logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

uistaa, verb

Word analysis
uista SeeHide full analysisArrow downArrow up

uista

uistaa

Verb, Imperative singular

Report an issue

Wiktionary

Synonym of uistella Show more arrow right uistin Show more arrow right uida +‎ -staa Show more arrow right
uistaa
Show more arrow right
Tatoeba, sentence 3283906-3283907; Tatoeba, sentence 6571694-6571695; Europarl Parallel Corpus, sentence 1184876-1184877; OPUS OpenSubtitles2018, sentence 362849-362850; OPUS OpenSubtitles2016, sentence 1875876-1875877; Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus, sentence 10029.; Europarl Uistin läpi sumun. I trolled through the mist. Uistin joelta kalaa. I was fishing for fish from the river. Uistin haukia järvestä. I was trolling for pike in the lake. Uistin sinisissä aalloissa. I was fishing in the blue waves. Uistin meressä koko päivän. I trolled in the sea all day. En ole uistaa koskaan ennen. I have never fished before. Voisimmeko uistaa huomenna aamulla? Could we fish tomorrow morning? Hän rakastaa uistaa suuressa meressä. She loves fishing in the open sea. Uistaa on rentouttavaa ja virkistävää. Swimming is relaxing and refreshing. Uistin järveä pitkin koko aamun. I fished across the lake all morning. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

uistan

en uista

ii

uistat

et uista

iii

uistaa

ei uista

Plural

Positive

Negative

i

uistamme / uistetaan

emme uista / ei uisteta

ii

uistatte

ette uista

iii

uistavat

eivät uista

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

uistin

en uistanut

ii

uistit

et uistanut

iii

uisti

ei uistanut

Plural

Positive

Negative

i

uistimme / uistettiin

emme uistaneet / ei uistettu

ii

uistitte

ette uistaneet

iii

uistivat

eivät uistaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen uistanut

en ole uistanut

ii

olet uistanut

et ole uistanut

iii

on uistanut

ei ole uistanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme uistaneet

emme ole uistaneet

ii

olette uistaneet

ette ole uistaneet

iii

ovat uistaneet

eivät ole uistaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin uistanut

en ollut uistanut

ii

olit uistanut

et ollut uistanut

iii

oli uistanut

ei ollut uistanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme uistaneet

emme olleet uistaneet

ii

olitte uistaneet

ette olleet uistaneet

iii

olivat uistaneet

eivät olleet uistaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

uistaisin

en uistaisi

ii

uistaisit

et uistaisi

iii

uistaisi

ei uistaisi

Plural

Positive

Negative

i

uistaisimme

emme uistaisi

ii

uistaisitte

ette uistaisi

iii

uistaisivat

eivät uistaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin uistanut

en olisi uistanut

ii

olisit uistanut

et olisi uistanut

iii

olisi uistanut

ei olisi uistanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme uistaneet

emme olisi uistaneet

ii

olisitte uistaneet

ette olisi uistaneet

iii

olisivat uistaneet

eivät olisi uistaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

uistanen

en uistane

ii

uistanet

et uistane

iii

uistanee

ei uistane

Plural

Positive

Negative

i

uistanemme

emme uistane

ii

uistanette

ette uistane

iii

uistanevat

eivät uistane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen uistanut

en liene uistanut

ii

lienet uistanut

et liene uistanut

iii

lienee uistanut

ei liene uistanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme uistaneet

emme liene uistaneet

ii

lienette uistaneet

ette liene uistaneet

iii

lienevät uistaneet

eivät liene uistaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

uista

iii

uistakoon

Plural

i

uistakaamme

ii

uistakaa

iii

uistakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

uistaa

Tra

-ksi

uistaaksensa / uistaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

uistaessa

Ins

-in

uistaen

Ine

-ssa

uistettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

uistamaan

Ine

-ssa

uistamassa

Ela

-sta

uistamasta

Ade

-lla

uistamalla

Abe

-tta

uistamatta

Ins

-in

uistaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

uistaminen

Par

-ta

uistamista

Infinitive V

uistamaisillaan / uistamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

uistetaan

ei uisteta

Imperfect

uistettiin

ei uistettu

Potential

uistettaneen

ei uistettane

Conditional

uistettaisiin

ei uistettaisi

Imperative Present

uistettakoon

älköön uistettako

Imperative Perfect

olkoon uistettu

älköön uistettu

Positive

Negative

Present

uistetaan

ei uisteta

Imperfect

uistettiin

ei uistettu

Potential

uistettaneen

ei uistettane

Conditional

uistettaisiin

ei uistettaisi

Imperative Present

uistettakoon

älköön uistettako

Imperative Perfect

olkoon uistettu

älköön uistettu

Participle

Active

Passive

1st

uistava

uistettava

2nd

uistanut

uistettu

3rd

uistama

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept