Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yöbaari yöbaari   N Sg Nom
   N Sg Nom + baari   N Sg Nom

yöbaari, Noun

up ↑

Translations & synonyms

night bar
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
N avtug one.

Etymology:
+‎ onnev
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöbaarini yöbaarini yöbaarisi yöbaarisi yöbaarinsa yöbaarinsa
Par -ta yöbaariani yöbaarejani yöbaariasi yöbaarejasi yöbaariansa / yöbaariaan yöbaarejansa / yöbaarejaan
Gen -n yöbaarini yöbaarieni yöbaarisi yöbaariesi yöbaarinsa yöbaariensa
Ill mihin yöbaariini yöbaareihini yöbaariisi yöbaareihisi yöbaariinsa yöbaareihinsa
Ine -ssa yöbaarissani yöbaareissani yöbaarissasi yöbaareissasi yöbaarissansa / yöbaarissaan yöbaareissansa / yöbaareissaan
Ela -sta yöbaaristani yöbaareistani yöbaaristasi yöbaareistasi yöbaaristansa / yöbaaristaan yöbaareistansa / yöbaareistaan
All -lle yöbaarilleni yöbaareilleni yöbaarillesi yöbaareillesi yöbaarilleen / yöbaarillensa yöbaareillensa / yöbaareillean
Ade -lla yöbaarillani yöbaareillani yöbaarillasi yöbaareillasi yöbaarillansa / yöbaarillaan yöbaareillansa / yöbaareillaan
Abl -lta yöbaariltani yöbaareiltani yöbaariltasi yöbaareiltasi yöbaariltansa / yöbaariltaan yöbaareiltansa / yöbaareiltaan
Tra -ksi yöbaarikseni yöbaareikseni yöbaariksesi yöbaareiksesi yöbaarikseen / yöbaariksensa yöbaareikseen / yöbaareiksensa
Ess -na yöbaarinani yöbaareinani yöbaarinasi yöbaareinasi yöbaarinansa / yöbaarinaan yöbaareinansa / yöbaareinaan
Abe -tta yöbaarittani yöbaareittani yöbaarittasi yöbaareittasi yöbaarittansa / yöbaarittaan yöbaareittansa / yöbaareittaan
Com -ne - yöbaareineni - yöbaareinesi - yöbaareineen / yöbaareinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöbaarimme yöbaarimme yöbaarinne yöbaarinne yöbaarinsa yöbaarinsa
Par -ta yöbaariamme yöbaarejamme yöbaarianne yöbaarejanne yöbaariansa / yöbaariaan yöbaarejansa / yöbaarejaan
Gen -n yöbaarimme yöbaariemme yöbaarinne yöbaarienne yöbaarinsa yöbaariensa
Ill mihin yöbaariimme yöbaareihimme yöbaariinne yöbaareihinne yöbaariinsa yöbaareihinsa
Ine -ssa yöbaarissamme yöbaareissamme yöbaarissanne yöbaareissanne yöbaarissansa / yöbaarissaan yöbaareissansa / yöbaareissaan
Ela -sta yöbaaristamme yöbaareistamme yöbaaristanne yöbaareistanne yöbaaristansa / yöbaaristaan yöbaareistansa / yöbaareistaan
All -lle yöbaarillemme yöbaareillemme yöbaarillenne yöbaareillenne yöbaarilleen / yöbaarillensa yöbaareillensa / yöbaareillean
Ade -lla yöbaarillamme yöbaareillamme yöbaarillanne yöbaareillanne yöbaarillansa / yöbaarillaan yöbaareillansa / yöbaareillaan
Abl -lta yöbaariltamme yöbaareiltamme yöbaariltanne yöbaareiltanne yöbaariltansa / yöbaariltaan yöbaareiltansa / yöbaareiltaan
Tra -ksi yöbaariksemme yöbaareiksemme yöbaariksenne yöbaareiksenne yöbaarikseen / yöbaariksensa yöbaareikseen / yöbaareiksensa
Ess -na yöbaarinamme yöbaareinamme yöbaarinanne yöbaareinanne yöbaarinansa / yöbaarinaan yöbaareinansa / yöbaareinaan
Abe -tta yöbaarittamme yöbaareittamme yöbaarittanne yöbaareittanne yöbaarittansa / yöbaarittaan yöbaareittansa / yöbaareittaan
Com -ne - yöbaareinemme - yöbaareinenne - yöbaareineen / yöbaareinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

baari, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - baari baarit
Par -ta baaria baareja
Gen -n baarin baarien
Ill mihin baariin baareihin
Ine -ssa baarissa baareissa
Ela -sta baarista baareista
All -lle baarille baareille
Ade -lla baarilla baareilla
Abl -lta baarilta baareilta
Tra -ksi baariksi baareiksi
Ess -na baarina baareina
Abe -tta baaritta baareitta
Com -ne - baareine
Ins -in - baarein

Translations & synonyms

bar baari, bar, palkki, tanko, pylväs, kisko
cafe kahvila, baari
saloon sedan, salonki, saluuna, kapakka, sali, baari
soda fountain jäätelöbaari, baari
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur one vf n zrgevp havg bs cerffher, ohg abg cneg bs gur Vagreangvbany Flfgrz bs Havgf (FV). Vg vf qrsvarq nf rknpgyl rdhny gb 100,000 Cn (100 xCn), be fyvtugyl yrff guna gur pheerag nirentr ngzbfcurevp cerffher ba Rnegu ng frn yriry (nccebkvzngryl 1.013 one). Ol gur onebzrgevp sbezhyn, 1 one vf ebhtuyl gur ngzbfcurevp cerffher ba Rnegu ng na nygvghqr bs 111 zrgerf ng 15 °P.

Source: Wikipedia
Wiktionary
one (choyvp ubhfr)

pnsrgrevn (erfgnhenag freivat fvzcyr sbbq naq hfhnyyl univat gur evtug gb freir zrqvhz fgeratgu orre, frr xrfxvbyhg)

Synonyms:
(pbyybdhvny) xncnxxn(pbyybdhvny, qrebtngbel) eäxäyä
Compounds:
onnevwnxxnen
onnevxnnccv
onnevzrfgnev
onnevzvxxb
onnevcölgä
onnevgvfxv
onnevghbyv
qevaxxvonnev
unzchevynvfonnev
uvvevonnev
ubzbonnev
wäägryöonnev
xrfxvbyhgonnev
znvgbonnev
zvavonnev
ebggnonnev
löonnev

one (havg bs cerffher)

Derived terms:
vfbonnev
xvybonnev
zvyyvonnev
Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu one (“one”), sebz Ratyvfu one. Svaavfu Jvxvcrqvn unf na negvpyr ba:onnevJvxvcrqvn sv Obeebjrq sebz Ratyvfu one.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - baarini baarini baarisi baarisi baarinsa baarinsa
Par -ta baariani baarejani baariasi baarejasi baariansa / baariaan baarejansa / baarejaan
Gen -n baarini baarieni baarisi baariesi baarinsa baariensa
Ill mihin baariini baareihini baariisi baareihisi baariinsa baareihinsa
Ine -ssa baarissani baareissani baarissasi baareissasi baarissansa / baarissaan baareissansa / baareissaan
Ela -sta baaristani baareistani baaristasi baareistasi baaristansa / baaristaan baareistansa / baareistaan
All -lle baarilleni baareilleni baarillesi baareillesi baarilleen / baarillensa baareillensa / baareillean
Ade -lla baarillani baareillani baarillasi baareillasi baarillansa / baarillaan baareillansa / baareillaan
Abl -lta baariltani baareiltani baariltasi baareiltasi baariltansa / baariltaan baareiltansa / baareiltaan
Tra -ksi baarikseni baareikseni baariksesi baareiksesi baarikseen / baariksensa baareikseen / baareiksensa
Ess -na baarinani baareinani baarinasi baareinasi baarinansa / baarinaan baareinansa / baareinaan
Abe -tta baarittani baareittani baarittasi baareittasi baarittansa / baarittaan baareittansa / baareittaan
Com -ne - baareineni - baareinesi - baareineen / baareinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - baarimme baarimme baarinne baarinne baarinsa baarinsa
Par -ta baariamme baarejamme baarianne baarejanne baariansa / baariaan baarejansa / baarejaan
Gen -n baarimme baariemme baarinne baarienne baarinsa baariensa
Ill mihin baariimme baareihimme baariinne baareihinne baariinsa baareihinsa
Ine -ssa baarissamme baareissamme baarissanne baareissanne baarissansa / baarissaan baareissansa / baareissaan
Ela -sta baaristamme baareistamme baaristanne baareistanne baaristansa / baaristaan baareistansa / baareistaan
All -lle baarillemme baareillemme baarillenne baareillenne baarilleen / baarillensa baareillensa / baareillean
Ade -lla baarillamme baareillamme baarillanne baareillanne baarillansa / baarillaan baareillansa / baareillaan
Abl -lta baariltamme baareiltamme baariltanne baareiltanne baariltansa / baariltaan baareiltansa / baareiltaan
Tra -ksi baariksemme baareiksemme baariksenne baareiksenne baarikseen / baariksensa baareikseen / baareiksensa
Ess -na baarinamme baareinamme baarinanne baareinanne baarinansa / baarinaan baareinansa / baareinaan
Abe -tta baarittamme baareittamme baarittanne baareittanne baarittansa / baarittaan baareittansa / baareittaan
Com -ne - baareinemme - baareinenne - baareineen / baareinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept