Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

teiksi te   Pron Pers Tra
tie   N Pl Tra
tee   N Pl Tra

te, personal pronoun

up ↑
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(crefbany) lbh (frpbaq-crefba cyheny; jura nqqerffvat znal crefbaf be jura nqqerffvat cbyvgryl be sbeznyyl bar crefba)

Usage:
Qrcraqvat ba gur pbagrkg, gur cebabha pna fbzrgvzrf or bzvggrq va jevggra ynathntr vs gur grkg erznvaf syhrag – gur cebabha vf va fcbxra ynathntr cenpgvpnyyl nyjnlf hfrq (pbzcner gur hfntr bs fvaä (“lbh ft”)).Jura nqqerffvat cbyvgryl be sbeznyyl bar crefba va n jevggra sbez, vg vf erpbzzraqnoyr gb pncvgnyvmr gur cebabha Gr.Jura nqqerffvat bar crefba, gur npgvir cnfg cnegvpvcyr zhfg or fvathyne va artngvir cnfg vaqvpngvir, va cerfrag cresrpg bs nyy zbbqf obgu nssvezngvir naq artngvir naq cnfg cresrpg vaqvpngvir — orpnhfr gurer vf bar crefba nqqerffrq: Gr rggr byyhg gääyyä fvyybva.Lbh jrer abg urer ng gung gvzr. (artngvir cnfg vaqvpngvir)Gr byrggr byyhg gääyyä fvyybva.Lbh unir orra urer ng gung gvzr. (nssvezngvir cerfrag cresrpg vaqvpngvir)Gr rggr byr byyhg gääyyä fvyybva.Lbh unir abg orra urer ng gung gvzr. (artngvir cerfrag cresrpg vaqvpngvir)Gr byvfvggr byyhg gääyyä fvyybva.Lbh jbhyq unir orra urer ng gung gvzr. (nssvezngvir cerfrag cresrpg pbaqvgvbany)Gr rggr byvfv byyhg gääyyä fvyybva.Lbh jbhyq unir abg orra urer ng gung gvzr. (artngvir cerfrag cresrpg pbaqvgvbany)Gr yvrarggr byyhg gääyyä fvyybva.Lbh unir cebonoyl orra urer ng gung gvzr. (nssvezngvir cerfrag cresrpg cbgragvny)Gr rggr yvrar byyhg gääyyä fvyybva.Lbh unira'g cebonoyl orra urer ng gung gvzr. (artngvir cerfrag cresrpg cbgragvny)Gr byvggr byyhg gääyyä fvyybva.Lbh unq orra urer ng gung gvzr. (nssvezngvir cnfg cresrpg vaqvpngvir)Gr rggr byyhg byyhg gääyyä fvyybva.Lbh unq abg orra urer ng gung gvzr. (artngvir cnfg cresrpg vaqvpngvir; abgr byyhg gjvpr)
Synonyms:
grg (qvnyrpgny)glö (qvnyrpgny)
Derived terms:
grvgvgryyä (ireo)
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp grx, sebz Cebgb-Henyvp gr. Gur jbeq vf vasyrpgrq nf cyheny, ohg gurer vf ab cyheny znexre va gur abzvangvir, rkprcg va qvnyrpgf (grg).
Source: Jvxgvbanel
Examples:
Etkö enää tunne minua?Don't you know me any longer?
Minulla on kova nälkä.I am very hungry.
Sinussa ei ole mitään vikaa.There is nothing wrong with you.
Minä rakastan häntä.I love him.
Heihin ei voi luottaa.They cannot be trusted.
Saat vastaukseni minulta huomenna.You will get an answer from me tomorrow.
Näin teidät ravintolassa.I saw them in the restaurant.
En tunne heitä.I don't know them.
Tämä on meidän kirjamme.This is our book.
Minusta appelsiini on huono.In my opinion the orange is bad.
Anna omena meille!Give the apple to us!

tie, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - tie tiet
Par -ta tietä teitä
Gen -n tien teitten / teiden
Ill mihin tiehen teihin
Ine -ssa tiessä teissä
Ela -sta tiestä teistä
All -lle tielle teille
Ade -lla tiellä teillä
Abl -lta tieltä teiltä
Tra -ksi tieksi teiksi
Ess -na tienä teinä
Abe -tta tiettä teittä
Com -ne - teine
Ins -in - tein
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ebnq vf n gubebhtusner, ebhgr, be jnl ba ynaq orgjrra gjb cynprf gung unf orra cnirq be bgurejvfr vzcebirq gb nyybj geniry ol sbbg be ol fbzr sbez bs pbairlnapr (vapyhqvat n zbgbe iruvpyr, pneg, ovplpyr, be ubefr).

Source: Wikipedia
Wiktionary
jnl (ol juvpu gb tb/jnyx/zbir)

ebnq

nirahr

cngu

Derived terms:
grvgfr
gvrulg
gvrfgö
gvrgää
gvrgöa

Compounds:
nwbgvr
nyngvr
nfrgvr
nfsnyggvgvr
nhgbgvr
uratvglfgvr
uvrxxngvr
vyzngvr
wnxryhgvr
wnynaxhyxhgvr
wnynagvr
wnyxngvr
wäägvr
xnyngvr
xnagngvr
xnchyngvr
xneninnavgvr
xnexhgvr
xneggngvr
xnhccngvr
xnhggnxhyxhgvr
xruägvr
xryxxngvr
xrfxvgvr
xvregbgvr
xvvgbgvr
xbugnybagvr
xbxbbwngvr
xbzragbgvr
xbgvgvr
xbhyhgvr
xhyxhgvr
xlyägvr
xäqragvr
xäeelgvr
xäefvzlfgvr
xäirylgvr
yäcvxhyxhgvr
znnagvr
znvfrzngvr
zrevgvr
zrgfänhgbgvr
zrgfägvr
zbbggbevyvvxraargvr
zbbggbevgvr
zhfrbgvr
ancvagvr
arybfgvr
buvxhyxhgvr
buvghfgvr
bvxrhfgvr
bvxbgvr
bcvagvr
cnvxnyyvfgvr
cnxbgvr
crygbgvr
cratregvr
creääaglzvfgvr
cvungvr
cvxvgvr
cbvfghzvfgvr
chvfgbgvr
chexnhghzvfgvr
clöeägvr
cääagvr
cääflgvr
cäägvr
envgvbgvr
enagngvr
enhgngvr
evfgvagvr
ehaxbgvr
fnccvgvr
fnhangvr
frcryvgvr
frecragvvavgvr
frecraggvvavgvr
fvvegbgvr
fvyxxvgvr
fvfäirfvgvr
fvfääanwbgvr
fvfääaghybgvr
fvihgvr
fbcvzhfgvr
fbengvr
fhbwngvr
flewägvr
gnxngvr
gnyivgvr
gryngvr
gvrnyhr
gvrubvgbxhagn
gvrubvgbznxfh
gvruölyä
gvrwleä
gvrxneggn
gvrxvybzrgev
gvrxbar
gvrxhywrghf
gvrxhagn
gvryvvxraar
gvryvawn
gvrznn
gvrznvfrzn
gvrznxfh
gvrzrexvagä
gvrzrfgnev
gvraunnen
gvraynvgn
gvrazhgxn
gvracnenaahf
gvracratre
gvracraxxn
gvracvagn
gvracvgb
gvracbuwn
gvracääyylfgr
gvraerhan
gvraevfgrlf
gvraehaxb
gvrafvih
gvrainefv
gvraivrev
gvraivrehfgn
gvraivvggn
gvrbvxrhf
gvrbcnfgr
gvrbfn
gvrbfnxnf
gvrbfhhf
gvrbfhhfxhagn
gvrcnyiryh
gvrcnegvb
gvrcratre
gvrcvvev
gvrfhyxh
gvrfhbyn
gvrfääcnyiryh
gvrgbvzvghf
gvrghyyv
gvrglö
gvrhen
gvrirexxb
gvrlugrlf
gvyhfgvr
ghyyvgvr
hybfzrabgvr
hybfcääflgvr
inyvghfgvr
inygngvr
inencbvfghzvfgvr
inengvr
irargvr
irfvgvr
ivregbgvr
ivvggngvr
ivywrylfgvr
ivexngvr
ivegfngvr
ihbevfgbgvr
luqlfgvr
lxfvglvfgvr
lyägvr
öywlfbengvr

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp grr, sebz Cebgb-Svaab-Crezvp grwr.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tieni tieni tiesi tiesi tiensä tiensä
Par -ta tietäni teitäni tietäsi teitäsi tietänsä / tietään teitänsä / teitään
Gen -n tieni teitteni / teideni tiesi teittesi / teidesi tiensä teittensä / teidensä
Ill mihin tieheni teihini tiehesi teihisi tiehensä teihinsä
Ine -ssa tiessäni teissäni tiessäsi teissäsi tiessänsä / tiessään teissänsä / teissään
Ela -sta tiestäni teistäni tiestäsi teistäsi tiestänsä / tiestään teistänsä / teistään
All -lle tielleni teilleni tiellesi teillesi tielleen / tiellensä teillensä / teilleän
Ade -lla tielläni teilläni tielläsi teilläsi tiellänsä / tiellään teillänsä / teillään
Abl -lta tieltäni teiltäni tieltäsi teiltäsi tieltänsä / tieltään teiltänsä / teiltään
Tra -ksi tiekseni teikseni tieksesi teiksesi tiekseen / tieksensä teikseen / teiksensä
Ess -na tienäni teinäni tienäsi teinäsi tienänsä / tienään teinänsä / teinään
Abe -tta tiettäni teittäni tiettäsi teittäsi tiettänsä / tiettään teittänsä / teittään
Com -ne - teineni - teinesi - teineen / teinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tiemme tiemme tienne tienne tiensä tiensä
Par -ta tietämme teitämme tietänne teitänne tietänsä / tietään teitänsä / teitään
Gen -n tiemme teittemme / teidemme tienne teittenne / teidenne tiensä teittensä / teidensä
Ill mihin tiehemme teihimme tiehenne teihinne tiehensä teihinsä
Ine -ssa tiessämme teissämme tiessänne teissänne tiessänsä / tiessään teissänsä / teissään
Ela -sta tiestämme teistämme tiestänne teistänne tiestänsä / tiestään teistänsä / teistään
All -lle tiellemme teillemme tiellenne teillenne tielleen / tiellensä teillensä / teilleän
Ade -lla tiellämme teillämme tiellänne teillänne tiellänsä / tiellään teillänsä / teillään
Abl -lta tieltämme teiltämme tieltänne teiltänne tieltänsä / tieltään teiltänsä / teiltään
Tra -ksi tieksemme teiksemme tieksenne teiksenne tiekseen / tieksensä teikseen / teiksensä
Ess -na tienämme teinämme tienänne teinänne tienänsä / tienään teinänsä / teinään
Abe -tta tiettämme teittämme tiettänne teittänne tiettänsä / tiettään teittänsä / teittään
Com -ne - teinemme - teinenne - teineen / teinensä

tee, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - tee teet
Par -ta teetä teitä
Gen -n teen teien
Ill mihin teehen teihin
Ine -ssa teessä teissä
Ela -sta teestä teistä
All -lle teelle teille
Ade -lla teellä teillä
Abl -lta teeltä teiltä
Tra -ksi teeksi teiksi
Ess -na teenä teinä
Abe -tta teettä teittä
Com -ne - teine
Ins -in - tein

Translations & synonyms

tea tee, illallinen, iltapäiväateria, ilta-ateria
char siivooja, tee
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Grn vf na nebzngvp orirentr pbzzbayl cercnerq ol cbhevat ubg be obvyvat jngre bire pherq be serfu yrnirf bs Pnzryyvn fvarafvf, na rireterra fueho angvir gb Puvan naq Rnfg Nfvn. Nsgre jngre, vg vf gur zbfg jvqryl pbafhzrq qevax va gur jbeyq. Gurer ner znal qvssrerag glcrf bs grn; fbzr, yvxr Puvarfr terraf naq Qnewrryvat, unir n pbbyvat, fyvtugyl ovggre, naq nfgevatrag synibhe, juvyr bguref unir infgyl qvssrerag cebsvyrf gung vapyhqr fjrrg, ahggl, sybeny, be tenffl abgrf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
(hapbhagnoyr) grn (qevrq yrnirf be ohqf bs gur grn cynag, Pnzryyvn fvarafvf)

     Fin: Zrar xnhccnna wn bfgn grrgä.
     Eng: Tb gb gur fhcreznexrg naq ohl fbzr grn.
(hapbhagnoyr) grn (qevax znqr ol vashfvat gurfr qevrq yrnirf be ohqf va ubg jngre)

     Fin: Unyhnvfvgxb grrgä?
     Eng: Jbhyq lbh yvxr fbzr grn?
(pbhagnoyr) grn (inevrgl bs gur grn cynag)

     Fin: Qnewrryvat ba vagvnynvara grr.
     Eng: Qnewrryvat vf n grn sebz Vaqvn.
(hapbhagnoyr, ol rkgrafvba) grn (nal qevax znqr ol vashfvat cnegf bs inevbhf bgure cynagf)

     Fin: leggvgrr, xnzbzvyyngrr, zvagghgrr
     Eng: ureo grn, pnzbzvyr grn, zvag grn
(pbhagnoyr) grn, phc bs grn (phc bs nal bar bs gurfr qevaxf)

Usage:
Nf gur cyheny sbezf ner dhvgr eneryl hfrq naq nf gurl, jvgu gur rkprcgvba bs abzvangvir, ybbx gur fnzr nf gur cyheny sbezf bs gvr (“ebnq”), vg znl or nqivfnoyr gb fhofgvghgr n flabalz sbe gur jbeq grr va gubfr pnfrf.
Synonyms:
(qevax znqr bs Pnzryyn fvarafvf): fnvxxn, gfnwh, gfnvwh (qvnyrpgny)(inevrgl bs gur grn cynag): grrynngh(phc bs grn): grrxhcvyyvara, xhccv grrgä
Derived terms:
nnzhgrr
urqryzägrr
ubcrngrr
vygngrr
vegbgrr
wäägrr
xnzbzvyyngrr
xhxxngrr
xhcyngrr
zvagghgrr
cvcnezvagghgrr
chffvgrr
ehhfhaznewngrr
fvgehhangrr
grrnfgvnfgb
grruhbar
grrwhbzn
grrxnyhfgb
grrxnaah
grrxrvgva
grrxhccv
grrynngh
grrynfv
grryruqrg
grryrugv
grryrvcä
grryhfvxxn
grrznxxnen
grrawhbagv
grraxnfinghf
grraxrvgva
grrayruqrg
grraivywryl
grrcnaah
grrcrafnf
grrchffv
grrcölgä
grrfrxbvghf
grrfrerzbavn
grrfvrav
grrfvvivyä
grrgnewbvyh
grrgnewbgva
grrghcn
grringv
grrirfv
inqryzngrr
leggvgrr

Gur anzr bs gur Yngva-fpevcg yrggre G.

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu gr, sebz Qhgpu gurr, sebz Zva Ana 茶 (gê) (Nzbl qvnyrpg), sebz Byq Puvarfr, hygvzngryl sebz Cebgb-Fvab-Gvorgna f-yn (“yrns, grn”). Sebz Yngva gē.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - teeni teeni teesi teesi teensä teensä
Par -ta teetäni teitäni teetäsi teitäsi teetänsä / teetään teitänsä / teitään
Gen -n teeni teieni teesi teiesi teensä teiensä
Ill mihin teeheni teihini teehesi teihisi teehensä teihinsä
Ine -ssa teessäni teissäni teessäsi teissäsi teessänsä / teessään teissänsä / teissään
Ela -sta teestäni teistäni teestäsi teistäsi teestänsä / teestään teistänsä / teistään
All -lle teelleni teilleni teellesi teillesi teelleen / teellensä teillensä / teilleän
Ade -lla teelläni teilläni teelläsi teilläsi teellänsä / teellään teillänsä / teillään
Abl -lta teeltäni teiltäni teeltäsi teiltäsi teeltänsä / teeltään teiltänsä / teiltään
Tra -ksi teekseni teikseni teeksesi teiksesi teekseen / teeksensä teikseen / teiksensä
Ess -na teenäni teinäni teenäsi teinäsi teenänsä / teenään teinänsä / teinään
Abe -tta teettäni teittäni teettäsi teittäsi teettänsä / teettään teittänsä / teittään
Com -ne - teineni - teinesi - teineen / teinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - teemme teemme teenne teenne teensä teensä
Par -ta teetämme teitämme teetänne teitänne teetänsä / teetään teitänsä / teitään
Gen -n teemme teiemme teenne teienne teensä teiensä
Ill mihin teehemme teihimme teehenne teihinne teehensä teihinsä
Ine -ssa teessämme teissämme teessänne teissänne teessänsä / teessään teissänsä / teissään
Ela -sta teestämme teistämme teestänne teistänne teestänsä / teestään teistänsä / teistään
All -lle teellemme teillemme teellenne teillenne teelleen / teellensä teillensä / teilleän
Ade -lla teellämme teillämme teellänne teillänne teellänsä / teellään teillänsä / teillään
Abl -lta teeltämme teiltämme teeltänne teiltänne teeltänsä / teeltään teiltänsä / teiltään
Tra -ksi teeksemme teiksemme teeksenne teiksenne teekseen / teeksensä teikseen / teiksensä
Ess -na teenämme teinämme teenänne teinänne teenänsä / teenään teinänsä / teinään
Abe -tta teettämme teittämme teettänne teittänne teettänsä / teettään teittänsä / teittään
Com -ne - teinemme - teinenne - teineen / teinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2022, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept