logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

vihkiä, verb

Word analysis
vihimme

vihimme

vihkiä

Verb, Active voice Indicative Preterite 1st plural

vihkiä

Verb, Active voice Indicative Present 1st plural

vihi

Noun, Singular Nominative 1st plural possesive

vihi

Noun, Singular Genitive 1st plural possesive

vihi

Noun, Plural Nominative 1st plural possesive

Report an issue

Wiktionary

(transitive) To marry, wed, join in holy matrimony (to perform the ceremony of joining spouses). (transitive + genitive-accusative + translative) To ordain (priest); to consecrate (bishop). Fin:Hänet (Eng:acc.) vihittiin papiksi (= transl.). S/he was ordained priest (transitive) To consecrate, dedicate (a church); to open, inaugurate (something to be used). (transitive) To devote, dedicate, consecrate (one's life; to something = allative). Show more arrow right Adjectives vihitty Adverbs vihillevihillä Nouns vihkiäiset Verbs reflexive vihkiytyä Show more arrow right Borrowed from Old Swedish vighia (compare modern Swedish viga). Show more arrow right

Translations

to inaugurate aloittaa, vihkiä, avata, olla alkuna jllek, asettaa virkaan
to initiate aloittaa, panna alulle, vihkiä, ottaa jäseneksi, tutustuttaa
to wed yhdistää, vihkiä, naida, liittää
to marry mennä naimisiin, naittaa, vihkiä, naida jku, mennä naimisiin jkn kanssa
to dedicate omistaa, pyhittää, vihkiä
to consecrate vihkiä, siunata, pyhittää jk jllek
Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

vihin

en vihi

ii

vihit

et vihi

iii

vihkii

ei vihi

Plural

Positive

Negative

i

vihimme / vihitään

emme vihi / ei vihitä

ii

vihitte

ette vihi

iii

vihkivät

eivät vihi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

vihin

en vihkinyt

ii

vihit

et vihkinyt

iii

vihki

ei vihkinyt

Plural

Positive

Negative

i

vihimme / vihittiin

emme vihkineet / ei vihitty

ii

vihitte

ette vihkineet

iii

vihkivät

eivät vihkineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen vihkinyt

en ole vihkinyt

ii

olet vihkinyt

et ole vihkinyt

iii

on vihkinyt

ei ole vihkinyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme vihkineet

emme ole vihkineet

ii

olette vihkineet

ette ole vihkineet

iii

ovat vihkineet

eivät ole vihkineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin vihkinyt

en ollut vihkinyt

ii

olit vihkinyt

et ollut vihkinyt

iii

oli vihkinyt

ei ollut vihkinyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme vihkineet

emme olleet vihkineet

ii

olitte vihkineet

ette olleet vihkineet

iii

olivat vihkineet

eivät olleet vihkineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

vihkisin

en vihkisi

ii

vihkisit

et vihkisi

iii

vihkisi

ei vihkisi

Plural

Positive

Negative

i

vihkisimme

emme vihkisi

ii

vihkisitte

ette vihkisi

iii

vihkisivät

eivät vihkisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin vihkinyt

en olisi vihkinyt

ii

olisit vihkinyt

et olisi vihkinyt

iii

olisi vihkinyt

ei olisi vihkinyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme vihkineet

emme olisi vihkineet

ii

olisitte vihkineet

ette olisi vihkineet

iii

olisivat vihkineet

eivät olisi vihkineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

vihkinen

en vihkine

ii

vihkinet

et vihkine

iii

vihkinee

ei vihkine

Plural

Positive

Negative

i

vihkinemme

emme vihkine

ii

vihkinette

ette vihkine

iii

vihkinevät

eivät vihkine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen vihkinyt

en liene vihkinyt

ii

lienet vihkinyt

et liene vihkinyt

iii

lienee vihkinyt

ei liene vihkinyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme vihkineet

emme liene vihkineet

ii

lienette vihkineet

ette liene vihkineet

iii

lienevät vihkineet

eivät liene vihkineet

Imperative

Singular

i

-

ii

vihi

iii

vihkiköön

Plural

i

vihkikäämme

ii

vihkikää

iii

vihkikööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

vihkiä

Tra

-ksi

vihkiäksensä / vihkiäkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

vihkiessä

Ins

-in

vihkien

Ine

-ssa

vihittäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

vihkimään

Ine

-ssa

vihkimässä

Ela

-sta

vihkimästä

Ade

-lla

vihkimällä

Abe

-tta

vihkimättä

Ins

-in

vihkimän

Ins

-in

vihittämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

vihkiminen

Par

-ta

vihkimistä

Infinitive V

vihkimäisillänsä / vihkimäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

vihitään

ei vihitä

Imperfect

vihittiin

ei vihitty

Potential

vihittäneen

ei vihittäne

Conditional

vihittäisiin

ei vihittäisi

Imperative Present

vihittäköön

älköön vihittäkö

Imperative Perfect

olkoon vihitty

älköön vihitty

Positive

Negative

Present

vihitään

ei vihitä

Imperfect

vihittiin

ei vihitty

Potential

vihittäneen

ei vihittäne

Conditional

vihittäisiin

ei vihittäisi

Imperative Present

vihittäköön

älköön vihittäkö

Imperative Perfect

olkoon vihitty

älköön vihitty

Participle

Active

Passive

1st

vihkivä

vihittävä

2nd

vihkinyt

vihitty

3rd

vihkimä

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vihi

vihit

Par

-ta

vihiä

vihejä

Gen

-n

vihin

vihien

Ill

mihin

vihiin

viheihin

Ine

-ssa

vihissä

viheissä

Ela

-sta

vihistä

viheistä

All

-lle

vihille

viheille

Ade

-lla

vihillä

viheillä

Abl

-lta

vihiltä

viheiltä

Tra

-ksi

vihiksi

viheiksi

Ess

-na

vihinä

viheinä

Abe

-tta

vihittä

viheittä

Com

-ne

-

viheine

Ins

-in

-

vihein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vihi

vihit

Par

-ta

vihiä

vihejä

Gen

-n

vihin

vihien

Ill

mihin

vihiin

viheihin

Ine

-ssa

vihissä

viheissä

Ela

-sta

vihistä

viheistä

All

-lle

vihille

viheille

Ade

-lla

vihillä

viheillä

Abl

-lta

vihiltä

viheiltä

Tra

-ksi

vihiksi

viheiksi

Ess

-na

vihinä

viheinä

Abe

-tta

vihittä

viheittä

Com

-ne

-

viheine

Ins

-in

-

vihein

Translations

vihi
consecrate
inkling
Inkless
An Inkless
Show more arrow right

Wiktionary

(hunting, archaic) In some traditional hunting traps, a fence that serves to guide the prey towards the trap. (figuratively) wind, inkling, scent (slight suspicion or hint) Fin:saada vihiäEng:to get wind of Show more arrow right (inkling): aavistus, vainu, vihja Show more arrow right saada vihiä vihikoira Show more arrow right Most likely a back-formation from vihjata. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vihini

vihini

vihisi

vihisi

vihinsä

vihinsä

Par

-ta

vihiäni

vihejäni

vihiäsi

vihejäsi

vihiänsä / vihiään

vihejänsä / vihejään

Gen

-n

vihini

vihieni

vihisi

vihiesi

vihinsä

vihiensä

Ill

mihin

vihiini

viheihini

vihiisi

viheihisi

vihiinsä

viheihinsä

Ine

-ssa

vihissäni

viheissäni

vihissäsi

viheissäsi

vihissänsä / vihissään

viheissänsä / viheissään

Ela

-sta

vihistäni

viheistäni

vihistäsi

viheistäsi

vihistänsä / vihistään

viheistänsä / viheistään

All

-lle

vihilleni

viheilleni

vihillesi

viheillesi

vihillensä / vihilleen

viheillensä / viheilleän

Ade

-lla

vihilläni

viheilläni

vihilläsi

viheilläsi

vihillänsä / vihillään

viheillänsä / viheillään

Abl

-lta

vihiltäni

viheiltäni

vihiltäsi

viheiltäsi

vihiltänsä / vihiltään

viheiltänsä / viheiltään

Tra

-ksi

vihikseni

viheikseni

vihiksesi

viheiksesi

vihiksensä / vihikseen

viheiksensä / viheikseen

Ess

-na

vihinäni

viheinäni

vihinäsi

viheinäsi

vihinänsä / vihinään

viheinänsä / viheinään

Abe

-tta

vihittäni

viheittäni

vihittäsi

viheittäsi

vihittänsä / vihittään

viheittänsä / viheittään

Com

-ne

-

viheineni

-

viheinesi

-

viheinensä / viheineen

Singular

Plural

Nom

-

vihini

vihisi

vihinsä

vihini

vihisi

vihinsä

Par

-ta

vihiäni

vihiäsi

vihiänsä / vihiään

vihejäni

vihejäsi

vihejänsä / vihejään

Gen

-n

vihini

vihisi

vihinsä

vihieni

vihiesi

vihiensä

Ill

mihin

vihiini

vihiisi

vihiinsä

viheihini

viheihisi

viheihinsä

Ine

-ssa

vihissäni

vihissäsi

vihissänsä / vihissään

viheissäni

viheissäsi

viheissänsä / viheissään

Ela

-sta

vihistäni

vihistäsi

vihistänsä / vihistään

viheistäni

viheistäsi

viheistänsä / viheistään

All

-lle

vihilleni

vihillesi

vihillensä / vihilleen

viheilleni

viheillesi

viheillensä / viheilleän

Ade

-lla

vihilläni

vihilläsi

vihillänsä / vihillään

viheilläni

viheilläsi

viheillänsä / viheillään

Abl

-lta

vihiltäni

vihiltäsi

vihiltänsä / vihiltään

viheiltäni

viheiltäsi

viheiltänsä / viheiltään

Tra

-ksi

vihikseni

vihiksesi

vihiksensä / vihikseen

viheikseni

viheiksesi

viheiksensä / viheikseen

Ess

-na

vihinäni

vihinäsi

vihinänsä / vihinään

viheinäni

viheinäsi

viheinänsä / viheinään

Abe

-tta

vihittäni

vihittäsi

vihittänsä / vihittään

viheittäni

viheittäsi

viheittänsä / viheittään

Com

-ne

-

-

-

viheineni

viheinesi

viheinensä / viheineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vihimme

vihimme

vihinne

vihinne

vihinsä

vihinsä

Par

-ta

vihiämme

vihejämme

vihiänne

vihejänne

vihiänsä / vihiään

vihejänsä / vihejään

Gen

-n

vihimme

vihiemme

vihinne

vihienne

vihinsä

vihiensä

Ill

mihin

vihiimme

viheihimme

vihiinne

viheihinne

vihiinsä

viheihinsä

Ine

-ssa

vihissämme

viheissämme

vihissänne

viheissänne

vihissänsä / vihissään

viheissänsä / viheissään

Ela

-sta

vihistämme

viheistämme

vihistänne

viheistänne

vihistänsä / vihistään

viheistänsä / viheistään

All

-lle

vihillemme

viheillemme

vihillenne

viheillenne

vihillensä / vihilleen

viheillensä / viheilleän

Ade

-lla

vihillämme

viheillämme

vihillänne

viheillänne

vihillänsä / vihillään

viheillänsä / viheillään

Abl

-lta

vihiltämme

viheiltämme

vihiltänne

viheiltänne

vihiltänsä / vihiltään

viheiltänsä / viheiltään

Tra

-ksi

vihiksemme

viheiksemme

vihiksenne

viheiksenne

vihiksensä / vihikseen

viheiksensä / viheikseen

Ess

-na

vihinämme

viheinämme

vihinänne

viheinänne

vihinänsä / vihinään

viheinänsä / viheinään

Abe

-tta

vihittämme

viheittämme

vihittänne

viheittänne

vihittänsä / vihittään

viheittänsä / viheittään

Com

-ne

-

viheinemme

-

viheinenne

-

viheinensä / viheineen

Singular

Plural

Nom

-

vihimme

vihinne

vihinsä

vihimme

vihinne

vihinsä

Par

-ta

vihiämme

vihiänne

vihiänsä / vihiään

vihejämme

vihejänne

vihejänsä / vihejään

Gen

-n

vihimme

vihinne

vihinsä

vihiemme

vihienne

vihiensä

Ill

mihin

vihiimme

vihiinne

vihiinsä

viheihimme

viheihinne

viheihinsä

Ine

-ssa

vihissämme

vihissänne

vihissänsä / vihissään

viheissämme

viheissänne

viheissänsä / viheissään

Ela

-sta

vihistämme

vihistänne

vihistänsä / vihistään

viheistämme

viheistänne

viheistänsä / viheistään

All

-lle

vihillemme

vihillenne

vihillensä / vihilleen

viheillemme

viheillenne

viheillensä / viheilleän

Ade

-lla

vihillämme

vihillänne

vihillänsä / vihillään

viheillämme

viheillänne

viheillänsä / viheillään

Abl

-lta

vihiltämme

vihiltänne

vihiltänsä / vihiltään

viheiltämme

viheiltänne

viheiltänsä / viheiltään

Tra

-ksi

vihiksemme

vihiksenne

vihiksensä / vihikseen

viheiksemme

viheiksenne

viheiksensä / viheikseen

Ess

-na

vihinämme

vihinänne

vihinänsä / vihinään

viheinämme

viheinänne

viheinänsä / viheinään

Abe

-tta

vihittämme

vihittänne

vihittänsä / vihittään

viheittämme

viheittänne

viheittänsä / viheittään

Com

-ne

-

-

-

viheinemme

viheinenne

viheinensä / viheineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept