Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

vappuyö vappuyö   N Sg Nom
vappu   N Sg Nom +    N Sg Nom

vappuyö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

rage
vappuyö
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vappuyöni vappuyöni vappuyösi vappuyösi vappuyönsä vappuyönsä
Par -ta vappuyötäni vappuöitäni vappuyötäsi vappuöitäsi vappuyötänsä / vappuyötään vappuöitänsä / vappuöitään
Gen -n vappuyöni vappuöitteni / vappuöideni vappuyösi vappuöittesi / vappuöidesi vappuyönsä vappuöittensä / vappuöidensä
Ill mihin vappuyöhöni vappuöihini vappuyöhösi vappuöihisi vappuyöhönsä vappuöihinsä
Ine -ssa vappuyössäni vappuöissäni vappuyössäsi vappuöissäsi vappuyössänsä / vappuyössään vappuöissänsä / vappuöissään
Ela -sta vappuyöstäni vappuöistäni vappuyöstäsi vappuöistäsi vappuyöstänsä / vappuyöstään vappuöistänsä / vappuöistään
All -lle vappuyölleni vappuöilleni vappuyöllesi vappuöillesi vappuyölleen / vappuyöllensä vappuöillensä / vappuöilleän
Ade -lla vappuyölläni vappuöilläni vappuyölläsi vappuöilläsi vappuyöllänsä / vappuyöllään vappuöillänsä / vappuöillään
Abl -lta vappuyöltäni vappuöiltäni vappuyöltäsi vappuöiltäsi vappuyöltänsä / vappuyöltään vappuöiltänsä / vappuöiltään
Tra -ksi vappuyökseni vappuöikseni vappuyöksesi vappuöiksesi vappuyökseen / vappuyöksensä vappuöikseen / vappuöiksensä
Ess -na vappuyönäni vappuöinäni vappuyönäsi vappuöinäsi vappuyönänsä / vappuyönään vappuöinänsä / vappuöinään
Abe -tta vappuyöttäni vappuöittäni vappuyöttäsi vappuöittäsi vappuyöttänsä / vappuyöttään vappuöittänsä / vappuöittään
Com -ne - vappuöineni - vappuöinesi - vappuöineen / vappuöinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vappuyömme vappuyömme vappuyönne vappuyönne vappuyönsä vappuyönsä
Par -ta vappuyötämme vappuöitämme vappuyötänne vappuöitänne vappuyötänsä / vappuyötään vappuöitänsä / vappuöitään
Gen -n vappuyömme vappuöittemme / vappuöidemme vappuyönne vappuöittenne / vappuöidenne vappuyönsä vappuöittensä / vappuöidensä
Ill mihin vappuyöhömme vappuöihimme vappuyöhönne vappuöihinne vappuyöhönsä vappuöihinsä
Ine -ssa vappuyössämme vappuöissämme vappuyössänne vappuöissänne vappuyössänsä / vappuyössään vappuöissänsä / vappuöissään
Ela -sta vappuyöstämme vappuöistämme vappuyöstänne vappuöistänne vappuyöstänsä / vappuyöstään vappuöistänsä / vappuöistään
All -lle vappuyöllemme vappuöillemme vappuyöllenne vappuöillenne vappuyölleen / vappuyöllensä vappuöillensä / vappuöilleän
Ade -lla vappuyöllämme vappuöillämme vappuyöllänne vappuöillänne vappuyöllänsä / vappuyöllään vappuöillänsä / vappuöillään
Abl -lta vappuyöltämme vappuöiltämme vappuyöltänne vappuöiltänne vappuyöltänsä / vappuyöltään vappuöiltänsä / vappuöiltään
Tra -ksi vappuyöksemme vappuöiksemme vappuyöksenne vappuöiksenne vappuyökseen / vappuyöksensä vappuöikseen / vappuöiksensä
Ess -na vappuyönämme vappuöinämme vappuyönänne vappuöinänne vappuyönänsä / vappuyönään vappuöinänsä / vappuöinään
Abe -tta vappuyöttämme vappuöittämme vappuyöttänne vappuöittänne vappuyöttänsä / vappuyöttään vappuöittänsä / vappuöittään
Com -ne - vappuöinemme - vappuöinenne - vappuöineen / vappuöinensä

vappu, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - vappu vaput
Par -ta vappua vappuja
Gen -n vapun vappujen
Ill mihin vappuun vappuihin
Ine -ssa vapussa vapuissa
Ela -sta vapusta vapuista
All -lle vapulle vapuille
Ade -lla vapulla vapuilla
Abl -lta vapulta vapuilta
Tra -ksi vapuksi vapuiksi
Ess -na vappuna vappuina
Abe -tta vaputta vapuitta
Com -ne - vappuine
Ins -in - vapuin

Translations & synonyms

first of May vappu
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Znl Qnl vf n choyvp ubyvqnl hfhnyyl pryroengrq ba 1 Znl be gur svefg Zbaqnl bs Znl. Vg vf na napvrag srfgviny bs fcevat naq n pheerag genqvgvbany fcevat ubyvqnl va znal Rhebcrna phygherf. Qnaprf, fvatvat, naq pnxr ner hfhnyyl cneg bs gur srfgvivgvrf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
Znl Qnl, Ynobe Qnl (1fg bs Znl)

Etymology:
Sebz Incch, Inychev, gur anzr bs n zrqvriny fnvag jvgu n srnfg qnl ba gur 1fg bs Znl.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vappuni vappuni vappusi vappusi vappunsa vappunsa
Par -ta vappuani vappujani vappuasi vappujasi vappuansa / vappuaan vappujansa / vappujaan
Gen -n vappuni vappujeni vappusi vappujesi vappunsa vappujensa
Ill mihin vappuuni vappuihini vappuusi vappuihisi vappuunsa vappuihinsa
Ine -ssa vapussani vapuissani vapussasi vapuissasi vapussansa / vapussaan vapuissansa / vapuissaan
Ela -sta vapustani vapuistani vapustasi vapuistasi vapustansa / vapustaan vapuistansa / vapuistaan
All -lle vapulleni vapuilleni vapullesi vapuillesi vapulleen / vapullensa vapuillensa / vapuillean
Ade -lla vapullani vapuillani vapullasi vapuillasi vapullansa / vapullaan vapuillansa / vapuillaan
Abl -lta vapultani vapuiltani vapultasi vapuiltasi vapultansa / vapultaan vapuiltansa / vapuiltaan
Tra -ksi vapukseni vapuikseni vapuksesi vapuiksesi vapukseen / vapuksensa vapuikseen / vapuiksensa
Ess -na vappunani vappuinani vappunasi vappuinasi vappunansa / vappunaan vappuinansa / vappuinaan
Abe -tta vaputtani vapuittani vaputtasi vapuittasi vaputtansa / vaputtaan vapuittansa / vapuittaan
Com -ne - vappuineni - vappuinesi - vappuineen / vappuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vappumme vappumme vappunne vappunne vappunsa vappunsa
Par -ta vappuamme vappujamme vappuanne vappujanne vappuansa / vappuaan vappujansa / vappujaan
Gen -n vappumme vappujemme vappunne vappujenne vappunsa vappujensa
Ill mihin vappuumme vappuihimme vappuunne vappuihinne vappuunsa vappuihinsa
Ine -ssa vapussamme vapuissamme vapussanne vapuissanne vapussansa / vapussaan vapuissansa / vapuissaan
Ela -sta vapustamme vapuistamme vapustanne vapuistanne vapustansa / vapustaan vapuistansa / vapuistaan
All -lle vapullemme vapuillemme vapullenne vapuillenne vapulleen / vapullensa vapuillensa / vapuillean
Ade -lla vapullamme vapuillamme vapullanne vapuillanne vapullansa / vapullaan vapuillansa / vapuillaan
Abl -lta vapultamme vapuiltamme vapultanne vapuiltanne vapultansa / vapultaan vapuiltansa / vapuiltaan
Tra -ksi vapuksemme vapuiksemme vapuksenne vapuiksenne vapukseen / vapuksensa vapuikseen / vapuiksensa
Ess -na vappunamme vappuinamme vappunanne vappuinanne vappunansa / vappunaan vappuinansa / vappuinaan
Abe -tta vaputtamme vapuittamme vaputtanne vapuittanne vaputtansa / vaputtaan vapuittansa / vapuittaan
Com -ne - vappuinemme - vappuinenne - vappuineen / vappuinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept