logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

talo, noun

Word analysis
taloiltaan

taloiltaan

talo

Noun, Singular Nominative

+ ilta

Noun, Singular Illative

talo

Noun, Plural Ablative 3nd singular possessive

talo

Noun, Plural Ablative 3nd plural possessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talo

talot

Par

-ta

taloa

taloja

Gen

-n

talon

talojen

Ill

mihin

taloon

taloihin

Ine

-ssa

talossa

taloissa

Ela

-sta

talosta

taloista

All

-lle

talolle

taloille

Ade

-lla

talolla

taloilla

Abl

-lta

talolta

taloilta

Tra

-ksi

taloksi

taloiksi

Ess

-na

talona

taloina

Abe

-tta

talotta

taloitta

Com

-ne

-

taloine

Ins

-in

-

taloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talo

talot

Par

-ta

taloa

taloja

Gen

-n

talon

talojen

Ill

mihin

taloon

taloihin

Ine

-ssa

talossa

taloissa

Ela

-sta

talosta

taloista

All

-lle

talolle

taloille

Ade

-lla

talolla

taloilla

Abl

-lta

talolta

taloilta

Tra

-ksi

taloksi

taloiksi

Ess

-na

talona

taloina

Abe

-tta

talotta

taloitta

Com

-ne

-

taloine

Ins

-in

-

taloin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
Show more arrow right

Wiktionary

house - building rakennus, pytinki (now uncommon) farm, homestead maatila, tila, farmi Show more arrow right talollinentalous Show more arrow right aravataloasuintaloatriumtaloaurinkotaloautiotalobetonitaloeduskuntataloekotaloelementtitaloharjataloharkkotalohometalohäätalohöylähirsitaloilotalojugendtalokantatalokarjalantalokaupungintalokaupunkitalokerrostaloketjutalokirjastotalokivitalokonserttitalokonttitalokorttitalokotitalokoulutalokulmatalokummitustalokunnantaloköyhäintalolamellitalolehtitaloliiketalolomataloluhtitalomaalaistalomaatalomajatalomiljoonatalomoduulitalomonitoimitalomuotitalonaapuritalonuorisotalooikeustaloolkitaloomakotitalooopperataloosaketaloosakuntatalopaikoitustalopalokunnantalopalvelutaloparitaloparkkitaloparlamenttitalopientalopiispantalopiparkakkutalopistetalopohjalaistalopullotalopurkutalopuutalopysäköintitalopyöröhirsitalorinnetalorivitaloseuraintaloseurakuntataloseurantaloseurataloseurojentalosukutalosurutalotalojohtotalokauppatalokohtainentalokonttitalonemäntätalon etutalonisäntätalonkauppatalonkirjatalonmiestalonomistajatalonpaikkatalonpitotalonpoikatalonrakennustalonvahtitalonvaltaustalonvanhintalonviinitalonväkitalopakettitalopesulataloryhmätalorähjätaloröttelötalotehdastalotyyppitaloyhtiötavarataloteatteritaloterassitalotiilitalotoimistotalotoimitalotornitaloturvatalotyyppitalotyöväentalourheilutalouudistalovaivaistalovalmistalovanhustentalovierastalovirastotalovirkatalovuokrataloyksinäistaloylioppilastaloökytalo Show more arrow right From Proto-Finnic talo (“farm; house”). Possibly related to talas (“shelter for boats; fish drying hut”). Cognates include Estonian talu (“farm”); Northern Sami dállu (“house; farm”) is a Finnic loan. Show more arrow right

Wikipedia

House A house is a single-unit residential building, which may range in complexity from a rudimentary hut to a complex structure of wood, masonry, concrete or other material, outfitted with plumbing, electrical, and heating, ventilation, and air conditioning systems. Houses use a range of different roofing systems to keep precipitation such as rain from getting into the dwelling space. Houses may have doors or locks to secure the dwelling space and protect its inhabitants and contents from burglars or other trespassers. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taloni

taloni

talosi

talosi

talonsa

talonsa

Par

-ta

taloani

talojani

taloasi

talojasi

taloansa / taloaan

talojansa / talojaan

Gen

-n

taloni

talojeni

talosi

talojesi

talonsa

talojensa

Ill

mihin

talooni

taloihini

taloosi

taloihisi

taloonsa

taloihinsa

Ine

-ssa

talossani

taloissani

talossasi

taloissasi

talossansa / talossaan

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostani

taloistani

talostasi

taloistasi

talostansa / talostaan

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talolleni

taloilleni

talollesi

taloillesi

talollensa / talolleen

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollani

taloillani

talollasi

taloillasi

talollansa / talollaan

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltani

taloiltani

taloltasi

taloiltasi

taloltansa / taloltaan

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

talokseni

taloikseni

taloksesi

taloiksesi

taloksensa / talokseen

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonani

taloinani

talonasi

taloinasi

talonansa / talonaan

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottani

taloittani

talottasi

taloittasi

talottansa / talottaan

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

taloineni

-

taloinesi

-

taloinensa / taloineen

Singular

Plural

Nom

-

taloni

talosi

talonsa

taloni

talosi

talonsa

Par

-ta

taloani

taloasi

taloansa / taloaan

talojani

talojasi

talojansa / talojaan

Gen

-n

taloni

talosi

talonsa

talojeni

talojesi

talojensa

Ill

mihin

talooni

taloosi

taloonsa

taloihini

taloihisi

taloihinsa

Ine

-ssa

talossani

talossasi

talossansa / talossaan

taloissani

taloissasi

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostani

talostasi

talostansa / talostaan

taloistani

taloistasi

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talolleni

talollesi

talollensa / talolleen

taloilleni

taloillesi

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollani

talollasi

talollansa / talollaan

taloillani

taloillasi

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltani

taloltasi

taloltansa / taloltaan

taloiltani

taloiltasi

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

talokseni

taloksesi

taloksensa / talokseen

taloikseni

taloiksesi

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonani

talonasi

talonansa / talonaan

taloinani

taloinasi

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottani

talottasi

talottansa / talottaan

taloittani

taloittasi

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

-

-

taloineni

taloinesi

taloinensa / taloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

talomme

talomme

talonne

talonne

talonsa

talonsa

Par

-ta

taloamme

talojamme

taloanne

talojanne

taloansa / taloaan

talojansa / talojaan

Gen

-n

talomme

talojemme

talonne

talojenne

talonsa

talojensa

Ill

mihin

taloomme

taloihimme

taloonne

taloihinne

taloonsa

taloihinsa

Ine

-ssa

talossamme

taloissamme

talossanne

taloissanne

talossansa / talossaan

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostamme

taloistamme

talostanne

taloistanne

talostansa / talostaan

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talollemme

taloillemme

talollenne

taloillenne

talollensa / talolleen

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollamme

taloillamme

talollanne

taloillanne

talollansa / talollaan

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltamme

taloiltamme

taloltanne

taloiltanne

taloltansa / taloltaan

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

taloksemme

taloiksemme

taloksenne

taloiksenne

taloksensa / talokseen

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonamme

taloinamme

talonanne

taloinanne

talonansa / talonaan

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottamme

taloittamme

talottanne

taloittanne

talottansa / talottaan

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

taloinemme

-

taloinenne

-

taloinensa / taloineen

Singular

Plural

Nom

-

talomme

talonne

talonsa

talomme

talonne

talonsa

Par

-ta

taloamme

taloanne

taloansa / taloaan

talojamme

talojanne

talojansa / talojaan

Gen

-n

talomme

talonne

talonsa

talojemme

talojenne

talojensa

Ill

mihin

taloomme

taloonne

taloonsa

taloihimme

taloihinne

taloihinsa

Ine

-ssa

talossamme

talossanne

talossansa / talossaan

taloissamme

taloissanne

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostamme

talostanne

talostansa / talostaan

taloistamme

taloistanne

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talollemme

talollenne

talollensa / talolleen

taloillemme

taloillenne

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollamme

talollanne

talollansa / talollaan

taloillamme

taloillanne

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltamme

taloltanne

taloltansa / taloltaan

taloiltamme

taloiltanne

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

taloksemme

taloksenne

taloksensa / talokseen

taloiksemme

taloiksenne

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonamme

talonanne

talonansa / talonaan

taloinamme

taloinanne

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottamme

talottanne

talottansa / talottaan

taloittamme

taloittanne

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

-

-

taloinemme

taloinenne

taloinensa / taloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilta

illat

Par

-ta

iltaa

iltoja

Gen

-n

illan

iltojen

Ill

mihin

iltaan

iltoihin

Ine

-ssa

illassa

illoissa

Ela

-sta

illasta

illoista

All

-lle

illalle

illoille

Ade

-lla

illalla

illoilla

Abl

-lta

illalta

illoilta

Tra

-ksi

illaksi

illoiksi

Ess

-na

iltana

iltoina

Abe

-tta

illatta

illoitta

Com

-ne

-

iltoine

Ins

-in

-

illoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilta

illat

Par

-ta

iltaa

iltoja

Gen

-n

illan

iltojen

Ill

mihin

iltaan

iltoihin

Ine

-ssa

illassa

illoissa

Ela

-sta

illasta

illoista

All

-lle

illalle

illoille

Ade

-lla

illalla

illoilla

Abl

-lta

illalta

illoilta

Tra

-ksi

illaksi

illoiksi

Ess

-na

iltana

iltoina

Abe

-tta

illatta

illoitta

Com

-ne

-

iltoine

Ins

-in

-

illoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

evening ilta, ehtoo
night , ilta
even ilta, tasaluku
Show more arrow right

Wiktionary

evening Show more arrow right The concepts ilta (“evening”) and (“night”) are defined slightly differently in Finnish and English. ("night") is generally regarded as the period of day normally devoted for sleeping, i.e. roughly the time between 10/11 p.m. and 6/7 a.m. The time between 5/6 p.m. and 10/11 p.m. is referred to as ilta, but in English it is often called "night" as e.g. in "I have a meeting tonight". Show more arrow right aattoiltaalkuiltaarki-iltaedellisiltaeilisiltaensi-iltagaalailtahuomeniltahuomisiltaillansuuillantorkkuillanviettoillanvirkkuilta-askareilta-ateriailta-aurinkoiltahartausiltahetkiiltahuutoiltahuviiltahämäräiltaistuntoiltajuhlailtajumalanpalvelusiltajunailtakahviiltakausiiltakelloiltakilpailuiltakirkkoiltakouluiltakurssiiltakutsutiltakuusiiltakymmeneniltakävelyiltalaukkuiltalehtiiltalinjailtalomailtalukioiltalypsyiltamessuiltamyöhäiltanuotioiltanäytäntöiltaopetusiltaopiskelijailtaopiskeluiltapalailtapesuiltapimeäiltapuhdeiltapukuiltapuoliiltapäiväiltaravitiltarukousiltaruskoiltasuunnitelmailtataivasiltateeiltatilaisuusiltatoimiiltatoriiltatorkkuiltatyöiltatähtiiltaunineniltauutisetiltavalaistusiltavapaailtavirkkuiltavoimisteluiltavuoroiltayöjouluaattoiltajouluiltajuhannusiltajuhlailtakesäiltakevätiltakokoiltakoti-iltalauantai-iltalauluiltalausuntailtaloppuiltamyöhäisiltapuheiltapyhäiltaravintolailtasaunailtasunnuntai-iltasuvi-iltatalvi-iltateemailtavanhempainiltavapaailta Show more arrow right From Proto-Finnic ilta. Show more arrow right

Wikipedia

Evening Evening is the period of a day from the end of the afternoon to the beginning of night. The exact times when evening begins and ends depend on location, time of year, and culture, but it is generally regarded as beginning when the Sun is low in the sky and lasting until the end of twilight. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

iltani

iltani

iltasi

iltasi

iltansa

iltansa

Par

-ta

iltaani

iltojani

iltaasi

iltojasi

iltaansa

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltani

iltojeni

iltasi

iltojesi

iltansa

iltojensa

Ill

mihin

iltaani

iltoihini

iltaasi

iltoihisi

iltaansa

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassani

illoissani

illassasi

illoissasi

illassansa / illassaan

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastani

illoistani

illastasi

illoistasi

illastansa / illastaan

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illalleni

illoilleni

illallesi

illoillesi

illallensa / illalleen

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallani

illoillani

illallasi

illoillasi

illallansa / illallaan

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltani

illoiltani

illaltasi

illoiltasi

illaltansa / illaltaan

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illakseni

illoikseni

illaksesi

illoiksesi

illaksensa / illakseen

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanani

iltoinani

iltanasi

iltoinasi

iltanansa / iltanaan

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattani

illoittani

illattasi

illoittasi

illattansa / illattaan

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

iltoineni

-

iltoinesi

-

iltoinensa / iltoineen

Singular

Plural

Nom

-

iltani

iltasi

iltansa

iltani

iltasi

iltansa

Par

-ta

iltaani

iltaasi

iltaansa

iltojani

iltojasi

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltani

iltasi

iltansa

iltojeni

iltojesi

iltojensa

Ill

mihin

iltaani

iltaasi

iltaansa

iltoihini

iltoihisi

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassani

illassasi

illassansa / illassaan

illoissani

illoissasi

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastani

illastasi

illastansa / illastaan

illoistani

illoistasi

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illalleni

illallesi

illallensa / illalleen

illoilleni

illoillesi

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallani

illallasi

illallansa / illallaan

illoillani

illoillasi

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltani

illaltasi

illaltansa / illaltaan

illoiltani

illoiltasi

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illakseni

illaksesi

illaksensa / illakseen

illoikseni

illoiksesi

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanani

iltanasi

iltanansa / iltanaan

iltoinani

iltoinasi

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattani

illattasi

illattansa / illattaan

illoittani

illoittasi

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

-

-

iltoineni

iltoinesi

iltoinensa / iltoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

iltamme

iltamme

iltanne

iltanne

iltansa

iltansa

Par

-ta

iltaamme

iltojamme

iltaanne

iltojanne

iltaansa

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltamme

iltojemme

iltanne

iltojenne

iltansa

iltojensa

Ill

mihin

iltaamme

iltoihimme

iltaanne

iltoihinne

iltaansa

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassamme

illoissamme

illassanne

illoissanne

illassansa / illassaan

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastamme

illoistamme

illastanne

illoistanne

illastansa / illastaan

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illallemme

illoillemme

illallenne

illoillenne

illallensa / illalleen

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallamme

illoillamme

illallanne

illoillanne

illallansa / illallaan

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltamme

illoiltamme

illaltanne

illoiltanne

illaltansa / illaltaan

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illaksemme

illoiksemme

illaksenne

illoiksenne

illaksensa / illakseen

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanamme

iltoinamme

iltananne

iltoinanne

iltanansa / iltanaan

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattamme

illoittamme

illattanne

illoittanne

illattansa / illattaan

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

iltoinemme

-

iltoinenne

-

iltoinensa / iltoineen

Singular

Plural

Nom

-

iltamme

iltanne

iltansa

iltamme

iltanne

iltansa

Par

-ta

iltaamme

iltaanne

iltaansa

iltojamme

iltojanne

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltamme

iltanne

iltansa

iltojemme

iltojenne

iltojensa

Ill

mihin

iltaamme

iltaanne

iltaansa

iltoihimme

iltoihinne

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassamme

illassanne

illassansa / illassaan

illoissamme

illoissanne

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastamme

illastanne

illastansa / illastaan

illoistamme

illoistanne

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illallemme

illallenne

illallensa / illalleen

illoillemme

illoillenne

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallamme

illallanne

illallansa / illallaan

illoillamme

illoillanne

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltamme

illaltanne

illaltansa / illaltaan

illoiltamme

illoiltanne

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illaksemme

illaksenne

illaksensa / illakseen

illoiksemme

illoiksenne

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanamme

iltananne

iltanansa / iltanaan

iltoinamme

iltoinanne

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattamme

illattanne

illattansa / illattaan

illoittamme

illoittanne

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

-

-

iltoinemme

iltoinenne

iltoinensa / iltoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept