Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

talviyö talviyö   N Sg Nom
talvi   N Sg Nom +    N Sg Nom

talviyö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

winter night
winter
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
jvagre avtug

Etymology:
gnyiv +‎
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talviyöni talviyöni talviyösi talviyösi talviyönsä talviyönsä
Par -ta talviyötäni talviöitäni talviyötäsi talviöitäsi talviyötänsä / talviyötään talviöitänsä / talviöitään
Gen -n talviyöni talviöitteni / talviöideni talviyösi talviöittesi / talviöidesi talviyönsä talviöittensä / talviöidensä
Ill mihin talviyöhöni talviöihini talviyöhösi talviöihisi talviyöhönsä talviöihinsä
Ine -ssa talviyössäni talviöissäni talviyössäsi talviöissäsi talviyössänsä / talviyössään talviöissänsä / talviöissään
Ela -sta talviyöstäni talviöistäni talviyöstäsi talviöistäsi talviyöstänsä / talviyöstään talviöistänsä / talviöistään
All -lle talviyölleni talviöilleni talviyöllesi talviöillesi talviyölleen / talviyöllensä talviöillensä / talviöilleän
Ade -lla talviyölläni talviöilläni talviyölläsi talviöilläsi talviyöllänsä / talviyöllään talviöillänsä / talviöillään
Abl -lta talviyöltäni talviöiltäni talviyöltäsi talviöiltäsi talviyöltänsä / talviyöltään talviöiltänsä / talviöiltään
Tra -ksi talviyökseni talviöikseni talviyöksesi talviöiksesi talviyökseen / talviyöksensä talviöikseen / talviöiksensä
Ess -na talviyönäni talviöinäni talviyönäsi talviöinäsi talviyönänsä / talviyönään talviöinänsä / talviöinään
Abe -tta talviyöttäni talviöittäni talviyöttäsi talviöittäsi talviyöttänsä / talviyöttään talviöittänsä / talviöittään
Com -ne - talviöineni - talviöinesi - talviöineen / talviöinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talviyömme talviyömme talviyönne talviyönne talviyönsä talviyönsä
Par -ta talviyötämme talviöitämme talviyötänne talviöitänne talviyötänsä / talviyötään talviöitänsä / talviöitään
Gen -n talviyömme talviöittemme / talviöidemme talviyönne talviöittenne / talviöidenne talviyönsä talviöittensä / talviöidensä
Ill mihin talviyöhömme talviöihimme talviyöhönne talviöihinne talviyöhönsä talviöihinsä
Ine -ssa talviyössämme talviöissämme talviyössänne talviöissänne talviyössänsä / talviyössään talviöissänsä / talviöissään
Ela -sta talviyöstämme talviöistämme talviyöstänne talviöistänne talviyöstänsä / talviyöstään talviöistänsä / talviöistään
All -lle talviyöllemme talviöillemme talviyöllenne talviöillenne talviyölleen / talviyöllensä talviöillensä / talviöilleän
Ade -lla talviyöllämme talviöillämme talviyöllänne talviöillänne talviyöllänsä / talviyöllään talviöillänsä / talviöillään
Abl -lta talviyöltämme talviöiltämme talviyöltänne talviöiltänne talviyöltänsä / talviyöltään talviöiltänsä / talviöiltään
Tra -ksi talviyöksemme talviöiksemme talviyöksenne talviöiksenne talviyökseen / talviyöksensä talviöikseen / talviöiksensä
Ess -na talviyönämme talviöinämme talviyönänne talviöinänne talviyönänsä / talviyönään talviöinänsä / talviöinään
Abe -tta talviyöttämme talviöittämme talviyöttänne talviöittänne talviyöttänsä / talviyöttään talviöittänsä / talviöittään
Com -ne - talviöinemme - talviöinenne - talviöineen / talviöinensä

talvi, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talvi talvet
Par -ta talvea talvia
Gen -n talven talvien
Ill mihin talveen talviin
Ine -ssa talvessa talvissa
Ela -sta talvesta talvista
All -lle talvelle talville
Ade -lla talvella talvilla
Abl -lta talvelta talvilta
Tra -ksi talveksi talviksi
Ess -na talvena talvina
Abe -tta talvetta talvitta
Com -ne - talvine
Ins -in - talvin

Translations & synonyms

winter talvi
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Jvagre vf gur pbyqrfg frnfba bs gur lrne va cbyne naq grzcrengr mbarf; vg qbrf abg bpphe va zbfg bs gur gebcvpny mbar. Vg bpphef nsgre nhghza naq orsber fcevat va rnpu lrne. Jvagre vf pnhfrq ol gur nkvf bs gur Rnegu va gung urzvfcurer orvat bevragrq njnl sebz gur Fha.

Source: Wikipedia
Wiktionary
jvagre

Compounds:
nyxhgnyiv
xrfxvgnyiv
xriäggnyiv
ybcchgnyiv
cnxxnfgnyiv
flqäagnyiv
fllfgnyiv
gnxngnyiv
gnyiraxrfgäiä
gnyirafryxä
gnyiraghyb
gnyivnnzh
gnyivnvur
gnyivnvxn
gnyivnwb
gnyivnfh
gnyivnfhagb
gnyivunxxhh
gnyivunhgn
gnyivubeebf
gnyiv-vyzn
gnyiv-vygn
gnyivxnnyv
gnyivxnyn
gnyivxnynfghf
gnyivxnhfv
gnyivxryv
gnyivxhhxnhfv
gnyivynvqha
gnyivynwv
gnyivynzcner
gnyivyraxxnev
gnyivyäzzva
gnyivzngxnvyh
gnyivbzran
gnyivcnxxnara
gnyivcrfä
gnyivcbcynev
gnyivcbcyvvav
gnyivchugnnancvgb
gnyivchxh
gnyivchhgneun
gnyivchhivyyn
gnyivcllagv
gnyivcäviä
gnyivcäviäafrvfnhf
gnyivcääuvar
gnyiveratnf
gnyivehbxvagn
gnyivfnncnf
gnyivfngnzn
gnyivfrfbaxv
gnyivfvchyv
gnyivfbgn
gnyivflqäa
gnyivfävylglf
gnyivfävyö
gnyivfää
gnyivgnxxv
gnyivgnhxb
gnyivgrybvyynna
gnyivgrybvyyrra
gnyivgrybvygnna
gnyivgvr
gnyivghexxv
gnyivhyfgrev
gnyivhav
gnyivheurvyh
gnyivheurvyhynwv
gnyivhhghhf
gnyivinngr
gnyivinehfgr
gnyivivvzn
gnyivivyyn
gnyivlö
gnyivöywl
lqvagnyiv

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyiv, sebz Cebgb-Svaab-Htevp gäyjä. Pbtangr jvgu Rfgbavna gnyi, Uhatnevna géy.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talveni talveni talvesi talvesi talvensa talvensa
Par -ta talveani talviani talveasi talviasi talveansa / talveaan talviansa / talviaan
Gen -n talveni talvieni talvesi talviesi talvensa talviensa
Ill mihin talveeni talviini talveesi talviisi talveensa talviinsa
Ine -ssa talvessani talvissani talvessasi talvissasi talvessansa / talvessaan talvissansa / talvissaan
Ela -sta talvestani talvistani talvestasi talvistasi talvestansa / talvestaan talvistansa / talvistaan
All -lle talvelleni talvilleni talvellesi talvillesi talvelleen / talvellensa talvillensa / talvillean
Ade -lla talvellani talvillani talvellasi talvillasi talvellansa / talvellaan talvillansa / talvillaan
Abl -lta talveltani talviltani talveltasi talviltasi talveltansa / talveltaan talviltansa / talviltaan
Tra -ksi talvekseni talvikseni talveksesi talviksesi talvekseen / talveksensa talvikseen / talviksensa
Ess -na talvenani talvinani talvenasi talvinasi talvenansa / talvenaan talvinansa / talvinaan
Abe -tta talvettani talvittani talvettasi talvittasi talvettansa / talvettaan talvittansa / talvittaan
Com -ne - talvineni - talvinesi - talvineen / talvinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talvemme talvemme talvenne talvenne talvensa talvensa
Par -ta talveamme talviamme talveanne talvianne talveansa / talveaan talviansa / talviaan
Gen -n talvemme talviemme talvenne talvienne talvensa talviensa
Ill mihin talveemme talviimme talveenne talviinne talveensa talviinsa
Ine -ssa talvessamme talvissamme talvessanne talvissanne talvessansa / talvessaan talvissansa / talvissaan
Ela -sta talvestamme talvistamme talvestanne talvistanne talvestansa / talvestaan talvistansa / talvistaan
All -lle talvellemme talvillemme talvellenne talvillenne talvelleen / talvellensa talvillensa / talvillean
Ade -lla talvellamme talvillamme talvellanne talvillanne talvellansa / talvellaan talvillansa / talvillaan
Abl -lta talveltamme talviltamme talveltanne talviltanne talveltansa / talveltaan talviltansa / talviltaan
Tra -ksi talveksemme talviksemme talveksenne talviksenne talvekseen / talveksensa talvikseen / talviksensa
Ess -na talvenamme talvinamme talvenanne talvinanne talvenansa / talvenaan talvinansa / talvinaan
Abe -tta talvettamme talvittamme talvettanne talvittanne talvettansa / talvettaan talvittansa / talvittaan
Com -ne - talvinemme - talvinenne - talvineen / talvinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept