logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

talonemäntä, noun

Word analysis
talonemäntä

talonemäntä

talonemäntä

Noun, Singular Nominative

talo

Noun, Singular Genitive

+ emäntä

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talonemäntä

talonemännät

Par

-ta

talonemäntää

talonemäntiä

Gen

-n

talonemännän

talonemäntien

Ill

mihin

talonemäntään

talonemäntiin

Ine

-ssa

talonemännässä

talonemännissä

Ela

-sta

talonemännästä

talonemännistä

All

-lle

talonemännälle

talonemännille

Ade

-lla

talonemännällä

talonemännillä

Abl

-lta

talonemännältä

talonemänniltä

Tra

-ksi

talonemännäksi

talonemänniksi

Ess

-na

talonemäntänä

talonemäntinä

Abe

-tta

talonemännättä

talonemännittä

Com

-ne

-

talonemäntine

Ins

-in

-

talonemännin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talonemäntä

talonemännät

Par

-ta

talonemäntää

talonemäntiä

Gen

-n

talonemännän

talonemäntien

Ill

mihin

talonemäntään

talonemäntiin

Ine

-ssa

talonemännässä

talonemännissä

Ela

-sta

talonemännästä

talonemännistä

All

-lle

talonemännälle

talonemännille

Ade

-lla

talonemännällä

talonemännillä

Abl

-lta

talonemännältä

talonemänniltä

Tra

-ksi

talonemännäksi

talonemänniksi

Ess

-na

talonemäntänä

talonemäntinä

Abe

-tta

talonemännättä

talonemännittä

Com

-ne

-

talonemäntine

Ins

-in

-

talonemännin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

lady of the house talon emäntä, talon rouva
housepad
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

talonemäntäni

talonemäntäni

talonemäntäsi

talonemäntäsi

talonemäntänsä

talonemäntänsä

Par

-ta

talonemäntääni

talonemäntiäni

talonemäntääsi

talonemäntiäsi

talonemäntäänsä

talonemäntiänsä / talonemäntiään

Gen

-n

talonemäntäni

talonemäntieni

talonemäntäsi

talonemäntiesi

talonemäntänsä

talonemäntiensä

Ill

mihin

talonemäntääni

talonemäntiini

talonemäntääsi

talonemäntiisi

talonemäntäänsä

talonemäntiinsä

Ine

-ssa

talonemännässäni

talonemännissäni

talonemännässäsi

talonemännissäsi

talonemännässänsä / talonemännässään

talonemännissänsä / talonemännissään

Ela

-sta

talonemännästäni

talonemännistäni

talonemännästäsi

talonemännistäsi

talonemännästänsä / talonemännästään

talonemännistänsä / talonemännistään

All

-lle

talonemännälleni

talonemännilleni

talonemännällesi

talonemännillesi

talonemännällensä / talonemännälleen

talonemännillensä / talonemännilleän

Ade

-lla

talonemännälläni

talonemännilläni

talonemännälläsi

talonemännilläsi

talonemännällänsä / talonemännällään

talonemännillänsä / talonemännillään

Abl

-lta

talonemännältäni

talonemänniltäni

talonemännältäsi

talonemänniltäsi

talonemännältänsä / talonemännältään

talonemänniltänsä / talonemänniltään

Tra

-ksi

talonemännäkseni

talonemännikseni

talonemännäksesi

talonemänniksesi

talonemännäksensä / talonemännäkseen

talonemänniksensä / talonemännikseen

Ess

-na

talonemäntänäni

talonemäntinäni

talonemäntänäsi

talonemäntinäsi

talonemäntänänsä / talonemäntänään

talonemäntinänsä / talonemäntinään

Abe

-tta

talonemännättäni

talonemännittäni

talonemännättäsi

talonemännittäsi

talonemännättänsä / talonemännättään

talonemännittänsä / talonemännittään

Com

-ne

-

talonemäntineni

-

talonemäntinesi

-

talonemäntinensä / talonemäntineen

Singular

Plural

Nom

-

talonemäntäni

talonemäntäsi

talonemäntänsä

talonemäntäni

talonemäntäsi

talonemäntänsä

Par

-ta

talonemäntääni

talonemäntääsi

talonemäntäänsä

talonemäntiäni

talonemäntiäsi

talonemäntiänsä / talonemäntiään

Gen

-n

talonemäntäni

talonemäntäsi

talonemäntänsä

talonemäntieni

talonemäntiesi

talonemäntiensä

Ill

mihin

talonemäntääni

talonemäntääsi

talonemäntäänsä

talonemäntiini

talonemäntiisi

talonemäntiinsä

Ine

-ssa

talonemännässäni

talonemännässäsi

talonemännässänsä / talonemännässään

talonemännissäni

talonemännissäsi

talonemännissänsä / talonemännissään

Ela

-sta

talonemännästäni

talonemännästäsi

talonemännästänsä / talonemännästään

talonemännistäni

talonemännistäsi

talonemännistänsä / talonemännistään

All

-lle

talonemännälleni

talonemännällesi

talonemännällensä / talonemännälleen

talonemännilleni

talonemännillesi

talonemännillensä / talonemännilleän

Ade

-lla

talonemännälläni

talonemännälläsi

talonemännällänsä / talonemännällään

talonemännilläni

talonemännilläsi

talonemännillänsä / talonemännillään

Abl

-lta

talonemännältäni

talonemännältäsi

talonemännältänsä / talonemännältään

talonemänniltäni

talonemänniltäsi

talonemänniltänsä / talonemänniltään

Tra

-ksi

talonemännäkseni

talonemännäksesi

talonemännäksensä / talonemännäkseen

talonemännikseni

talonemänniksesi

talonemänniksensä / talonemännikseen

Ess

-na

talonemäntänäni

talonemäntänäsi

talonemäntänänsä / talonemäntänään

talonemäntinäni

talonemäntinäsi

talonemäntinänsä / talonemäntinään

Abe

-tta

talonemännättäni

talonemännättäsi

talonemännättänsä / talonemännättään

talonemännittäni

talonemännittäsi

talonemännittänsä / talonemännittään

Com

-ne

-

-

-

talonemäntineni

talonemäntinesi

talonemäntinensä / talonemäntineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

talonemäntämme

talonemäntämme

talonemäntänne

talonemäntänne

talonemäntänsä

talonemäntänsä

Par

-ta

talonemäntäämme

talonemäntiämme

talonemäntäänne

talonemäntiänne

talonemäntäänsä

talonemäntiänsä / talonemäntiään

Gen

-n

talonemäntämme

talonemäntiemme

talonemäntänne

talonemäntienne

talonemäntänsä

talonemäntiensä

Ill

mihin

talonemäntäämme

talonemäntiimme

talonemäntäänne

talonemäntiinne

talonemäntäänsä

talonemäntiinsä

Ine

-ssa

talonemännässämme

talonemännissämme

talonemännässänne

talonemännissänne

talonemännässänsä / talonemännässään

talonemännissänsä / talonemännissään

Ela

-sta

talonemännästämme

talonemännistämme

talonemännästänne

talonemännistänne

talonemännästänsä / talonemännästään

talonemännistänsä / talonemännistään

All

-lle

talonemännällemme

talonemännillemme

talonemännällenne

talonemännillenne

talonemännällensä / talonemännälleen

talonemännillensä / talonemännilleän

Ade

-lla

talonemännällämme

talonemännillämme

talonemännällänne

talonemännillänne

talonemännällänsä / talonemännällään

talonemännillänsä / talonemännillään

Abl

-lta

talonemännältämme

talonemänniltämme

talonemännältänne

talonemänniltänne

talonemännältänsä / talonemännältään

talonemänniltänsä / talonemänniltään

Tra

-ksi

talonemännäksemme

talonemänniksemme

talonemännäksenne

talonemänniksenne

talonemännäksensä / talonemännäkseen

talonemänniksensä / talonemännikseen

Ess

-na

talonemäntänämme

talonemäntinämme

talonemäntänänne

talonemäntinänne

talonemäntänänsä / talonemäntänään

talonemäntinänsä / talonemäntinään

Abe

-tta

talonemännättämme

talonemännittämme

talonemännättänne

talonemännittänne

talonemännättänsä / talonemännättään

talonemännittänsä / talonemännittään

Com

-ne

-

talonemäntinemme

-

talonemäntinenne

-

talonemäntinensä / talonemäntineen

Singular

Plural

Nom

-

talonemäntämme

talonemäntänne

talonemäntänsä

talonemäntämme

talonemäntänne

talonemäntänsä

Par

-ta

talonemäntäämme

talonemäntäänne

talonemäntäänsä

talonemäntiämme

talonemäntiänne

talonemäntiänsä / talonemäntiään

Gen

-n

talonemäntämme

talonemäntänne

talonemäntänsä

talonemäntiemme

talonemäntienne

talonemäntiensä

Ill

mihin

talonemäntäämme

talonemäntäänne

talonemäntäänsä

talonemäntiimme

talonemäntiinne

talonemäntiinsä

Ine

-ssa

talonemännässämme

talonemännässänne

talonemännässänsä / talonemännässään

talonemännissämme

talonemännissänne

talonemännissänsä / talonemännissään

Ela

-sta

talonemännästämme

talonemännästänne

talonemännästänsä / talonemännästään

talonemännistämme

talonemännistänne

talonemännistänsä / talonemännistään

All

-lle

talonemännällemme

talonemännällenne

talonemännällensä / talonemännälleen

talonemännillemme

talonemännillenne

talonemännillensä / talonemännilleän

Ade

-lla

talonemännällämme

talonemännällänne

talonemännällänsä / talonemännällään

talonemännillämme

talonemännillänne

talonemännillänsä / talonemännillään

Abl

-lta

talonemännältämme

talonemännältänne

talonemännältänsä / talonemännältään

talonemänniltämme

talonemänniltänne

talonemänniltänsä / talonemänniltään

Tra

-ksi

talonemännäksemme

talonemännäksenne

talonemännäksensä / talonemännäkseen

talonemänniksemme

talonemänniksenne

talonemänniksensä / talonemännikseen

Ess

-na

talonemäntänämme

talonemäntänänne

talonemäntänänsä / talonemäntänään

talonemäntinämme

talonemäntinänne

talonemäntinänsä / talonemäntinään

Abe

-tta

talonemännättämme

talonemännättänne

talonemännättänsä / talonemännättään

talonemännittämme

talonemännittänne

talonemännittänsä / talonemännittään

Com

-ne

-

-

-

talonemäntinemme

talonemäntinenne

talonemäntinensä / talonemäntineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talo

talot

Par

-ta

taloa

taloja

Gen

-n

talon

talojen

Ill

mihin

taloon

taloihin

Ine

-ssa

talossa

taloissa

Ela

-sta

talosta

taloista

All

-lle

talolle

taloille

Ade

-lla

talolla

taloilla

Abl

-lta

talolta

taloilta

Tra

-ksi

taloksi

taloiksi

Ess

-na

talona

taloina

Abe

-tta

talotta

taloitta

Com

-ne

-

taloine

Ins

-in

-

taloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talo

talot

Par

-ta

taloa

taloja

Gen

-n

talon

talojen

Ill

mihin

taloon

taloihin

Ine

-ssa

talossa

taloissa

Ela

-sta

talosta

taloista

All

-lle

talolle

taloille

Ade

-lla

talolla

taloilla

Abl

-lta

talolta

taloilta

Tra

-ksi

taloksi

taloiksi

Ess

-na

talona

taloina

Abe

-tta

talotta

taloitta

Com

-ne

-

taloine

Ins

-in

-

taloin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
Show more arrow right

Wiktionary

house - building rakennus, pytinki (now uncommon) farm, homestead maatila, tila, farmi Show more arrow right talollinentalous Show more arrow right aravataloasuintaloatriumtaloaurinkotaloautiotalobetonitaloeduskuntataloekotaloelementtitaloharjataloharkkotalohometalohäätalohöylähirsitaloilotalojugendtalokantatalokarjalantalokaupungintalokaupunkitalokerrostaloketjutalokirjastotalokivitalokonserttitalokonttitalokorttitalokotitalokoulutalokulmatalokummitustalokunnantaloköyhäintalolamellitalolehtitaloliiketalolomataloluhtitalomaalaistalomaatalomajatalomiljoonatalomoduulitalomonitoimitalomuotitalonaapuritalonuorisotalooikeustaloolkitaloomakotitalooopperataloosaketaloosakuntatalopaikoitustalopalokunnantalopalvelutaloparitaloparkkitaloparlamenttitalopientalopiispantalopiparkakkutalopistetalopohjalaistalopullotalopurkutalopuutalopysäköintitalopyöröhirsitalorinnetalorivitaloseuraintaloseurakuntataloseurantaloseurataloseurojentalosukutalosurutalotalojohtotalokauppatalokohtainentalokonttitalonemäntätalon etutalonisäntätalonkauppatalonkirjatalonmiestalonomistajatalonpaikkatalonpitotalonpoikatalonrakennustalonvahtitalonvaltaustalonvanhintalonviinitalonväkitalopakettitalopesulataloryhmätalorähjätaloröttelötalotehdastalotyyppitaloyhtiötavarataloteatteritaloterassitalotiilitalotoimistotalotoimitalotornitaloturvatalotyyppitalotyöväentalourheilutalouudistalovaivaistalovalmistalovanhustentalovierastalovirastotalovirkatalovuokrataloyksinäistaloylioppilastaloökytalo Show more arrow right From Proto-Finnic talo (“farm; house”). Possibly related to talas (“shelter for boats; fish drying hut”). Cognates include Estonian talu (“farm”); Northern Sami dállu (“house; farm”) is a Finnic loan. Show more arrow right

Wikipedia

House A house is a single-unit residential building, which may range in complexity from a rudimentary hut to a complex structure of wood, masonry, concrete or other material, outfitted with plumbing, electrical, and heating, ventilation, and air conditioning systems. Houses use a range of different roofing systems to keep precipitation such as rain from getting into the dwelling space. Houses may have doors or locks to secure the dwelling space and protect its inhabitants and contents from burglars or other trespassers. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taloni

taloni

talosi

talosi

talonsa

talonsa

Par

-ta

taloani

talojani

taloasi

talojasi

taloansa / taloaan

talojansa / talojaan

Gen

-n

taloni

talojeni

talosi

talojesi

talonsa

talojensa

Ill

mihin

talooni

taloihini

taloosi

taloihisi

taloonsa

taloihinsa

Ine

-ssa

talossani

taloissani

talossasi

taloissasi

talossansa / talossaan

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostani

taloistani

talostasi

taloistasi

talostansa / talostaan

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talolleni

taloilleni

talollesi

taloillesi

talollensa / talolleen

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollani

taloillani

talollasi

taloillasi

talollansa / talollaan

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltani

taloiltani

taloltasi

taloiltasi

taloltansa / taloltaan

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

talokseni

taloikseni

taloksesi

taloiksesi

taloksensa / talokseen

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonani

taloinani

talonasi

taloinasi

talonansa / talonaan

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottani

taloittani

talottasi

taloittasi

talottansa / talottaan

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

taloineni

-

taloinesi

-

taloinensa / taloineen

Singular

Plural

Nom

-

taloni

talosi

talonsa

taloni

talosi

talonsa

Par

-ta

taloani

taloasi

taloansa / taloaan

talojani

talojasi

talojansa / talojaan

Gen

-n

taloni

talosi

talonsa

talojeni

talojesi

talojensa

Ill

mihin

talooni

taloosi

taloonsa

taloihini

taloihisi

taloihinsa

Ine

-ssa

talossani

talossasi

talossansa / talossaan

taloissani

taloissasi

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostani

talostasi

talostansa / talostaan

taloistani

taloistasi

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talolleni

talollesi

talollensa / talolleen

taloilleni

taloillesi

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollani

talollasi

talollansa / talollaan

taloillani

taloillasi

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltani

taloltasi

taloltansa / taloltaan

taloiltani

taloiltasi

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

talokseni

taloksesi

taloksensa / talokseen

taloikseni

taloiksesi

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonani

talonasi

talonansa / talonaan

taloinani

taloinasi

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottani

talottasi

talottansa / talottaan

taloittani

taloittasi

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

-

-

taloineni

taloinesi

taloinensa / taloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

talomme

talomme

talonne

talonne

talonsa

talonsa

Par

-ta

taloamme

talojamme

taloanne

talojanne

taloansa / taloaan

talojansa / talojaan

Gen

-n

talomme

talojemme

talonne

talojenne

talonsa

talojensa

Ill

mihin

taloomme

taloihimme

taloonne

taloihinne

taloonsa

taloihinsa

Ine

-ssa

talossamme

taloissamme

talossanne

taloissanne

talossansa / talossaan

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostamme

taloistamme

talostanne

taloistanne

talostansa / talostaan

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talollemme

taloillemme

talollenne

taloillenne

talollensa / talolleen

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollamme

taloillamme

talollanne

taloillanne

talollansa / talollaan

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltamme

taloiltamme

taloltanne

taloiltanne

taloltansa / taloltaan

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

taloksemme

taloiksemme

taloksenne

taloiksenne

taloksensa / talokseen

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonamme

taloinamme

talonanne

taloinanne

talonansa / talonaan

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottamme

taloittamme

talottanne

taloittanne

talottansa / talottaan

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

taloinemme

-

taloinenne

-

taloinensa / taloineen

Singular

Plural

Nom

-

talomme

talonne

talonsa

talomme

talonne

talonsa

Par

-ta

taloamme

taloanne

taloansa / taloaan

talojamme

talojanne

talojansa / talojaan

Gen

-n

talomme

talonne

talonsa

talojemme

talojenne

talojensa

Ill

mihin

taloomme

taloonne

taloonsa

taloihimme

taloihinne

taloihinsa

Ine

-ssa

talossamme

talossanne

talossansa / talossaan

taloissamme

taloissanne

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostamme

talostanne

talostansa / talostaan

taloistamme

taloistanne

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talollemme

talollenne

talollensa / talolleen

taloillemme

taloillenne

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollamme

talollanne

talollansa / talollaan

taloillamme

taloillanne

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltamme

taloltanne

taloltansa / taloltaan

taloiltamme

taloiltanne

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

taloksemme

taloksenne

taloksensa / talokseen

taloiksemme

taloiksenne

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonamme

talonanne

talonansa / talonaan

taloinamme

taloinanne

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottamme

talottanne

talottansa / talottaan

taloittamme

taloittanne

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

-

-

taloinemme

taloinenne

taloinensa / taloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

emäntä

emännät

Par

-ta

emäntää

emäntiä

Gen

-n

emännän

emäntien

Ill

mihin

emäntään

emäntiin

Ine

-ssa

emännässä

emännissä

Ela

-sta

emännästä

emännistä

All

-lle

emännälle

emännille

Ade

-lla

emännällä

emännillä

Abl

-lta

emännältä

emänniltä

Tra

-ksi

emännäksi

emänniksi

Ess

-na

emäntänä

emäntinä

Abe

-tta

emännättä

emännittä

Com

-ne

-

emäntine

Ins

-in

-

emännin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

emäntä

emännät

Par

-ta

emäntää

emäntiä

Gen

-n

emännän

emäntien

Ill

mihin

emäntään

emäntiin

Ine

-ssa

emännässä

emännissä

Ela

-sta

emännästä

emännistä

All

-lle

emännälle

emännille

Ade

-lla

emännällä

emännillä

Abl

-lta

emännältä

emänniltä

Tra

-ksi

emännäksi

emänniksi

Ess

-na

emäntänä

emäntinä

Abe

-tta

emännättä

emännittä

Com

-ne

-

emäntine

Ins

-in

-

emännin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

hostess emäntä, lentoemäntä, juontaja, bussiemäntä, tanssipartneri, naisseura
mistress emäntä, rakastajatar, valtiatar, mestari, opettajatar
landlady emäntä, vuokraemäntä, omistaja
housewife kotiäiti, emäntä, perheenemäntä
matron emäntä, matroona, matami, johtajatar, ylihoitaja, johtaja
warden vartija, vankilanjohtaja, isäntä, valvoja, johtaja, emäntä
Show more arrow right

Wiktionary

A mistress A housewife A hostess A matron Show more arrow right emännyys emännöidä lentoemäntä Show more arrow right From Proto-Finnic emäntä, derived from emä. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

emäntäni

emäntäni

emäntäsi

emäntäsi

emäntänsä

emäntänsä

Par

-ta

emäntääni

emäntiäni

emäntääsi

emäntiäsi

emäntäänsä

emäntiänsä / emäntiään

Gen

-n

emäntäni

emäntieni

emäntäsi

emäntiesi

emäntänsä

emäntiensä

Ill

mihin

emäntääni

emäntiini

emäntääsi

emäntiisi

emäntäänsä

emäntiinsä

Ine

-ssa

emännässäni

emännissäni

emännässäsi

emännissäsi

emännässänsä / emännässään

emännissänsä / emännissään

Ela

-sta

emännästäni

emännistäni

emännästäsi

emännistäsi

emännästänsä / emännästään

emännistänsä / emännistään

All

-lle

emännälleni

emännilleni

emännällesi

emännillesi

emännällensä / emännälleen

emännillensä / emännilleän

Ade

-lla

emännälläni

emännilläni

emännälläsi

emännilläsi

emännällänsä / emännällään

emännillänsä / emännillään

Abl

-lta

emännältäni

emänniltäni

emännältäsi

emänniltäsi

emännältänsä / emännältään

emänniltänsä / emänniltään

Tra

-ksi

emännäkseni

emännikseni

emännäksesi

emänniksesi

emännäksensä / emännäkseen

emänniksensä / emännikseen

Ess

-na

emäntänäni

emäntinäni

emäntänäsi

emäntinäsi

emäntänänsä / emäntänään

emäntinänsä / emäntinään

Abe

-tta

emännättäni

emännittäni

emännättäsi

emännittäsi

emännättänsä / emännättään

emännittänsä / emännittään

Com

-ne

-

emäntineni

-

emäntinesi

-

emäntinensä / emäntineen

Singular

Plural

Nom

-

emäntäni

emäntäsi

emäntänsä

emäntäni

emäntäsi

emäntänsä

Par

-ta

emäntääni

emäntääsi

emäntäänsä

emäntiäni

emäntiäsi

emäntiänsä / emäntiään

Gen

-n

emäntäni

emäntäsi

emäntänsä

emäntieni

emäntiesi

emäntiensä

Ill

mihin

emäntääni

emäntääsi

emäntäänsä

emäntiini

emäntiisi

emäntiinsä

Ine

-ssa

emännässäni

emännässäsi

emännässänsä / emännässään

emännissäni

emännissäsi

emännissänsä / emännissään

Ela

-sta

emännästäni

emännästäsi

emännästänsä / emännästään

emännistäni

emännistäsi

emännistänsä / emännistään

All

-lle

emännälleni

emännällesi

emännällensä / emännälleen

emännilleni

emännillesi

emännillensä / emännilleän

Ade

-lla

emännälläni

emännälläsi

emännällänsä / emännällään

emännilläni

emännilläsi

emännillänsä / emännillään

Abl

-lta

emännältäni

emännältäsi

emännältänsä / emännältään

emänniltäni

emänniltäsi

emänniltänsä / emänniltään

Tra

-ksi

emännäkseni

emännäksesi

emännäksensä / emännäkseen

emännikseni

emänniksesi

emänniksensä / emännikseen

Ess

-na

emäntänäni

emäntänäsi

emäntänänsä / emäntänään

emäntinäni

emäntinäsi

emäntinänsä / emäntinään

Abe

-tta

emännättäni

emännättäsi

emännättänsä / emännättään

emännittäni

emännittäsi

emännittänsä / emännittään

Com

-ne

-

-

-

emäntineni

emäntinesi

emäntinensä / emäntineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

emäntämme

emäntämme

emäntänne

emäntänne

emäntänsä

emäntänsä

Par

-ta

emäntäämme

emäntiämme

emäntäänne

emäntiänne

emäntäänsä

emäntiänsä / emäntiään

Gen

-n

emäntämme

emäntiemme

emäntänne

emäntienne

emäntänsä

emäntiensä

Ill

mihin

emäntäämme

emäntiimme

emäntäänne

emäntiinne

emäntäänsä

emäntiinsä

Ine

-ssa

emännässämme

emännissämme

emännässänne

emännissänne

emännässänsä / emännässään

emännissänsä / emännissään

Ela

-sta

emännästämme

emännistämme

emännästänne

emännistänne

emännästänsä / emännästään

emännistänsä / emännistään

All

-lle

emännällemme

emännillemme

emännällenne

emännillenne

emännällensä / emännälleen

emännillensä / emännilleän

Ade

-lla

emännällämme

emännillämme

emännällänne

emännillänne

emännällänsä / emännällään

emännillänsä / emännillään

Abl

-lta

emännältämme

emänniltämme

emännältänne

emänniltänne

emännältänsä / emännältään

emänniltänsä / emänniltään

Tra

-ksi

emännäksemme

emänniksemme

emännäksenne

emänniksenne

emännäksensä / emännäkseen

emänniksensä / emännikseen

Ess

-na

emäntänämme

emäntinämme

emäntänänne

emäntinänne

emäntänänsä / emäntänään

emäntinänsä / emäntinään

Abe

-tta

emännättämme

emännittämme

emännättänne

emännittänne

emännättänsä / emännättään

emännittänsä / emännittään

Com

-ne

-

emäntinemme

-

emäntinenne

-

emäntinensä / emäntineen

Singular

Plural

Nom

-

emäntämme

emäntänne

emäntänsä

emäntämme

emäntänne

emäntänsä

Par

-ta

emäntäämme

emäntäänne

emäntäänsä

emäntiämme

emäntiänne

emäntiänsä / emäntiään

Gen

-n

emäntämme

emäntänne

emäntänsä

emäntiemme

emäntienne

emäntiensä

Ill

mihin

emäntäämme

emäntäänne

emäntäänsä

emäntiimme

emäntiinne

emäntiinsä

Ine

-ssa

emännässämme

emännässänne

emännässänsä / emännässään

emännissämme

emännissänne

emännissänsä / emännissään

Ela

-sta

emännästämme

emännästänne

emännästänsä / emännästään

emännistämme

emännistänne

emännistänsä / emännistään

All

-lle

emännällemme

emännällenne

emännällensä / emännälleen

emännillemme

emännillenne

emännillensä / emännilleän

Ade

-lla

emännällämme

emännällänne

emännällänsä / emännällään

emännillämme

emännillänne

emännillänsä / emännillään

Abl

-lta

emännältämme

emännältänne

emännältänsä / emännältään

emänniltämme

emänniltänne

emänniltänsä / emänniltään

Tra

-ksi

emännäksemme

emännäksenne

emännäksensä / emännäkseen

emänniksemme

emänniksenne

emänniksensä / emännikseen

Ess

-na

emäntänämme

emäntänänne

emäntänänsä / emäntänään

emäntinämme

emäntinänne

emäntinänsä / emäntinään

Abe

-tta

emännättämme

emännättänne

emännättänsä / emännättään

emännittämme

emännittänne

emännittänsä / emännittään

Com

-ne

-

-

-

emäntinemme

emäntinenne

emäntinensä / emäntineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept