Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yöeläin yöeläin   N Sg Nom
   N Sg Nom + eläin   N Sg Nom

yöeläin, Noun

up ↑

Translations & synonyms

nocturnal animal yöeläin
nightlife
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
abpgheany navzny

Etymology:
+‎ ryäva
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöeläimeni yöeläimeni yöeläimesi yöeläimesi yöeläimensä yöeläimensä
Par -ta yöeläintäni yöeläimiäni yöeläintäsi yöeläimiäsi yöeläintänsä / yöeläintään yöeläimiänsä / yöeläimiään
Gen -n yöeläimeni yöeläinteni / yöeläimieni yöeläimesi yöeläintesi / yöeläimiesi yöeläimensä yöeläintensä / yöeläimiensä
Ill mihin yöeläimeeni yöeläimiini yöeläimeesi yöeläimiisi yöeläimeensä yöeläimiinsä
Ine -ssa yöeläimessäni yöeläimissäni yöeläimessäsi yöeläimissäsi yöeläimessänsä / yöeläimessään yöeläimissänsä / yöeläimissään
Ela -sta yöeläimestäni yöeläimistäni yöeläimestäsi yöeläimistäsi yöeläimestänsä / yöeläimestään yöeläimistänsä / yöeläimistään
All -lle yöeläimelleni yöeläimilleni yöeläimellesi yöeläimillesi yöeläimelleen / yöeläimellensä yöeläimillensä / yöeläimilleän
Ade -lla yöeläimelläni yöeläimilläni yöeläimelläsi yöeläimilläsi yöeläimellänsä / yöeläimellään yöeläimillänsä / yöeläimillään
Abl -lta yöeläimeltäni yöeläimiltäni yöeläimeltäsi yöeläimiltäsi yöeläimeltänsä / yöeläimeltään yöeläimiltänsä / yöeläimiltään
Tra -ksi yöeläimekseni yöeläimikseni yöeläimeksesi yöeläimiksesi yöeläimekseen / yöeläimeksensä yöeläimikseen / yöeläimiksensä
Ess -na yöeläimenäni yöeläiminäni yöeläimenäsi yöeläiminäsi yöeläimenänsä / yöeläimenään yöeläiminänsä / yöeläiminään
Abe -tta yöeläimettäni yöeläimittäni yöeläimettäsi yöeläimittäsi yöeläimettänsä / yöeläimettään yöeläimittänsä / yöeläimittään
Com -ne - yöeläimineni - yöeläiminesi - yöeläimineen / yöeläiminensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöeläimemme yöeläimemme yöeläimenne yöeläimenne yöeläimensä yöeläimensä
Par -ta yöeläintämme yöeläimiämme yöeläintänne yöeläimiänne yöeläintänsä / yöeläintään yöeläimiänsä / yöeläimiään
Gen -n yöeläimemme yöeläintemme / yöeläimiemme yöeläimenne yöeläintenne / yöeläimienne yöeläimensä yöeläintensä / yöeläimiensä
Ill mihin yöeläimeemme yöeläimiimme yöeläimeenne yöeläimiinne yöeläimeensä yöeläimiinsä
Ine -ssa yöeläimessämme yöeläimissämme yöeläimessänne yöeläimissänne yöeläimessänsä / yöeläimessään yöeläimissänsä / yöeläimissään
Ela -sta yöeläimestämme yöeläimistämme yöeläimestänne yöeläimistänne yöeläimestänsä / yöeläimestään yöeläimistänsä / yöeläimistään
All -lle yöeläimellemme yöeläimillemme yöeläimellenne yöeläimillenne yöeläimelleen / yöeläimellensä yöeläimillensä / yöeläimilleän
Ade -lla yöeläimellämme yöeläimillämme yöeläimellänne yöeläimillänne yöeläimellänsä / yöeläimellään yöeläimillänsä / yöeläimillään
Abl -lta yöeläimeltämme yöeläimiltämme yöeläimeltänne yöeläimiltänne yöeläimeltänsä / yöeläimeltään yöeläimiltänsä / yöeläimiltään
Tra -ksi yöeläimeksemme yöeläimiksemme yöeläimeksenne yöeläimiksenne yöeläimekseen / yöeläimeksensä yöeläimikseen / yöeläimiksensä
Ess -na yöeläimenämme yöeläiminämme yöeläimenänne yöeläiminänne yöeläimenänsä / yöeläimenään yöeläiminänsä / yöeläiminään
Abe -tta yöeläimettämme yöeläimittämme yöeläimettänne yöeläimittänne yöeläimettänsä / yöeläimettään yöeläimittänsä / yöeläimittään
Com -ne - yöeläiminemme - yöeläiminenne - yöeläimineen / yöeläiminensä

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

eläin, Noun

up ↑

Translations & synonyms

animal eläin, elukka
beast peto, eläin, elukka, nauta, kurja
brute peto, elukka, raakalainen, eläin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Navznyf (nyfb pnyyrq Zrgnmbn) ner zhygvpryyhyne rhxnelbgvp betnavfzf gung sbez gur ovbybtvpny xvatqbz Navznyvn. Jvgu srj rkprcgvbaf, navznyf pbafhzr betnavp zngrevny, oerngur bkltra, ner noyr gb zbir, pna ercebqhpr frkhnyyl, naq tebj sebz n ubyybj fcurer bs pryyf, gur oynfghyn, qhevat rzoelbavp qrirybczrag. Bire 1.5 zvyyvba yvivat navzny fcrpvrf unir orra qrfpevorq—bs juvpu nebhaq 1 zvyyvba ner vafrpgf—ohg vg unf orra rfgvzngrq gurer ner bire 7 zvyyvba navzny fcrpvrf va gbgny.

Source: Wikipedia
Wiktionary
navzny

Synonyms:
ryhxxn (pbyybdhvny)
Derived terms:
ryävzryyvara
ryävzvfgö
Compounds:
nyxhryäva
nebryäva
nhevaxbryäva
ryävanxgvivfzv
ryävanxgvivfgv
ryävaslfvbybtvn
ryävaxnagn
ryävaxnhccn
ryävaxbr
ryävaxhagn
ryävaynwv
ryävayääxr
ryävayääxrgvrqr
ryävayääxäev
ryävaznnvyzn
ryävaznnagvrqr
ryävazhfrb
ryävaaälggryl
ryävabvxrhfyvvxr
ryävabccv
ryävacreävara
ryävacynaxgba
ryävacebgrvvav
ryävacflxbybtvn
ryävachvfgb
ryävacöyl
ryävaenxnf
ryävaenfin
ryävaengn
ryävaenivagb
ryävaeruh
ryävaeääxxälf
ryävafnvennyn
ryävafngh
ryävafhbwn
ryävafhbwryvwn
ryävafhbwryh
ryävagnybhf
ryävagneun
ryävagnhgv
ryävagraubvgnwn
ryävagraubvgb
ryävagraxrflggäwä
ryävagracnyibagn
ryävagvrqr
ryävagvrgrryyvara
ryävagvrgrvyvwä
ryävaghbgnagb
rzbryäva
unnfxnryäva
uribfryäva
uveivryäva
ulywr-ryäva
ulöglryäva
uäzäuäxxvryävzrg
uäzäuäxxvryäva
vfäagäryäva
vgvöryäva
whhevryäva
wäavfryäva
xnafnyyvfryäva
xnewnryäva
xnivbryäva
xvffnryäva
xbr-ryäva
xbvenryäva
xbvenfryäva
xbenyyvryäva
xbgvryäva
xhzzvghfryäva
xhbeznryäva
ynhznryäva
yrvxxvryäva
yrzzvxxvryäva
ybvfryäva
yölgöryäva
znnryäva
zrevryäva
zrgfäaryäva
zhvanvfryäva
annenfryäva
anhgnryäva
abxxnryäva
abefhryäva
aäägäryävzrg
aäägäryäva
bagrybryäva
cruzbryäva
crgbryäva
cvraryävaxyvavxxn
cvraryävaghaaryv
cbuwnryäva
chffvryäva
cäviäryäva
engnfryäva
evvfgnryäva
evcfvryäva
fnnyvfryäva
fnzznxxbryävzrg
fnzznxxbryäva
fnzznyryäva
frhenryäva
fvravryäva
fvvznryäva
fvvgbfryäva
fvxnryävzrg
fvxnryäva
fverravryäva
fvexhfryäva
fvirggvryäva
fbexxnryävzrg
fbexxnryäva
fbezvryäva
fäqr-ryäva
gnehryäva
greennevbryäva
grhenfryäva
gbuiryvryäva
gbgrrzvryäva
ghubryäva
ghbgnagbryäva
ghexvfryäva
huevryäva
inuvaxbryäva
invccnryäva
inaxxhevryäva
ireebxxvryäva
irfvryäva
irfvabxxnryäva
irgbryäva
ivyyvryäva
lugrvfxhagnryäva
löryäva

Etymology:
Qrevirq sebz ryää (“gb yvir”), ohg gur fhssvk vf veerthyne; gur byqre sbez jnf ryäwäva, frrzvatyl qrevirq sebz ryäwä (“gung jub be juvpu vf nyvir”).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - eläimeni eläimeni eläimesi eläimesi eläimensä eläimensä
Par -ta eläintäni eläimiäni eläintäsi eläimiäsi eläintänsä / eläintään eläimiänsä / eläimiään
Gen -n eläimeni eläinteni / eläimieni eläimesi eläintesi / eläimiesi eläimensä eläintensä / eläimiensä
Ill mihin eläimeeni eläimiini eläimeesi eläimiisi eläimeensä eläimiinsä
Ine -ssa eläimessäni eläimissäni eläimessäsi eläimissäsi eläimessänsä / eläimessään eläimissänsä / eläimissään
Ela -sta eläimestäni eläimistäni eläimestäsi eläimistäsi eläimestänsä / eläimestään eläimistänsä / eläimistään
All -lle eläimelleni eläimilleni eläimellesi eläimillesi eläimelleen / eläimellensä eläimillensä / eläimilleän
Ade -lla eläimelläni eläimilläni eläimelläsi eläimilläsi eläimellänsä / eläimellään eläimillänsä / eläimillään
Abl -lta eläimeltäni eläimiltäni eläimeltäsi eläimiltäsi eläimeltänsä / eläimeltään eläimiltänsä / eläimiltään
Tra -ksi eläimekseni eläimikseni eläimeksesi eläimiksesi eläimekseen / eläimeksensä eläimikseen / eläimiksensä
Ess -na eläimenäni eläiminäni eläimenäsi eläiminäsi eläimenänsä / eläimenään eläiminänsä / eläiminään
Abe -tta eläimettäni eläimittäni eläimettäsi eläimittäsi eläimettänsä / eläimettään eläimittänsä / eläimittään
Com -ne - eläimineni - eläiminesi - eläimineen / eläiminensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - eläimemme eläimemme eläimenne eläimenne eläimensä eläimensä
Par -ta eläintämme eläimiämme eläintänne eläimiänne eläintänsä / eläintään eläimiänsä / eläimiään
Gen -n eläimemme eläintemme / eläimiemme eläimenne eläintenne / eläimienne eläimensä eläintensä / eläimiensä
Ill mihin eläimeemme eläimiimme eläimeenne eläimiinne eläimeensä eläimiinsä
Ine -ssa eläimessämme eläimissämme eläimessänne eläimissänne eläimessänsä / eläimessään eläimissänsä / eläimissään
Ela -sta eläimestämme eläimistämme eläimestänne eläimistänne eläimestänsä / eläimestään eläimistänsä / eläimistään
All -lle eläimellemme eläimillemme eläimellenne eläimillenne eläimelleen / eläimellensä eläimillensä / eläimilleän
Ade -lla eläimellämme eläimillämme eläimellänne eläimillänne eläimellänsä / eläimellään eläimillänsä / eläimillään
Abl -lta eläimeltämme eläimiltämme eläimeltänne eläimiltänne eläimeltänsä / eläimeltään eläimiltänsä / eläimiltään
Tra -ksi eläimeksemme eläimiksemme eläimeksenne eläimiksenne eläimekseen / eläimeksensä eläimikseen / eläimiksensä
Ess -na eläimenämme eläiminämme eläimenänne eläiminänne eläimenänsä / eläimenään eläiminänsä / eläiminään
Abe -tta eläimettämme eläimittämme eläimettänne eläimittänne eläimettänsä / eläimettään eläimittänsä / eläimittään
Com -ne - eläiminemme - eläiminenne - eläimineen / eläiminensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept