Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

taloyhtiö taloyhtiö   N Sg Nom
talo   N Sg Nom + yhtiö   N Sg Nom

taloyhtiö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

housing company
housing corporation
a housing company
housing companies
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
pbaqbzvavhz (pbzcnal rfgnoyvfurq gb bja naq tbirea bar be zber ohvyqvatf, juvpu znl or erfvqragvny be bssvpr ohvyqvat)

Usage:
Yrtnyyl fcrnxvat gnyblugvö naq pbaqbzvavhz ner abg rknpgyl gur fnzr. Jura bar ohlf n syng va n gnyblugvö, bar npghnyyl ohlf n ahzorerq frg bs funerf bs gur ohvyqvat pbzcnal, juvpu ragvgyrf gurve bjare gb bpphcl n fcrpvsvp syng, ohg gur yrtny bjarefuvc bs gur syng vgfrys erznvaf jvgu gur pbzcnal. Vg nyfb qvssref sebz n ubhfvat pbbcrengvir va gur frafr gung hfhnyyl gur pheerag erfvqragf unir ab pbageby ba jub znl ohl gur funerf juvpu fbzrobql jnagf gb fryy.
Etymology:
gnyb (“ubhfr, ohvyqvat”) +‎ lugvö (“pbzcnal”)
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloyhtiöni taloyhtiöni taloyhtiösi taloyhtiösi taloyhtiönsä taloyhtiönsä
Par -ta taloyhtiötäni taloyhtiöitäni taloyhtiötäsi taloyhtiöitäsi taloyhtiötänsä / taloyhtiötään taloyhtiöitänsä / taloyhtiöitään
Gen -n taloyhtiöni taloyhtiöitteni / taloyhtiöideni taloyhtiösi taloyhtiöittesi / taloyhtiöidesi taloyhtiönsä taloyhtiöittensä / taloyhtiöidensä
Ill mihin taloyhtiööni taloyhtiöihini taloyhtiöösi taloyhtiöihisi taloyhtiöönsä taloyhtiöihinsä
Ine -ssa taloyhtiössäni taloyhtiöissäni taloyhtiössäsi taloyhtiöissäsi taloyhtiössänsä / taloyhtiössään taloyhtiöissänsä / taloyhtiöissään
Ela -sta taloyhtiöstäni taloyhtiöistäni taloyhtiöstäsi taloyhtiöistäsi taloyhtiöstänsä / taloyhtiöstään taloyhtiöistänsä / taloyhtiöistään
All -lle taloyhtiölleni taloyhtiöilleni taloyhtiöllesi taloyhtiöillesi taloyhtiölleen / taloyhtiöllensä taloyhtiöillensä / taloyhtiöilleän
Ade -lla taloyhtiölläni taloyhtiöilläni taloyhtiölläsi taloyhtiöilläsi taloyhtiöllänsä / taloyhtiöllään taloyhtiöillänsä / taloyhtiöillään
Abl -lta taloyhtiöltäni taloyhtiöiltäni taloyhtiöltäsi taloyhtiöiltäsi taloyhtiöltänsä / taloyhtiöltään taloyhtiöiltänsä / taloyhtiöiltään
Tra -ksi taloyhtiökseni taloyhtiöikseni taloyhtiöksesi taloyhtiöiksesi taloyhtiökseen / taloyhtiöksensä taloyhtiöikseen / taloyhtiöiksensä
Ess -na taloyhtiönäni taloyhtiöinäni taloyhtiönäsi taloyhtiöinäsi taloyhtiönänsä / taloyhtiönään taloyhtiöinänsä / taloyhtiöinään
Abe -tta taloyhtiöttäni taloyhtiöittäni taloyhtiöttäsi taloyhtiöittäsi taloyhtiöttänsä / taloyhtiöttään taloyhtiöittänsä / taloyhtiöittään
Com -ne - taloyhtiöineni - taloyhtiöinesi - taloyhtiöineen / taloyhtiöinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloyhtiömme taloyhtiömme taloyhtiönne taloyhtiönne taloyhtiönsä taloyhtiönsä
Par -ta taloyhtiötämme taloyhtiöitämme taloyhtiötänne taloyhtiöitänne taloyhtiötänsä / taloyhtiötään taloyhtiöitänsä / taloyhtiöitään
Gen -n taloyhtiömme taloyhtiöittemme / taloyhtiöidemme taloyhtiönne taloyhtiöittenne / taloyhtiöidenne taloyhtiönsä taloyhtiöittensä / taloyhtiöidensä
Ill mihin taloyhtiöömme taloyhtiöihimme taloyhtiöönne taloyhtiöihinne taloyhtiöönsä taloyhtiöihinsä
Ine -ssa taloyhtiössämme taloyhtiöissämme taloyhtiössänne taloyhtiöissänne taloyhtiössänsä / taloyhtiössään taloyhtiöissänsä / taloyhtiöissään
Ela -sta taloyhtiöstämme taloyhtiöistämme taloyhtiöstänne taloyhtiöistänne taloyhtiöstänsä / taloyhtiöstään taloyhtiöistänsä / taloyhtiöistään
All -lle taloyhtiöllemme taloyhtiöillemme taloyhtiöllenne taloyhtiöillenne taloyhtiölleen / taloyhtiöllensä taloyhtiöillensä / taloyhtiöilleän
Ade -lla taloyhtiöllämme taloyhtiöillämme taloyhtiöllänne taloyhtiöillänne taloyhtiöllänsä / taloyhtiöllään taloyhtiöillänsä / taloyhtiöillään
Abl -lta taloyhtiöltämme taloyhtiöiltämme taloyhtiöltänne taloyhtiöiltänne taloyhtiöltänsä / taloyhtiöltään taloyhtiöiltänsä / taloyhtiöiltään
Tra -ksi taloyhtiöksemme taloyhtiöiksemme taloyhtiöksenne taloyhtiöiksenne taloyhtiökseen / taloyhtiöksensä taloyhtiöikseen / taloyhtiöiksensä
Ess -na taloyhtiönämme taloyhtiöinämme taloyhtiönänne taloyhtiöinänne taloyhtiönänsä / taloyhtiönään taloyhtiöinänsä / taloyhtiöinään
Abe -tta taloyhtiöttämme taloyhtiöittämme taloyhtiöttänne taloyhtiöittänne taloyhtiöttänsä / taloyhtiöttään taloyhtiöittänsä / taloyhtiöittään
Com -ne - taloyhtiöinemme - taloyhtiöinenne - taloyhtiöineen / taloyhtiöinensä

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

yhtiö, Noun

up ↑
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
pbzcnal, pbecbengvba

Derived terms:
nfhagb-bfnxrlugvö
nibva lugvö
rzblugvö
uraxvyölugvö
ubyqvat-lugvö
whyxvara bfnxrlugvö
xrfxvaävara lugvö
xvvagrvfgöbfnxrlugvö
xvvagrvfgölugvö
xbzznaqvvggvlugvö
yragblugvö
bfnxrlugvö
bfnxrlugvöynxv
cöeffvlugvö
glgäelugvö
inygvbalugvö
inxhhghflugvö
lugvözvrf
lugvözhbgb
lugvöbvxrhf

Etymology:
lug- +‎ -vö. Pbvarq ol Svaavfu culfvpvna naq genafyngbe Jbyzne Fpuvyqg.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yhtiöni yhtiöni yhtiösi yhtiösi yhtiönsä yhtiönsä
Par -ta yhtiötäni yhtiöitäni yhtiötäsi yhtiöitäsi yhtiötänsä / yhtiötään yhtiöitänsä / yhtiöitään
Gen -n yhtiöni yhtiöitteni / yhtiöideni yhtiösi yhtiöittesi / yhtiöidesi yhtiönsä yhtiöittensä / yhtiöidensä
Ill mihin yhtiööni yhtiöihini yhtiöösi yhtiöihisi yhtiöönsä yhtiöihinsä
Ine -ssa yhtiössäni yhtiöissäni yhtiössäsi yhtiöissäsi yhtiössänsä / yhtiössään yhtiöissänsä / yhtiöissään
Ela -sta yhtiöstäni yhtiöistäni yhtiöstäsi yhtiöistäsi yhtiöstänsä / yhtiöstään yhtiöistänsä / yhtiöistään
All -lle yhtiölleni yhtiöilleni yhtiöllesi yhtiöillesi yhtiölleen / yhtiöllensä yhtiöillensä / yhtiöilleän
Ade -lla yhtiölläni yhtiöilläni yhtiölläsi yhtiöilläsi yhtiöllänsä / yhtiöllään yhtiöillänsä / yhtiöillään
Abl -lta yhtiöltäni yhtiöiltäni yhtiöltäsi yhtiöiltäsi yhtiöltänsä / yhtiöltään yhtiöiltänsä / yhtiöiltään
Tra -ksi yhtiökseni yhtiöikseni yhtiöksesi yhtiöiksesi yhtiökseen / yhtiöksensä yhtiöikseen / yhtiöiksensä
Ess -na yhtiönäni yhtiöinäni yhtiönäsi yhtiöinäsi yhtiönänsä / yhtiönään yhtiöinänsä / yhtiöinään
Abe -tta yhtiöttäni yhtiöittäni yhtiöttäsi yhtiöittäsi yhtiöttänsä / yhtiöttään yhtiöittänsä / yhtiöittään
Com -ne - yhtiöineni - yhtiöinesi - yhtiöineen / yhtiöinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yhtiömme yhtiömme yhtiönne yhtiönne yhtiönsä yhtiönsä
Par -ta yhtiötämme yhtiöitämme yhtiötänne yhtiöitänne yhtiötänsä / yhtiötään yhtiöitänsä / yhtiöitään
Gen -n yhtiömme yhtiöittemme / yhtiöidemme yhtiönne yhtiöittenne / yhtiöidenne yhtiönsä yhtiöittensä / yhtiöidensä
Ill mihin yhtiöömme yhtiöihimme yhtiöönne yhtiöihinne yhtiöönsä yhtiöihinsä
Ine -ssa yhtiössämme yhtiöissämme yhtiössänne yhtiöissänne yhtiössänsä / yhtiössään yhtiöissänsä / yhtiöissään
Ela -sta yhtiöstämme yhtiöistämme yhtiöstänne yhtiöistänne yhtiöstänsä / yhtiöstään yhtiöistänsä / yhtiöistään
All -lle yhtiöllemme yhtiöillemme yhtiöllenne yhtiöillenne yhtiölleen / yhtiöllensä yhtiöillensä / yhtiöilleän
Ade -lla yhtiöllämme yhtiöillämme yhtiöllänne yhtiöillänne yhtiöllänsä / yhtiöllään yhtiöillänsä / yhtiöillään
Abl -lta yhtiöltämme yhtiöiltämme yhtiöltänne yhtiöiltänne yhtiöltänsä / yhtiöltään yhtiöiltänsä / yhtiöiltään
Tra -ksi yhtiöksemme yhtiöiksemme yhtiöksenne yhtiöiksenne yhtiökseen / yhtiöksensä yhtiöikseen / yhtiöiksensä
Ess -na yhtiönämme yhtiöinämme yhtiönänne yhtiöinänne yhtiönänsä / yhtiönään yhtiöinänsä / yhtiöinään
Abe -tta yhtiöttämme yhtiöittämme yhtiöttänne yhtiöittänne yhtiöttänsä / yhtiöttään yhtiöittänsä / yhtiöittään
Com -ne - yhtiöinemme - yhtiöinenne - yhtiöineen / yhtiöinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept