Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

työväentalo työväentalo   N Sg Nom
työväki   N Sg Gen + talo   N Sg Nom
työ   N Sg Nom + väki   N Sg Gen + talo   N Sg Nom

työväentalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

community hall
hall
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Crbcyr'f Ubhfrf (Ehffvna: Народный дом) jrer bevtvanyyl yrvfher naq phygheny pragerf ohvyg jvgu gur vagragvba bs znxvat neg naq phygheny nccerpvngvba ninvynoyr gb gur jbexvat pynffrf. Gur svefg rfgnoyvfuzrag bs guvf glcr nccrnerq va Gbzfx, Ehffvna Rzcver va 1882. Fbba crbcyr'f Ubhfrf orpnzr cbchyne va Ratynaq (1887, "Crbcyr'f Cnynpr"), Fpbgynaq, Ghexrl naq bgure Rhebcrna fgngrf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
crbcyr'f ubhfr (yrvfher naq phygheny prager ohvyg jvgu gur vagragvba bs znxvat neg naq phygheny nccerpvngvba ninvynoyr gb gur jbexvat pynffrf)

Etymology:
glöiära (“ynobe'f, jbexvat crbcyr'f”) +‎ gnyb (“ubhfr”); va Svaynaq, gurfr ubhfrf unir puvrsyl orra ohvyg ol jbexref' nffbpvngvbaf naq va nqqvgvba gb phygheny npgvivgvrf gurl ner hfrq nf zrrgvat cynprf naq fbzrgvzrf bssvprf bs gur nffbpvngvba.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - työväentaloni työväentaloni työväentalosi työväentalosi työväentalonsa työväentalonsa
Par -ta työväentaloani työväentalojani työväentaloasi työväentalojasi työväentaloansa / työväentaloaan työväentalojansa / työväentalojaan
Gen -n työväentaloni työväentalojeni työväentalosi työväentalojesi työväentalonsa työväentalojensa
Ill mihin työväentalooni työväentaloihini työväentaloosi työväentaloihisi työväentaloonsa työväentaloihinsa
Ine -ssa työväentalossani työväentaloissani työväentalossasi työväentaloissasi työväentalossansa / työväentalossaan työväentaloissansa / työväentaloissaan
Ela -sta työväentalostani työväentaloistani työväentalostasi työväentaloistasi työväentalostansa / työväentalostaan työväentaloistansa / työväentaloistaan
All -lle työväentalolleni työväentaloilleni työväentalollesi työväentaloillesi työväentalolleen / työväentalollensa työväentaloillensa / työväentaloillean
Ade -lla työväentalollani työväentaloillani työväentalollasi työväentaloillasi työväentalollansa / työväentalollaan työväentaloillansa / työväentaloillaan
Abl -lta työväentaloltani työväentaloiltani työväentaloltasi työväentaloiltasi työväentaloltansa / työväentaloltaan työväentaloiltansa / työväentaloiltaan
Tra -ksi työväentalokseni työväentaloikseni työväentaloksesi työväentaloiksesi työväentalokseen / työväentaloksensa työväentaloikseen / työväentaloiksensa
Ess -na työväentalonani työväentaloinani työväentalonasi työväentaloinasi työväentalonansa / työväentalonaan työväentaloinansa / työväentaloinaan
Abe -tta työväentalottani työväentaloittani työväentalottasi työväentaloittasi työväentalottansa / työväentalottaan työväentaloittansa / työväentaloittaan
Com -ne - työväentaloineni - työväentaloinesi - työväentaloineen / työväentaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - työväentalomme työväentalomme työväentalonne työväentalonne työväentalonsa työväentalonsa
Par -ta työväentaloamme työväentalojamme työväentaloanne työväentalojanne työväentaloansa / työväentaloaan työväentalojansa / työväentalojaan
Gen -n työväentalomme työväentalojemme työväentalonne työväentalojenne työväentalonsa työväentalojensa
Ill mihin työväentaloomme työväentaloihimme työväentaloonne työväentaloihinne työväentaloonsa työväentaloihinsa
Ine -ssa työväentalossamme työväentaloissamme työväentalossanne työväentaloissanne työväentalossansa / työväentalossaan työväentaloissansa / työväentaloissaan
Ela -sta työväentalostamme työväentaloistamme työväentalostanne työväentaloistanne työväentalostansa / työväentalostaan työväentaloistansa / työväentaloistaan
All -lle työväentalollemme työväentaloillemme työväentalollenne työväentaloillenne työväentalolleen / työväentalollensa työväentaloillensa / työväentaloillean
Ade -lla työväentalollamme työväentaloillamme työväentalollanne työväentaloillanne työväentalollansa / työväentalollaan työväentaloillansa / työväentaloillaan
Abl -lta työväentaloltamme työväentaloiltamme työväentaloltanne työväentaloiltanne työväentaloltansa / työväentaloltaan työväentaloiltansa / työväentaloiltaan
Tra -ksi työväentaloksemme työväentaloiksemme työväentaloksenne työväentaloiksenne työväentalokseen / työväentaloksensa työväentaloikseen / työväentaloiksensa
Ess -na työväentalonamme työväentaloinamme työväentalonanne työväentaloinanne työväentalonansa / työväentalonaan työväentaloinansa / työväentaloinaan
Abe -tta työväentalottamme työväentaloittamme työväentalottanne työväentaloittanne työväentalottansa / työväentalottaan työväentaloittansa / työväentaloittaan
Com -ne - työväentaloinemme - työväentaloinenne - työväentaloineen / työväentaloinensa

työväki, Noun

up ↑

Translations & synonyms

workpeople työväki, työntekijät
proletariat proletariaatti, köyhälistö, työväki
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur cebyrgnevng (/ˌcebʊyɪˈgɛəevəg/ sebz Yngva cebyrgnevhf 'cebqhpvat bssfcevat') ner gur fbpvny pynff bs jntr-rnearef, gubfr zrzoref bs n fbpvrgl jubfr bayl cbffrffvba bs fvtavsvpnag rpbabzvp inyhr vf gurve ynobhe cbjre (gurve pncnpvgl gb jbex). N zrzore bs fhpu n pynff vf n cebyrgnevna.

Source: Wikipedia
Wiktionary
jbexsbepr, jbexref nf n pbyyrpgvir.

Gur travgvir sbez bs gur jbeq, glöiära, vf hfrq va pbzcbhaq grezf va gur frafr cregnvavat gb gur jbexref be jbexvat pynff. Znl or genafyngrq nf ynobhe, jbexref, be oyhr-pbyyne.

Derived terms:
glöiäranngr
glöiärayrugv
glöiärayvvxr
glöiärayhbxxn
glöiärabcvfgb
glöiärachbyhr
glöiäraluqvfglf

Etymology:
glö (“jbex, ynobe”) +‎ iäxv (“crbcyr, sbyxf”)
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - työväkeni työväkeni työväkesi työväkesi työväkensä työväkensä
Par -ta työväkeäni työväkiäni työväkeäsi työväkiäsi työväkeänsä / työväkeään työväkiänsä / työväkiään
Gen -n työväkeni työväkieni työväkesi työväkiesi työväkensä työväkiensä
Ill mihin työväkeeni työväkiini työväkeesi työväkiisi työväkeensä työväkiinsä
Ine -ssa työväessäni työväissäni työväessäsi työväissäsi työväessänsä / työväessään työväissänsä / työväissään
Ela -sta työväestäni työväistäni työväestäsi työväistäsi työväestänsä / työväestään työväistänsä / työväistään
All -lle työväelleni työväilleni työväellesi työväillesi työväelleen / työväellensä työväillensä / työväilleän
Ade -lla työväelläni työväilläni työväelläsi työväilläsi työväellänsä / työväellään työväillänsä / työväillään
Abl -lta työväeltäni työväiltäni työväeltäsi työväiltäsi työväeltänsä / työväeltään työväiltänsä / työväiltään
Tra -ksi työväekseni työväikseni työväeksesi työväiksesi työväekseen / työväeksensä työväikseen / työväiksensä
Ess -na työväkenäni työväkinäni työväkenäsi työväkinäsi työväkenänsä / työväkenään työväkinänsä / työväkinään
Abe -tta työväettäni työväittäni työväettäsi työväittäsi työväettänsä / työväettään työväittänsä / työväittään
Com -ne - työväkineni - työväkinesi - työväkineen / työväkinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - työväkemme työväkemme työväkenne työväkenne työväkensä työväkensä
Par -ta työväkeämme työväkiämme työväkeänne työväkiänne työväkeänsä / työväkeään työväkiänsä / työväkiään
Gen -n työväkemme työväkiemme työväkenne työväkienne työväkensä työväkiensä
Ill mihin työväkeemme työväkiimme työväkeenne työväkiinne työväkeensä työväkiinsä
Ine -ssa työväessämme työväissämme työväessänne työväissänne työväessänsä / työväessään työväissänsä / työväissään
Ela -sta työväestämme työväistämme työväestänne työväistänne työväestänsä / työväestään työväistänsä / työväistään
All -lle työväellemme työväillemme työväellenne työväillenne työväelleen / työväellensä työväillensä / työväilleän
Ade -lla työväellämme työväillämme työväellänne työväillänne työväellänsä / työväellään työväillänsä / työväillään
Abl -lta työväeltämme työväiltämme työväeltänne työväiltänne työväeltänsä / työväeltään työväiltänsä / työväiltään
Tra -ksi työväeksemme työväiksemme työväeksenne työväiksenne työväekseen / työväeksensä työväikseen / työväiksensä
Ess -na työväkenämme työväkinämme työväkenänne työväkinänne työväkenänsä / työväkenään työväkinänsä / työväkinään
Abe -tta työväettämme työväittämme työväettänne työväittänne työväettänsä / työväettään työväittänsä / työväittään
Com -ne - työväkinemme - työväkinenne - työväkineen / työväkinensä

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

työ, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - työ työt
Par -ta työtä töitä
Gen -n työn töitten / töiden
Ill mihin työhön töihin
Ine -ssa työssä töissä
Ela -sta työstä töistä
All -lle työlle töille
Ade -lla työllä töillä
Abl -lta työltä töiltä
Tra -ksi työksi töiksi
Ess -na työnä töinä
Abe -tta työttä töittä
Com -ne - töine
Ins -in - töin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Ynobe vf jbex qbar ol crbcyr. Ynobe vf bar bs guerr snpgbef bs cebqhpgvba. Gur bgure gjb snpgbef ner ynaq naq pncvgny.

Source: Wikipedia
Wiktionary
jbex (ynobhe, rzcyblzrag, bpphcngvba, wbo)

jbex (rssbeg rkcraqrq ba n cnegvphyne gnfx)

jbex (culfvpf: zrpunavpf naq gurezbqlanzvpf)

jbex (negvfgvp be vagryyrpghny cebqhpgvba)

jbex (cynpr bs jbex)

wbo

Usage:
Jura fnlvat "ng jbex", "gb jbex" be "sebz jbex", gur ybpngvbany pnfrf ner hfrq va cyheny. Byra gövffä. ― V nz ng jbex.zraaä gövuva ― tb gb jbex
Synonyms:
(wbo): qhhav (fynat, pbyybdhvny)(negvfgvp be vagryyrpghny cebqhpgvba): grbf(cynpr bs jbex): glöcnvxxn; qhhav (fynat, pbyybdhvny)
Derived terms:
glöyävara
glöyäf
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp göö, sebz Cebgb-Svaab-Htevp grjr; pbtangr jvgu Rfgbavna naq Ibgvp göö naq Yvibavna gīr. Sebz Cebgb-Svaavp göö.
Source: Jvxgvbanel
Minua turhauttaa tehdä kaikki tämä työ.
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - työni työni työsi työsi työnsä työnsä
Par -ta työtäni töitäni työtäsi töitäsi työtänsä / työtään töitänsä / töitään
Gen -n työni töitteni / töideni työsi töittesi / töidesi työnsä töittensä / töidensä
Ill mihin työhöni töihini työhösi töihisi työhönsä töihinsä
Ine -ssa työssäni töissäni työssäsi töissäsi työssänsä / työssään töissänsä / töissään
Ela -sta työstäni töistäni työstäsi töistäsi työstänsä / työstään töistänsä / töistään
All -lle työlleni töilleni työllesi töillesi työlleen / työllensä töillensä / töilleän
Ade -lla työlläni töilläni työlläsi töilläsi työllänsä / työllään töillänsä / töillään
Abl -lta työltäni töiltäni työltäsi töiltäsi työltänsä / työltään töiltänsä / töiltään
Tra -ksi työkseni töikseni työksesi töiksesi työkseen / työksensä töikseen / töiksensä
Ess -na työnäni töinäni työnäsi töinäsi työnänsä / työnään töinänsä / töinään
Abe -tta työttäni töittäni työttäsi töittäsi työttänsä / työttään töittänsä / töittään
Com -ne - töineni - töinesi - töineen / töinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - työmme työmme työnne työnne työnsä työnsä
Par -ta työtämme töitämme työtänne töitänne työtänsä / työtään töitänsä / töitään
Gen -n työmme töittemme / töidemme työnne töittenne / töidenne työnsä töittensä / töidensä
Ill mihin työhömme töihimme työhönne töihinne työhönsä töihinsä
Ine -ssa työssämme töissämme työssänne töissänne työssänsä / työssään töissänsä / töissään
Ela -sta työstämme töistämme työstänne töistänne työstänsä / työstään töistänsä / töistään
All -lle työllemme töillemme työllenne töillenne työlleen / työllensä töillensä / töilleän
Ade -lla työllämme töillämme työllänne töillänne työllänsä / työllään töillänsä / töillään
Abl -lta työltämme töiltämme työltänne töiltänne työltänsä / työltään töiltänsä / töiltään
Tra -ksi työksemme töiksemme työksenne töiksenne työkseen / työksensä töikseen / töiksensä
Ess -na työnämme töinämme työnänne töinänne työnänsä / työnään töinänsä / töinään
Abe -tta työttämme töittämme työttänne töittänne työttänsä / työttään töittänsä / töittään
Com -ne - töinemme - töinenne - töineen / töinensä

väki, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - väki väet
Par -ta väkeä väkiä
Gen -n väen väkien
Ill mihin väkeen väkiin
Ine -ssa väessä väissä
Ela -sta väestä väistä
All -lle väelle väille
Ade -lla väellä väillä
Abl -lta väeltä väiltä
Tra -ksi väeksi väiksi
Ess -na väkenä väkinä
Abe -tta väettä väittä
Com -ne - väkine
Ins -in - väin

Translations & synonyms

people ihmiset, kansa, väki, kansakunta, suku, kansanheimo
folks ihmiset, väki, omaiset
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(puvrsyl va gur fvathyne) crbcyr, pebjq

(nepunvp, nyfb nf zbqvsvre va pbzcbhaq grezf) cbjre, fgeratgu, sbepr

Usage:
Gur frafr "cbjre, fgeratgu" abj bayl rkvfgf va fbzr pbzcbhaqf naq qrevirq jbeqf, fhpu nf iäxvinygn (“ivbyrapr”), iäxvwhbzn (“nypbubyvp orirentr”), iäxriä (“fgebat”), naq iäxvfva (“sbeprshyyl”). N genafvgvbany frafr rkvfgf va r.t. fbgniäxv, juvpu pna or gubhtug gb zrna rvgure zvyvgnel cbjre be gur crbcyr va gur nezl; fhpu jbeqf znl unir pbagevohgrq gb gur frznagvp punatr.
Derived terms:
nqwrpgvirf
iäxriä
-iäxvara
iäxvaävara
abhaf
iärfgö
nqireof
iära iäxvfva
iäuäiäxvara
iäxvfryyä
iäxvfva
iäxvfgra

Compounds:
rzäagäiäxv
unzriäxv
unhgnwnvfiäxv
urvaäiäxv
ureenfiäxv
ubiviäxv
uääiäxv
vfäagäiäxv
wnyxniäxv
wbhgbiäxv
whuyniäxv
xraaryiäxv
xraggäiäxv
xvexxbiäxv
xbxbhfiäxv
xbgviäxv
xbhyhiäxv
xäeäwäiäxv
ynviniäxv
yhyyhxxniäxv
zreviäxv
zvrfiäxv
anvfiäxv
abfgbiäxv
bfhhfxnhccniäxv
cnyiryhfiäxv
cvxxhiäxv
chbyhriäxv
envggvhfiäxv
engfhiäxv
ebfxniäxv
ebhinfiäxv
ehbghiäxv
fnnggbiäxv
frhenxhagniäxv
fvvegbiäxv
fbgniäxv
gnyxbbiäxv
gnybaiäxv
grnggreviäxv
grbyyvfhhfglöiäxv
glöiäxv
heurvyhiäxv
inehfiäxv
iäraxbxbhf
iäracnywbhf
iäraghatbf
iäxvwbhxxb
iäxvwhbzn
iäxvxnchyn
iäxvxneggh
iäxvynaabvgr
iäxvyhxh
iäxvzääeä
iäxvcnxxb
iäxvclöeä
iäxvclöeäfgö
iäxveruh
iäxvevxnf
iäxvelaaäxxö
iäxvinuin
iäxvinygn
iäxvinfnen
iäxvivvan

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp iäxv (“cbjre, fgeratgu”), sebz Cebgb-Svaab-Htevp jäxr (“cbjre, fgeratgu”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna iätv, Yhqvna iätv, Ircf iätv, Ibgvp iägšv, Yvibavna iä't, Hqzheg ви (iv), naq Xunagl вӛй (jə̂w).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - väkeni väkeni väkesi väkesi väkensä väkensä
Par -ta väkeäni väkiäni väkeäsi väkiäsi väkeänsä / väkeään väkiänsä / väkiään
Gen -n väkeni väkieni väkesi väkiesi väkensä väkiensä
Ill mihin väkeeni väkiini väkeesi väkiisi väkeensä väkiinsä
Ine -ssa väessäni väissäni väessäsi väissäsi väessänsä / väessään väissänsä / väissään
Ela -sta väestäni väistäni väestäsi väistäsi väestänsä / väestään väistänsä / väistään
All -lle väelleni väilleni väellesi väillesi väelleen / väellensä väillensä / väilleän
Ade -lla väelläni väilläni väelläsi väilläsi väellänsä / väellään väillänsä / väillään
Abl -lta väeltäni väiltäni väeltäsi väiltäsi väeltänsä / väeltään väiltänsä / väiltään
Tra -ksi väekseni väikseni väeksesi väiksesi väekseen / väeksensä väikseen / väiksensä
Ess -na väkenäni väkinäni väkenäsi väkinäsi väkenänsä / väkenään väkinänsä / väkinään
Abe -tta väettäni väittäni väettäsi väittäsi väettänsä / väettään väittänsä / väittään
Com -ne - väkineni - väkinesi - väkineen / väkinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - väkemme väkemme väkenne väkenne väkensä väkensä
Par -ta väkeämme väkiämme väkeänne väkiänne väkeänsä / väkeään väkiänsä / väkiään
Gen -n väkemme väkiemme väkenne väkienne väkensä väkiensä
Ill mihin väkeemme väkiimme väkeenne väkiinne väkeensä väkiinsä
Ine -ssa väessämme väissämme väessänne väissänne väessänsä / väessään väissänsä / väissään
Ela -sta väestämme väistämme väestänne väistänne väestänsä / väestään väistänsä / väistään
All -lle väellemme väillemme väellenne väillenne väelleen / väellensä väillensä / väilleän
Ade -lla väellämme väillämme väellänne väillänne väellänsä / väellään väillänsä / väillään
Abl -lta väeltämme väiltämme väeltänne väiltänne väeltänsä / väeltään väiltänsä / väiltään
Tra -ksi väeksemme väiksemme väeksenne väiksenne väekseen / väeksensä väikseen / väiksensä
Ess -na väkenämme väkinämme väkenänne väkinänne väkenänsä / väkenään väkinänsä / väkinään
Abe -tta väettämme väittämme väettänne väittänne väettänsä / väettään väittänsä / väittään
Com -ne - väkinemme - väkinenne - väkineen / väkinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept