logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tri, noun

Word analysis
trifluori

trifluori

tri

Noun, Singular Nominative

+ fluori

Noun, Singular Nominative

tri

Noun, Pref

+ fluori

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tri

trit

Par

-ta

triä

trejä

Gen

-n

trin

trien

Ill

mihin

triin

treihin

Ine

-ssa

trissä

treissä

Ela

-sta

tristä

treistä

All

-lle

trille

treille

Ade

-lla

trillä

treillä

Abl

-lta

triltä

treiltä

Tra

-ksi

triksi

treiksi

Ess

-na

trinä

treinä

Abe

-tta

trittä

treittä

Com

-ne

-

treine

Ins

-in

-

trein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tri

trit

Par

-ta

triä

trejä

Gen

-n

trin

trien

Ill

mihin

triin

treihin

Ine

-ssa

trissä

treissä

Ela

-sta

tristä

treistä

All

-lle

trille

treille

Ade

-lla

trillä

treillä

Abl

-lta

triltä

treiltä

Tra

-ksi

triksi

treiksi

Ess

-na

trinä

treinä

Abe

-tta

trittä

treittä

Com

-ne

-

treine

Ins

-in

-

trein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Dr.
Dr.
tri
by Dr.
a tri
Dr
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; SETimes; WikiMatrix; Europarl, sentence ID: 12345; opensubtitles2 Tri mietti ratkaisua ongelmaan. Tri pondered a solution to the problem. Onko tri käynyt täällä aiemmin? Has the tri been here before? Kiitos, tri Morello. Well, thank you, Dr. Morello. Tri toivottaa kaikille hyvää päivää. Tri wishes everyone a good day. Trimme on nopea purjevene. The tri is a fast sailing boat. Tri valmistautui tärkeään esitelmään. Tri prepared for an important presentation. Tri osallistui konferenssiin ulkomailla. Tri participated in a conference abroad. Tri on matematiikassa geometrinen käsite. Tri is a geometric concept in mathematics. Pitkästä aikaa, tri Stevens. It' s been a long time, Dr. Stevens. Tri Seymour on onnekas mies. Doctor Seymour has a great trip. Show more arrow right

Wiktionary

Abbreviation of tohtori. Show more arrow right Only used in writing and together with a name, and is thus not inflected. For example in phrase tri Pentti Arajärvi only the family name Arajärvi is inflected. Tämä tri Pentti Arajärven artikkeli on mielenkiintoinen.This article written by Dr. Pentti Arajärvi is interesting. Show more arrow right

Wikipedia

Kreikkalaista numeerista etumerkkiä
Tohtori
lyhenne tri, oppiarvo Tornio Itäinen
liikennepaikkalyhenne Tri, rautatieliikennepaikka Suomessa FIFAn
käyttämä Trinidad ja Tobagon maatunnus TRI Kolmio tähdistö
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

trini

trini

trisi

trisi

trinsä

trinsä

Par

-ta

triäni

trejäni

triäsi

trejäsi

triänsä / triään

trejänsä / trejään

Gen

-n

trini

trieni

trisi

triesi

trinsä

triensä

Ill

mihin

triini

treihini

triisi

treihisi

triinsä

treihinsä

Ine

-ssa

trissäni

treissäni

trissäsi

treissäsi

trissänsä / trissään

treissänsä / treissään

Ela

-sta

tristäni

treistäni

tristäsi

treistäsi

tristänsä / tristään

treistänsä / treistään

All

-lle

trilleni

treilleni

trillesi

treillesi

trillensä / trilleen

treillensä / treilleän

Ade

-lla

trilläni

treilläni

trilläsi

treilläsi

trillänsä / trillään

treillänsä / treillään

Abl

-lta

triltäni

treiltäni

triltäsi

treiltäsi

triltänsä / triltään

treiltänsä / treiltään

Tra

-ksi

trikseni

treikseni

triksesi

treiksesi

triksensä / trikseen

treiksensä / treikseen

Ess

-na

trinäni

treinäni

trinäsi

treinäsi

trinänsä / trinään

treinänsä / treinään

Abe

-tta

trittäni

treittäni

trittäsi

treittäsi

trittänsä / trittään

treittänsä / treittään

Com

-ne

-

treineni

-

treinesi

-

treinensä / treineen

Singular

Plural

Nom

-

trini

trisi

trinsä

trini

trisi

trinsä

Par

-ta

triäni

triäsi

triänsä / triään

trejäni

trejäsi

trejänsä / trejään

Gen

-n

trini

trisi

trinsä

trieni

triesi

triensä

Ill

mihin

triini

triisi

triinsä

treihini

treihisi

treihinsä

Ine

-ssa

trissäni

trissäsi

trissänsä / trissään

treissäni

treissäsi

treissänsä / treissään

Ela

-sta

tristäni

tristäsi

tristänsä / tristään

treistäni

treistäsi

treistänsä / treistään

All

-lle

trilleni

trillesi

trillensä / trilleen

treilleni

treillesi

treillensä / treilleän

Ade

-lla

trilläni

trilläsi

trillänsä / trillään

treilläni

treilläsi

treillänsä / treillään

Abl

-lta

triltäni

triltäsi

triltänsä / triltään

treiltäni

treiltäsi

treiltänsä / treiltään

Tra

-ksi

trikseni

triksesi

triksensä / trikseen

treikseni

treiksesi

treiksensä / treikseen

Ess

-na

trinäni

trinäsi

trinänsä / trinään

treinäni

treinäsi

treinänsä / treinään

Abe

-tta

trittäni

trittäsi

trittänsä / trittään

treittäni

treittäsi

treittänsä / treittään

Com

-ne

-

-

-

treineni

treinesi

treinensä / treineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

trimme

trimme

trinne

trinne

trinsä

trinsä

Par

-ta

triämme

trejämme

triänne

trejänne

triänsä / triään

trejänsä / trejään

Gen

-n

trimme

triemme

trinne

trienne

trinsä

triensä

Ill

mihin

triimme

treihimme

triinne

treihinne

triinsä

treihinsä

Ine

-ssa

trissämme

treissämme

trissänne

treissänne

trissänsä / trissään

treissänsä / treissään

Ela

-sta

tristämme

treistämme

tristänne

treistänne

tristänsä / tristään

treistänsä / treistään

All

-lle

trillemme

treillemme

trillenne

treillenne

trillensä / trilleen

treillensä / treilleän

Ade

-lla

trillämme

treillämme

trillänne

treillänne

trillänsä / trillään

treillänsä / treillään

Abl

-lta

triltämme

treiltämme

triltänne

treiltänne

triltänsä / triltään

treiltänsä / treiltään

Tra

-ksi

triksemme

treiksemme

triksenne

treiksenne

triksensä / trikseen

treiksensä / treikseen

Ess

-na

trinämme

treinämme

trinänne

treinänne

trinänsä / trinään

treinänsä / treinään

Abe

-tta

trittämme

treittämme

trittänne

treittänne

trittänsä / trittään

treittänsä / treittään

Com

-ne

-

treinemme

-

treinenne

-

treinensä / treineen

Singular

Plural

Nom

-

trimme

trinne

trinsä

trimme

trinne

trinsä

Par

-ta

triämme

triänne

triänsä / triään

trejämme

trejänne

trejänsä / trejään

Gen

-n

trimme

trinne

trinsä

triemme

trienne

triensä

Ill

mihin

triimme

triinne

triinsä

treihimme

treihinne

treihinsä

Ine

-ssa

trissämme

trissänne

trissänsä / trissään

treissämme

treissänne

treissänsä / treissään

Ela

-sta

tristämme

tristänne

tristänsä / tristään

treistämme

treistänne

treistänsä / treistään

All

-lle

trillemme

trillenne

trillensä / trilleen

treillemme

treillenne

treillensä / treilleän

Ade

-lla

trillämme

trillänne

trillänsä / trillään

treillämme

treillänne

treillänsä / treillään

Abl

-lta

triltämme

triltänne

triltänsä / triltään

treiltämme

treiltänne

treiltänsä / treiltään

Tra

-ksi

triksemme

triksenne

triksensä / trikseen

treiksemme

treiksenne

treiksensä / treikseen

Ess

-na

trinämme

trinänne

trinänsä / trinään

treinämme

treinänne

treinänsä / treinään

Abe

-tta

trittämme

trittänne

trittänsä / trittään

treittämme

treittänne

treittänsä / treittään

Com

-ne

-

-

-

treinemme

treinenne

treinensä / treineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

fluori

fluorit

Par

-ta

fluoria

fluoreja

Gen

-n

fluorin

fluorien

Ill

mihin

fluoriin

fluoreihin

Ine

-ssa

fluorissa

fluoreissa

Ela

-sta

fluorista

fluoreista

All

-lle

fluorille

fluoreille

Ade

-lla

fluorilla

fluoreilla

Abl

-lta

fluorilta

fluoreilta

Tra

-ksi

fluoriksi

fluoreiksi

Ess

-na

fluorina

fluoreina

Abe

-tta

fluoritta

fluoreitta

Com

-ne

-

fluoreine

Ins

-in

-

fluorein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

fluori

fluorit

Par

-ta

fluoria

fluoreja

Gen

-n

fluorin

fluorien

Ill

mihin

fluoriin

fluoreihin

Ine

-ssa

fluorissa

fluoreissa

Ela

-sta

fluorista

fluoreista

All

-lle

fluorille

fluoreille

Ade

-lla

fluorilla

fluoreilla

Abl

-lta

fluorilta

fluoreilta

Tra

-ksi

fluoriksi

fluoreiksi

Ess

-na

fluorina

fluoreina

Abe

-tta

fluoritta

fluoreitta

Com

-ne

-

fluoreine

Ins

-in

-

fluorein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

fluorine fluori
fluoride fluoridi, fluori
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus (Finnish-English); Tatoeba Parallel Corpus (Finnish-English); tmClass; EurLex-2; Tatoeba; OPUS (Finnish-English); Europarl Fluori on alkuaine, joka on naamioitu vesijohtovedessä. Fluoride is an element that is masked in tap water. Tutkimus osoittaa, että fluori vähentää hampaiden reikiintymistä. Research shows that fluoride reduces tooth decay. Fluoria sisältävät synteettiset hartsit. Synthetic resins containing fluorine. Enintään 10 mg kg (fluorina). Not more than 10 mg/kg ( expressed as fluorine ). Enintään 50 mg kg (fluorina). Not more than 50 mg/kg ( expressed as fluorine ). Tämä juomavesi sisältää runsaasti fluorina. This drinking water contains a lot of fluoride. Jotkut ihmiset ovat herkempiä fluorille kuin toiset. Some people are more sensitive to fluoride than others. Lääkäri suositteli lisäannosta fluoria hammassärkyyn. The doctor recommended an additional dose of fluoride for toothache. Fluorina on hyödyllistä hampaiden terveydelle. Fluoride is beneficial for dental health. Enintään 10 mg kg (fluorina ilmaistuna). Not more than 10 mg/kg (expressed as fluorine ). Show more arrow right

Wiktionary

fluorine Show more arrow right fluorata (verb) Show more arrow right Borrowed from Swedish fluor, ultimately from Latin fluor (also see English fluorine). Show more arrow right

Wikipedia

Fluorene Fluorene /ˈflʊəriːn/, or 9H-fluorene is an organic compound with the formula (C6H4)2CH2. It forms white crystals that exhibit a characteristic, aromatic odor similar to that of naphthalene. It has a violet fluorescence, hence its name. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

fluorini

fluorini

fluorisi

fluorisi

fluorinsa

fluorinsa

Par

-ta

fluoriani

fluorejani

fluoriasi

fluorejasi

fluoriansa / fluoriaan

fluorejansa / fluorejaan

Gen

-n

fluorini

fluorieni

fluorisi

fluoriesi

fluorinsa

fluoriensa

Ill

mihin

fluoriini

fluoreihini

fluoriisi

fluoreihisi

fluoriinsa

fluoreihinsa

Ine

-ssa

fluorissani

fluoreissani

fluorissasi

fluoreissasi

fluorissansa / fluorissaan

fluoreissansa / fluoreissaan

Ela

-sta

fluoristani

fluoreistani

fluoristasi

fluoreistasi

fluoristansa / fluoristaan

fluoreistansa / fluoreistaan

All

-lle

fluorilleni

fluoreilleni

fluorillesi

fluoreillesi

fluorillensa / fluorilleen

fluoreillensa / fluoreillean

Ade

-lla

fluorillani

fluoreillani

fluorillasi

fluoreillasi

fluorillansa / fluorillaan

fluoreillansa / fluoreillaan

Abl

-lta

fluoriltani

fluoreiltani

fluoriltasi

fluoreiltasi

fluoriltansa / fluoriltaan

fluoreiltansa / fluoreiltaan

Tra

-ksi

fluorikseni

fluoreikseni

fluoriksesi

fluoreiksesi

fluoriksensa / fluorikseen

fluoreiksensa / fluoreikseen

Ess

-na

fluorinani

fluoreinani

fluorinasi

fluoreinasi

fluorinansa / fluorinaan

fluoreinansa / fluoreinaan

Abe

-tta

fluorittani

fluoreittani

fluorittasi

fluoreittasi

fluorittansa / fluorittaan

fluoreittansa / fluoreittaan

Com

-ne

-

fluoreineni

-

fluoreinesi

-

fluoreinensa / fluoreineen

Singular

Plural

Nom

-

fluorini

fluorisi

fluorinsa

fluorini

fluorisi

fluorinsa

Par

-ta

fluoriani

fluoriasi

fluoriansa / fluoriaan

fluorejani

fluorejasi

fluorejansa / fluorejaan

Gen

-n

fluorini

fluorisi

fluorinsa

fluorieni

fluoriesi

fluoriensa

Ill

mihin

fluoriini

fluoriisi

fluoriinsa

fluoreihini

fluoreihisi

fluoreihinsa

Ine

-ssa

fluorissani

fluorissasi

fluorissansa / fluorissaan

fluoreissani

fluoreissasi

fluoreissansa / fluoreissaan

Ela

-sta

fluoristani

fluoristasi

fluoristansa / fluoristaan

fluoreistani

fluoreistasi

fluoreistansa / fluoreistaan

All

-lle

fluorilleni

fluorillesi

fluorillensa / fluorilleen

fluoreilleni

fluoreillesi

fluoreillensa / fluoreillean

Ade

-lla

fluorillani

fluorillasi

fluorillansa / fluorillaan

fluoreillani

fluoreillasi

fluoreillansa / fluoreillaan

Abl

-lta

fluoriltani

fluoriltasi

fluoriltansa / fluoriltaan

fluoreiltani

fluoreiltasi

fluoreiltansa / fluoreiltaan

Tra

-ksi

fluorikseni

fluoriksesi

fluoriksensa / fluorikseen

fluoreikseni

fluoreiksesi

fluoreiksensa / fluoreikseen

Ess

-na

fluorinani

fluorinasi

fluorinansa / fluorinaan

fluoreinani

fluoreinasi

fluoreinansa / fluoreinaan

Abe

-tta

fluorittani

fluorittasi

fluorittansa / fluorittaan

fluoreittani

fluoreittasi

fluoreittansa / fluoreittaan

Com

-ne

-

-

-

fluoreineni

fluoreinesi

fluoreinensa / fluoreineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

fluorimme

fluorimme

fluorinne

fluorinne

fluorinsa

fluorinsa

Par

-ta

fluoriamme

fluorejamme

fluorianne

fluorejanne

fluoriansa / fluoriaan

fluorejansa / fluorejaan

Gen

-n

fluorimme

fluoriemme

fluorinne

fluorienne

fluorinsa

fluoriensa

Ill

mihin

fluoriimme

fluoreihimme

fluoriinne

fluoreihinne

fluoriinsa

fluoreihinsa

Ine

-ssa

fluorissamme

fluoreissamme

fluorissanne

fluoreissanne

fluorissansa / fluorissaan

fluoreissansa / fluoreissaan

Ela

-sta

fluoristamme

fluoreistamme

fluoristanne

fluoreistanne

fluoristansa / fluoristaan

fluoreistansa / fluoreistaan

All

-lle

fluorillemme

fluoreillemme

fluorillenne

fluoreillenne

fluorillensa / fluorilleen

fluoreillensa / fluoreillean

Ade

-lla

fluorillamme

fluoreillamme

fluorillanne

fluoreillanne

fluorillansa / fluorillaan

fluoreillansa / fluoreillaan

Abl

-lta

fluoriltamme

fluoreiltamme

fluoriltanne

fluoreiltanne

fluoriltansa / fluoriltaan

fluoreiltansa / fluoreiltaan

Tra

-ksi

fluoriksemme

fluoreiksemme

fluoriksenne

fluoreiksenne

fluoriksensa / fluorikseen

fluoreiksensa / fluoreikseen

Ess

-na

fluorinamme

fluoreinamme

fluorinanne

fluoreinanne

fluorinansa / fluorinaan

fluoreinansa / fluoreinaan

Abe

-tta

fluorittamme

fluoreittamme

fluorittanne

fluoreittanne

fluorittansa / fluorittaan

fluoreittansa / fluoreittaan

Com

-ne

-

fluoreinemme

-

fluoreinenne

-

fluoreinensa / fluoreineen

Singular

Plural

Nom

-

fluorimme

fluorinne

fluorinsa

fluorimme

fluorinne

fluorinsa

Par

-ta

fluoriamme

fluorianne

fluoriansa / fluoriaan

fluorejamme

fluorejanne

fluorejansa / fluorejaan

Gen

-n

fluorimme

fluorinne

fluorinsa

fluoriemme

fluorienne

fluoriensa

Ill

mihin

fluoriimme

fluoriinne

fluoriinsa

fluoreihimme

fluoreihinne

fluoreihinsa

Ine

-ssa

fluorissamme

fluorissanne

fluorissansa / fluorissaan

fluoreissamme

fluoreissanne

fluoreissansa / fluoreissaan

Ela

-sta

fluoristamme

fluoristanne

fluoristansa / fluoristaan

fluoreistamme

fluoreistanne

fluoreistansa / fluoreistaan

All

-lle

fluorillemme

fluorillenne

fluorillensa / fluorilleen

fluoreillemme

fluoreillenne

fluoreillensa / fluoreillean

Ade

-lla

fluorillamme

fluorillanne

fluorillansa / fluorillaan

fluoreillamme

fluoreillanne

fluoreillansa / fluoreillaan

Abl

-lta

fluoriltamme

fluoriltanne

fluoriltansa / fluoriltaan

fluoreiltamme

fluoreiltanne

fluoreiltansa / fluoreiltaan

Tra

-ksi

fluoriksemme

fluoriksenne

fluoriksensa / fluorikseen

fluoreiksemme

fluoreiksenne

fluoreiksensa / fluoreikseen

Ess

-na

fluorinamme

fluorinanne

fluorinansa / fluorinaan

fluoreinamme

fluoreinanne

fluoreinansa / fluoreinaan

Abe

-tta

fluorittamme

fluorittanne

fluorittansa / fluorittaan

fluoreittamme

fluoreittanne

fluoreittansa / fluoreittaan

Com

-ne

-

-

-

fluoreinemme

fluoreinenne

fluoreinensa / fluoreineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept