Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

taloiltansa talo   N Sg Nom + ilta   N Sg Nom PxSg3
talo   N Sg Nom + ilta   N Sg Nom PxPl3
talo   N Sg Nom + ilta   N Sg Gen PxSg3
talo   N Sg Nom + ilta   N Sg Gen PxPl3
talo   N Sg Nom + ilta   N Pl Nom PxSg3
talo   N Sg Nom + ilta   N Pl Nom PxPl3
talo   N Pl Abl PxSg3
talo   N Pl Abl PxPl3

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

ilta, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - ilta illat
Par -ta iltaa iltoja
Gen -n illan iltojen
Ill mihin iltaan iltoihin
Ine -ssa illassa illoissa
Ela -sta illasta illoista
All -lle illalle illoille
Ade -lla illalla illoilla
Abl -lta illalta illoilta
Tra -ksi illaksi illoiksi
Ess -na iltana iltoina
Abe -tta illatta illoitta
Com -ne - iltoine
Ins -in - illoin

Translations & synonyms

evening ilta, ehtoo
night , ilta
even ilta, tasaluku
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Riravat vf gur crevbq bs n qnl sebz gur raq bs gur nsgreabba gb gur ortvaavat bs avtug. Gur rknpg gvzrf jura riravat ortvaf naq raqf qrcraq ba ybpngvba, gvzr bs lrne, naq phygher, ohg vg vf trarenyyl ertneqrq nf ortvaavat jura gur Fha vf ybj va gur fxl naq ynfgvat hagvy gur raq bs gjvyvtug.

Source: Wikipedia
Wiktionary
riravat

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. ("avtug") vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn, ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug".
Compounds:
nnggbvygn
nyxhvygn
nexv-vygn
rqryyvfvygn
rvyvfvygn
rafv-vygn
tnnynvygn
uhbzravygn
uhbzvfvygn
vyynafhh
vyynagbexxh
vyynaivrggb
vyynaivexxh
vygn-nfxner
vygn-ngrevn
vygn-nhevaxb
vygnunegnhf
vygnurgxv
vygnuhhgb
vygnuhiv
vygnuäzäeä
vygnvfghagb
vygnwhuyn
vygnwhznynacnyiryhf
vygnwhan
vygnxnuiv
vygnxnhfv
vygnxryyb
vygnxvycnvyh
vygnxvexxb
vygnxbhyh
vygnxheffv
vygnxhgfhg
vygnxhhfv
vygnxlzzrara
vygnxäiryl
vygnynhxxh
vygnyrugv
vygnyvawn
vygnybzn
vygnyhxvb
vygnylcfl
vygnzrffh
vygnzlöuä
vygnahbgvb
vygnaälgäagö
vygnbcrghf
vygnbcvfxryvwn
vygnbcvfxryh
vygncnyn
vygncrfh
vygncvzrä
vygnchuqr
vygnchxh
vygnchbyv
vygncäviä
vygnenivg
vygnehxbhf
vygnehfxb
vygnfhhaavgryzn
vygngnvinf
vygngrr
vygngvynvfhhf
vygngbvzv
vygngbev
vygngbexxh
vygnglö
vygngäugv
vygnhavara
vygnhhgvfrg
vygninynvfghf
vygnincnn
vygnivexxh
vygnibvzvfgryh
vygnihbeb
vygnlö
wbhyhnnggbvygn
wbhyhvygn
whunaahfvygn
whuynvygn
xrfävygn
xriägvygn
xbxbvygn
xbgv-vygn
ynhnagnv-vygn
ynhyhvygn
ynhfhagnvygn
ybcchvygn
zlöuävfvygn
churvygn
cluävygn
enivagbynvygn
fnhanvygn
fhaahagnv-vygn
fhiv-vygn
gnyiv-vygn
grrznvygn
inaurzcnvavygn
incnnvygn

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp vygn.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - iltani iltani iltasi iltasi iltansa iltansa
Par -ta iltaani iltojani iltaasi iltojasi iltaansa iltojansa / iltojaan
Gen -n iltani iltojeni iltasi iltojesi iltansa iltojensa
Ill mihin iltaani iltoihini iltaasi iltoihisi iltaansa iltoihinsa
Ine -ssa illassani illoissani illassasi illoissasi illassansa / illassaan illoissansa / illoissaan
Ela -sta illastani illoistani illastasi illoistasi illastansa / illastaan illoistansa / illoistaan
All -lle illalleni illoilleni illallesi illoillesi illalleen / illallensa illoillensa / illoillean
Ade -lla illallani illoillani illallasi illoillasi illallansa / illallaan illoillansa / illoillaan
Abl -lta illaltani illoiltani illaltasi illoiltasi illaltansa / illaltaan illoiltansa / illoiltaan
Tra -ksi illakseni illoikseni illaksesi illoiksesi illakseen / illaksensa illoikseen / illoiksensa
Ess -na iltanani iltoinani iltanasi iltoinasi iltanansa / iltanaan iltoinansa / iltoinaan
Abe -tta illattani illoittani illattasi illoittasi illattansa / illattaan illoittansa / illoittaan
Com -ne - iltoineni - iltoinesi - iltoineen / iltoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - iltamme iltamme iltanne iltanne iltansa iltansa
Par -ta iltaamme iltojamme iltaanne iltojanne iltaansa iltojansa / iltojaan
Gen -n iltamme iltojemme iltanne iltojenne iltansa iltojensa
Ill mihin iltaamme iltoihimme iltaanne iltoihinne iltaansa iltoihinsa
Ine -ssa illassamme illoissamme illassanne illoissanne illassansa / illassaan illoissansa / illoissaan
Ela -sta illastamme illoistamme illastanne illoistanne illastansa / illastaan illoistansa / illoistaan
All -lle illallemme illoillemme illallenne illoillenne illalleen / illallensa illoillensa / illoillean
Ade -lla illallamme illoillamme illallanne illoillanne illallansa / illallaan illoillansa / illoillaan
Abl -lta illaltamme illoiltamme illaltanne illoiltanne illaltansa / illaltaan illoiltansa / illoiltaan
Tra -ksi illaksemme illoiksemme illaksenne illoiksenne illakseen / illaksensa illoikseen / illoiksensa
Ess -na iltanamme iltoinamme iltananne iltoinanne iltanansa / iltanaan iltoinansa / iltoinaan
Abe -tta illattamme illoittamme illattanne illoittanne illattansa / illattaan illoittansa / illoittaan
Com -ne - iltoinemme - iltoinenne - iltoineen / iltoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept