valkaiseeko |
Verb, Present, 3rd person singular Question clitic |
| to whiten | vaalentaa, valkaista, vaaleta |
| to bleach | valkaista, vaaleta, valjeta |
| to blanch | ryöpätä, valkaista, vaaleta, kalveta |
| to whitewash | peitellä, kaunistella, salailla, kalkita, valkaista |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valkaisenko |
|
ii |
valkaisetko |
|
iii |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valkaisemmeko / valkaistaanko |
|
ii |
valkaisetteko |
|
iii |
valkaisevatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valkaisinko |
|
ii |
valkaisitko |
|
iii |
valkaisiko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valkaisimmeko / valkaistiinko |
|
ii |
valkaisitteko |
|
iii |
valkaisivatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen valkaissutko |
en ole valkaissutko |
ii |
olet valkaissutko |
et ole valkaissutko |
iii |
on valkaissutko |
ei ole valkaissutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme valkaisseetko |
emme ole valkaisseetko |
ii |
olette valkaisseetko |
ette ole valkaisseetko |
iii |
ovat valkaisseetko |
eivät ole valkaisseetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin valkaissutko |
en ollut valkaissutko |
ii |
olit valkaissutko |
et ollut valkaissutko |
iii |
oli valkaissutko |
ei ollut valkaissutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme valkaisseetko |
emme olleet valkaisseetko |
ii |
olitte valkaisseetko |
ette olleet valkaisseetko |
iii |
olivat valkaisseetko |
eivät olleet valkaisseetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valkaisisinko |
|
ii |
valkaisisitko |
|
iii |
valkaisisiko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valkaisisimmeko |
|
ii |
valkaisisitteko |
|
iii |
valkaisisivatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin valkaissutko |
en olisi valkaissutko |
ii |
olisit valkaissutko |
et olisi valkaissutko |
iii |
olisi valkaissutko |
ei olisi valkaissutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme valkaisseetko |
emme olisi valkaisseetko |
ii |
olisitte valkaisseetko |
ette olisi valkaisseetko |
iii |
olisivat valkaisseetko |
eivät olisi valkaisseetko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valkaissenko |
en valkaisseko |
ii |
valkaissetko |
et valkaisseko |
iii |
valkaisseeko |
ei valkaisseko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valkaissemmeko |
emme valkaisseko |
ii |
valkaissetteko |
ette valkaisseko |
iii |
valkaissevatko |
eivät valkaisseko |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen valkaissutko |
en liene valkaissutko |
ii |
lienet valkaissutko |
et liene valkaissutko |
iii |
lienee valkaissutko |
ei liene valkaissutko |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme valkaisseetko |
emme liene valkaisseetko |
ii |
lienette valkaisseetko |
ette liene valkaisseetko |
iii |
lienevät valkaisseetko |
eivät liene valkaisseetko |
Singular
i |
- |
ii |
valkaise |
iii |
valkaiskoon |
Plural
i |
valkaiskaamme |
ii |
valkaiskaa |
iii |
valkaiskoot |
Nom |
- |
valkaistako |
Tra |
-ksi |
valkaistaksensako / valkaistakseenko |
Ine |
-ssa |
valkaistessako |
Ins |
-in |
valkaistenko |
Ine |
-ssa |
valkaistaessako (passive) |
Ill |
mihin |
valkaisemaanko |
Ine |
-ssa |
valkaisemassako |
Ela |
-sta |
valkaisemastako |
Ade |
-lla |
valkaisemallako |
Abe |
-tta |
valkaisemattako |
Ins |
-in |
valkaisemanko |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
valkaiseminenko |
Par |
-ta |
valkaisemistako |
valkaisemaisillaanko / valkaisemaisillansako |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
valkaistaanko |
ei valkaistako |
Imperfect |
valkaistiinko |
ei valkaistuko |
Potential |
valkaistaneenko |
ei valkaistaneko |
Conditional |
valkaistaisiinko |
ei valkaistaisiko |
Imperative Present |
valkaistakoonko |
älköön valkaistakoko |
Imperative Perfect |
olkoon valkaistuko |
älköön valkaistuko |
Positive
Negative
Present
valkaistaanko
ei valkaistako
Imperfect
valkaistiinko
ei valkaistuko
Potential
valkaistaneenko
ei valkaistaneko
Conditional
valkaistaisiinko
ei valkaistaisiko
Imperative Present
valkaistakoonko
älköön valkaistakoko
Imperative Perfect
olkoon valkaistuko
älköön valkaistuko
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
valkaisevako |
valkaistavako |
2nd |
valkaissutko |
valkaistuko |
3rd |
valkaisemako |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net