logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

yöeläin, noun

Word analysis
yöeläin

yöeläin

yöeläin

Noun, Singular Nominative

Noun, Singular Nominative

+ eläin

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöeläin

yöeläimet

Par

-ta

yöeläintä

yöeläimiä

Gen

-n

yöeläimen

yöeläinten / yöeläimien

Ill

mihin

yöeläimeen

yöeläimiin

Ine

-ssa

yöeläimessä

yöeläimissä

Ela

-sta

yöeläimestä

yöeläimistä

All

-lle

yöeläimelle

yöeläimille

Ade

-lla

yöeläimellä

yöeläimillä

Abl

-lta

yöeläimeltä

yöeläimiltä

Tra

-ksi

yöeläimeksi

yöeläimiksi

Ess

-na

yöeläimenä

yöeläiminä

Abe

-tta

yöeläimettä

yöeläimittä

Com

-ne

-

yöeläimine

Ins

-in

-

yöeläimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöeläin

yöeläimet

Par

-ta

yöeläintä

yöeläimiä

Gen

-n

yöeläimen

yöeläinten / yöeläimien

Ill

mihin

yöeläimeen

yöeläimiin

Ine

-ssa

yöeläimessä

yöeläimissä

Ela

-sta

yöeläimestä

yöeläimistä

All

-lle

yöeläimelle

yöeläimille

Ade

-lla

yöeläimellä

yöeläimillä

Abl

-lta

yöeläimeltä

yöeläimiltä

Tra

-ksi

yöeläimeksi

yöeläimiksi

Ess

-na

yöeläimenä

yöeläiminä

Abe

-tta

yöeläimettä

yöeläimittä

Com

-ne

-

yöeläimine

Ins

-in

-

yöeläimin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

nocturnal animal yöeläin
nightlife
Show more arrow right

Wiktionary

nocturnal animal Show more arrow right +‎ eläin Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yöeläimeni

yöeläimeni

yöeläimesi

yöeläimesi

yöeläimensä

yöeläimensä

Par

-ta

yöeläintäni

yöeläimiäni

yöeläintäsi

yöeläimiäsi

yöeläintänsä / yöeläintään

yöeläimiänsä / yöeläimiään

Gen

-n

yöeläimeni

yöeläinteni / yöeläimieni

yöeläimesi

yöeläintesi / yöeläimiesi

yöeläimensä

yöeläintensä / yöeläimiensä

Ill

mihin

yöeläimeeni

yöeläimiini

yöeläimeesi

yöeläimiisi

yöeläimeensä

yöeläimiinsä

Ine

-ssa

yöeläimessäni

yöeläimissäni

yöeläimessäsi

yöeläimissäsi

yöeläimessänsä / yöeläimessään

yöeläimissänsä / yöeläimissään

Ela

-sta

yöeläimestäni

yöeläimistäni

yöeläimestäsi

yöeläimistäsi

yöeläimestänsä / yöeläimestään

yöeläimistänsä / yöeläimistään

All

-lle

yöeläimelleni

yöeläimilleni

yöeläimellesi

yöeläimillesi

yöeläimellensä / yöeläimelleen

yöeläimillensä / yöeläimilleän

Ade

-lla

yöeläimelläni

yöeläimilläni

yöeläimelläsi

yöeläimilläsi

yöeläimellänsä / yöeläimellään

yöeläimillänsä / yöeläimillään

Abl

-lta

yöeläimeltäni

yöeläimiltäni

yöeläimeltäsi

yöeläimiltäsi

yöeläimeltänsä / yöeläimeltään

yöeläimiltänsä / yöeläimiltään

Tra

-ksi

yöeläimekseni

yöeläimikseni

yöeläimeksesi

yöeläimiksesi

yöeläimeksensä / yöeläimekseen

yöeläimiksensä / yöeläimikseen

Ess

-na

yöeläimenäni

yöeläiminäni

yöeläimenäsi

yöeläiminäsi

yöeläimenänsä / yöeläimenään

yöeläiminänsä / yöeläiminään

Abe

-tta

yöeläimettäni

yöeläimittäni

yöeläimettäsi

yöeläimittäsi

yöeläimettänsä / yöeläimettään

yöeläimittänsä / yöeläimittään

Com

-ne

-

yöeläimineni

-

yöeläiminesi

-

yöeläiminensä / yöeläimineen

Singular

Plural

Nom

-

yöeläimeni

yöeläimesi

yöeläimensä

yöeläimeni

yöeläimesi

yöeläimensä

Par

-ta

yöeläintäni

yöeläintäsi

yöeläintänsä / yöeläintään

yöeläimiäni

yöeläimiäsi

yöeläimiänsä / yöeläimiään

Gen

-n

yöeläimeni

yöeläimesi

yöeläimensä

yöeläinteni / yöeläimieni

yöeläintesi / yöeläimiesi

yöeläintensä / yöeläimiensä

Ill

mihin

yöeläimeeni

yöeläimeesi

yöeläimeensä

yöeläimiini

yöeläimiisi

yöeläimiinsä

Ine

-ssa

yöeläimessäni

yöeläimessäsi

yöeläimessänsä / yöeläimessään

yöeläimissäni

yöeläimissäsi

yöeläimissänsä / yöeläimissään

Ela

-sta

yöeläimestäni

yöeläimestäsi

yöeläimestänsä / yöeläimestään

yöeläimistäni

yöeläimistäsi

yöeläimistänsä / yöeläimistään

All

-lle

yöeläimelleni

yöeläimellesi

yöeläimellensä / yöeläimelleen

yöeläimilleni

yöeläimillesi

yöeläimillensä / yöeläimilleän

Ade

-lla

yöeläimelläni

yöeläimelläsi

yöeläimellänsä / yöeläimellään

yöeläimilläni

yöeläimilläsi

yöeläimillänsä / yöeläimillään

Abl

-lta

yöeläimeltäni

yöeläimeltäsi

yöeläimeltänsä / yöeläimeltään

yöeläimiltäni

yöeläimiltäsi

yöeläimiltänsä / yöeläimiltään

Tra

-ksi

yöeläimekseni

yöeläimeksesi

yöeläimeksensä / yöeläimekseen

yöeläimikseni

yöeläimiksesi

yöeläimiksensä / yöeläimikseen

Ess

-na

yöeläimenäni

yöeläimenäsi

yöeläimenänsä / yöeläimenään

yöeläiminäni

yöeläiminäsi

yöeläiminänsä / yöeläiminään

Abe

-tta

yöeläimettäni

yöeläimettäsi

yöeläimettänsä / yöeläimettään

yöeläimittäni

yöeläimittäsi

yöeläimittänsä / yöeläimittään

Com

-ne

-

-

-

yöeläimineni

yöeläiminesi

yöeläiminensä / yöeläimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yöeläimemme

yöeläimemme

yöeläimenne

yöeläimenne

yöeläimensä

yöeläimensä

Par

-ta

yöeläintämme

yöeläimiämme

yöeläintänne

yöeläimiänne

yöeläintänsä / yöeläintään

yöeläimiänsä / yöeläimiään

Gen

-n

yöeläimemme

yöeläintemme / yöeläimiemme

yöeläimenne

yöeläintenne / yöeläimienne

yöeläimensä

yöeläintensä / yöeläimiensä

Ill

mihin

yöeläimeemme

yöeläimiimme

yöeläimeenne

yöeläimiinne

yöeläimeensä

yöeläimiinsä

Ine

-ssa

yöeläimessämme

yöeläimissämme

yöeläimessänne

yöeläimissänne

yöeläimessänsä / yöeläimessään

yöeläimissänsä / yöeläimissään

Ela

-sta

yöeläimestämme

yöeläimistämme

yöeläimestänne

yöeläimistänne

yöeläimestänsä / yöeläimestään

yöeläimistänsä / yöeläimistään

All

-lle

yöeläimellemme

yöeläimillemme

yöeläimellenne

yöeläimillenne

yöeläimellensä / yöeläimelleen

yöeläimillensä / yöeläimilleän

Ade

-lla

yöeläimellämme

yöeläimillämme

yöeläimellänne

yöeläimillänne

yöeläimellänsä / yöeläimellään

yöeläimillänsä / yöeläimillään

Abl

-lta

yöeläimeltämme

yöeläimiltämme

yöeläimeltänne

yöeläimiltänne

yöeläimeltänsä / yöeläimeltään

yöeläimiltänsä / yöeläimiltään

Tra

-ksi

yöeläimeksemme

yöeläimiksemme

yöeläimeksenne

yöeläimiksenne

yöeläimeksensä / yöeläimekseen

yöeläimiksensä / yöeläimikseen

Ess

-na

yöeläimenämme

yöeläiminämme

yöeläimenänne

yöeläiminänne

yöeläimenänsä / yöeläimenään

yöeläiminänsä / yöeläiminään

Abe

-tta

yöeläimettämme

yöeläimittämme

yöeläimettänne

yöeläimittänne

yöeläimettänsä / yöeläimettään

yöeläimittänsä / yöeläimittään

Com

-ne

-

yöeläiminemme

-

yöeläiminenne

-

yöeläiminensä / yöeläimineen

Singular

Plural

Nom

-

yöeläimemme

yöeläimenne

yöeläimensä

yöeläimemme

yöeläimenne

yöeläimensä

Par

-ta

yöeläintämme

yöeläintänne

yöeläintänsä / yöeläintään

yöeläimiämme

yöeläimiänne

yöeläimiänsä / yöeläimiään

Gen

-n

yöeläimemme

yöeläimenne

yöeläimensä

yöeläintemme / yöeläimiemme

yöeläintenne / yöeläimienne

yöeläintensä / yöeläimiensä

Ill

mihin

yöeläimeemme

yöeläimeenne

yöeläimeensä

yöeläimiimme

yöeläimiinne

yöeläimiinsä

Ine

-ssa

yöeläimessämme

yöeläimessänne

yöeläimessänsä / yöeläimessään

yöeläimissämme

yöeläimissänne

yöeläimissänsä / yöeläimissään

Ela

-sta

yöeläimestämme

yöeläimestänne

yöeläimestänsä / yöeläimestään

yöeläimistämme

yöeläimistänne

yöeläimistänsä / yöeläimistään

All

-lle

yöeläimellemme

yöeläimellenne

yöeläimellensä / yöeläimelleen

yöeläimillemme

yöeläimillenne

yöeläimillensä / yöeläimilleän

Ade

-lla

yöeläimellämme

yöeläimellänne

yöeläimellänsä / yöeläimellään

yöeläimillämme

yöeläimillänne

yöeläimillänsä / yöeläimillään

Abl

-lta

yöeläimeltämme

yöeläimeltänne

yöeläimeltänsä / yöeläimeltään

yöeläimiltämme

yöeläimiltänne

yöeläimiltänsä / yöeläimiltään

Tra

-ksi

yöeläimeksemme

yöeläimeksenne

yöeläimeksensä / yöeläimekseen

yöeläimiksemme

yöeläimiksenne

yöeläimiksensä / yöeläimikseen

Ess

-na

yöeläimenämme

yöeläimenänne

yöeläimenänsä / yöeläimenään

yöeläiminämme

yöeläiminänne

yöeläiminänsä / yöeläiminään

Abe

-tta

yöeläimettämme

yöeläimettänne

yöeläimettänsä / yöeläimettään

yöeläimittämme

yöeläimittänne

yöeläimittänsä / yöeläimittään

Com

-ne

-

-

-

yöeläiminemme

yöeläiminenne

yöeläiminensä / yöeläimineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöt

Par

-ta

yötä

öitä

Gen

-n

yön

öitten / öiden

Ill

mihin

yöhön

öihin

Ine

-ssa

yössä

öissä

Ela

-sta

yöstä

öistä

All

-lle

yölle

öille

Ade

-lla

yöllä

öillä

Abl

-lta

yöltä

öiltä

Tra

-ksi

yöksi

öiksi

Ess

-na

yönä

öinä

Abe

-tta

yöttä

öittä

Com

-ne

-

öine

Ins

-in

-

öin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöt

Par

-ta

yötä

öitä

Gen

-n

yön

öitten / öiden

Ill

mihin

yöhön

öihin

Ine

-ssa

yössä

öissä

Ela

-sta

yöstä

öistä

All

-lle

yölle

öille

Ade

-lla

yöllä

öillä

Abl

-lta

yöltä

öiltä

Tra

-ksi

yöksi

öiksi

Ess

-na

yönä

öinä

Abe

-tta

yöttä

öittä

Com

-ne

-

öine

Ins

-in

-

öin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

night , ilta
nighttime yöaika,
Show more arrow right

Wiktionary

night Fin:Yöllä on pimeää.Eng:It is dark at night. (modifier) night, nocturnal Show more arrow right The concepts ilta (“evening”) and (“night”) are defined slightly differently in Finnish and English. is generally regarded as the period of day normally devoted for sleeping, i.e. roughly the time between 10/11 p.m. and 6/7 a.m. The time between 5/6 p.m. and 10/11 p.m. is referred to as ilta (“evening”), but in English it is often called "night" as e.g. in "I have a meeting tonight". The term tiistaiyö (literally, Tuesday night) would actually refer to the hours from approximately 23:00 Monday to 06:00 Tuesday, which in standard English would be referred to as Monday night (even though Tuesday technically begins during this period). Show more arrow right yöllinenyöpyäyötön yööinenöisin Show more arrow right aamuyöalkuyöhallayöhääyöiltayöjouluyöjuhannusyökeskiyökesäyölemmenyöloppuyömyrsky-pakkasyöpuoliyöpääsiäisyösuviyösydänyötalviyöuudenvuodenyövappuyöyöaikayöastiayöasuyöbaariyöeläinyöelämäyöilmayöjunayöjuoksuyökahvilayökasteyökasteluyökausiyökerhoyökortteeriyökylmäyökyöpeliyölamppuyölentoyölepoyöliikenneyölintuyölämmitysyölämpötilayömajayömyssyyömyöhäyönkuningataryönmustayönseutuyönäköyönäytäntöyöpaikkayöpaitayöpakkanenyöpalayöpelkoyöperhonenyöpilviyöpimeäyöpukuyöpuoliyöpuuyöpäivystysyöpöytäyöradioyörahayörauhayöravintolayösijayösilmäyösokeusyösuunnistusyösydänyösyöttöyösähköyösäilöyötaivasyötaksayötuuliyötyöyötyöläinenyötähtäinyöuniyövaateyövahtiyövaippayövalaistusyövalvontayövierasyövilkkayövoideyövuoro Show more arrow right From Proto-Finnic öö, from Proto-Uralic üje. Cognates include Karelian , Ludian üö, Estonian öö, Ingrian öö, Livonian īe, Northern Sami idja, Inari Sami ijjâ, Udmurt уй (uj), Komi-Permyak ой (oj), Komi-Zyrian вой (voj), Southern Mansi йӣ (jī), Hungarian éj. Show more arrow right

Wikipedia

Night Night or nighttime (also spelled night-time or night time) is the period of ambient darkness from sunset to sunrise during each 24-hour day, when the Sun is below the horizon. The exact time when night begins and ends (equally true with evening) depends on the location and varies throughout the year. When night is considered as a period that follows evening, it is usually considered to start around 8 pm and to last to about 4 am. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ni

ni

si

si

nsä

nsä

Par

-ta

yötäni

öitäni

yötäsi

öitäsi

yötänsä / yötään

öitänsä / öitään

Gen

-n

ni

öitteni / öideni

si

öittesi / öidesi

nsä

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhöni

öihini

yöhösi

öihisi

yöhönsä

öihinsä

Ine

-ssa

yössäni

öissäni

yössäsi

öissäsi

yössänsä / yössään

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstäni

öistäni

yöstäsi

öistäsi

yöstänsä / yöstään

öistänsä / öistään

All

-lle

yölleni

öilleni

yöllesi

öillesi

yöllensä / yölleen

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yölläni

öilläni

yölläsi

öilläsi

yöllänsä / yöllään

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltäni

öiltäni

yöltäsi

öiltäsi

yöltänsä / yöltään

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yökseni

öikseni

yöksesi

öiksesi

yöksensä / yökseen

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönäni

öinäni

yönäsi

öinäsi

yönänsä / yönään

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttäni

öittäni

yöttäsi

öittäsi

yöttänsä / yöttään

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

öineni

-

öinesi

-

öinensä / öineen

Singular

Plural

Nom

-

ni

si

nsä

ni

si

nsä

Par

-ta

yötäni

yötäsi

yötänsä / yötään

öitäni

öitäsi

öitänsä / öitään

Gen

-n

ni

si

nsä

öitteni / öideni

öittesi / öidesi

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhöni

yöhösi

yöhönsä

öihini

öihisi

öihinsä

Ine

-ssa

yössäni

yössäsi

yössänsä / yössään

öissäni

öissäsi

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstäni

yöstäsi

yöstänsä / yöstään

öistäni

öistäsi

öistänsä / öistään

All

-lle

yölleni

yöllesi

yöllensä / yölleen

öilleni

öillesi

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yölläni

yölläsi

yöllänsä / yöllään

öilläni

öilläsi

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltäni

yöltäsi

yöltänsä / yöltään

öiltäni

öiltäsi

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yökseni

yöksesi

yöksensä / yökseen

öikseni

öiksesi

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönäni

yönäsi

yönänsä / yönään

öinäni

öinäsi

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttäni

yöttäsi

yöttänsä / yöttään

öittäni

öittäsi

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

-

-

öineni

öinesi

öinensä / öineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mme

mme

nne

nne

nsä

nsä

Par

-ta

yötämme

öitämme

yötänne

öitänne

yötänsä / yötään

öitänsä / öitään

Gen

-n

mme

öittemme / öidemme

nne

öittenne / öidenne

nsä

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhömme

öihimme

yöhönne

öihinne

yöhönsä

öihinsä

Ine

-ssa

yössämme

öissämme

yössänne

öissänne

yössänsä / yössään

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstämme

öistämme

yöstänne

öistänne

yöstänsä / yöstään

öistänsä / öistään

All

-lle

yöllemme

öillemme

yöllenne

öillenne

yöllensä / yölleen

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yöllämme

öillämme

yöllänne

öillänne

yöllänsä / yöllään

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltämme

öiltämme

yöltänne

öiltänne

yöltänsä / yöltään

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yöksemme

öiksemme

yöksenne

öiksenne

yöksensä / yökseen

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönämme

öinämme

yönänne

öinänne

yönänsä / yönään

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttämme

öittämme

yöttänne

öittänne

yöttänsä / yöttään

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

öinemme

-

öinenne

-

öinensä / öineen

Singular

Plural

Nom

-

mme

nne

nsä

mme

nne

nsä

Par

-ta

yötämme

yötänne

yötänsä / yötään

öitämme

öitänne

öitänsä / öitään

Gen

-n

mme

nne

nsä

öittemme / öidemme

öittenne / öidenne

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhömme

yöhönne

yöhönsä

öihimme

öihinne

öihinsä

Ine

-ssa

yössämme

yössänne

yössänsä / yössään

öissämme

öissänne

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstämme

yöstänne

yöstänsä / yöstään

öistämme

öistänne

öistänsä / öistään

All

-lle

yöllemme

yöllenne

yöllensä / yölleen

öillemme

öillenne

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yöllämme

yöllänne

yöllänsä / yöllään

öillämme

öillänne

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltämme

yöltänne

yöltänsä / yöltään

öiltämme

öiltänne

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yöksemme

yöksenne

yöksensä / yökseen

öiksemme

öiksenne

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönämme

yönänne

yönänsä / yönään

öinämme

öinänne

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttämme

yöttänne

yöttänsä / yöttään

öittämme

öittänne

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

-

-

öinemme

öinenne

öinensä / öineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

eläin

eläimet

Par

-ta

eläintä

eläimiä

Gen

-n

eläimen

eläinten / eläimien

Ill

mihin

eläimeen

eläimiin

Ine

-ssa

eläimessä

eläimissä

Ela

-sta

eläimestä

eläimistä

All

-lle

eläimelle

eläimille

Ade

-lla

eläimellä

eläimillä

Abl

-lta

eläimeltä

eläimiltä

Tra

-ksi

eläimeksi

eläimiksi

Ess

-na

eläimenä

eläiminä

Abe

-tta

eläimettä

eläimittä

Com

-ne

-

eläimine

Ins

-in

-

eläimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

eläin

eläimet

Par

-ta

eläintä

eläimiä

Gen

-n

eläimen

eläinten / eläimien

Ill

mihin

eläimeen

eläimiin

Ine

-ssa

eläimessä

eläimissä

Ela

-sta

eläimestä

eläimistä

All

-lle

eläimelle

eläimille

Ade

-lla

eläimellä

eläimillä

Abl

-lta

eläimeltä

eläimiltä

Tra

-ksi

eläimeksi

eläimiksi

Ess

-na

eläimenä

eläiminä

Abe

-tta

eläimettä

eläimittä

Com

-ne

-

eläimine

Ins

-in

-

eläimin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

animal eläin, elukka
beast peto, eläin, elukka, nauta, kurja
brute peto, elukka, raakalainen, eläin
Show more arrow right

Wiktionary

animal Show more arrow right elukka (colloquial) Show more arrow right eläimellinen eläimistö Show more arrow right alkueläinaroeläinaurinkoeläineläinaktivismieläinaktivistieläinfysiologiaeläinkantaeläinkauppaeläinkoeeläinkuntaeläinlajieläinlääkeeläinlääketiedeeläinlääkärieläinmaailmaeläinmaantiedeeläinmuseoeläinnäyttelyeläinoikeusliikeeläinoppieläinperäineneläinplanktoneläinproteiinieläinpsykologiaeläinpuistoeläinpölyeläinrakaseläinrasvaeläinrataeläinravintoeläinrehueläinrääkkäyseläinsairaalaeläinsatueläinsuojaeläinsuojelijaeläinsuojelueläintalouseläintarhaeläintautieläintenhoitajaeläintenhoitoeläintenkesyttäjäeläintenpalvontaeläintiedeeläintieteellineneläintieteilijäeläintuotantoemoeläinhaaskaeläinhevoseläinhirvieläinhylje-eläinhyötyeläinhämähäkkieläimethämähäkkieläinisäntäeläinitiöeläinjuurieläinjäniseläinkansalliseläinkarjaeläinkavioeläinkissaeläinkoe-eläinkoiraeläinkoiraseläinkorallieläinkotieläinkummituseläinkuormaeläinlaumaeläinleikkieläinlemmikkieläinloiseläinlöytöeläinmaaeläinmerieläinmetsäneläinmuinaiseläinnaaraseläinnautaeläinnokkaeläinnorsueläinnäätäeläimetnäätäeläinonteloeläinpehmoeläinpetoeläinpieneläinklinikkapieneläintunnelipohjaeläinpussieläinpäiväeläinrataseläinriistaeläinripsieläinsaaliseläinsammakkoeläimetsammakkoeläinsammaleläinseuraeläinsienieläinsiimaeläinsiitoseläinsikaeläimetsikaeläinsireenieläinsirkuseläinsivettieläinsorkkaeläimetsorkkaeläinsormieläinsäde-eläintarueläinterraarioeläinteuraseläintohvelieläintoteemieläintuhoeläintuotantoeläinturkiseläinuhrieläinvahinkoeläinvaippaeläinvankkurieläinverrokkieläinvesieläinvesinokkaeläinvetoeläinvillieläinyhteiskuntaeläinyöeläin Show more arrow right Derived from elää (“to live”), but the suffix is irregular; the older form was eläjäin, seemingly derived from eläjä (“that who or which is alive”). Show more arrow right

Wikipedia

Animal Animals (also called Metazoa) are multicellular eukaryotic organisms that form the biological kingdom Animalia. With few exceptions, animals consume organic material, breathe oxygen, are able to move, can reproduce sexually, and grow from a hollow sphere of cells, the blastula, during embryonic development. Over 1.5 million living animal species have been described—of which around 1 million are insects—but it has been estimated there are over 7 million animal species in total. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

eläimeni

eläimeni

eläimesi

eläimesi

eläimensä

eläimensä

Par

-ta

eläintäni

eläimiäni

eläintäsi

eläimiäsi

eläintänsä / eläintään

eläimiänsä / eläimiään

Gen

-n

eläimeni

eläinteni / eläimieni

eläimesi

eläintesi / eläimiesi

eläimensä

eläintensä / eläimiensä

Ill

mihin

eläimeeni

eläimiini

eläimeesi

eläimiisi

eläimeensä

eläimiinsä

Ine

-ssa

eläimessäni

eläimissäni

eläimessäsi

eläimissäsi

eläimessänsä / eläimessään

eläimissänsä / eläimissään

Ela

-sta

eläimestäni

eläimistäni

eläimestäsi

eläimistäsi

eläimestänsä / eläimestään

eläimistänsä / eläimistään

All

-lle

eläimelleni

eläimilleni

eläimellesi

eläimillesi

eläimellensä / eläimelleen

eläimillensä / eläimilleän

Ade

-lla

eläimelläni

eläimilläni

eläimelläsi

eläimilläsi

eläimellänsä / eläimellään

eläimillänsä / eläimillään

Abl

-lta

eläimeltäni

eläimiltäni

eläimeltäsi

eläimiltäsi

eläimeltänsä / eläimeltään

eläimiltänsä / eläimiltään

Tra

-ksi

eläimekseni

eläimikseni

eläimeksesi

eläimiksesi

eläimeksensä / eläimekseen

eläimiksensä / eläimikseen

Ess

-na

eläimenäni

eläiminäni

eläimenäsi

eläiminäsi

eläimenänsä / eläimenään

eläiminänsä / eläiminään

Abe

-tta

eläimettäni

eläimittäni

eläimettäsi

eläimittäsi

eläimettänsä / eläimettään

eläimittänsä / eläimittään

Com

-ne

-

eläimineni

-

eläiminesi

-

eläiminensä / eläimineen

Singular

Plural

Nom

-

eläimeni

eläimesi

eläimensä

eläimeni

eläimesi

eläimensä

Par

-ta

eläintäni

eläintäsi

eläintänsä / eläintään

eläimiäni

eläimiäsi

eläimiänsä / eläimiään

Gen

-n

eläimeni

eläimesi

eläimensä

eläinteni / eläimieni

eläintesi / eläimiesi

eläintensä / eläimiensä

Ill

mihin

eläimeeni

eläimeesi

eläimeensä

eläimiini

eläimiisi

eläimiinsä

Ine

-ssa

eläimessäni

eläimessäsi

eläimessänsä / eläimessään

eläimissäni

eläimissäsi

eläimissänsä / eläimissään

Ela

-sta

eläimestäni

eläimestäsi

eläimestänsä / eläimestään

eläimistäni

eläimistäsi

eläimistänsä / eläimistään

All

-lle

eläimelleni

eläimellesi

eläimellensä / eläimelleen

eläimilleni

eläimillesi

eläimillensä / eläimilleän

Ade

-lla

eläimelläni

eläimelläsi

eläimellänsä / eläimellään

eläimilläni

eläimilläsi

eläimillänsä / eläimillään

Abl

-lta

eläimeltäni

eläimeltäsi

eläimeltänsä / eläimeltään

eläimiltäni

eläimiltäsi

eläimiltänsä / eläimiltään

Tra

-ksi

eläimekseni

eläimeksesi

eläimeksensä / eläimekseen

eläimikseni

eläimiksesi

eläimiksensä / eläimikseen

Ess

-na

eläimenäni

eläimenäsi

eläimenänsä / eläimenään

eläiminäni

eläiminäsi

eläiminänsä / eläiminään

Abe

-tta

eläimettäni

eläimettäsi

eläimettänsä / eläimettään

eläimittäni

eläimittäsi

eläimittänsä / eläimittään

Com

-ne

-

-

-

eläimineni

eläiminesi

eläiminensä / eläimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

eläimemme

eläimemme

eläimenne

eläimenne

eläimensä

eläimensä

Par

-ta

eläintämme

eläimiämme

eläintänne

eläimiänne

eläintänsä / eläintään

eläimiänsä / eläimiään

Gen

-n

eläimemme

eläintemme / eläimiemme

eläimenne

eläintenne / eläimienne

eläimensä

eläintensä / eläimiensä

Ill

mihin

eläimeemme

eläimiimme

eläimeenne

eläimiinne

eläimeensä

eläimiinsä

Ine

-ssa

eläimessämme

eläimissämme

eläimessänne

eläimissänne

eläimessänsä / eläimessään

eläimissänsä / eläimissään

Ela

-sta

eläimestämme

eläimistämme

eläimestänne

eläimistänne

eläimestänsä / eläimestään

eläimistänsä / eläimistään

All

-lle

eläimellemme

eläimillemme

eläimellenne

eläimillenne

eläimellensä / eläimelleen

eläimillensä / eläimilleän

Ade

-lla

eläimellämme

eläimillämme

eläimellänne

eläimillänne

eläimellänsä / eläimellään

eläimillänsä / eläimillään

Abl

-lta

eläimeltämme

eläimiltämme

eläimeltänne

eläimiltänne

eläimeltänsä / eläimeltään

eläimiltänsä / eläimiltään

Tra

-ksi

eläimeksemme

eläimiksemme

eläimeksenne

eläimiksenne

eläimeksensä / eläimekseen

eläimiksensä / eläimikseen

Ess

-na

eläimenämme

eläiminämme

eläimenänne

eläiminänne

eläimenänsä / eläimenään

eläiminänsä / eläiminään

Abe

-tta

eläimettämme

eläimittämme

eläimettänne

eläimittänne

eläimettänsä / eläimettään

eläimittänsä / eläimittään

Com

-ne

-

eläiminemme

-

eläiminenne

-

eläiminensä / eläimineen

Singular

Plural

Nom

-

eläimemme

eläimenne

eläimensä

eläimemme

eläimenne

eläimensä

Par

-ta

eläintämme

eläintänne

eläintänsä / eläintään

eläimiämme

eläimiänne

eläimiänsä / eläimiään

Gen

-n

eläimemme

eläimenne

eläimensä

eläintemme / eläimiemme

eläintenne / eläimienne

eläintensä / eläimiensä

Ill

mihin

eläimeemme

eläimeenne

eläimeensä

eläimiimme

eläimiinne

eläimiinsä

Ine

-ssa

eläimessämme

eläimessänne

eläimessänsä / eläimessään

eläimissämme

eläimissänne

eläimissänsä / eläimissään

Ela

-sta

eläimestämme

eläimestänne

eläimestänsä / eläimestään

eläimistämme

eläimistänne

eläimistänsä / eläimistään

All

-lle

eläimellemme

eläimellenne

eläimellensä / eläimelleen

eläimillemme

eläimillenne

eläimillensä / eläimilleän

Ade

-lla

eläimellämme

eläimellänne

eläimellänsä / eläimellään

eläimillämme

eläimillänne

eläimillänsä / eläimillään

Abl

-lta

eläimeltämme

eläimeltänne

eläimeltänsä / eläimeltään

eläimiltämme

eläimiltänne

eläimiltänsä / eläimiltään

Tra

-ksi

eläimeksemme

eläimeksenne

eläimeksensä / eläimekseen

eläimiksemme

eläimiksenne

eläimiksensä / eläimikseen

Ess

-na

eläimenämme

eläimenänne

eläimenänsä / eläimenään

eläiminämme

eläiminänne

eläiminänsä / eläiminään

Abe

-tta

eläimettämme

eläimettänne

eläimettänsä / eläimettään

eläimittämme

eläimittänne

eläimittänsä / eläimittään

Com

-ne

-

-

-

eläiminemme

eläiminenne

eläiminensä / eläimineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept