Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

talonväki talonväki   N Sg Nom
talo   N Sg Gen + väki   N Sg Nom

talonväki, Noun

up ↑

Translations & synonyms

household
house crowd
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
ubhfrubyq, crbcyr va n ubhfrubyq

Etymology:
gnyba +‎ iäxv
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talonväkeni talonväkeni talonväkesi talonväkesi talonväkensä talonväkensä
Par -ta talonväkeäni talonväkiäni talonväkeäsi talonväkiäsi talonväkeänsä / talonväkeään talonväkiänsä / talonväkiään
Gen -n talonväkeni talonväkieni talonväkesi talonväkiesi talonväkensä talonväkiensä
Ill mihin talonväkeeni talonväkiini talonväkeesi talonväkiisi talonväkeensä talonväkiinsä
Ine -ssa talonväessäni talonväissäni talonväessäsi talonväissäsi talonväessänsä / talonväessään talonväissänsä / talonväissään
Ela -sta talonväestäni talonväistäni talonväestäsi talonväistäsi talonväestänsä / talonväestään talonväistänsä / talonväistään
All -lle talonväelleni talonväilleni talonväellesi talonväillesi talonväelleen / talonväellensä talonväillensä / talonväilleän
Ade -lla talonväelläni talonväilläni talonväelläsi talonväilläsi talonväellänsä / talonväellään talonväillänsä / talonväillään
Abl -lta talonväeltäni talonväiltäni talonväeltäsi talonväiltäsi talonväeltänsä / talonväeltään talonväiltänsä / talonväiltään
Tra -ksi talonväekseni talonväikseni talonväeksesi talonväiksesi talonväekseen / talonväeksensä talonväikseen / talonväiksensä
Ess -na talonväkenäni talonväkinäni talonväkenäsi talonväkinäsi talonväkenänsä / talonväkenään talonväkinänsä / talonväkinään
Abe -tta talonväettäni talonväittäni talonväettäsi talonväittäsi talonväettänsä / talonväettään talonväittänsä / talonväittään
Com -ne - talonväkineni - talonväkinesi - talonväkineen / talonväkinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talonväkemme talonväkemme talonväkenne talonväkenne talonväkensä talonväkensä
Par -ta talonväkeämme talonväkiämme talonväkeänne talonväkiänne talonväkeänsä / talonväkeään talonväkiänsä / talonväkiään
Gen -n talonväkemme talonväkiemme talonväkenne talonväkienne talonväkensä talonväkiensä
Ill mihin talonväkeemme talonväkiimme talonväkeenne talonväkiinne talonväkeensä talonväkiinsä
Ine -ssa talonväessämme talonväissämme talonväessänne talonväissänne talonväessänsä / talonväessään talonväissänsä / talonväissään
Ela -sta talonväestämme talonväistämme talonväestänne talonväistänne talonväestänsä / talonväestään talonväistänsä / talonväistään
All -lle talonväellemme talonväillemme talonväellenne talonväillenne talonväelleen / talonväellensä talonväillensä / talonväilleän
Ade -lla talonväellämme talonväillämme talonväellänne talonväillänne talonväellänsä / talonväellään talonväillänsä / talonväillään
Abl -lta talonväeltämme talonväiltämme talonväeltänne talonväiltänne talonväeltänsä / talonväeltään talonväiltänsä / talonväiltään
Tra -ksi talonväeksemme talonväiksemme talonväeksenne talonväiksenne talonväekseen / talonväeksensä talonväikseen / talonväiksensä
Ess -na talonväkenämme talonväkinämme talonväkenänne talonväkinänne talonväkenänsä / talonväkenään talonväkinänsä / talonväkinään
Abe -tta talonväettämme talonväittämme talonväettänne talonväittänne talonväettänsä / talonväettään talonväittänsä / talonväittään
Com -ne - talonväkinemme - talonväkinenne - talonväkineen / talonväkinensä

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

väki, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - väki väet
Par -ta väkeä väkiä
Gen -n väen väkien
Ill mihin väkeen väkiin
Ine -ssa väessä väissä
Ela -sta väestä väistä
All -lle väelle väille
Ade -lla väellä väillä
Abl -lta väeltä väiltä
Tra -ksi väeksi väiksi
Ess -na väkenä väkinä
Abe -tta väettä väittä
Com -ne - väkine
Ins -in - väin

Translations & synonyms

people ihmiset, kansa, väki, kansakunta, suku, kansanheimo
folks ihmiset, väki, omaiset
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(puvrsyl va gur fvathyne) crbcyr, pebjq

(nepunvp, nyfb nf zbqvsvre va pbzcbhaq grezf) cbjre, fgeratgu, sbepr

Usage:
Gur frafr "cbjre, fgeratgu" abj bayl rkvfgf va fbzr pbzcbhaqf naq qrevirq jbeqf, fhpu nf iäxvinygn (“ivbyrapr”), iäxvwhbzn (“nypbubyvp orirentr”), iäxriä (“fgebat”), naq iäxvfva (“sbeprshyyl”). N genafvgvbany frafr rkvfgf va r.t. fbgniäxv, juvpu pna or gubhtug gb zrna rvgure zvyvgnel cbjre be gur crbcyr va gur nezl; fhpu jbeqf znl unir pbagevohgrq gb gur frznagvp punatr.
Derived terms:
nqwrpgvirf
iäxriä
-iäxvara
iäxvaävara
abhaf
iärfgö
nqireof
iära iäxvfva
iäuäiäxvara
iäxvfryyä
iäxvfva
iäxvfgra

Compounds:
rzäagäiäxv
unzriäxv
unhgnwnvfiäxv
urvaäiäxv
ureenfiäxv
ubiviäxv
uääiäxv
vfäagäiäxv
wnyxniäxv
wbhgbiäxv
whuyniäxv
xraaryiäxv
xraggäiäxv
xvexxbiäxv
xbxbhfiäxv
xbgviäxv
xbhyhiäxv
xäeäwäiäxv
ynviniäxv
yhyyhxxniäxv
zreviäxv
zvrfiäxv
anvfiäxv
abfgbiäxv
bfhhfxnhccniäxv
cnyiryhfiäxv
cvxxhiäxv
chbyhriäxv
envggvhfiäxv
engfhiäxv
ebfxniäxv
ebhinfiäxv
ehbghiäxv
fnnggbiäxv
frhenxhagniäxv
fvvegbiäxv
fbgniäxv
gnyxbbiäxv
gnybaiäxv
grnggreviäxv
grbyyvfhhfglöiäxv
glöiäxv
heurvyhiäxv
inehfiäxv
iäraxbxbhf
iäracnywbhf
iäraghatbf
iäxvwbhxxb
iäxvwhbzn
iäxvxnchyn
iäxvxneggh
iäxvynaabvgr
iäxvyhxh
iäxvzääeä
iäxvcnxxb
iäxvclöeä
iäxvclöeäfgö
iäxveruh
iäxvevxnf
iäxvelaaäxxö
iäxvinuin
iäxvinygn
iäxvinfnen
iäxvivvan

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp iäxv (“cbjre, fgeratgu”), sebz Cebgb-Svaab-Htevp jäxr (“cbjre, fgeratgu”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna iätv, Yhqvna iätv, Ircf iätv, Ibgvp iägšv, Yvibavna iä't, Hqzheg ви (iv), naq Xunagl вӛй (jə̂w).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - väkeni väkeni väkesi väkesi väkensä väkensä
Par -ta väkeäni väkiäni väkeäsi väkiäsi väkeänsä / väkeään väkiänsä / väkiään
Gen -n väkeni väkieni väkesi väkiesi väkensä väkiensä
Ill mihin väkeeni väkiini väkeesi väkiisi väkeensä väkiinsä
Ine -ssa väessäni väissäni väessäsi väissäsi väessänsä / väessään väissänsä / väissään
Ela -sta väestäni väistäni väestäsi väistäsi väestänsä / väestään väistänsä / väistään
All -lle väelleni väilleni väellesi väillesi väelleen / väellensä väillensä / väilleän
Ade -lla väelläni väilläni väelläsi väilläsi väellänsä / väellään väillänsä / väillään
Abl -lta väeltäni väiltäni väeltäsi väiltäsi väeltänsä / väeltään väiltänsä / väiltään
Tra -ksi väekseni väikseni väeksesi väiksesi väekseen / väeksensä väikseen / väiksensä
Ess -na väkenäni väkinäni väkenäsi väkinäsi väkenänsä / väkenään väkinänsä / väkinään
Abe -tta väettäni väittäni väettäsi väittäsi väettänsä / väettään väittänsä / väittään
Com -ne - väkineni - väkinesi - väkineen / väkinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - väkemme väkemme väkenne väkenne väkensä väkensä
Par -ta väkeämme väkiämme väkeänne väkiänne väkeänsä / väkeään väkiänsä / väkiään
Gen -n väkemme väkiemme väkenne väkienne väkensä väkiensä
Ill mihin väkeemme väkiimme väkeenne väkiinne väkeensä väkiinsä
Ine -ssa väessämme väissämme väessänne väissänne väessänsä / väessään väissänsä / väissään
Ela -sta väestämme väistämme väestänne väistänne väestänsä / väestään väistänsä / väistään
All -lle väellemme väillemme väellenne väillenne väelleen / väellensä väillensä / väilleän
Ade -lla väellämme väillämme väellänne väillänne väellänsä / väellään väillänsä / väillään
Abl -lta väeltämme väiltämme väeltänne väiltänne väeltänsä / väeltään väiltänsä / väiltään
Tra -ksi väeksemme väiksemme väeksenne väiksenne väekseen / väeksensä väikseen / väiksensä
Ess -na väkenämme väkinämme väkenänne väkinänne väkenänsä / väkenään väkinänsä / väkinään
Abe -tta väettämme väittämme väettänne väittänne väettänsä / väettään väittänsä / väittään
Com -ne - väkinemme - väkinenne - väkineen / väkinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept