Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yöbaari yöbaari   N Sg Nom
   N Sg Nom + baari   N Sg Nom

yöbaari, Noun

up ↑

Translations & synonyms

night bar
Wiktionary
A night bar.

Etymology:
+‎ baari
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöbaarini yöbaarini yöbaarisi yöbaarisi yöbaarinsa yöbaarinsa
Par -ta yöbaariani yöbaarejani yöbaariasi yöbaarejasi yöbaariansa / yöbaariaan yöbaarejansa / yöbaarejaan
Gen -n yöbaarini yöbaarieni yöbaarisi yöbaariesi yöbaarinsa yöbaariensa
Ill mihin yöbaariini yöbaareihini yöbaariisi yöbaareihisi yöbaariinsa yöbaareihinsa
Ine -ssa yöbaarissani yöbaareissani yöbaarissasi yöbaareissasi yöbaarissansa / yöbaarissaan yöbaareissansa / yöbaareissaan
Ela -sta yöbaaristani yöbaareistani yöbaaristasi yöbaareistasi yöbaaristansa / yöbaaristaan yöbaareistansa / yöbaareistaan
All -lle yöbaarilleni yöbaareilleni yöbaarillesi yöbaareillesi yöbaarilleen / yöbaarillensa yöbaareillensa / yöbaareillean
Ade -lla yöbaarillani yöbaareillani yöbaarillasi yöbaareillasi yöbaarillansa / yöbaarillaan yöbaareillansa / yöbaareillaan
Abl -lta yöbaariltani yöbaareiltani yöbaariltasi yöbaareiltasi yöbaariltansa / yöbaariltaan yöbaareiltansa / yöbaareiltaan
Tra -ksi yöbaarikseni yöbaareikseni yöbaariksesi yöbaareiksesi yöbaarikseen / yöbaariksensa yöbaareikseen / yöbaareiksensa
Ess -na yöbaarinani yöbaareinani yöbaarinasi yöbaareinasi yöbaarinansa / yöbaarinaan yöbaareinansa / yöbaareinaan
Abe -tta yöbaarittani yöbaareittani yöbaarittasi yöbaareittasi yöbaarittansa / yöbaarittaan yöbaareittansa / yöbaareittaan
Com -ne - yöbaareineni - yöbaareinesi - yöbaareineen / yöbaareinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöbaarimme yöbaarimme yöbaarinne yöbaarinne yöbaarinsa yöbaarinsa
Par -ta yöbaariamme yöbaarejamme yöbaarianne yöbaarejanne yöbaariansa / yöbaariaan yöbaarejansa / yöbaarejaan
Gen -n yöbaarimme yöbaariemme yöbaarinne yöbaarienne yöbaarinsa yöbaariensa
Ill mihin yöbaariimme yöbaareihimme yöbaariinne yöbaareihinne yöbaariinsa yöbaareihinsa
Ine -ssa yöbaarissamme yöbaareissamme yöbaarissanne yöbaareissanne yöbaarissansa / yöbaarissaan yöbaareissansa / yöbaareissaan
Ela -sta yöbaaristamme yöbaareistamme yöbaaristanne yöbaareistanne yöbaaristansa / yöbaaristaan yöbaareistansa / yöbaareistaan
All -lle yöbaarillemme yöbaareillemme yöbaarillenne yöbaareillenne yöbaarilleen / yöbaarillensa yöbaareillensa / yöbaareillean
Ade -lla yöbaarillamme yöbaareillamme yöbaarillanne yöbaareillanne yöbaarillansa / yöbaarillaan yöbaareillansa / yöbaareillaan
Abl -lta yöbaariltamme yöbaareiltamme yöbaariltanne yöbaareiltanne yöbaariltansa / yöbaariltaan yöbaareiltansa / yöbaareiltaan
Tra -ksi yöbaariksemme yöbaareiksemme yöbaariksenne yöbaareiksenne yöbaarikseen / yöbaariksensa yöbaareikseen / yöbaareiksensa
Ess -na yöbaarinamme yöbaareinamme yöbaarinanne yöbaareinanne yöbaarinansa / yöbaarinaan yöbaareinansa / yöbaareinaan
Abe -tta yöbaarittamme yöbaareittamme yöbaarittanne yöbaareittanne yöbaarittansa / yöbaarittaan yöbaareittansa / yöbaareittaan
Com -ne - yöbaareinemme - yöbaareinenne - yöbaareineen / yöbaareinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Wikipedia

Night or nighttime (also spelled night-time or night time) is the period of ambient darkness from sunset to sunrise during each 24-hour day, when the Sun is below the horizon. The exact time when night begins and ends (equally true with evening) depends on the location and varies throughout the year. When night is considered as a period that follows evening, it is usually considered to start around 8 pm and to last to about 4 am.

Source: Wikipedia
Wiktionary
night

     Fin: Yöllä on pimeää.
     Eng: ― It is dark at night.
(modifier) night, nocturnal

Usage:
The concepts ilta (“evening”) and (“night”) are defined slightly differently in Finnish and English. is generally regarded as the period of day normally devoted for sleeping, i.e. roughly the time between 10/11 p.m. and 6/7 a.m. The time between 5/6 p.m. and 10/11 p.m. is referred to as ilta (“evening”), but in English it is often called "night" as e.g. in "I have a meeting tonight". The term tiistaiyö (literally, Tuesday night) would actually refer to the hours from approximately 23:00 Monday to 06:00 Tuesday, which in standard English would be referred to as Monday night (even though Tuesday technically begins during this period).
Derived terms:
yöllinen
yöpyä
yötön yö
öinen
öisin

Compounds:
aamuyö
alkuyö
hallayö
hääyö
iltayö
jouluyö
juhannusyö
keskiyö
kesäyö
lemmenyö
loppuyö
myrsky-
pakkasyö
puoliyö
pääsiäisyö
suviyö
sydänyö
talviyö
uudenvuodenyö
vappuyö
yöaika
yöastia
yöasu
yöbaari
yöeläin
yöelämä
yöilma
yöjuna
yöjuoksu
yökahvila
yökaste
yökastelu
yökausi
yökerho
yökortteeri
yökylmä
yökyöpeli
yölamppu
yölento
yölepo
yöliikenne
yölintu
yölämmitys
yölämpötila
yömaja
yömyssy
yömyöhä
yönkuningatar
yönmusta
yönseutu
yönäkö
yönäytäntö
yöpaikka
yöpaita
yöpakkanen
yöpala
yöpelko
yöperhonen
yöpilvi
yöpimeä
yöpuku
yöpuoli
yöpuu
yöpäivystys
yöpöytä
yöradio
yöraha
yörauha
yöravintola
yösija
yösilmä
yösokeus
yösuunnistus
yösydän
yösyöttö
yösähkö
yösäilö
yötaivas
yötaksa
yötuuli
yötyö
yötyöläinen
yötähtäin
yöuni
yövaate
yövahti
yövaippa
yövalaistus
yövalvonta
yövieras
yövilkka
yövoide
yövuoro

Etymology:
From Proto-Finnic öö, from Proto-Uralic üje. Cognates include Karelian , Ludian üö, Estonian öö, Ingrian öö, Livonian īe, Northern Sami idja, Inari Sami ijjâ, Udmurt уй (uj), Komi-Permyak ой (oj), Komi-Zyrian вой (voj), Southern Mansi йӣ (jī), Hungarian éj.
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

baari, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - baari baarit
Par -ta baaria baareja
Gen -n baarin baarien
Ill mihin baariin baareihin
Ine -ssa baarissa baareissa
Ela -sta baarista baareista
All -lle baarille baareille
Ade -lla baarilla baareilla
Abl -lta baarilta baareilta
Tra -ksi baariksi baareiksi
Ess -na baarina baareina
Abe -tta baaritta baareitta
Com -ne - baareine
Ins -in - baarein

Translations & synonyms

bar baari, bar, palkki, tanko, pylväs, kisko
cafe kahvila, baari
saloon sedan, salonki, saluuna, kapakka, sali, baari
soda fountain jäätelöbaari, baari
Wikipedia

The bar is a metric unit of pressure, but not part of the International System of Units (SI). It is defined as exactly equal to 100,000 Pa (100 kPa), or slightly less than the current average atmospheric pressure on Earth at sea level (approximately 1.013 bar). By the barometric formula, 1 bar is roughly the atmospheric pressure on Earth at an altitude of 111 metres at 15 °C.

Source: Wikipedia
Wiktionary
bar (public house)

cafeteria (restaurant serving simple food and usually having the right to serve medium strength beer, see keskiolut)

Synonyms:
(colloquial) kapakka(colloquial, derogatory) räkälä
Compounds:
baarijakkara
baarikaappi
baarimestari
baarimikko
baaripöytä
baaritiski
baarituoli
drinkkibaari
hampurilaisbaari
hiiribaari
homobaari
jäätelöbaari
keskiolutbaari
maitobaari
minibaari
rottabaari
yöbaari

bar (unit of pressure)

Derived terms:
isobaari
kilobaari
millibaari
Etymology:
Borrowed from Swedish bar (“bar”), from English bar. Finnish Wikipedia has an article on:baariWikipedia fi Borrowed from English bar.
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - baarini baarini baarisi baarisi baarinsa baarinsa
Par -ta baariani baarejani baariasi baarejasi baariansa / baariaan baarejansa / baarejaan
Gen -n baarini baarieni baarisi baariesi baarinsa baariensa
Ill mihin baariini baareihini baariisi baareihisi baariinsa baareihinsa
Ine -ssa baarissani baareissani baarissasi baareissasi baarissansa / baarissaan baareissansa / baareissaan
Ela -sta baaristani baareistani baaristasi baareistasi baaristansa / baaristaan baareistansa / baareistaan
All -lle baarilleni baareilleni baarillesi baareillesi baarilleen / baarillensa baareillensa / baareillean
Ade -lla baarillani baareillani baarillasi baareillasi baarillansa / baarillaan baareillansa / baareillaan
Abl -lta baariltani baareiltani baariltasi baareiltasi baariltansa / baariltaan baareiltansa / baareiltaan
Tra -ksi baarikseni baareikseni baariksesi baareiksesi baarikseen / baariksensa baareikseen / baareiksensa
Ess -na baarinani baareinani baarinasi baareinasi baarinansa / baarinaan baareinansa / baareinaan
Abe -tta baarittani baareittani baarittasi baareittasi baarittansa / baarittaan baareittansa / baareittaan
Com -ne - baareineni - baareinesi - baareineen / baareinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - baarimme baarimme baarinne baarinne baarinsa baarinsa
Par -ta baariamme baarejamme baarianne baarejanne baariansa / baariaan baarejansa / baarejaan
Gen -n baarimme baariemme baarinne baarienne baarinsa baariensa
Ill mihin baariimme baareihimme baariinne baareihinne baariinsa baareihinsa
Ine -ssa baarissamme baareissamme baarissanne baareissanne baarissansa / baarissaan baareissansa / baareissaan
Ela -sta baaristamme baareistamme baaristanne baareistanne baaristansa / baaristaan baareistansa / baareistaan
All -lle baarillemme baareillemme baarillenne baareillenne baarilleen / baarillensa baareillensa / baareillean
Ade -lla baarillamme baareillamme baarillanne baareillanne baarillansa / baarillaan baareillansa / baareillaan
Abl -lta baariltamme baareiltamme baariltanne baareiltanne baariltansa / baariltaan baareiltansa / baareiltaan
Tra -ksi baariksemme baareiksemme baariksenne baareiksenne baarikseen / baariksensa baareikseen / baareiksensa
Ess -na baarinamme baareinamme baarinanne baareinanne baarinansa / baarinaan baareinansa / baareinaan
Abe -tta baarittamme baareittamme baarittanne baareittanne baarittansa / baarittaan baareittansa / baareittaan
Com -ne - baareinemme - baareinenne - baareineen / baareinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept