lle yöelämälleni yöelämilleni yöelämällesi yöelämillesi yöelämälleen / yöelämällensä yöelämillensä / yöelämilleän
Ade -lla yöelämälläni yöelämilläni yöelämälläsi yöelämilläsi yöelämällänsä / yöelämällään yöelämillänsä / yöelämillään
Abl -lta yöelämältäni yöelämiltäni yöelämältäsi yöelämiltäsi yöelämältänsä / yöelämältään yöelämiltänsä / yöelämiltään
Tra -ksi yöelämäkseni yöelämikseni yöelämäksesi yöelämiksesi yöelämäkseen / yöelämäksensä yöelämikseen / yöelämiksensä
Ess -na yöelämänäni yöeläminäni yöelämänäsi yöeläminäsi yöelämänänsä / yöelämänään yöeläminänsä / yöeläminään
Abe -tta yöelämättäni yöelämittäni yöelämättäsi yöelämittäsi yöelämättänsä / yöelämättään yöelämittänsä / yöelämittään
Com -ne - yöelämineni - yöeläminesi - yöelämineen / yöeläminensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöelämämme yöelämämme yöelämänne yöelämänne yöelämänsä yöelämänsä
Par -ta yöelämäämme yöelämiämme yöelämäänne yöelämiänne yöelämäänsä yöelämiänsä / yöelämiään
Gen -n yöelämämme yöelämiemme yöelämänne yöelämienne yöelämänsä yöelämiensä
Ill mihin yöelämäämme yöelämiimme yöelämäänne yöelämiinne yöelämäänsä yöelämiinsä
Ine -ssa yöelämässämme yöelämissämme yöelämässänne yöelämissänne yöelämässänsä / yöelämässään yöelämissänsä / yöelämissään
Ela -sta yöelämästämme yöelämistämme yöelämästänne yöelämistänne yöelämästänsä / yöelämästään yöelämistänsä / yöelämistään
All -lle yöelämällemme yöelämillemme yöelämällenne yöelämillenne yöelämälleen / yöelämällensä yöelämillensä / yöelämilleän
Ade -lla yöelämällämme yöelämillämme yöelämällänne yöelämillänne yöelämällänsä / yöelämällään yöelämillänsä / yöelämillään
Abl -lta yöelämältämme yöelämiltämme yöelämältänne yöelämiltänne yöelämältänsä / yöelämältään yöelämiltänsä / yöelämiltään
Tra -ksi yöelämäksemme yöelämiksemme yöelämäksenne yöelämiksenne yöelämäkseen / yöelämäksensä yöelämikseen / yöelämiksensä
Ess -na yöelämänämme yöeläminämme yöelämänänne yöeläminänne yöelämänänsä / yöelämänään yöeläminänsä / yöeläminään
Abe -tta yöelämättämme yöelämittämme yöelämättänne yöelämittänne yöelämättänsä / yöelämättään yöelämittänsä / yöelämittään
Com -ne - yöeläminemme - yöeläminenne - yöelämineen / yöeläminensä

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

elämä, Noun

up ↑
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Yvsr vf n punenpgrevfgvp gung qvfgvathvfurf culfvpny ragvgvrf gung unir ovbybtvpny cebprffrf, fhpu nf fvtanyvat naq frys-fhfgnvavat cebprffrf, sebz gubfr gung qb abg, rvgure orpnhfr fhpu shapgvbaf unir prnfrq (gurl unir qvrq), be orpnhfr gurl arire unq fhpu shapgvbaf naq ner pynffvsvrq nf vanavzngr. Inevbhf sbezf bs yvsr rkvfg, fhpu nf cynagf, navznyf, shatv, cebgvfgf, nepunrn, naq onpgrevn. Ovbybtl vf gur fpvrapr pbaprearq jvgu gur fghql bs yvsr.

Source: Wikipedia
Wiktionary
yvsr

Derived terms:
ryäzäyyr gnecrryyvara (ovbtravp
frafr "rffragvny sbe yvsr")
Compounds:
nexvryäzä
nivbryäzä
oburrzvryäzä
ryvaxrvabryäzä
ryäzäxregn
ryäzäanvxn
ryäzäanyhr
ryäzäaneib
ryäzäanfraar
ryäzäarugb
ryäzäaryvxfvvev
ryäzäasvybfbsvn
ryäzäaunyyvagn
ryäzäaunyh
ryäzäavunaar
ryäzäavyzvö
ryäzäavyb
ryäzäawnab
ryäzäawäewrfglf
ryäzäaxnnev
ryäzäaxngfbzhf
ryäzäaxvcvaä
ryäzäaxbugnyb
ryäzäaxbxrzhf
ryäzäaxbhyh
ryäzäaxhzccnav
ryäzäaxhgfhzhf
ryäzäaxäfvglf
ryäzäaynngh
ryäzäaynaxn
ryäzäazhbgb
ryäzäazhhgbf
ryäzäazlöagrvara
ryäzäaaäyxä
ryäzäabuwr
ryäzäacryxb
ryäzäacvvev
ryäzäachh
ryäzäaelgzv
ryäzäagnvgrvyvwn
ryäzäagnviny
ryäzäagncn
ryäzäagnevan
ryäzäagrugäiä
ryäzäagbirev
ryäzäagllyv
ryäzäaglö
ryäzäahen
ryäzäahfxb
ryäzäainvur
ryäzäaivvfnhf
renxxbryäzä
uratraryäzä
uhivryäzä
vuzvfryäzä
wäewrfgöryäzä
xnxfbvfryäzä
xnghryäzä
xrewäyävfryäzä
xvregbynvfryäzä
xbvenaryäzä
xbhyhryäzä
xhyxhevryäzä
xhygghhevryäzä
xhaanyyvfryäzä
yrvevryäzä
yvvxr-ryäzä
yhbfgnevryäzä
znnynvfryäzä
zngxnynhxxhryäzä
zrevryäzä
zhfvvxxvryäzä
zhfgnynvfryäzä
bfnxhagnryäzä
cnvzragbynvfryäzä
creur-ryäzä
cbvxnzvrfryäzä
chbyhr-ryäzä
enxxnhfryäzä
enagnryäzä
frxfvryäzä
frxfhnnyvryäzä
frhenryäzä
frhenxhagnryäzä
fvryharyäzä
fvivvyvryäzä
fbgvynfryäzä
fhxhchbyvryäzä
gnvqr-ryäzä
gnvgrvyvwnryäzä
gnybhfryäzä
grxbryäzä
gbfvryäzä
ghaar-ryäzä
glöryäzä
hyxbvyznryäzä
hfxbaryäzä
inewbryäzä
irfvryäzä
luqlfryäzä
lugrvfryäzä
lugrvfxhagnryäzä
lxfvglvfryäzä
löryäzä

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp ryäzä, rdhvinyrag gb ryää +‎ -
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - elämäni elämäni elämäsi elämäsi elämänsä elämänsä
Par -ta elämätäni / elämääni elämiäni elämätäsi / elämääsi elämiäsi elämätänsä / elämätään /
elämäänsä
elämiänsä / elämiään
Gen -n elämäni elämieni elämäsi elämiesi elämänsä elämiensä
Ill mihin elämääni elämiini elämääsi elämiisi elämäänsä elämiinsä
Ine -ssa elämässäni elämissäni elämässäsi elämissäsi elämässänsä / elämässään elämissänsä / elämissään
Ela -sta elämästäni elämistäni elämästäsi elämistäsi elämästänsä / elämästään elämistänsä / elämistään
All -lle elämälleni elämilleni elämällesi elämillesi elämälleen / elämällensä elämillensä / elämilleän
Ade -lla elämälläni elämilläni elämälläsi elämilläsi elämällänsä / elämällään elämillänsä / elämillään
Abl -lta elämältäni elämiltäni elämältäsi elämiltäsi elämältänsä / elämältään elämiltänsä / elämiltään
Tra -ksi elämäkseni elämikseni elämäksesi elämiksesi elämäkseen / elämäksensä elämikseen / elämiksensä
Ess -na elämänäni eläminäni elämänäsi eläminäsi elämänänsä / elämänään eläminänsä / eläminään
Abe -tta elämättäni elämittäni elämättäsi elämittäsi elämättänsä / elämättään elämittänsä / elämittään
Com -ne - elämineni - eläminesi - elämineen / eläminensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - elämämme elämämme elämänne elämänne elämänsä elämänsä
Par -ta elämätämme / elämäämme elämiämme elämätänne / elämäänne elämiänne elämätänsä / elämätään /
elämäänsä
elämiänsä / elämiään
Gen -n elämämme elämiemme elämänne elämienne elämänsä elämiensä
Ill mihin elämäämme elämiimme elämäänne elämiinne elämäänsä elämiinsä
Ine -ssa elämässämme elämissämme elämässänne elämissänne elämässänsä / elämässään elämissänsä / elämissään
Ela -sta elämästämme elämistämme elämästänne elämistänne elämästänsä / elämästään elämistänsä / elämistään
All -lle elämällemme elämillemme elämällenne elämillenne elämälleen / elämällensä elämillensä / elämilleän
Ade -lla elämällämme elämillämme elämällänne elämillänne elämällänsä / elämällään elämillänsä / elämillään
Abl -lta elämältämme elämiltämme elämältänne elämiltänne elämältänsä / elämältään elämiltänsä / elämiltään
Tra -ksi elämäksemme elämiksemme elämäksenne elämiksenne elämäkseen / elämäksensä elämikseen / elämiksensä
Ess -na elämänämme eläminämme elämänänne eläminänne elämänänsä / elämänään eläminänsä / eläminään
Abe -tta elämättämme elämittämme elämättänne elämittänne elämättänsä / elämättään elämittänsä / elämittään
Com -ne - eläminemme - eläminenne - elämineen / eläminensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept